Benzer Haberler:
  ATAV: Avrupa ülkelerinde de ‘Türkiye Festivali’ yapılmalı
  Mersin'deki kazıda 'dünyanın en seçkin eserlerinden biri' bulundu
  Numan Kurtulmuş'tan kaybolan iki tarihi eserle ilgili açıklama
  Kültür Turizmini Geliştirme Vakfı ile ATAV arasında Perge tartışması
  Diana Travel çevre turlarına Perge'yi de dahil etti
  Antalya bu yıl sezon açılışını Perge Antik Kenti'nde yapacak
  Antalya'da 2018 Perge Yılı ilan edildi, hedef büyük
  Bakan Kurtulmuş: Hafiye gibi peşlerine takılıyoruz
  Bakan Kurtulmuş'a Perge yanıtı: Turizmci biliyor mu ki anlatsın!
  Bakanlıktan Perge açıklaması: Asılsız iddialarla çarpıtılmıştır

  Perge Antik Kenti'ndeki sütun sayısı 41'e yükseldi, kazılar sürüyor

  7.06.2018 - 11:49:49  Antalya Tanıtım Vakfı, Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun başlattığı "Bir Sütun da Sen Dik " projesi kapsamında, Perge Antik Kenti’nde sütunların ayağa kaldırılması için sponsor olan bağışçı firma ve kurumların katılımıyla tören düzenledi. ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege, Perge'de ayağa kaldırılan sütun sayısının 41'e yükseldiğini, kazılarınsa devam ettiğini belirtti  Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun önerisiyle 2018 yılının ‘Perge Yılı’ ilan edilmesinin ardından bir yandan antik kentin tanıtım çalışmaları, bir yandan da kazı ve restorasyon çalışmaları sürüyor. Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Başkanı Yeliz Gül Ege’nin önerisiyle başlatılan ‘Bir Sütun da Sen Dik’ projesi kapsamında Perge’de sivil toplum örgütleri ve turizmcilerin destekleriyle sütunlar yeniden ayağa kaldırılıyor. Perge’de düzenlenen törenle bu kampanyaya destek olan kişi ve kurumlar ödüllendirildi.  KAZI ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

  Törene; Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Cengiz Yıldız, Başsavcı Ramazan Solmaz, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Mustafa Ünal, Antalya Arkeoloji Müze Müdürü Mustafa Demirel, Aksu Kaymakamı Aydın Ergün, Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin, Antalya Kültür ve Turizm İl Müdürü İbrahim Acar, Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Başkanı Yeliz Gül Ege,  Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Erkan Yağcı, Şehir Plancıları Odası Antalya Şube Başkanı Ebru Manavoğlu, çok sayıda konuk ve basın mensubu katıldı. Etkinlikte ayrıca Perge’nin Kadın Belediye Başkanı Plancia Magna’nın anıt mezarının bulunduğu alanda ilk kazmayı Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege vurdu. Kazı çalışmasını Antalya Arkeoloji Müze Müdürü Mustafa Demirel ve ekibi sürdürecek.
  ATAV tarafından, Perge’de sütunların yeniden ayağa kaldırılması için katkı sağlayan; Agora Alışveriş Merkezi, Antalya Ted Koleji, AHK Group, Antalya Kadın Müzesi (Yörük Gelinleri) ve Antalya Genç İşadamları Derneği’ne (ANTGİAD), ‘Antalya’nın Kelebekleri’ kitabı verildi. Programa katılan Antalya Ted Koleji öğrencilerine ise Antalya’nın kelebekleri ayracı verildi. Ayrıca, ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege, Antalya Valisi Münir Karaloğlu’na Perge sütunu görünümlü plaket takdim etti.

  ATAV HANGİ ÇALIŞMALARI YAPTI?

  ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege, açılış konuşmasında ATAV’ın 1996 yılında kurulduğunu hatırlatarak, vakfın Antalya’yı tanıtmak için yaptığı çalışmaları anlattı. Ege, “ATAV bünyesinde bulunan Antalya Kongre Bürosu, 2018 yılı toplantı kataloğunda ve yapılan tüm fuar görsellerinde tema olarak Perge’yi kullandı. İlk Barcelona IBTM fuarında görücüye çıktık, sonrasında İstanbul Ace Of Mice ve geçtiğimiz günlerde ise IMEX Frankfurt. Sn.Valinin Perge yılı ilanı ile pekişen bu çalışmaları ise 11 yıldır farklı temalarla çıkarttığımız ‘’Memleketim Antalya’’ takvimi takip etmekte.  ATAV’ın 2018 takvim teması “Toprağına Beklenenler ve Kavuşanlar” olmuştur. Bu takvimde Antalya kentinden götürülmüş eserler ve geri getirilmiş eserler konu alındı. Oldukça rağbet gördü, bu eserlerin içinde Perge var” dedi.

  Antalya Havalimanı ile hazırlıkları sürdürülen “Eserler Ait Olduğu Topraklarda Güzeldir” projesi hakkında da bilgi veren Başkan Gül Ege, “Bu beklediğimiz eserlerle ilgili bu kentin medeniyetinin ne kadar eskiye dayandığını gelen turistlerimize anlatmayı hedefliyoruz. Dış hatlar terminalinde gelen yolculara bunu anlatarak onlara bir anketle ‘Sizce de eserler ait olduğu topraklarda güzel midir?’ diye bir soru sorarak cevapları UNESCO’ya göndermek gibi bir projemiz var. Tabii ki Perge’nin UNESCO’nun listesine girmesi en büyük hedefimiz” diye konuştu.  MÜFREDATA 'DERSİM ANTALYA' DERSİ EKLENECEK

  Antalya Kadın Müzesi danışma kurulu üyesi Prof.Dr.Havva İşkan Işık’ın projesi olan “Antik Çağda Kadın Baş ve Saçları”projesi ile ise 20 antik çağ kadının başını saç modelleri ile bu kentinin medeniyetinin ne denli köklü ve modern olduğunu, Avrupa’ya aktarmayı planladıklarını da kaydeden Başkan Gül Ege, şöyle devam etti: “Bu büyük projelerin yanı sıra;  Sayın Valimize; ‘Milli Eğitimde eğitim öğretim gören öğrencilerimiz, Perge’yi görmeden mezun olmasın’ dediğimde ‘Çok güzel olur Yeliz hanım’ dedi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Akdeniz Üniversitesi Rehberlik Bölümü, İl Kültür ve Turizm Müdürü ve ATAV arasında yapılacak bir protokol hazırladık, Milli Eğitim Müdürlüğü ‘Dersim Antalya’ dersini 2018 2019 yılında müfredata koyuyor, pilot bir okul seçilecek. Çocuklar, eğitim – öğretim yılında Akdeniz Üniversitesi Rehberlik Bölümü hocaları, rehberler eşliğinde Perge’yi ücretsiz olarak gezdirecek. Çocuklarımızın, kültür ve tarihimiz konusunda bilinçlenmesine çok önem veriyoruz. Çocuklar ailelerinin ellerinden tutarak Perge’yi gezdirecektir, buna inanıyoruz.Çocukluğumda annem babam tarihi yerleri yıkıklık olarak anlattı, artık bundan sonra devir değişsin istiyorum, biz öyle anlatmayacağız.”

  SÜTUN SAYISI 41'E ÇIKTI

  Sütun sayısının bugün itibarıyla 41’e yükseldiğine dikkat çeken Yeliz Gül Ege, önümüzdeki aylarda Perge ile ilgili yapacakları çalışmaları şu şekilde anlattı:

  “Perge yılı kapsamında Perge Antik Kenti’nin, Antalya ve Türkiye için önemini anlatmak adına çeşitli paneller ve sempozyumlar yapmayı planlıyoruz. Bu sebeple Perge’nin de bilimsel bir ekibe ihtiyacı var. Kazı ekibinin ortaya çıkarttıklarını, yapılacak olan yayınlar ile tüm dünya duymalıdır.Kazı çalışmalarında emeği geçen Antalya Arkeoloji Müze Müdürü ve Kazı Başkanı Mustafa Demirel’e çok teşekkür ederiz”  “ANTALYA'DA YAŞAYAN HRKESİN PERGE'Yİ GÖRMESİ LAZIM”

  Antalya Valisi Münir Karaloğlu ise konuşmasında, 2018 yılının Perge yılı olması sebebiyle, bu yılın altını doldurmaya çalıştıklarını ifade etti. Vali Karaloğlu, “Sütunları ayakta gördükçe mutlu oluyoruz. Perge yılı ilan etmek tek başına bir şey ifade etmiyor, biz onların altını dolduruyoruz. Kentin 12 bin kişik stadyumu var, ihalesi yapıldı, 4 milyon tl’lik. Stadyumun ayağa kaldırılması devam ediyor, belki gelecek sene stadyumda Antalya’da çok büyük organizasyonların yapıldığı çok büyük bir stadyuma dönüşecek. 12 bin kişinin aynı anda etkinlik seyredebileceği bir antik stadyumda etkinliklerin yapılabileceği bir mekana dönüşecek. Yine onun karşı tarafında şehrin tiyatrosu var, tiyatronun restorasyonu devam ediyor, tamamlandığında da oranın ihalesini gerçekleştireceğiz” dedi.

  ''ANTALYA HALKI SAHİP ÇKMAZSA ÇALIŞMALAR İŞE YARAMAZ''

  Antalya halkının, turizm sektörünün ve sivil toplumun Perge Yılına sahip çıkmazsa bürokrasinin yaptığı çalışmaların işe yaramayacağını kaydeden Vali Karaloğlu, konuşmasını şöyle sonlandırdı: “Kent, turizm sektörü, sivil toplum sahip çıkmazsa 2018 yılının Perge yılı olmasının bir anlamı kalmaz. Madem 2018 Perge yılı şöyle bir hedef koymamız lazım, Antalya’da yaşayan 2 milyon 285 bin kişinin bu sene Perge’yi görmesi lazım, önce biz bileceğiz, biz tanıyacağız, biz sahip çıkacağız.  Perge dediğimiz şu an ortaya çıkarttığımız değil, şu an yüzde 25’I kazıldı. Batı kapının arkasında mezarlar var, öyle lahitler var ki mezarlıktan çıkmak istemiyorsunuz, geçen sene kaçırılan eserin yurt dışından getirilmesi çok değerliydi ama ondan daha değerlileri Nekropol alanında var. Ama maalesef yine çalınır korkusuyla 3 tane demir kapı ile gizlediğimiz lahitlerimiz var.”

  10 YENİ SÜTUN DİKİLDİ KAZILAR SÜRÜYOR

  TurizmGüncel'e bilgi veren ATAV Başkanı Yeliz gül Ege, son olarak 10 sütunun ayağa kaldırıldığını ve Perge'deki sütun sayısının 41'e ulaştığını açıkladı. Kazılarda çıkan yeni sütunlar dikilmeye devam edileceğini ve bağışçıların isimlerinin sütunlara verilmeye devam edileceğini kaydeden Ege, ''Sütun dışında Roma Kapısı ve çeşmesi gibi başka eserler de var. Onları da aynı şekilde ayağa kaldıracağız. Bağışlar gelmeye devam ettikçe antik kentte ayağa kaldırılan eserler, bağışçılarının isimleriyle yer almaya devam edecek.'' dedi.  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 7.06.2018 - 11:49:49 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Almanya seyahat pazarı temmuz ayında da büyümeye devam etti
  Türk Hava Yolları'nın 'Uğur Cebeci' hassasiyeti: Titizlikle...
  Rusya'daki tur operatörü sayısı beş yılda dörtte bire düştü
  Moody's Türkiye'nin kredi notunu düşürdü
  'Rusya'da Türkiye turları iptal ediliyor' haberlerinin arkasında ne var?
  Alman turizminin başındaki isimden Türkiye açıklaması: Hiçbir gerekçe yok
  İngiliz turist İspanya tatilinden şikayetçi: Çok fazla İspanyol vardı!
  Intravel, 20 Temmuz'da operasyonu durdurdu, 15 Ağustos'ta iflas etti
  Katar'dan geleceği belirtilen 15 milyar dolar, nerelere yatırılacak?
  Trump: Türkiye ile ilişkileri azaltacağız!
  Rusya'da ağustos ayı Türkiye rezervasyonları neden düştü?
  'Oteller, işletme kasasına veya devletin varlığına giren parayı çöpe atıyor'
  Alman tur operatörleri 2019 programlarını satışa açtı
  ABD'den Türk Hava Yolları'na tehdit!
  Rusya'da Türkiye paket turları sonbaharda ne kadar olacak?
  'Duayen turizmci'den 'bu adaları kumar adası yapalım' teklifi
  Rusya resmi pasaportlara ve iş adamlarına vizeyi kaldırıyor
  Ne Calista Tur'a ne otellere ulaşılabiliyor, yüzlerce tatilci mağdur
  Alman turizm portalı böyle yazdı: Türk otelcinin başına talih kuşu kondu
  Calista Tur mağdurlarına ilişkin TÜRSAB'dan açıklama: Yasa yetersiz
  THY, İstanbul-Birmingham seferlerini iki katına çıkarıyor
  Bursa'da tur otobüsü kazası: Bir ölü, 3'ü ağır 38 yaralı var
  AKTOB'dan Antalyaspor için destek kampanyası
  Antalya-Kepez'de bulunan tesisler 10 yıllığına kiraya verilecek
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun