Numan Kurtulmuş: Perge'yi tanıtmak Antalyalı turizmcilerin de görevi

  29.10.2017 - 10:11:00  Muğla ve Antalya’daki ören yerlerini, antik kentleri ve tatil beldelerini havadan helikopterle inceleyen Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Perge Antik Kenti'ni turistlere tanıtmanın Antalyalı turizmcilerin görevi olduğunu söyledi.  Kemer, Kumluca, Finike, Demre, Kekova Körfezi, Kaş, Ölüdeniz, Fethiye, Marmaris, Gökova Körfezi ile Marmaris’i havadan, helikopterle inceleyen Bakan Kurtulmuş: “Gönlümüz arzu ediyor ki, bu konuya ayıracak çok paramız olsun, bütçeden çok fazla parayı buraya ayırabilelim. 10-20 yılda yaptığımız işi iki yılda yapalım. Ama maalesef Türkiye’nin imkânları dolayısıyla elimizden gelenin en iyisini yapmaya gayret ediyoruz.” dedi.  Bakan Kurtulmuş, daha sonra Antalya Valisi Münir Karaloğlu ile birlikte Perge Antik Kenti'nde incelemelerde bulundu.

  ''ANTALYALI TUİZMCİ ARKADAŞLARIMIZIN DA VAZİFESİ''

  Perge Antik Kenti'nin dünyaya açılması gerektiğini ifade eden Bakan Numan Kurtulmuş, “Antalya’ya gelen yabancı turistlere Perge’yi tanıtmak, Antalya’daki turizmci arkadaşlarımızın da vazifesidir.” dedi.

  Antik Kentin muhteşem bir yer olduğuna ancak çok az bir kısmını gün yüzüne çıkarabildiklerine işaret eden Bakan Kurtulmuş, Perge Antik Kentinin bütün ihtişamı ile yeniden ziyaretçilere kazandırılması için yapılacak çok işlerinin olduğunu kaydetti.

   Türkiye’nin, Perge Antik Kenti gibi kültürel miraslarına gerçekleştirdiği ziyaretler ile bu tarihi şehirleri, antik kentleri yerinde görmek, eksiklikleri tespit etmek ve neler yapılabileceği konusunda en kısa zamanda eldeki imkânlar ölçüsünde hangi adımların atılabileceğini tespit etmeyi amaçladığını belirten Bakan Kurtulmuş, “Perge Antik Kentini uluslararası ziyaretçilere açmamız lazım.” dedi.

  Buralarda zor şartlarda ve kıt imkânlarla çalışıldığının altını çizen Bakan Kurtulmuş, tarihi mekânların ortaya çıkartılması için çok ciddi gayret sarf edildiğini dile getirdi.

  ''DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE BÖYLE BİR ZENGİNLİK YOK''

  Perge Antik Kentinde kazı ve restorasyon çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Bakan Numan Kurtulmuş, dünyanın hiçbir yerinde böyle bir zenginliğin olmadığını kaydettiği konuşmasına şöyle devam etti:

  “İki kulenin restorasyonu ile ilgili ihaleye çıkılmış ve ihale yapılmış. Şimdi stadyumun ihalesi yapılıyor ve o tamamlanmak üzere. Tiyatro ile ilgili proje ihalesi de yapılacak. Antik şehrin içerisinde çok sayıda heykel ve sütun tespit edilerek ayağa kaldırılmış. Orada bazı kazıların yapılması lazım. Yerdeki mozaikler yıpranmasın diye üzeri kumla, koruyucu bir madde ile kapanmış. Çalışmalar bittikçe de o alanlar ziyarete açılacak ve ziyarete açılan yerlerdeki mozaiklerde sıyrılar o mozaiklerde gün yüzüne çıkacak.”

  ''EN İYİSİNİ YAPMAYA GAYRET EDİYORUZ''

  Bu konuya çok para ayırabilmeyi arzu ettiklerini dile getiren Bakan Kurtulmuş, “Gönül ister ki, 10-20 yılda yaptığımız işi iki yılda yapalım. Ama maalesef Türkiye’nin imkânları dolayısıyla elimizden gelenin en iyisini yapmaya gayret ediyoruz. Esas olan bu değerlerin farkında olunmasını sağlamaktır.” dedi.

  Daha önce Kibyra Antik Kentinde Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Senfonik Türküler Konseri’ne de atıfta bulunan Bakan Kurtulmuş, bu tür etkinliklerle bütün Türkiye’nin ve dünyanın ilgisini buraya çekmeye gayret ettiklerini söyledi. 

  Antalya’da sektörün çok büyük bilgi birikimine sahip olduğuna da vurgu yapan Bakan Kurtulmuş, açıklamalarına şöyle devam etti:

  “M.Ö. 4 bin yıldır bu şehir burada duruyor. Üzerine Helenistik Dönem’de, Roma Dönemi’nde bir şeyler ilave edilmiş. Ancak, burası hakkında farkındalığı artırmak için turizmcilerimize de çok şey düşüyor. Antalya’da çok yüksek bir turizm potansiyeli var ve sektörün çok büyük bilgi birikimi var.”
  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 29.10.2017 - 10:11:00 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  aynen katılıyor ve destekliyorum - 30.10.2017 16:01:32
  Sayın Bakanım ; otellere zorunlu hale gelmesi gerekenler 1*- otel girişlerine resepsiyona kadar gideilen otel içi yola Bulunduğu ilin Turizm Harikalarının gorsellerı tanıtıcı reklamları olmalıdır 2*- resepsiyon civarında 3*- otel odalarının duvarlarında ve mumkunse korıdorlarda 4*- restorantta tabak altlıgı olarak kullanılan kagıtlarda 5*- havuz basında denız basında sezlong ve semsıyelerde 6*- otellerın web sıtelerınde Antalya"da gezılecek yerler dıye bır alan olmalıdır sıtenın ust kısmında bu cogaltılabılır, BAkanlıgıınız tarafından belırlenen olculerde, turizm alanlarını bu sekılde tanıtabılırız ve otelın oldugu yere yaklasık uzaklıklarınıda yazabılırız buraya gıtmek mı ıstıyorsunuz ? hemen acentenızle veya resepsıyonla gorusunuz seklınde tesvık edıcı yazı yazılabılır. 7*- yine zorunlu olmak kosulu ıle turızm tasımacılarının arabalarının arka camlarına, turızm otel personel tasımacılarının arka camlarına bu Aspendos Sıde Perge Alanya Kaş Kalkan Termesson Manavgat Duden Kursunlu selalesı gorsellerı konulmalıdır. ornek : Antalya"da gectıgımız son 3 yılın vergılerıne bakarak 1*- emek tur / ASPENDOS TİYATROSU GORSELI 2*- sena tur / SİDE ANTİK ŞEHİR 3*- kıraç tur / MANAVGAT - KURŞUNLU - DÜDEN ŞELALE RESİMLERİ 4*- side tur / ALANYA KALESİ MAĞARASI 5*- aksu tur / KAŞ KALKAN KAPUTAJ PHASELESİ bunlara paylaştırın turistik yerleri KOYSUNLAR. SAYGILAR


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Avrupa'nın Türkiye konusunda kafası karışık: Şimdi de İsviçre modeli
  Intercontinental Hotel'e silahlı saldırı, ölü ve yaralılar var
  Eskişehir'de tur otobüsü faciası: 11 ölü 44 yaralı
  VİDEO: Pilottan yürekleri ağızlara getiren iniş
  Valilik, alkol satışı olmayan şenliği 'alkolü özendiriyor' deyip yasakladı
  Mersin'de 6 alan 'kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi' ilan edildi
  Emirates'ten 16 milyar dolarlık uçak siparişi
  TURYİD, İstanbul'da 'Global Gastronomi Zirvesi' düzenliyor
  Facebook'un yeni algoritması ne anlama geliyor, oteller ne yapmalı?
  Küresel otelcilik piyasasında 1.95 milyar dolarlık dev satın alma
  'Helal turizm' kavramı diğer otelleri itibarsızlaştırıp zor duruma düşürüyor'
  Meeting Point'in yeni markasıyla açacağı iki otelden biri Türkiye'de
  Türkiye'de en çok konut alan yabacı ülke vatandaşları belli oldu
  İnşaat şirketleri Kanal İstanbul arazilerini Araplara pazarlamaya başladı
  Tarihi Yarımada'nın silüetini bozan kuleler yasal hale geldi
  2017'de en çok hangi müzeler ziyaret edildi?
  2018'de Rusya manzarası: Türkiye paket turu uçak biletinden ucuz
  Rus hava yolu şirketi Pobeda paket tur pazarına mı giriyor?
  'Turizmcinin krizde aldığı ilk 'önlem' personel kıyımı'
  Azur Air Almanya filosundaki uçak sayısını arttırıyor
  Hamdi Güvenç açıkladı: Tataristan-Dalaman uçuşları başlıyor
  Pegasus'un Trabzon'da kaza yapan uçağı bulunduğu yerden çıkarıldı
  Otel sayısını 15'e çıkardı, 2018’i kaliteli hizmet ve marka yılı ilan etti
  Ukrayna'da tur operatörlerinin yükümlülükleri arttırılıyor
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun