Murat Ersoy: Yasak algı yönetimi, Avrupa pazarı daralmaya devam edecek

  22.03.2017 - 14:41:41  TYD Başkanı Murat Ersoy, 'Turizmde Perakendeciliğie Geçiş' projesi kapsamında geliştirdikleri 'Global Rezervasyon Portal Sistemi' ile tur operatörlerinin taşıyamadığı riski kendilerinin taşıyacağını, sistemin başarılı olmasıyla birlikte başka oyuncuların da sisteme dahil olacağını ifade etti. ABD'nin, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu bazı ülkelere dönük uygulamaya soktuğu kabinde elektronik cihaz yasağını 'algı yönetimi' olarak niteleyen Ersoy, ''Bu Türkiye ve Arap ülkelerine karşı bir tavırdır. Bu durumda Avrupa pazarında daralma devam edecektir.'' dedi


   

   
  Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD), 'Turizmde Perakendeciliğe Geciş Projesi' kapsamında, Hilton Bomonti Otel'de bir panel düzenledi.  'Krizden çıkış sürecinde uluslararası otel markalarının önemi' ve 'Turizmde Perakendeciliğe Geçiş' başlıklı panele, TYD Başkanı Murat Ersoy ile Denizbank Genel Müdürü ve TYD Başkan Yardımcısı Hakan Ateş katıldı. Kaliteli otel ve uçak bileti ürününü kolay, hızlı ve cazip şartlarda yabancı turistlere sunmayı amaçlayan proje, tur operatörlerine daha çok imkan sağlamayı hedefliyor. 

  ERSOY: 5 MİLYON RUS TURİST HAYAL DEĞİL
   
  Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan TYD Başkanı Murat Ersoy, “Hep birlikte çalışacağız, Türk turizmi olmadan dünyada turizm olmaz. Rusya'da yoğun bir çalışma içindeyiz. Bu yıl 5 milyon turistin gelmesi hayal değil” diye konuştu.

  ''RİSKİ BİZ ÜSTLENDİK, BAŞARILI OLUNCA BAŞKA OYUNCULAR DA SİSTEME DAHİL OLACAK''

  'Turizmde Perakendeciliğe Geciş Projesi' kapsamında, ulusal 'Global Rezervasyon Portal Sistemi'ni kullanıma hazır hale getirdiklerini kaydeden Ersoy, “Bu sistemle tur operatörüne 'Senin taşıyamadığın riski biz taşırız. Sen istediğin koltuk kadar riske gir’ diyoruz. Bu nedenle biz riski yüklenmeye karar verdik. Bu sistemin başarılı olduğu görüldükten sonra başka oyuncular da sisteme dahil olacaktır. Sistemde, TYD üye otelleri ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan turizm belgeli oteller rahatça yer alabilecek.” dedi.
   
  ''ELEKTRONİK CİHAZ YASAĞI ALGI YÖNETİMİ, AVRUPA'DA DARALMA DEVAM EDECEK''

  10'dan fazla ülkeden Amerika'ya yapılan uçuşlarda yolcu kabinlerine elektronik cihazların alınmaması ile ilgili de konuşan Murat Ersoy, “Laptopların güvenilir olup olmamasının kontrolü kolayca yapılabiliyor. Böyle kolayca tedbiri alınabilecek uygulamaları bir kenara bırakıp cep telefonundan büyük cihazlara yasak getirilmesi güvensiz bir ülke algısı oluşturulması anlamına geliyor. Bu Türkiye ve Arap ülkelerine karşı bir tavırdır. Bu durumda Avrupa pazarında daralma devam edecektir.'' dedi

  Ukrayna pazarında yüzde 25, BDT’de Rusya hariç yüzde 20, Rusya pazarında ise yüzde 25 artış beklendiğini belirten Ersoy, “Bu bölgelere yaptığımız uçuşlarda yüzde 20 artış görüyoruz” dedi. 2017’de Rusya’dan erken rezervasyonların yüzde 25 daha hızlı geldiğini söyleyen Ersoy, “Rusya tarifeli uçuşların önünü açıyor” şeklinde konuştu.
   
  ATEŞ: ŞİRKETLERİN FİNANSMAN MALİYETLERİNİ DÜŞÜRECEĞİZ

  Denizbank Genel Müdürü ve TYD Başkan Yardımcısı Hakan Ateş ise “Dün yuan cinsi kredi veren ilk banka olduk, Merkez Bankası da bize teşekkür etti. Şimdi de ruble tarafına döndük” dedi. Visa ve Master Card ile konuştuklarını ifade eden Ateş “Rusların da MIR ödeme sitemi var, Çinlilerin UnionPay’i gibi. Bunu da sisteme dahil ederek maliyetleri düşürecek bir çalışmayı netleştirmek üzereyiz. Ruble cinsinden Eximbank kredisi vererek şirketlerin kendi finasman maliyetini düşüreceğiz.” diye konuştu.

  ''TURİST BAŞINA ORTALAMA HARCAMAYI YÜKSELTMELİYİZ''
   
  Turizm konusunda bu yıl son derece iyi gelişmeler yaşandığını, erken rezervasyon sayısının 2014’teki rekor sayıya yaklaştığını, bu seviyenin de geçilmesinin beklendiğini söyleyen Ateş, ''Daha fazla Rus turistin Türkiye’yi ziyaret edip daha fazla harcama yapmasını amaçlıyoruz. Türkiye’de turist başına harcama ortalaması bin doların altında. Bunu İspanya gibi bin 200 dolar, hatta bin 500 dolara doğru çıkartmamız lazım" dedi.
   
  “Tarihimiz boyunca ne zaman Türk ve Rus halkları iyi geçindiyse mutluluk ve refah olmuştur” ifadelerini kullanan Ateş, “Artık çıkışa geçiyoruz. Rusya’dan başladı, erken rezervasyonlar buna işaret ediyor. Umarım diğer ülkelerden gelecek turistler de buna katılır ve 2017 iyi bir yıl olur. Ama 2017, biraz geçen yılın yaralarının sarıldığı bir yıl olacak. Bundan sonra daha da hızlı bir şekilde pozitif büyüme rakamlarına ulaşacağız” diye konuştu.
   
  HİLTON YENİ MARKASI CURİO’YU TÜRKİYE’YE GETİRİYOR

  Hilton Kıdemli Geliştirme Direktörü Tuğrul Temel ise, sektörün durumuna değinerek, “Çıkış yolunun aranması ve aksiyon alınması gerektiğini biliyoruz. 60 yıldır Türkiye’de olan Hilton olarak bu eylemlere katkıda bulunmak istiyoruz” dedi. Dünyada 104 ülkede faaliyet gösterdiklerini vurgulayan Temel, “Yıl sonunda 580 Hilton’u geçeceğiz. Türkiye’de 50 den fazla otel ile 10 bin 500 odayı geçtik. Faaliyete geçirmek istediğimiz 30 proje daha var. Türkiye’ye yeni markamız Curio’yu getiriyoruz. İkisi İstanbul biri Bodrum’da olacak” diye konuştu.  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 22.03.2017 - 14:41:41 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  ahmet yemez - 22.03.2017 16:15:45
  yav biz baska bir ulkede mi turizm yapiyoruz , 2014 deki rekor seviyeleri gecmişmiş erken reservasyonlar , yav koca sezon icin elimizde 10 tane yabanci reservasyonu var...birakin piyasaya hukumet agziyla boş gaz vermeyi , sezon sonu Denizbank cok otel sahibi olur bu gidişle.....sonumuz hayir eylesin


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Bağlıkaya'dan Antalya'da büyük buluşma: Neden aday oldum?
  Züppelik, fakirleri aşağılama... İngiliz hava yolu şirketine tepki yağdı
  İspanya otelcilik sektöründe 2.48 milyar euroluk dev satın alma teklifi
  Ünlü tatil köyü satılıyor
  Rekor: İstanbul'da 120 bin şişe sahte içki ele geirildi
  Neredekal ile HotelRunner'ın iş birliği otellere ne kazanadıracak?
  İstanbul'da 5 bin otelciye deprem eğitimi
  Cirosunu %40 arttırdı, 2018 erken rezervasyon kampanyasını başlattı
  AKTOB'dan WTM raporu: İngiltere seyahat pazarı için neler yapılmalı?
  Malaysia Airports, Sabiha Gökçen'den çıkıyor mu?
  Otel arazisi 4 milyon liraya ihaleye çıkarıldı
  Yusuf Duru anlatıyor: Turizmde raconu biz keserdik!
  Avrupa Birliği, Türkiye fonlarında kesintiye gitme kararı aldı
  Matador Network, 10 film ve yazılarla Türkiye'yi tanıtacak
  Türkiye seyahat için ikinci en riskli ülkeler grubunda gösterildi
  Unicredit Bank: Türkiye'de dolar yıl sonunda 4.15 olacak
  Erdoğan imzaladı, 'Helal Akreditasyon Kurumu' resmen kuruldu
  THY gayrimenkul işine girdi
  Antalya'nın sorunları ''Kent Konferansları'nda konuşulacak
  İşte Türkiye'nin 2018 yılında acentelere vereceği toplam destek
  İstanbul'da Troya sergisi
  Ünlü tur operatörünün çalışanı 700 bin lirayı zimmetine geçirdi
  Jolly Tur'dan Antalya'da büyük buluşma
  THY ile Do&Co'nun ayrılma nedeni 'şerefiye' mi?
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2017  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun