Mısır'da kayıp büyük, Rus turizm sektörünü iflas korkusu sardı

  9.11.2015 - 09:31:13  224 kişinin öldüğü Rus yolcu uçağının düşmesinde "sabotaj" iddialarının gündeme gelmesi ve Rusya'nın Mısır'a dönük tüm uçuşları durdurması, zaten zorda olan turizm sektörünü iyice kaygılandırdı. İptaller nedeniyle Rusya'daki tur operatörlerinin kaybının 3 milyar ruble olduğu ve iflaslar yaşanabileceği kaydedildi.  TürkRus.com'un Rus basınından aktardığı habere göre, Mısır operasyonlarının durdurulması nedeniyle operatörlerin kaybı 3 milyar rubleyi (135 milyon TL) buldu. Haberde, turizm sektörünün Mısır krizi yüzünden ağır darbe yiyeceği ve iflasların gündeme gelebileceği de kaydedildi.

  Bu yılın ilk yarısında Rusya'dan Mısır'a 1 milyon turist gitmişti. Bu yurt dışına giden toplam turist sayısının yüzde 19'una denk geliyor. Mısır-Rusya hattında kriz ilk defa yaşanmıyor. 2011'de iç savaş yüzünden seferler durdurulduğunda Rusya turizm sektörü 200 milyon dolar zarar etmişti.
   
  "IŞİD EYLEMİ..."

  Bu arada İngiliz Sunday Times gazetesi, Mısır’da Rus uçağını düşüren terör eylemini IŞİD’e bağlı Sina Yarımadası’ndaki yerel grubun lideri Abu Usama al Masri’ye bağlı güçlerin organize ettiklerini iddia etti. Gazete bu bilgiyi hükümet kaynaklarına dayandırdı.
   
  Öte yandan ABD güvenlik kaynaklarından gelen son açıklamara göre, Mısır'da düşen Rus yolcu uçağı "yüzde 99.9 uçakta patlayan bir bomba yüzünden" düştü. Bu durumda bombanın uçağa bagajlarla birlikte Larm El Şeyh havaalanından konulduğu iddiaları güçleniyor. Rusya ise resmi soruşturma tamamlanana kadar ihtiyatlı olmayı öneriyor.

  TÜRKİYE'YE YÖNELECEKLER

  Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in güvenlik sağlanana dek uçuşları durdurma kararı almasının ardından, Mısır'a gidecek Rus turistlerin yüzde 20 ilâ 30'unun Türkiye'ye yönelmek istediğini söyledi.

  Sputnik News'in aktardığına göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in dün Mısır uçak seferlerini gerekli uçuş güvenliği sağlanana kadar durdurma kararı almasının ardından, daha önceden Mısır'a tur satın alan turistlerin yüzde 20 ilâ 30'unun tur rotasını Türkiye'ye çevirmeyi kabul ettiği bilgisi geldi.

  Gazetecilere konuşan Dvorkoviç "Elimize ulaşan bilgilere göre Mısır'a gitmeyi planlayan turistlerin yüzde 20 ilâ 30'u tatillerini Türkiye'de yapmayı kabul ettiler" dedi. Dvorkoviç geri kalan yolcuların da tatillerini ertelemeyi veya ödemelerini geri almak istediklerini söyledi.

  Mısır'da şu an 80 bin turist olduğunu kaydeden Dvorkoviç, sayının giderek azaldığını ve turistlerin özel seferlerle Rusya'ya getirildiğini belirtti

  Rusya Turizm Birliği basın sözcüsü İrina Tyurina da tüm Rus turistlerin Mısır turlarını iptal edip Antalya'ya gitmeyi planladıklarını söyledi. Tyurina "Mısır'a planlanan uçuşların Antalya uçuşları ile değiştirilmesi planlanıyor. Tüm turistler bu durumu onaylıyor" dedi.

  Bu arada Kırım Başbakanı Sergey Aksenov'un, Kırım Turizm Bakanlığı'na yarımadaya Mısır ve Türkiye'deki tur fiyatlarını aşmayacak alternatif tur programı oluşturulması yönünde talimat verdiği belirtildi. Açıklamaya göre Aksenov "Kırım yurtdışına yapılan turlara bir alternatif olmaya ve iç turizmi daha da geliştirmeye hazır" dedi.

  31 Ekim Cumartesi günü Rus Sina yarımadasından St. Petersburg'a havalanan Airbus 321 uçağının düşmesi sonucu 224 kişinin hayatını kaybetmişti.  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 9.11.2015 - 09:31:13 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  İspanya'nın yükselişi 2018'de de sürüyor, 2 ayda 10 milyon turist aldı
  TÜRSAB'ın eski yönetiminden bakanlığa dilekçe: Son iki yılımızı...
  Bu 15 ülkeden turist getiren acenteler % 20 daha fazla destek alacak
  Almanya pazarında 17 yılda ne değişti, hangi destinasyon ne kadar pay aldı?
  Rosaviatsiya başkanı imzaladı, Azur Air'in tüm kısıtlamaları kaldırıldı
  Ruslar her 9 yurt dışı seyahatinden birini Türkiye'ye yaptı
  Intourist Rusya'da devlerin arasına girdi, işte bu yılki Türkiye planlaması
  Bakandan UBER açıklaması: Taksici esnafımız kendini check etmeli
  İspanya turizmde Avrupa bağımlılığından kurtulmak istiyor
  Alman tur operatöründen Türkiye ve Yunanistan uyarısı!
  Türk Hava Yolları, Semerkant'ı da uçuş ağına ekledi
  Bodrum MITT Moskova'da tanıtıldı
  Ryanair’den Dalaman’a müjdeli haber
  Pegas: Kriz bize kar etmediğimiz işlere girmemeyi öğretti
  Rus bakandan vize açıklaması: Önceliğimiz Rusların güvenliği
  Vakıftan Rixos Pera'ya 'marka tecavüzü' ve 'haksız kazanç' davası
  Bedirhan Bayka: Rusya'da 2020 hedefimiz 10 miyon turist
  Azur Air ile ilgili son dakika gelişmesi: Rusya Federal Havacılık Ajansı...
  Tez Tour, bu yıl Türkiye'ye kaç turist getirecek?
  Budak: Hükümet rutin tuizm destklerini bile planlayamıyor
  Concorde Hotels o anlaşmayı imzaladı
  Numan Kurtulmuş: Bu yıl 6 milyon Rus bekliyoruz, her şey dahile devam
  Rusların Tarkan'ı Alanya standında
  Orhan Sancar Rusya'da tur operatörlerinin aldığı riski anlattı
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun