Mısır'da kayıp büyük, Rus turizm sektörünü iflas korkusu sardı

Mısır'da kayıp büyük, Rus turizm sektörünü iflas korkusu sardı
224 kişinin öldüğü Rus yolcu uçağının düşmesinde "sabotaj" iddialarının gündeme gelmesi ve Rusya'nın Mısır'a dönük tüm uçuşları durdurması, zaten zorda olan turizm sektörünü iyice kaygılandırdı. İptaller nedeniyle Rusya'daki tur operatörlerinin kaybının 3 milyar ruble olduğu ve iflaslar yaşanabileceği kaydedildi.


TürkRus.com'un Rus basınından aktardığı habere göre, Mısır operasyonlarının durdurulması nedeniyle operatörlerin kaybı 3 milyar rubleyi (135 milyon TL) buldu. Haberde, turizm sektörünün Mısır krizi yüzünden ağır darbe yiyeceği ve iflasların gündeme gelebileceği de kaydedildi.

Bu yılın ilk yarısında Rusya'dan Mısır'a 1 milyon turist gitmişti. Bu yurt dışına giden toplam turist sayısının yüzde 19'una denk geliyor. Mısır-Rusya hattında kriz ilk defa yaşanmıyor. 2011'de iç savaş yüzünden seferler durdurulduğunda Rusya turizm sektörü 200 milyon dolar zarar etmişti.
 
"IŞİD EYLEMİ..."

Bu arada İngiliz Sunday Times gazetesi, Mısır’da Rus uçağını düşüren terör eylemini IŞİD’e bağlı Sina Yarımadası’ndaki yerel grubun lideri Abu Usama al Masri’ye bağlı güçlerin organize ettiklerini iddia etti. Gazete bu bilgiyi hükümet kaynaklarına dayandırdı.
 
Öte yandan ABD güvenlik kaynaklarından gelen son açıklamara göre, Mısır'da düşen Rus yolcu uçağı "yüzde 99.9 uçakta patlayan bir bomba yüzünden" düştü. Bu durumda bombanın uçağa bagajlarla birlikte Larm El Şeyh havaalanından konulduğu iddiaları güçleniyor. Rusya ise resmi soruşturma tamamlanana kadar ihtiyatlı olmayı öneriyor.

TÜRKİYE'YE YÖNELECEKLER

Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in güvenlik sağlanana dek uçuşları durdurma kararı almasının ardından, Mısır'a gidecek Rus turistlerin yüzde 20 ilâ 30'unun Türkiye'ye yönelmek istediğini söyledi.

Sputnik News'in aktardığına göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in dün Mısır uçak seferlerini gerekli uçuş güvenliği sağlanana kadar durdurma kararı almasının ardından, daha önceden Mısır'a tur satın alan turistlerin yüzde 20 ilâ 30'unun tur rotasını Türkiye'ye çevirmeyi kabul ettiği bilgisi geldi.

Gazetecilere konuşan Dvorkoviç "Elimize ulaşan bilgilere göre Mısır'a gitmeyi planlayan turistlerin yüzde 20 ilâ 30'u tatillerini Türkiye'de yapmayı kabul ettiler" dedi. Dvorkoviç geri kalan yolcuların da tatillerini ertelemeyi veya ödemelerini geri almak istediklerini söyledi.

Mısır'da şu an 80 bin turist olduğunu kaydeden Dvorkoviç, sayının giderek azaldığını ve turistlerin özel seferlerle Rusya'ya getirildiğini belirtti

Rusya Turizm Birliği basın sözcüsü İrina Tyurina da tüm Rus turistlerin Mısır turlarını iptal edip Antalya'ya gitmeyi planladıklarını söyledi. Tyurina "Mısır'a planlanan uçuşların Antalya uçuşları ile değiştirilmesi planlanıyor. Tüm turistler bu durumu onaylıyor" dedi.

Bu arada Kırım Başbakanı Sergey Aksenov'un, Kırım Turizm Bakanlığı'na yarımadaya Mısır ve Türkiye'deki tur fiyatlarını aşmayacak alternatif tur programı oluşturulması yönünde talimat verdiği belirtildi. Açıklamaya göre Aksenov "Kırım yurtdışına yapılan turlara bir alternatif olmaya ve iç turizmi daha da geliştirmeye hazır" dedi.

31 Ekim Cumartesi günü Rus Sina yarımadasından St. Petersburg'a havalanan Airbus 321 uçağının düşmesi sonucu 224 kişinin hayatını kaybetmişti.Bu Haber 09.11.2015 - 09:31:13 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.