Benzer Haberler:
  Konaklama sektörü 160 milyon liralık teşvik aldı, bin 900 yeni yatak geliyor
  Beş otelin yatırım teşvik belgesi iptal edildi
  IHG'den 40 milyar dolarlık lüks otel segmenti için yeni marka
  'Sektör birleşerek kaliteli ürünü hak ettiği değerden satmalı''
  İzmir-Ödemiş'teki otel için kapsamlı tadilat karşılığı işletme ihalesi
  Türkiye Rusya'da ikinci aşamaya geçti: Fiyatlarda yüzde 10-20 artış var
  Otellerdeki kaçak bölümleri yasal hale getirmek için ne kadar ödenecek?
  Son iki haftada Almanlar en çok hangi Türk otellerini aradı?
  Mayıs ayında lokanta ve otellerde fiyatlar ne kadar arttı?
  Philippe Kronberg: Fiyatlarımız 2015'e yaklaştı, doluluğumuz yüzde 60

  Mehmet Aygün'den otelcilere: Önce oynayacağınız ligi seçeceksiniz!

  5.06.2018 - 16:21:53  Titanic Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aygün, ülke turizmi ve Titanic'in yeni yatırım planları ile ilgili TurizmGüncel'e açıklamalarda bulundu. Titanic'in 4 yeni otel için çalışma yürüttüğünü kaydeden Aygün, ''Burada seçeceğiniz lig önemli. Şampiyonlar Ligini mi, Süper Ligi mi, Amatör Ligi mi yoksa PTT Ligini mi, seçeceğiniz konusunda tercih yapacaksınız.'' dedi.  TurizmGüncel

  2018 yılında 2015 seviyesine yakın bir sezon geçirileceğini belirten Mehmet Aygün, ''Başka ülkelere giden Avrupalıların Türkiye'deki kaliteyi ve servisi bulamamaları şu anda bizim lehimize dönmüş durumda.'' dedi.  ''TURİST GERİ DÖNDÜ DİYE ŞIMARMAMALIYIZ''

  ''Turist geri döndü diye şımarmadan işimizi çok iyi bir şekilde yapmamız lazım'' diyen Mehmet Aygün, bundan sonraki hedefin gelen turiste daha iyi hizmet verme, kaliteliyi arttırma ve daha kaliteli turisti Türkiye'ye çekmek olduğunu ifade etti.

  Bundan sonra fiyatların yükselmesi gerektiğine işaret eden Aygün, ''Fiyat arttırmanın koşulları oluştu mu?'' şeklinde soruya ise şu yanıtı verdi:

  ''FİYATLARIMIZI YÜZDE 35 CİVARINDA ARTTIRDIK''

  Tam istediğimiz noktada olmasa da bir nebze yükseldi. Fiyatı nasıl yükseltirsiniz? Otelinize gelen ön rezervasyonla doluluklar yükselirse bu durum fiyata yansır. Müşteri arama derdine düşmezsiniz. Bu sene fiyatlar bir nebze de olsa yükseldi. Bizim grupta mesela fiyatlar geçen yıla nazaran yüzde 35 civarında artmış durumda. Ancak hala 2014-2015 rakamlarının gerisindeyiz.

  Titanic Grubu'nun şu anda faal olan 12 otelinin bulunduğunu kaydeden Mehmet Aygün, şirket olarak yeni yatırımlara giriştiklerinin bilgisini de verdi. Aygün, yeni yatırımlar konusunda şu bilgileri paylaştı:

  DÖRT OTEL DAHA YOLDA

  Şu anda Hamburg'da inşa ettiğimiz iki otelimiz var. Belek'te inşa edeceğimiz 800 yataklı golf oteli var. O da proje aşamasında. Bunlarla birlikte otel sayımız 14-15 otele çıkacak. İstanbul'da ise şu anda 265 odalı Titanic Downtown'u yapıyoruz.

  Her bir yatırım 50 milyon dolar, 100 milyon dolar. Golf otelini mesela 100 milyon dolardan aşağı yapamazsınız. Hamburg'daki oteller de hakeza...

  Titanic'in resort, şehir ve golf otellerinin bulunduğunu anımsatan Mehmet Aygün, bunun dışında yayla turizmi, sağlık turizmi, kış turizmi gibi alanlarla ilgili de planlarının olduğunu söyledi. Aygün, ''Mesela Bodrum sezonluk bir otel. Kışın personeli askıya almaktansa, kış oteline transfer etmek lazım. Bu şekilde düşüncelerimiz var.'' dedi.

  ''BUNLAR DENENDİ...''

  Otellerde klinik açılmasına ilişkin taleplerin olduğunu hatırlattığımız Aygün, ''Bunlar denendi ve pek tutmadı. Biz elimizden geldiği kadar resort oteli kalmaya çalışıyoruz. Yüksek sezonda resort oteli iyi satamıyorsanız, para kazanmanız mümkün değil. Biz de resort turizmini kış aylarında kongre, futbol, golf gibi spor turizmiyle tamamlayarak çalışanların işlerine devam etmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Ama bu işin lokomotifi resort ve yaz sezonu'' değerlendirmesinde bulundu.

  ''AYAKTA KALDIK, PARA DA KAZANDIK''

  Türkiye'de yeniden otel yapma koşullarının oluşup oluşmadığı konusunda da değerlendirme yapan Aygün, ''İşini iyi yapana her zaman ekmek var. İşinizi iyi yapacak, iyi satacaksınız. İşinizi iyi yapmıyorsanız, eliniz işte gözünüz oynaştaysa bu iş olmaz. Biz krizde de ayakta kaldık, para kazandık. Neden? Çünkü işimizi seviyoruz ve iyi yapıyoruz. Biz bir aile şirketiyiz. Her birimiz işin başında 18 saatten aşağı çalışmıyoruz. Biz işimizi takip ediyoruz.'' dedi.

  Turizm sektörü söz konusu olduğunda terörden ziyade politik sorunlardan bahsedilebileceğini ifade eden Mehmet Aygün, ''Avrupalı'nın iki yıl boyunca gelmeme nedeni politiktir. Yoksa biz Avrupalı'ya ne yaptık.'' dedi.

  ''SEÇECEĞİNİZ LİG ÖNEMLİ''

  Turizm sektöründe işini iyi yapmayanların ligden düştüğünü söyleyen Mehmet Aygün, ''Bugün 15 dolara 5 yıldızlı otel var diyorlar. Neden böyle? Arz-talep dengesini doğru kuramadığı için böyle. Ne yapsın adam, bir kere girmiş bu işin içine. Burada seçeceğiniz lig önemli. Şampiyonlar Ligini mi, Süper Ligi mi, Amatör Ligi mi, PTT Ligi mi, Amatör Lig mi seçeceğiniz konusunda tercih yapacaksınız. Bu sektörde hepsi var... Otelcilikte zaten önce rakibinizi seçersiniz. O otelin fiyatı kaç para, 10 lira. Ben, piyasadan pay almak için ilk olarak 8 lira fiyat çıkarım. Servisinizi iyi yapıyorsanız fiyatını 10 liraya, 11 liraya çıkıyor. Ancak rakip seçtiğiniz otel bu işi iyi yapamıyorsa 10 lirada kalmaya devam ediyor.'' şeklinde konuştu.

  ''AVRUPALI TAKIMLAR YİNE GELECEK''

  2018'den önceki iki yıl boyunca hem Rus hem de Avrupa futbol takımlarının Türkiye'ye gelmediğini hatırlatan Mehmet Aygün, bundan sonrası için ise şu beklentileri dile getirdi:

  Şimdi çok iyi. Golf de güzel gidiyor. Bu durumda en çok yara alan golftü. 50 bin kişi oynatan saha 20 bin kişiye düşmüştü. 2018'de eski rakamlar yakalanmasa da 2019'da yakalanacaktır.

  Takımlar da gelmeye başlayacaklar. Eskiden Bremen, Stuttgart, Hannover gibi takımlar geliyordu. Yine gelecekler. Görüşmeler başladı. Bir şey olmazsa hepsi gelecektir.

  Golf sezonu ekim-kasımda başlayacak. Futbol zaten ocak başından itibaren geliyor. Şu anda gelen rezervasyonlar iyi. Gelmemeleri için bir neden yok zaten. Bu ülkedeki otel ve servis kalitesi hangi ülkele de var?

  ''PAZARLAMA, PAZARLAMA, PAZARLAMA...''

  İstanbul turizminin son iki yılda büyük yara aldığını belirten Mehmet Aygün, ''130 euro olan ortalama fiyatımız 50-60 euroya düştü. Doluluklar da çok düştü. Son iki yılda İstanbul'a yapılan yatak sayısı çok fazlaydı. Şu anda İkitelli'de açılmayı bekleyen kaç tane otel var... İstanbul'da fiyatların artabilmesi için talebin artması gerekiyor. Bakıyorsunuz Berlin'e 35 milyon turist gidiyor. İstanbul daha şurada birkaç sene evvel 7.5 milyon turist sayısına ulaştı. Her şey pazarlamadan geçiyor, pazarlama, pazarlama, pazarlama...'' ifadelerini kullandı.

  Peki şehir oteli mi, yoksa resort oteli mi daha karlı? Aygün soruya şu yanıtı verdi:

  ''Şehir oteli ayrı, resort ayrı. Biz hala babadan kalma hesabı yaparız; gelirleri üste, giderleri alta yazar çıkarırız ve geriye ne kaldığına bakarız. Otel kendini döndürüyor mu, borçlarını ödeyebiliyor mu diye bakarız.

  Mesela 500 odalı bir şehir otelini 150 kişiyle döndürebilirsiniz ama bir resort otelinde bu sayı 600'a kadar çıkıyor. Resort otel hep hareketlidir. Bu ayrı bir segment.''

  ''UYGUN KOŞULLARDA HER PROJEDE VARIZ''

  Mehmet Aygün, kış oteli düşünüp düşünmedikleri şeklindeki soruya ise, ''Kendi kendini ödeyen, fizibilitesi iyi yapılmış otel nerede olursa olsun ilgileniriz. Kasamızda paramız yok. Yatırım için gidip bankadan kredi alıyoruz. Bu, önce faizi, sonra da ana parayı ödeyeceksin demektir. Şu anda yükelen faizler ve kurlar yatırımları etkiliyor. Mesela biz şu anda Bodrum'da iç piyasaya çalışıyoruz. Hadi bakalım çık işin içinden. Yüzde 80 iç piyasa.'' yanıtını verdi.

  İnşaatlar da olduğunda Titanic Geubundaki çalışan sayısının 8-10 bine kadar çıktığını dile getiren Mehmet Aygün, otel çalışanlarının sayısının ise 6 bine yaklaştığını ifade etti.  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 5.06.2018 - 16:21:53 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Murat Atsever - 5.06.2018 20:21:05
  Çok doğru bir başlık olmuş. Kısaca bulunacağınız segmenti iyi belirlemek gerekir. Ben en üst olacağım dedikten sonra eğer kaçak güreşmek olmaz. Tebrikler Kaptan.!
  esra wellington - 6.06.2018 10:16:09
  İyi bir analiz. Herkesin anlayabileceği bir dil. Tercih bu işi ne kadar kaliteli yapmak istediğinize bağlı.. Her şey açık ve net.Teşekkürler


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  İngiltere'den Tunus turizmini rahatlatan karar
  Dijital dünyanın iki devi Marmaris'te
  Ferit Şahenk şimdi de otelini mi satıyor?
  SİT derecesi 1'den 3'e düşürülen MİT kampına otel mi yapılacak?
  İspanya 5 ayda 5 ülkeden 15 milyon turist aldı
  Can Pulak yazdı: Muğla ile ilgili gerçekleri bilelim
  İspanya'da bir bölge 'sarhoş turizmi'ne savaş açtı, kısıtlama gliyor
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  Beş otelin yatırım teşvik belgesi iptal edildi
  Konaklama sektörü 160 milyon liralık teşvik aldı, bin 900 yeni yatak geliyor
  Mayıstaki işe alımlarda en büyük artış turizm sektöründe yaşandı
  Adalar'daki faytonlar için düzenleme gündemde
  Almanya'da acente satışları 2015 seviyesine ulaştı ama...
  Kemer'de tur otobüsü kazası, 6 yaralı
  Thomas Cook o turistler için Türkiye'den 63 oteli programına aldı
  Kruvaziyer pazarında 1 milyar dolarlık dev satın alma
  Turist günde İstanbul'da 108, Antalya'da 45 dolar harcıyor
  Çin'de tanıtım için 'Dubai modeli' önerisi
  Turizm yöreleri yerli turiste bu sefer 'gelin' değil 'gidin' dedi
  Kültür ve Turizm Bakanlığın'da iki yeni atama
  Tatilde büyük vurguna hazırlanıyorlar, bu internet adreslerine dikkat!
  TÜRSAB'dan UKOME açıklaması: Tekrar etmemesini umuyoruz
  Qatar Airways Antalya uçuşlarına başladı
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun