Benzer Haberler:
  'Maaşını alamayan personel, lüks otelin eşyalarına el koydu' iddiası
  İşte Antalya'daki ünlü otele talip olan iki turizm şirketi
  Antalya'nın lüks oteli adeta çürümeye terk edildi
  Fettah Tamince Mardan Palace'ı işletmekten vaz mı geçti?
  Mardan Palace'ın işletmesini Fettah Tamince aldı
  InterContinental Hotels Group, lüks otel operatörünü satın aldı
  TÜRSAB'a peş peşe icraları kim gönderiyor?
  Fettah Tamince'den Mardan Palace açıklaması: İlgileniyoruz
  Marriott'tan 40'ı lüks, 200 otellik yeni büyüme planı
  Onu Air'in patronundan İranlı iş adamına 21.7 milyon $'lık icra takibi

  Lüksün zirvesinden bugünlere... Mardan Palace neden icralık oldu?

  17.05.2015 - 10:22:28  Türkiye konaklama sektöründe lüks ve ihtişamın sembolü haline gelen; Telman İsmailov’un “Aile mirası olarak yüzyıllar boyunca yaşayacak” dediği Mardan Palace Otel, neden icraya düştü?  Telman İsmailov’un “Aile mirası olarak yüzyıllar boyunca yaşayacak” dediği Mardan Palace Otel, neden icraya düştü? İşte Laleli'nin 'Mardan Palace neden icralık oldu' başlıklı o yazısı:

  2009’un mayıs ayında görkemli açılışıyla dikkatleri üzerine toplayan Mardan Palace, bugünlerde borçlar nedeniyle ihtişamını kaybetti. Azeri kökenli işadamı Telman İsmailov’un yaklaşık 1,4 milyar dolar tutarındaki yatırımı, Antalya’nın en pahalı ve görkemli oteli olarak ün yapmıştı. Altın tozuyla kaplı trabzanlar, açılış için dünya starlarına ödenen milyon dolarlar, Burj el-Arab’dan, Çırağan Kempinski’den ve dünyanın en iyi otellerinden transfer edilen yöneticiler, otelin lüks ve ihtişamını özetliyor. Yedi sene sonunda, Mardan Palace için 2015, borçlarla yaşanan sıkıntılı dönemin tavan yaptığı bir yıl. Otel geçtiğimiz aylarda icralık oldu ve satışa sunuldu. Otelin ihalesinde başlangıç bedeli olarak belirlenen rakam ise 325 milyon TL olarak belirlendi.

  PUTİN'DEN DARBE ALDI
   
  İş bu noktaya nasıl geldi sorusunun detaylarında, İsmailov’u borç krizine adım adım sürükleyen nedenlere bakmak gerekiyor. Bir zamanlar çok yakın ilişkiler içinde olduğu Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den aldığı derin darbe, borç yükünün ana nedeni. Rusya küresel finans kriziyle boğuşurken, İsmailov’un Antalya’da açtığı Avrupa’nın en lüks oteli Rus lider tarafından hiç hoş karşılanmamış, bu konuda eleştirilerde bulunmuştu. Putin’in ilk hamlesi, İsmailov’a ait ünlü Moskova’daki Çerkez pazarına yapılan baskın ve 2 milyar dolar değerindeki 6 bin konteynere el konması olmuştu. Sıkıntılı günler, bu operasyonla başladı. Moskova’daki bankalardan da kredi çeken İsmailov’un 400 milyon euro’yu geçen borcu, belleklere kazındı. İşadamı borçlara rağmen Antalya’daki yatırıma devam etti.

  ALTYAPISI OLMAYAN TEMELSİZ KARARLAR
   
  Gelişmeleri yakından takip edenler ve turizm sektörü uzmanları ise İsmailov’un yanlışlarını, “alt yapısı olmayan, temelsiz kararlara” bağlıyorlar. Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED) Başkanı Kerem Köfteoğlu, “Yanlış yer seçimi, yanlış yönetici ve yanlış fizibilite diye özetleyebileceğimiz yanlışlıklar zinciri, otelin yaşadığı sıkıntının nedenleri” diyor. Köfteoğlu, Antalya’nın Kundu bölgesindeki otellerin çoğunun “her şey dahil” ve ucuza pazarlandığını, böyle bir durumda odaları pahalıya satmanın mümkün olmadığını söylüyor ve ekliyor: “Bu yatırım Bodrum, Çeşme veya Alaçatı’da olsaydı yer seçimi açısından doğru bir adım atılmış olurdu. Bunun dışında açılıştan itibaren yaratmak istenen ‘lüks’ algısını yönetebilecek doğru yönetici bulunamadı. Başlarda işi bilen yetişmiş personel transfer ettiler. Kârlar düşmeye başlayınca eğitimsiz ve sıradan personelle yola devam ettiler.”

  'KALICI BİR ŞEY YAPMAK İSTEDİM'
   
  2013 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre, Rusya’nın 57’nci zengini İsmailov, 2009 yılında otel açılışıyla ilgili yaptığı basın toplantısında “Tesisten ne kazanacağınızı düşünüyorsunuz?” sorusuna, “Şu kadar kazanacağım diyemem. Bir beklentim yok. Bakacağız” demiş ve şöyle devam etmişti: “Burası prestijli bir yatırım. Türkiye’deki ilk projem. Beni tanısınlar, özümün neler yapabileceğini görsünler istedim. Buraya harcadığım para ile beş otel yapmayı ben de bilirdim. Ya da 1,4 milyar doları enerji işine yatırırdım. Yılda da 300 milyon dolar kazanırdım. Ancak ben kalıcı bir şey yapmak istedim.”

  LÜKS TESİSİ OLARAK AÇILDI, HER ŞEYD AHİLE GEÇTİ
   
  İsmailov’un “kalıcı” şeyler yapma arzusu epey pahalıya patladı diyebiliriz. Ekin Grubu bünyesindeki Turizmgazetesi.com ve Resort dergilerinin editörü Fehmi Köfteoğlu da, Mardan Palace’ın, kurulduğu günden beri kendini en üst kesime hitap ederek “lüks ötesi” konaklama tesisi olarak içinde eğlence, iş toplantıları spor etkinlikleri olan kompleks söylemiyle tanıttığını hatırlatıyor. Köfteoğlu, ancak kurulduğu günden, icralık duruma düşünceye kadar tesisin bu yönde çalışması olmadığına değiniyor ve şu bilgileri paylaşıyor: “Antalya gibi bir yerde, üst düzey gelir kesimine hitap edecek yerlere ihtiyaç var. Tesis, lüks olarak öne çıkarıldı. Donanımında kullanılan malzeme tesisin lüks olma niteliğini artırmadı, aksine ezdi. Proje hazırlanırken, hedef kitle doğru seçilmedi. Lüks ötesi diye işletmeye açılan tesis bir süre sonra bölgedeki diğer sıradan oteller gibi ‘her şey dahil’ sistemine geçti. Sistem kötü değil ama tesis kendisini diğerlerinden farklı olarak anlatmıştı” diyor.

  TEDARİKÇİ VE FİZİBİLİTE FAKTÖRÜ
   
  Sosyal mecrada otelle ilgili eleştirilerini paylaşan müşteriler ve onlardan gelen şikayetler, bardağı taşıran son damlalar olarak gösterilebilir. Özetle, otelin müşteri memnuniyeti konusunda pek de başaralı olmadığını söylemek mümkün. Antalya’ya organizasyon için giden ve Mardan Palace’ta üç gece kalan bir otel müşterisi, “Mardan Palace son derece şaşalı idi ama işletmecilik kalitesizdi. Ciddi paralar ödediğim otelde, işletme zafiyeti fazla idi” diyor. Otelle ilgili şikayetlerin sayısı, son üç yılda kalite, iş disiplinsizliği ve personel hataları olmak üzere üç konuda artmış. Otelin stratejik hatalarında başka detaya dikkat çeken Kerem Köfteoğlu, “Fizibiliteyi yanlış yapmışlar. İşin içinde başka hesaplar yoksa, bana göre birileri İsmailov’a yanlış bilgiler vermiş. Doğru raporlar verilmiş olsaydı Kundu bölgesine 1,4 milyar dolar yatırım yapmazdı. Tedarikçilerin de kendisini kandırdığını düşünüyorum. Tedarikçi herkese bir liraya sattığı ürünü Mardan’a ‘lüks’ fiyattan faturalandırmış olabilir. Sonuç itibariyle tüm bu hataları üst üste koyduğumuzda iflas geldi, çattı” diyor.
   
  297 metre uzunluğunda Avrupa’nın en büyük havuzu, teknoloji harikası mutfaklar, kendi kendine ısısını belirleyen akıllı dolaplar, yabancı otellerden transfer edilen yöneticiler, hizmet vereceklere ödenen yüksek paralar... İsmailov’ın lüks yatırımında öne çıkan detaylar bunlar. Daha çok kuruştan çok, sonuca bakan yönetici tipi. İsmailov açılışta şunları söylüyordu: “Kuruş hesabı yaparsan, hem geç, hem güç olur. Üstelik daha da pahalıya çıkar. Ben istedim ki, paraya kıyayım, hem en iyi adamlarla çalışayım en iyisini yapayım, hem de iki sene yerine bir senede bitireyim oteli.”
   
  Otelin icralık olmasıyla ilgili açıklama yapan Mardan Palace Genel Müdürü Çetin Pehlivan, 2009 yılından bugüne otelle ilgili spekülatif haberlerin çıktığını, kıskandıracak derecedeki yatırımlar için bu durumun beklenen süreçler olduğunu söylüyor. Otelin CEO’su Natik Abbasov ise Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, farklı alanlarda faaliyetlerini sürdüren şirketler grubunun, turizm alanındaki ilk projesi olan Mardan Palace Oteli’nin; Türk bankaları ile olan kredi ilişkilerinden doğan hukuki yansımaların, söz konusu haberlere konu olmasının olağan durum olduğunu söyledi ve “Şirketin hukuki danışmanları çözüm sürecinde belli aşamaya geldi. Misafir ağırlamayı sürdürüyoruz” dedi.
   
  İsmailov’un, otelin açıldığı dönemde dile getirdiği “Hayatımda sahip olduğum hiçbir şeyi dönüp satmadım. Sadece Kremlin’in hemen yanında ofis merkezi yapmıştım. Orayı sattım. Çocuklarıma ve torunlarıma tembih edeceğim. Onlar da burayı satmayacak. Burası bir aile mirası olarak, yüzyıllar boyunca yaşayacak” prensibinin ne kadar geçerli olacağını zaman gösterecek. 


  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 17.05.2015 - 10:22:28 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  BELEK YASIN - 17.05.2015 12:54:41
  TURK TOPRAGINDA YABANCI YONETICI OLMAZ. BIRAKSINLAR TURK CEOLARINA BAK NASIL AYAGA KALKAR 2 SENEDE..
  MG - 17.05.2015 21:11:22
  Açıldığı günden bu güne adamı bir rahat bırakmadılar. Yukarıdaki görüşler doğru olabilir lokasyon Bodrum olsun, İstanbul olsun diyenler 20 bin dolarlık Belekteki odaların, Kundudaki 5 bin dolarlık villaların boş olmadığını da unutmasınlar. Mardan Palace Türkiye sahil turizmine çağ atlatacak bir proje olabilirdi. Her şey dahile geçmek hiç de yanlış bir seçim değildi. Hedeflenen kitlenin içeride hiç bir şeye para vermemesi de lüksün bir parçası olabilirdi. İçerideki mevcut yöneticiler de tesisin HD için fiziki yetersizliğinin başından beri farkındalar. Eski patronuma sormuşlardı Mardan açılıyor ne düşünüyorsunuz? diye Bize çok değer katar demişti. Bence Mardana bir şey olmaz. Büyük marka değeri var. Ben partner olarak çok iş yapmak ve bir şeyler vermek istemiştim olmamıştı. Bugün çağırsalar tekrar iş yaparım hiç bir ödeme enişesi taşımam.
  Aktob uyesi - 18.05.2015 08:20:29
  Coluk cocugu genel mudur yaparsan bu olur, ciraga da onburo muduru bile olamayan kisinin , mardan da GM olarak basarili olmasini nasil beklersiniz
  ceyhan ar - 19.05.2015 15:23:16
  Sevgili Aktob üyesi.. tanıdıklarım var seni oraya genel müdür yapalımmı ??... vasıfların yeterliyse gönder cv... adamı tanımadan çamur atmak çok ayıp üzülme sene birgün iyi bir tesiste genel müdür olursun , yalnız bu kafa yapını değiştir. sevgiyle kal
  finanscı - 19.05.2015 15:34:38
  Arkadaşlar hala krizde, icralık vs yazılıyor , lütfen biraz daha araştırmacı olun Halk Bankası ile sorunları varmış ve çözmüşler hiçbir sıkıntısı kalmamış tesisin full gaz devam ediyorlar kimse bu gerçeği görmüyormu ?? ben hem finanscı hemde Acentacıyım Tesis mayıs ta ve haziranda belli dönemlerde yüksek doluluktan dolayı satışlarını durdurdu hem tesisin sahibini hemde yöneticilerini biraz takdir edin , Mayıs ayında heryerden bize fiyat indirimleri gelirken Mardan da yaklaşık 80 dolulukların altına inmiyor
  Ercan Gönülü - 20.05.2015 00:25:08
  Genel olarak duruma kuş bakışı bakıldığında biz kayebttik , Antalya kaybetti , Türkiye kaybetti Türk Turizmi kaybetti ve son olarak İsmailov ailesi kaybetti , oysaki destek verilip arkasında durulup Burj Al Arabımız olabilirdi , Antalyamız ve Türkiyemiz için destinasyon olabilirdi , dünyada büyük marka olabilirdi . Böyle bir yatırım ve yatırımcıyı ne Antalya görürür ne Türkiye görür . Yazık ülke turizmime .
  Selim Adalı - 23.05.2015 12:20:36
  Ne Mardanmış pişirip pişirip aynı haberler fakat otel tam tersine aynı tempo devam,kötü olması kimin işine gelir bilemem ama birileri bunun için çok hevesli o kesin.Böyle kötü bir kriz yılında bırakalım bu işleri artık
  apdurahman - 3.06.2015 20:56:59
  peki bu adamlar 2 ay maaş vermedıler buna soyleyecek lafı olan yokmu


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Otelciye ve bakanlığa 'kat mülkiyeti' uyarısı: Travmalar yaşanabilir!
  Antalya temmuz ayında 2 milyon ziyaretçi sayısına koşuyor
  TÜRSAB'ın 35 Yöre Temsil Kurulu için seçim süreci başladı
  Helal Akreditasyon Kurumu da Cumhurbaşkanına bağlandı
  'Turizm sektörü ikizime teslim edildi, sektör holding gibi yönetilmeli'
  Üç kuruluş Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlandı
  Tez Tour'un hava yolu iFly'ın müdürü rüşvetten tutuklandı
  Lufthansa ile Ryanair arasında LudaMotion savaşı
  Adnan Oktar'ın turizm şirketleri de varmış
  Mısır, Fransa pazarına da geri döndü
  Turistik otellerde kadınlara zorla fuhuş yaptıran çeteye operasyon
  ATAV 'Perge'de 1001 Gece Masalları' etkinliği düzenledi
  Mete Vardar’dan Mehmet Ersoy açıklaması
  'Maaşını alamayan personel, lüks otelin eşyalarına el koydu' iddiası
  Thomas Cook yeni başkan arayışında
  İzmir'de yapılacak iki fuar için Validen 'acil' kodlu çalışma çağrısı
  Operasyonlarını durduran Natalie'nin hangi ülkede kaç müşterisi var?
  Resort Kongresi'ne bu yıl hangi isimler katılacak?
  Antalya Büyükşehir Belediyesi, o proje için 87 milyon liralık ihale açtı
  Antalya'da 37.7 milyon lira bedelle turizm tesisi yapımı ve kiralama ihalesi
  BODER Başkanı Halil Özyurt'un acı günü
  Almanya'da Türk otellerine dönük rezervasyon isteğinde büyük düşüş
  Alanya'daki muhafazakar otelde 72 kişi zehirlendi
  TUI'nin en çok tatil sattığı ülkeler arasında Türkiye kaçıncı sırada?
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun