Benzer Haberler:
  Mardan Palace'ın işletmesini Fettah Tamince aldı
  InterContinental Hotels Group, lüks otel operatörünü satın aldı
  TÜRSAB'a peş peşe icraları kim gönderiyor?
  Fettah Tamince'den Mardan Palace açıklaması: İlgileniyoruz
  Marriott'tan 40'ı lüks, 200 otellik yeni büyüme planı
  Onu Air'in patronundan İranlı iş adamına 21.7 milyon $'lık icra takibi
  Ünlü turizm şirketinin iflasına karar verildi
  Lüks otelde skandal görüntüler: Klozet, bardak, lavabo aynı fırçayla...
  70 yıllık efsane marka 'Ceylan Kız' icradan satılıyor
  Ünlü turizmci hakkında tutuklama kararı

  Lüksün zirvesinden bugünlere... Mardan Palace neden icralık oldu?

  17.05.2015 - 10:22:28  Türkiye konaklama sektöründe lüks ve ihtişamın sembolü haline gelen; Telman İsmailov’un “Aile mirası olarak yüzyıllar boyunca yaşayacak” dediği Mardan Palace Otel, neden icraya düştü?  Telman İsmailov’un “Aile mirası olarak yüzyıllar boyunca yaşayacak” dediği Mardan Palace Otel, neden icraya düştü? İşte Laleli'nin 'Mardan Palace neden icralık oldu' başlıklı o yazısı:

  2009’un mayıs ayında görkemli açılışıyla dikkatleri üzerine toplayan Mardan Palace, bugünlerde borçlar nedeniyle ihtişamını kaybetti. Azeri kökenli işadamı Telman İsmailov’un yaklaşık 1,4 milyar dolar tutarındaki yatırımı, Antalya’nın en pahalı ve görkemli oteli olarak ün yapmıştı. Altın tozuyla kaplı trabzanlar, açılış için dünya starlarına ödenen milyon dolarlar, Burj el-Arab’dan, Çırağan Kempinski’den ve dünyanın en iyi otellerinden transfer edilen yöneticiler, otelin lüks ve ihtişamını özetliyor. Yedi sene sonunda, Mardan Palace için 2015, borçlarla yaşanan sıkıntılı dönemin tavan yaptığı bir yıl. Otel geçtiğimiz aylarda icralık oldu ve satışa sunuldu. Otelin ihalesinde başlangıç bedeli olarak belirlenen rakam ise 325 milyon TL olarak belirlendi.

  PUTİN'DEN DARBE ALDI
   
  İş bu noktaya nasıl geldi sorusunun detaylarında, İsmailov’u borç krizine adım adım sürükleyen nedenlere bakmak gerekiyor. Bir zamanlar çok yakın ilişkiler içinde olduğu Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den aldığı derin darbe, borç yükünün ana nedeni. Rusya küresel finans kriziyle boğuşurken, İsmailov’un Antalya’da açtığı Avrupa’nın en lüks oteli Rus lider tarafından hiç hoş karşılanmamış, bu konuda eleştirilerde bulunmuştu. Putin’in ilk hamlesi, İsmailov’a ait ünlü Moskova’daki Çerkez pazarına yapılan baskın ve 2 milyar dolar değerindeki 6 bin konteynere el konması olmuştu. Sıkıntılı günler, bu operasyonla başladı. Moskova’daki bankalardan da kredi çeken İsmailov’un 400 milyon euro’yu geçen borcu, belleklere kazındı. İşadamı borçlara rağmen Antalya’daki yatırıma devam etti.

  ALTYAPISI OLMAYAN TEMELSİZ KARARLAR
   
  Gelişmeleri yakından takip edenler ve turizm sektörü uzmanları ise İsmailov’un yanlışlarını, “alt yapısı olmayan, temelsiz kararlara” bağlıyorlar. Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED) Başkanı Kerem Köfteoğlu, “Yanlış yer seçimi, yanlış yönetici ve yanlış fizibilite diye özetleyebileceğimiz yanlışlıklar zinciri, otelin yaşadığı sıkıntının nedenleri” diyor. Köfteoğlu, Antalya’nın Kundu bölgesindeki otellerin çoğunun “her şey dahil” ve ucuza pazarlandığını, böyle bir durumda odaları pahalıya satmanın mümkün olmadığını söylüyor ve ekliyor: “Bu yatırım Bodrum, Çeşme veya Alaçatı’da olsaydı yer seçimi açısından doğru bir adım atılmış olurdu. Bunun dışında açılıştan itibaren yaratmak istenen ‘lüks’ algısını yönetebilecek doğru yönetici bulunamadı. Başlarda işi bilen yetişmiş personel transfer ettiler. Kârlar düşmeye başlayınca eğitimsiz ve sıradan personelle yola devam ettiler.”

  'KALICI BİR ŞEY YAPMAK İSTEDİM'
   
  2013 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre, Rusya’nın 57’nci zengini İsmailov, 2009 yılında otel açılışıyla ilgili yaptığı basın toplantısında “Tesisten ne kazanacağınızı düşünüyorsunuz?” sorusuna, “Şu kadar kazanacağım diyemem. Bir beklentim yok. Bakacağız” demiş ve şöyle devam etmişti: “Burası prestijli bir yatırım. Türkiye’deki ilk projem. Beni tanısınlar, özümün neler yapabileceğini görsünler istedim. Buraya harcadığım para ile beş otel yapmayı ben de bilirdim. Ya da 1,4 milyar doları enerji işine yatırırdım. Yılda da 300 milyon dolar kazanırdım. Ancak ben kalıcı bir şey yapmak istedim.”

  LÜKS TESİSİ OLARAK AÇILDI, HER ŞEYD AHİLE GEÇTİ
   
  İsmailov’un “kalıcı” şeyler yapma arzusu epey pahalıya patladı diyebiliriz. Ekin Grubu bünyesindeki Turizmgazetesi.com ve Resort dergilerinin editörü Fehmi Köfteoğlu da, Mardan Palace’ın, kurulduğu günden beri kendini en üst kesime hitap ederek “lüks ötesi” konaklama tesisi olarak içinde eğlence, iş toplantıları spor etkinlikleri olan kompleks söylemiyle tanıttığını hatırlatıyor. Köfteoğlu, ancak kurulduğu günden, icralık duruma düşünceye kadar tesisin bu yönde çalışması olmadığına değiniyor ve şu bilgileri paylaşıyor: “Antalya gibi bir yerde, üst düzey gelir kesimine hitap edecek yerlere ihtiyaç var. Tesis, lüks olarak öne çıkarıldı. Donanımında kullanılan malzeme tesisin lüks olma niteliğini artırmadı, aksine ezdi. Proje hazırlanırken, hedef kitle doğru seçilmedi. Lüks ötesi diye işletmeye açılan tesis bir süre sonra bölgedeki diğer sıradan oteller gibi ‘her şey dahil’ sistemine geçti. Sistem kötü değil ama tesis kendisini diğerlerinden farklı olarak anlatmıştı” diyor.

  TEDARİKÇİ VE FİZİBİLİTE FAKTÖRÜ
   
  Sosyal mecrada otelle ilgili eleştirilerini paylaşan müşteriler ve onlardan gelen şikayetler, bardağı taşıran son damlalar olarak gösterilebilir. Özetle, otelin müşteri memnuniyeti konusunda pek de başaralı olmadığını söylemek mümkün. Antalya’ya organizasyon için giden ve Mardan Palace’ta üç gece kalan bir otel müşterisi, “Mardan Palace son derece şaşalı idi ama işletmecilik kalitesizdi. Ciddi paralar ödediğim otelde, işletme zafiyeti fazla idi” diyor. Otelle ilgili şikayetlerin sayısı, son üç yılda kalite, iş disiplinsizliği ve personel hataları olmak üzere üç konuda artmış. Otelin stratejik hatalarında başka detaya dikkat çeken Kerem Köfteoğlu, “Fizibiliteyi yanlış yapmışlar. İşin içinde başka hesaplar yoksa, bana göre birileri İsmailov’a yanlış bilgiler vermiş. Doğru raporlar verilmiş olsaydı Kundu bölgesine 1,4 milyar dolar yatırım yapmazdı. Tedarikçilerin de kendisini kandırdığını düşünüyorum. Tedarikçi herkese bir liraya sattığı ürünü Mardan’a ‘lüks’ fiyattan faturalandırmış olabilir. Sonuç itibariyle tüm bu hataları üst üste koyduğumuzda iflas geldi, çattı” diyor.
   
  297 metre uzunluğunda Avrupa’nın en büyük havuzu, teknoloji harikası mutfaklar, kendi kendine ısısını belirleyen akıllı dolaplar, yabancı otellerden transfer edilen yöneticiler, hizmet vereceklere ödenen yüksek paralar... İsmailov’ın lüks yatırımında öne çıkan detaylar bunlar. Daha çok kuruştan çok, sonuca bakan yönetici tipi. İsmailov açılışta şunları söylüyordu: “Kuruş hesabı yaparsan, hem geç, hem güç olur. Üstelik daha da pahalıya çıkar. Ben istedim ki, paraya kıyayım, hem en iyi adamlarla çalışayım en iyisini yapayım, hem de iki sene yerine bir senede bitireyim oteli.”
   
  Otelin icralık olmasıyla ilgili açıklama yapan Mardan Palace Genel Müdürü Çetin Pehlivan, 2009 yılından bugüne otelle ilgili spekülatif haberlerin çıktığını, kıskandıracak derecedeki yatırımlar için bu durumun beklenen süreçler olduğunu söylüyor. Otelin CEO’su Natik Abbasov ise Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, farklı alanlarda faaliyetlerini sürdüren şirketler grubunun, turizm alanındaki ilk projesi olan Mardan Palace Oteli’nin; Türk bankaları ile olan kredi ilişkilerinden doğan hukuki yansımaların, söz konusu haberlere konu olmasının olağan durum olduğunu söyledi ve “Şirketin hukuki danışmanları çözüm sürecinde belli aşamaya geldi. Misafir ağırlamayı sürdürüyoruz” dedi.
   
  İsmailov’un, otelin açıldığı dönemde dile getirdiği “Hayatımda sahip olduğum hiçbir şeyi dönüp satmadım. Sadece Kremlin’in hemen yanında ofis merkezi yapmıştım. Orayı sattım. Çocuklarıma ve torunlarıma tembih edeceğim. Onlar da burayı satmayacak. Burası bir aile mirası olarak, yüzyıllar boyunca yaşayacak” prensibinin ne kadar geçerli olacağını zaman gösterecek. 


  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 17.05.2015 - 10:22:28 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  BELEK YASIN - 17.05.2015 12:54:41
  TURK TOPRAGINDA YABANCI YONETICI OLMAZ. BIRAKSINLAR TURK CEOLARINA BAK NASIL AYAGA KALKAR 2 SENEDE..
  MG - 17.05.2015 21:11:22
  Açıldığı günden bu güne adamı bir rahat bırakmadılar. Yukarıdaki görüşler doğru olabilir lokasyon Bodrum olsun, İstanbul olsun diyenler 20 bin dolarlık Belekteki odaların, Kundudaki 5 bin dolarlık villaların boş olmadığını da unutmasınlar. Mardan Palace Türkiye sahil turizmine çağ atlatacak bir proje olabilirdi. Her şey dahile geçmek hiç de yanlış bir seçim değildi. Hedeflenen kitlenin içeride hiç bir şeye para vermemesi de lüksün bir parçası olabilirdi. İçerideki mevcut yöneticiler de tesisin HD için fiziki yetersizliğinin başından beri farkındalar. Eski patronuma sormuşlardı Mardan açılıyor ne düşünüyorsunuz? diye Bize çok değer katar demişti. Bence Mardana bir şey olmaz. Büyük marka değeri var. Ben partner olarak çok iş yapmak ve bir şeyler vermek istemiştim olmamıştı. Bugün çağırsalar tekrar iş yaparım hiç bir ödeme enişesi taşımam.
  Aktob uyesi - 18.05.2015 08:20:29
  Coluk cocugu genel mudur yaparsan bu olur, ciraga da onburo muduru bile olamayan kisinin , mardan da GM olarak basarili olmasini nasil beklersiniz
  ceyhan ar - 19.05.2015 15:23:16
  Sevgili Aktob üyesi.. tanıdıklarım var seni oraya genel müdür yapalımmı ??... vasıfların yeterliyse gönder cv... adamı tanımadan çamur atmak çok ayıp üzülme sene birgün iyi bir tesiste genel müdür olursun , yalnız bu kafa yapını değiştir. sevgiyle kal
  finanscı - 19.05.2015 15:34:38
  Arkadaşlar hala krizde, icralık vs yazılıyor , lütfen biraz daha araştırmacı olun Halk Bankası ile sorunları varmış ve çözmüşler hiçbir sıkıntısı kalmamış tesisin full gaz devam ediyorlar kimse bu gerçeği görmüyormu ?? ben hem finanscı hemde Acentacıyım Tesis mayıs ta ve haziranda belli dönemlerde yüksek doluluktan dolayı satışlarını durdurdu hem tesisin sahibini hemde yöneticilerini biraz takdir edin , Mayıs ayında heryerden bize fiyat indirimleri gelirken Mardan da yaklaşık 80 dolulukların altına inmiyor
  Ercan Gönülü - 20.05.2015 00:25:08
  Genel olarak duruma kuş bakışı bakıldığında biz kayebttik , Antalya kaybetti , Türkiye kaybetti Türk Turizmi kaybetti ve son olarak İsmailov ailesi kaybetti , oysaki destek verilip arkasında durulup Burj Al Arabımız olabilirdi , Antalyamız ve Türkiyemiz için destinasyon olabilirdi , dünyada büyük marka olabilirdi . Böyle bir yatırım ve yatırımcıyı ne Antalya görürür ne Türkiye görür . Yazık ülke turizmime .
  Selim Adalı - 23.05.2015 12:20:36
  Ne Mardanmış pişirip pişirip aynı haberler fakat otel tam tersine aynı tempo devam,kötü olması kimin işine gelir bilemem ama birileri bunun için çok hevesli o kesin.Böyle kötü bir kriz yılında bırakalım bu işleri artık
  apdurahman - 3.06.2015 20:56:59
  peki bu adamlar 2 ay maaş vermedıler buna soyleyecek lafı olan yokmu


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Zafer Alkaya: ATM Dubai'de üst segment ürünlere yoğun ilgi var
  Thomas Cook'un Türkiye paket turu satışları yüzde 84 arttı
  Ortadoğu pazarında çalışan turizmciler, Türkiye'deki fiyat artışından endişeli
  THY pilotundan mektup: Yorgunluktan ve uykusuzluktan ölüyoruz!
  Dosso Dossi otelleri büyük bir dönüşüme hazırlanıyor
  Otelcilere 'kişisel veri' uyarısı: Temel hak ve hürriyetler korunmak zorunda
  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınız kutlu olsun!
  Delphin Otellerinin sahipleri yeniden gözaltında
  Dorak'ın patronundan Ulusoy'a şok suçlama: 3 milyon dolarımı...
  Çeşme-Alaçatı havalimanı ihalesini kazanan şirket belli oldu
  Bakan açıkladı: 1 milyar dolar yatırımla Mersin'e ikinci Belek kurulacak
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  Mehmet İşler: Yunanistan'a 1.5 milyon turist gönderdik, 200 bin turist aldık
  İşte Türkiye'nin yeni Moskova Kültür ve Turizm Müşaviri
  Antalya'da bu zamana kadarki en büyük Hint düğünü yapıldı
  TUSİAD'dan seçim açıklaması: İstikrarı bocazak uygulamalardan kaçının
  Ali Koç Bodrum'da gövde gösterisi yaptı
  Hakan Bakar: Türk otelciler bu yıl çok iyi paralar kazanacak
  Oteller Rus turiste yer kalması için Avrupa'ya 'stop' çekiyor
  İngiliz Yotel, 3. havalimanına yapacağı 451 odalı otelle Türkiye pazarına giriyor
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  Kruvaziyerle turist getiren acentelere toplam ne kadar para verilecek?
  Jet2 bu sefer de Manchester kapasitesini arttırdı, Türkiye de listede
  Merkez Bankası yıl sonu dolar tahminini açıkladı
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun