Benzer Haberler:
  Tunus Rusya turizm pazarında sessiz sedasız yükseliyor
  TUI Rusya'dan Türkiye hamlesi: O ürünlerin oranını %60'a çıkaracak
  'Saratov'da ciddi bir paksımız yok, hedef 700 bin Rus turist'
  'Paket' dışında kalan Rus turist için fatura ağır
  Rusya, Azur Air'e 17 noktadan daha uçuş izni verdi
  Corendon Rus tur operatörü ile anlaştı, 600 acenteyi Antalya'da ağırladı
  Bakandan Rusya vizesi açıklaması: Bakarsın hadi kaldıralım derler!
  THY, Rusya'da uçtuğu şehir sayısını 10'a yükseltti
  Antalya nisan ayında ve ilk 4 ayda hangi ülkeden kaç turist aldı?
  Medinskiy ve Kurtulmuş '2019 Türkiye-Rusya Turizm Yılı' için bir araya geldi

  Levent Aydın iddialı konuştu: Türkiye'nin küresel markası olacağız

  21.03.2013 - 21:00:49  IATI Genel Müdürü Levent Aydın ve Genel Müdür Yardımcısı Bülent Aydın, Mitt Moskova fuarunda oluşturdukları online sistemin özelliklerini TurizmGüncel'e anlattılar. Rusya pazarında çok önemli işler yapmak istediklerini belirten Levent Aydın "Türkiye'nin küresel markası olmak istiyoruz" açıklamasını yaptı.  Yiğit Ünsay - TurizmGüncel - Moskova

  Bir senedir bu projeyle uğraştıklarını belirten Levent Aydın, dünyadaki yeni trendleri gözlemlediklerini, eski trendleri de iyi bildiklerini ifade etti. İki tarafın da artı ve eksilerini tartarak yeni bir proje oluşturduklarını kaydeden Aydın, "Teknolojik gelişmelerin birkaç yıl içinde turizmde ciddi değişiklikler yaratacağına inanıyoruz. Biz bir teknoloji platformu olarak uçak ve otel alıyoruz, diğer ürünleri topluyoruz. Satış anlamında da acente ve son kullanıcı üzerinden entegrasyonlarla yolumuza devam ediyoruz" değerlendirmesini yaptı.

  IATI'nin bu sene yenilik olarak dinamik paketi ortaya koyduğunu söyleyen Levent Aydın, genellikle tarifeli havayollarını kullandıklarını belirterek, "Dünya seyahat pazarında ürün tedariki ve satış olmak üzere iki bacak var. Bunları farklı farklı yerlerden alabiliyorsunuz, farklı fiyatları olabiliyor. Paket içine koyduğunuz zaman fiyat değişebiliyor. Havayolu şirketleri ve oteller de bize bu konuda destek veriyor. Şu anda IATI olarak ağırlık verdiğimiz konu dinamik paket. Dinamik pakette otelciler fiyat değiştirdikleri zaman anlık olarak bu değişiklik karşı tarafa yansıyor" diyerek sistemin özellikleri ile ilgili detaylar verdi.

  Levent Aydın açıklamasının devamında şu noktaların altını çizdi:

  IATI SİSTEMİNDE HER ŞEY MÜMKÜN

  "Şu anda piyasanın yaşadığı sıkıntılardan biri de anlık fiyat değişikliklerinin sistemlere hemen yasımaması. Klasik tur operatörlerinde bu esneklik yok. Bizim sistemimizde otelciler fiyatlarını indirip yükseltebiliyor, otellerini satışa açıp kapatabiliyorlar. Her şey mümkün. Bu değişiklikler her yere anında ulaşıyor. Finlandiya’nın köylerine de, Moskova’ya da. Sistemimiz günce 5 bin uçak bileti, 250 otel satıyoruz. Fuardan sonra otel sayısının 700’e çıkmasını bekliyoruz. Dünyada 500 bin kişiyi dolaştırmak istiyoruz. Bizim getirdiğimiz sisteme dünyanın yönlendiğini herkes biliyor. Ancak nedense bu yenilik beş on sene sonra gerçekleşecekmiş gibi konuşuluyor. Biz de bu yeniliği şimdi, şu anda gerçekleştirdik diyoruz. 2013 yılında da yoğunluğunu artırıyoruz."   TÜRKİYE'DEN ÇIKIP KÜRESEL MARKA OLMAK İSTİYORUZ

  "Booking.com günde 320 bin oda rezervasyonu yapıyor. Bu sayıyı oda değil kişi olarak alsanız Antalya’nın bir yılda ağırladığı sayıya bir ayda ulaşıyor demektir. Bizim hedeflediğimiz potansiyel bu. Biz Türkiye’den çıkan küresel bir marka olmak istiyoruz. Türkiye dünya turizminde çok önemli bir oyuncu. Ancak bakıyorsunuz, otel ve tur operatörleri dışında bir şey üretilemedi henüz. Biz bunu yapmak istiyoruz."

  BIBLİO GLOBUSUN YAPTIĞI PAZARLAMA TAKTİĞİDİR

  "Yine bir yenilik olarak sistemimize Pegasus giriyor. Rusya’da, Ukrayna’da, Avrupa’da farklı pek çok partnerle çalışıyoruz. Sadece Rusya’da 10 farklı partnerimiz var. Biblio Globus ile bizim de diğer herkesin olduğu gibi bir anlaşmamız var. Çok fazla bir tepki gördü Antalya’da.  O şirket bizim partnerlerimizden biri sadece. Satış kanallarımızı hızla artırmak istediğimiz için onlarla da beraber çalışıyoruz. Şu anda 20 ülkede faaliyet gösteriyoruz."

  "Biblio Globus fiyatları çok hızlı değiştiriyor. Onlarda da bizdeki gibi bir dinamik paket servisi var. Biblio Globus’a ‘çok ucuza fiyat çıkıyor’ eleştirisi yapılıyor. Durum şudur; o sırada bir otelin odası boş kalmıştır ve öyle çıkmıştır. Tur operatörleri indirim vermedikleri için fark var. Mesela Pegasus da 29 TL’ye Berlin satıyor. Ancak kaç tane satıyor? Bunu düşünmek lazım. Bu da bir pazarlama taktiğidir sonuçta."

  TÜRKİYE'YE 350 BİN YOLCU HEDEFLİYORUZ

  "Bu yıl 500 bin yolcu hedefliyoruz. Bu yolcunun yüzde 70-80 kadarı Türkiye'ye olacak. Sistem üzerinden bir müşteri Ukrayna'dan Kanada'ya gidebiliyor. İtalya'dan Singapur'a gidebiliyor. Şimdilik büyük hacimli değil ama bizim iddiamız turizm konusunda bir dünya seyahat arama motoru olabilmek. Şu anda 23-24 ülkede faaliyet gösteriyoruz. Tebriz'de de ofisimiz var. Cidde'de de Hamburg'da da ofislerimiz var."


  IATI Genel Müdür Yardmcısı Bülent Aydın ve
  IATI Konaklama Bölümü Direktörü Bahadr Gerçek


  IATI Genel Müdür Yardımcısı Levent Aydın ise oluşturdukları sistem ve sektörün geleceğinde online'ın nasıl bir yer edineceği konularında şu değerlendirmeyi yaptı:

  TUR OPERATÖRLERİ ARTIK ÖLÜYOR

  "Tur operatörü yapısı artık ölüyor. ABD’de böyle bir yapı yok. Avrupa’da da durumlar ortada. Low- cost taşıyıcılar maliyetleri daha iyi yönetiyorlar. İnternet de dünyayı değiştirdi. Eskiden Alanyalı bir otel ile Sibirya’daki bir acente birbirine çok uzaktı, şimdi değil. Ödeme sistemleri gelişiyor. Uçak şirketleri gelişiyor. Tur operatörlerinin artık kendilerini geliştirmeleri lazım. Eğer bir otelin boş bir odası varsa ve bunu pazarlamak istiyorsa bunu hemen karşı tarafa yansıtmak gerekiyor." 

  BİZ YAPMAZSAK YABANCI ŞİRKETLER YAPACAK

  "Bu işi biz yapmazsak yabancılar yapacak. Muhtemelen de büyük batılı oyuncular yapacak. Booking.com, Google ya da Hotelbeds yapacak. Bu yol artık buraya gidiyor. Pazara o girmesin, bu girmesin demekle olacak iş değildir bu. Yarın ABD’li bir şirket gelir, girer. Engelleyemezsiniz. İstedikleri her yerden ürün alabilirler. Engelleyemezsiniz. Teknolojileri gelişmiş durumda çünkü.  
   
  Bir otel 2 milyon dolar kazanıyorsa neden 2 buçuk milyon dolar kazanmaya çalışmasın? Bunun yeri bu tip sistemlerdir. Siz otel olarak çekleri alıp sezon başında anlaşma yapınca sadece aksiyon alabiliyorsunuz. İyi sattığınız dönemde fiyat yükseltemiyorsunuz. Bizim sayemizde farklı kanallarda farklı fiyatlarla oteller kendilerini pazarlayabilecekler."

  AEROBİLET MARKASIYLA RUSYA'DA ÇOK ÖNEMLİ İŞLER YAPMAK İSTİYORUZ

  "Rusya pazarına hem B to B, hem de B to C  olarak gireceğiz. Bu sene çok yoğun televizyon kampanyaları gerçekleştireceğiz. Yaklaşık 5 milyon dolarlık bir reklam bütçesi harcayacağız. Rusya’da bazı oyuncular var. Bunlar B to C yaparak çok başarılı oldular. Milyar dolarlık cirolar elde ettiler. Aerobilet markasıyla Rusya’da çok önemli işler yapmak istiyoruz." 

  OTELCİLER BİZİM SİSTEMİMİZLE YÜZDE 20 DAHA KARLI ÇIKACAKLAR

  "Otelciler sistemimizi kullanırlarsa yüzde 20 oranında karlı çıkacaklar. Çünkü bizim sistemimiz dünyadaki benzerlerinden dahi üstün. Tur operatörleriyle anlaşırken inisiyatif kullanamayan otellere biz bu şansı veriyoruz.  Tarifeli uçuşların sayısını artıracak olan da bizim gibi yapılardır."
    
   


  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 21.03.2013 - 21:00:49 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  fransiz - 22.03.2013 08:01:31
  Herkes Globua tepki gosteriyor, herkes yillardir busekildeki oyunculara gostermelik tepki gosteriyor ancak sezon baslayinca hepsi keni yontemlerini kullanmaya devam ediyorlar. Sistemler ayni, yok free oda kulaniyoruz, yok bizm koltugumuz daha ucuz vs vs. BOyle olunca piyasa dengesi bozulmuyor mu??? L101vent Aydin dogru soyluyor, oldugunuz yerde kaldikca bu tip tepki ve elestiriler devam edecektir. Yillardir tur operatorlerinin yeni bir sistem gelistirdiklerini gordinuz mu? HAYIR..Herkes biraz kenini elestirmeli. Acikcasi ben de L101vent Aydinin calismalarini merak ediyorum ama iyi seyler yaptigindan eminim, akilci, teknolojik ve her kesimi dusunen bir yontemle maliyetleri dususrerek yeni bir tren olacagini dusunuyorum. Insallah diger operatorler de yeni birseyler yaratirlar da suni gundemler yaratmazlar. Otelci arkadaslar: Lutfen kadirin su free oda mantigini artik, bir anlamda bu da piyasa dengesini bozmalari icin operatorlerin elindeki yedek akcelerdir..herkese hayirli sezonlar
  YAZAR - 22.03.2013 09:46:46
  Bir zamanlar elektrik ve su faturalarını ödemek için uzun kuyruklarda beklerdik şimdiise otomatik ödeme olarak yapılıyor.
  Red Apple - 22.03.2013 10:56:50
  Yazinin bitis cumlesi cok enteresan : Tarifeli uçuşların sayısını artıracak olan da bizim gibi yapılardır. Otel ile musteri karsilikli alisveriste bulunmaya basladiklari zaman, potansiyeli goren low cost ucak sirketi direk seferi Antalya`ya koyar zaten bu kacinilmaz ve bu Rusya`dan da olacak.Ote yandan IATI`dekilere nacizane tavsiyem, Avrupa`ya da yuklenmenizdir. Oradan zaten direk ucuslar var. Ayrica Biblio Globus olayi gibi olaylarla moralinizi bozmadan yola devam etmelisiniz. Aslinda tum otelciler, iclerinden gizli gizli sizin basarili olmanizi diliyor, cunku onlarda muhtemelen sıkılmıstır artık varolan bu eski yapidan ve odeme sistemlerinden. Sahsi uye oldugum icin sisteminiz aerobileti, inceleme firsati buldum. Bence Avrupa`ya Rusya`dan daha fazla yuklenmelisiniz ve Avrupa`da , ozellikle Ingiltere`de Thomas Cook`un yeni bir kana ihtiyaci var ve onlarin ismi , medya ve bankalarda iliskileri, otel portfoyu ve ucaklari var. Eksik olan halkin sevebilecegi aerobilet gibi kullanimi kolay, arsivleme ve raporlama yapabilen esnek bir sistem. Belki onlari B2C`de distributor yapabilir ve islemi hizlandirabilirsiniz cunku onlar sizden daha kolay pazarlama yapabilir. Eminimki bu birliktelik, Thomas Cook`un ya da TUI ile olabilir cunku CEO`lari da sizin sisteminizi gorunce yani hazir 102ormat varken fazla dusunmeyecektir. Yazida gecen dinamik paketi yanina keni paketlerini de yerlestireceklerdir. Kazankazan yani.Onun icin irtibata gecer ve onlardan birini baglarsaniz otomatik olarak Rusya pazarina da dinamik paketlerle girmis olursunuz. Ben yillari mi Turizm`de IT`ye verdim. Kaliteli programi gorunce anlarim ve keske benimde boyle bir programi hayata gecirebilecek ekibim ve finansman gucum olsaydi.Bence, strateji ve yurtdisindaki partnerlerinizi dogru oturtursaniz, programiniz global olmaya aday ve onu acik. Bu da bizim gibi Turk IT`cilere ilham olur. Cani gonulden basarilar dilerim…
  İSMAİL EKİZ - 22.03.2013 12:10:20
  İATİ YE 2013 SEZONUNDA BAŞARILAR DİLERİM.EKZ TURİZ ANT
  Suleyman KAPLAN - 22.03.2013 12:46:21
  Evet çok doğru şeyler söylüyor L101vent AYDIN. Bu sistem 10 yıl önce başladı ama yeni yeni önemi görülüyor. Tebrikler
  Acentacı - 22.03.2013 12:48:40
  Red Apple arkadas benım duydugum ılk avrupada etkılı bır fırma ıle anlasma yaptıkları.tam olarak acıklama ıcın neyı bekledıklerını bılmıyorum.
  antalyalı - 22.03.2013 13:13:19
  L101vent Aydın 4 bugur tur operatorune acıkca rest cekmıs.Acıklamasında Bıblıo Globus ıcın Partnerlerımızden sadece bırı olarak bahsedıyor.Yenı olusumda basarılar vatana mılete hayırlı olsun.Alah utandırmasın.
  antalya - 22.03.2013 14:50:35
  1 oda bos kaliyor ve o 1 odanin fiyatini dusurup satiyor..yersen..
  Yavuz Olgun - 22.03.2013 22:35:55
  Gurur verici bir olay,genç neslin ticari başarısı. Tebrikler sizlere
  nick - 24.03.2013 00:27:27
  İdaalı bir sistem ama tarifeli seferler antalya için konuşuyorum olmadığı sürece başarısı tartışılır inşallah başarılı olunur
  ozzy - 14.10.2013 19:06:15
  tebrikler patron tebrikler iati
  Cihangir Rehber - 30.11.2013 22:39:08
  Turkiyeye sizin gibi çalışkan ,faydalı ve dürüst insanlar gerek elinize sağlık
  Muhlis T. - 7.11.2014 22:24:59
  Tebrikler Sayın L069VENT AYDIN.Sizin ufkunuz çok geniş.Bununda kanıtı geçmişteki başarılarınız.Bol kazançlar diliyorum.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Muharrem İnce: İhracat teşviklerini turizmciye de kullandıracağız
  Belediyeden kat karşılığı otel ve iş yeri yapımı ihalesi
  'İç savaş' mesajıyla gündeme gelen turizmci: Paylaşım bana ait değil
  Turizmciler anlatıyor: 2018'i yarılarken sektörde son durum ne?
  Lufthansa şimdi de Norwegian Air'e göz dikti
  İngiltere'den Tunus turizmini rahatlatan karar
  Dijital dünyanın iki devi Marmaris'te
  Ferit Şahenk şimdi de otelini mi satıyor?
  SİT derecesi 1'den 3'e düşürülen MİT kampına otel mi yapılacak?
  İspanya 5 ayda 5 ülkeden 15 milyon turist aldı
  Can Pulak yazdı: Muğla ile ilgili gerçekleri bilelim
  İspanya'da bir bölge 'sarhoş turizmi'ne savaş açtı, kısıtlama gliyor
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  Beş otelin yatırım teşvik belgesi iptal edildi
  Konaklama sektörü 160 milyon liralık teşvik aldı, bin 900 yeni yatak geliyor
  Mayıstaki işe alımlarda en büyük artış turizm sektöründe yaşandı
  Adalar'daki faytonlar için düzenleme gündemde
  Bu da oldu: Turizmciden 'ben iç savaş istiyorum' mesajı
  Almanya'da acente satışları 2015 seviyesine ulaştı ama...
  Kemer'de tur otobüsü kazası, 6 yaralı
  Thomas Cook o turistler için Türkiye'den 63 oteli programına aldı
  Kruvaziyer pazarında 1 milyar dolarlık dev satın alma
  Turist günde İstanbul'da 108, Antalya'da 45 dolar harcıyor
  Çin'de tanıtım için 'Dubai modeli' önerisi
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun