Kurtulmuş'tan Almanya açıklaması: Gerilim uzun süre devam etmez

  2.09.2017 - 09:28:39  Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Almanya ile yaşanan gerilimin çok uzun süremeyeceğini söyledi. İki ülke arasındaki gerilimin Almanya'daki seçim gündemiyle ilgili olduğunu kaydeden Kurtulmuş, Türkiye'nin pazar çeşitliliği için Çin, Japonya, Hindistan ve Güney Kore gibi ülkelere ağırlık vereceğini de açıkladı.
  Hürriyet Gazetesi'nden Hande Fırat ve Umut Erdem'le bir araya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, sektörün gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Yeni tanıtım kampanyaları hazırlayacaklarını söyleyen Kurtulmuş, ''Dünyanın bütün şehirleri terör tehdidi altında ama herkes şunu bilmelidir ki Antalya, İstanbul, İzmir, Türkiye’nin bütün turizm destinasyonları en az Paris, Brüksel, Berlin kadar güvenli şehirlerdir. Dolayısıyla Türkiye’nin ana muhalefet liderinin Türkiye’yi güvensiz bir ülke olarak ilan eden bu açıklamalarını büyük bir talihsizlik ve Türkiye’ye haksızlık olarak telakki ediyoruz.'' dedi.

  ''HER ŞEY DAHİL TEK BAŞINA YETERLİ DEĞİL''

  Kurtulmuş, ''Her şey dahil sistemine devam edilecek mi?'' şeklindeki bir soruya ise, ''Yayla turizmi, sağlık turizmi, kongre turizmi gibi alternatif turizm alanlarını güçlendirmeliyiz. Her şey dahil tek başına yeterli değil. Bu sistem, ürün çeşitliliğimizi zenginleştirmenin bir alternatifi de değildir. Bunun yanında başka ürün çeşitlerimizi de ortaya koymalıyız.'' yanıtını verdi.

  ''ALMANYA İLE GERİLİMİN SÜRMEYECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM''

  Almanya ile gerginliğin sürmeyeceğini düşündüğünü ifade eden Bakan Kurtulmuş, Türkiye-Almanya  ilişkileri konusunda şu noktaların altını çizdi:

  ''Gerginliğin sürmeyeceğini düşünüyorum. Almanlar bakımından da sürdürülebilir bir gerginlik değildir. Bu Avrupa iç siyasetindeki dalganın bir sonucu… Çok kuvvetli bir yabancı, göçmen düşmanlığı, İslam karşıtlığı var. Bunun çok somuta indirgenmiş olan hali de Türkiye düşmanlığı. Bu şu an siyaseten prim yapıyor ama Avrupa için çok riskli bir durum. Bu gerilim sürmez. Şu anda bu, siyaseti ilgilendiren bir mesele. Ama Allah korusun sokağa yansır ve insanlar kendi komşusu olan yabancıları, Türkleri, Müslümanları taciz etmeye başlarlarsa, Avrupa için bedeli çok ağır olan bir kırılma olur. Almanya’nın seçimlerinden sonra bir miktar normale döneceğini düşünüyorum. Her gün Türkiye düşmanlığı ile yatıp kalkmalarının Almanya’nın geleceğine zerre kadar faydası yoktur. Avrupa’daki özellikle Almanya’daki kara propagandaya rağmen İstanbul’a en çok Almanya’dan turist gelmiş. Mesela İngiltere’deki tur operatörleri önümüzdeki yıl Türkiye’deki rezervasyonlarını yüzde 107 oranında artırmak istiyor. Bunlar ümit verici gelişmeler.''

  ''TURİZMİN YENİDEN CANLANMASI İÇİN YAPILACAK ÇOK İŞ VAR''

  Kabine revizyonu öncesinde Başbakan Yardımcılığı yapan Kurtulmuş, hangi görevin daha zor olduğu konusunda ise şu ifadeleri kullandı:

  ''Her ikisinin de kendine has zorlukları var. Nihayetinde bu görevlerin hepsi titizlikle yerine getirilmesi gereken milletin emanetleridir. Hükümet sözcülüğünün zor olan tarafı, lafı öyle bir söyleyeceksiniz ki ne bir cümle fazla, ne bir cümle eksik olacak. Resmi sözcülük dolayısıyla daha ölçülü konuşmak durumundasınız. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda ise hem milli kültürel bağımsızlık yolunda atılması gereken çok adım, hem de turizm sektörünün yeniden canlanması için yapılacak çok iş var. İnşallah burada gerek kültür gerekse turizm alanlarında önemli adımlar atacağımıza inanıyorum.''
  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 2.09.2017 - 09:28:39 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Numan Kurtulmuş: Arap dostlarımızın Türkiye ilgisi artıyor
  Türkiye'de hangi zincir markanın kaç oteli ve yatağı var?
  Almanya-Türkiye geriliminde TÜSİAD devreye giriyor: Stratejik eylem planı
  364 oda ve borsanın seçimleri ertelendi
  THY bu sefer de 12.4 milyar dolarlık anlaşma için Airbus'la masaya oturdu
  600 Hint acente Dalaman'a geliyor, 1 milyon turist hedefleniyor
  Sigorta prim desteğinde büyük vurgun
  Resmileşti: Ruslar artık yurt içi tatillerinde 'tatil tazminatı' alacak
  Kadir Topbaş'ın istifasının ardından kim ne dedi?
  'Türkiye güvenli değil' diyenlerin oranı yüzde 64'ten yüzde 76'ya yükeldi
  Levent Bekaroğlu sektördeki o dedikoduyu yazdı: 1 milyon turist...
  Thomas Cook müşterileri daha otele gitmeden odalarını seçebilecek
  Tolga Tekin: 'Express Balkan Turları' yoğun ilgi görüyor
  Alanyalı turizmciler Hollanda'da 50 yaş üstü turistin peşinde
  Bakanlık yetkilileri Almanya'da turizmcilerle görüşüyor
  Erdoğan ABD'den 40 tane Boeing 787-9 için görüşme başlatarak döndü
  14 turizm şirketine 327 milyon liralık vergi, resim ve harç istisnası
  Atatürk Havalimanı'nda facianın eşiğinden dönüldü
  Türkiye Turizmi Tarih Projesi destek bekliyor
  TUI seyahat sektöründe yeni döneme hazırlanıyor: Bindiğimiz dalı keseriz!
  Yakup Dinler'den Veli Çilsal'a: Hodri meydan Veli Çilsal!
  Türk turist sayesinde ayakta kalan Yunan adası: Leros
  'Turizmin 12 aya yayılması bir mevsim sorunu değil anlayış sorunudur'
  Alman bakan: Milyonlarca tatilci zor durumda kalmaktan kurtuldu
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2017  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun