Kurtulmuş'tan Almanya açıklaması: Gerilim uzun süre devam etmez

  2.09.2017 - 09:28:39  Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Almanya ile yaşanan gerilimin çok uzun süremeyeceğini söyledi. İki ülke arasındaki gerilimin Almanya'daki seçim gündemiyle ilgili olduğunu kaydeden Kurtulmuş, Türkiye'nin pazar çeşitliliği için Çin, Japonya, Hindistan ve Güney Kore gibi ülkelere ağırlık vereceğini de açıkladı.
  Hürriyet Gazetesi'nden Hande Fırat ve Umut Erdem'le bir araya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, sektörün gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Yeni tanıtım kampanyaları hazırlayacaklarını söyleyen Kurtulmuş, ''Dünyanın bütün şehirleri terör tehdidi altında ama herkes şunu bilmelidir ki Antalya, İstanbul, İzmir, Türkiye’nin bütün turizm destinasyonları en az Paris, Brüksel, Berlin kadar güvenli şehirlerdir. Dolayısıyla Türkiye’nin ana muhalefet liderinin Türkiye’yi güvensiz bir ülke olarak ilan eden bu açıklamalarını büyük bir talihsizlik ve Türkiye’ye haksızlık olarak telakki ediyoruz.'' dedi.

  ''HER ŞEY DAHİL TEK BAŞINA YETERLİ DEĞİL''

  Kurtulmuş, ''Her şey dahil sistemine devam edilecek mi?'' şeklindeki bir soruya ise, ''Yayla turizmi, sağlık turizmi, kongre turizmi gibi alternatif turizm alanlarını güçlendirmeliyiz. Her şey dahil tek başına yeterli değil. Bu sistem, ürün çeşitliliğimizi zenginleştirmenin bir alternatifi de değildir. Bunun yanında başka ürün çeşitlerimizi de ortaya koymalıyız.'' yanıtını verdi.

  ''ALMANYA İLE GERİLİMİN SÜRMEYECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM''

  Almanya ile gerginliğin sürmeyeceğini düşündüğünü ifade eden Bakan Kurtulmuş, Türkiye-Almanya  ilişkileri konusunda şu noktaların altını çizdi:

  ''Gerginliğin sürmeyeceğini düşünüyorum. Almanlar bakımından da sürdürülebilir bir gerginlik değildir. Bu Avrupa iç siyasetindeki dalganın bir sonucu… Çok kuvvetli bir yabancı, göçmen düşmanlığı, İslam karşıtlığı var. Bunun çok somuta indirgenmiş olan hali de Türkiye düşmanlığı. Bu şu an siyaseten prim yapıyor ama Avrupa için çok riskli bir durum. Bu gerilim sürmez. Şu anda bu, siyaseti ilgilendiren bir mesele. Ama Allah korusun sokağa yansır ve insanlar kendi komşusu olan yabancıları, Türkleri, Müslümanları taciz etmeye başlarlarsa, Avrupa için bedeli çok ağır olan bir kırılma olur. Almanya’nın seçimlerinden sonra bir miktar normale döneceğini düşünüyorum. Her gün Türkiye düşmanlığı ile yatıp kalkmalarının Almanya’nın geleceğine zerre kadar faydası yoktur. Avrupa’daki özellikle Almanya’daki kara propagandaya rağmen İstanbul’a en çok Almanya’dan turist gelmiş. Mesela İngiltere’deki tur operatörleri önümüzdeki yıl Türkiye’deki rezervasyonlarını yüzde 107 oranında artırmak istiyor. Bunlar ümit verici gelişmeler.''

  ''TURİZMİN YENİDEN CANLANMASI İÇİN YAPILACAK ÇOK İŞ VAR''

  Kabine revizyonu öncesinde Başbakan Yardımcılığı yapan Kurtulmuş, hangi görevin daha zor olduğu konusunda ise şu ifadeleri kullandı:

  ''Her ikisinin de kendine has zorlukları var. Nihayetinde bu görevlerin hepsi titizlikle yerine getirilmesi gereken milletin emanetleridir. Hükümet sözcülüğünün zor olan tarafı, lafı öyle bir söyleyeceksiniz ki ne bir cümle fazla, ne bir cümle eksik olacak. Resmi sözcülük dolayısıyla daha ölçülü konuşmak durumundasınız. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda ise hem milli kültürel bağımsızlık yolunda atılması gereken çok adım, hem de turizm sektörünün yeniden canlanması için yapılacak çok iş var. İnşallah burada gerek kültür gerekse turizm alanlarında önemli adımlar atacağımıza inanıyorum.''
  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 2.09.2017 - 09:28:39 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  TÜRSAB genel kurulu gerilimli başladı, işte an an yaşananlar
  Rusya'da kısıtlama getirilen Azur Air'den TurizmGüncel'e açıklama
  'Sırbistan'da Türkiye rezervasyonları yüzde 100 arttı'
  Danimarkalı tur operatörü Sunweb, Bodrum'a direkt uçuş başlatack
  Türk Hava Yolları'nın uçuş başlattığı 121. ülke belli oldu
  Türkiye Romanya’dan 160 bin paket tur yolcusu bekliyor
  Sadakat programı, yeni kategoriler... Airbnb otel müşterilerinin de peşinde
  Havaalanlarındaki o eziyeti ortadan kaldırmak için çalışma başlatıldı
  Anex Tour 20 Mart sonrası için harekete geçti
  Üç kişinin öldüğü otel yangını davasında otel sahibine tahliye
  DEİK'in Başbakana sunduğu turizm raporunda neler var?
  15 yılda 2.5 milyon misafir ağırladı, partnerlerine teşekkür etti
  'Antalya'da 5. otele gerek yok' dedi, Kıbrıs'a 150 milyon dolara otel açtı
  Marriott: Türkiye yeniden turistlerin gözdesi oldu
  Yunanistan hangi ülkeden ne kadar turizm geliri elde etti?
  Avrupa'da Türkiye rezervasyonları artarken, İspanya 2018'e nasıl başladı?
  TUI İngiltere'de Longman'ın koltuğuna oturacak isim belli oldu
  Hilton Adıyaman'da otel açtı
  TAV 175 milyon yolcuya hizmet verdi, 175 milyon euro kar etti
  Türkiye bu yıl ITB'ye iki bakanla katılacak
  Almanya seyahat pazarı 64.7 milyar euroya ulaştı, işte liderler
  Osman Ayık: Tahsislerin uzatlması sembolik bedellerle yapılmalı
  Bakan açıkladı: Booking.com bu sezon yeniden açılabilir
  Yağcı: Avrupa'daki erken rezervasyonlarda %60-80 artış var
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun