Kurtulmuş'tan Almanya açıklaması: Gerilim uzun süre devam etmez

  2.09.2017 - 09:28:39  Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Almanya ile yaşanan gerilimin çok uzun süremeyeceğini söyledi. İki ülke arasındaki gerilimin Almanya'daki seçim gündemiyle ilgili olduğunu kaydeden Kurtulmuş, Türkiye'nin pazar çeşitliliği için Çin, Japonya, Hindistan ve Güney Kore gibi ülkelere ağırlık vereceğini de açıkladı.
  Hürriyet Gazetesi'nden Hande Fırat ve Umut Erdem'le bir araya gelen Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, sektörün gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Yeni tanıtım kampanyaları hazırlayacaklarını söyleyen Kurtulmuş, ''Dünyanın bütün şehirleri terör tehdidi altında ama herkes şunu bilmelidir ki Antalya, İstanbul, İzmir, Türkiye’nin bütün turizm destinasyonları en az Paris, Brüksel, Berlin kadar güvenli şehirlerdir. Dolayısıyla Türkiye’nin ana muhalefet liderinin Türkiye’yi güvensiz bir ülke olarak ilan eden bu açıklamalarını büyük bir talihsizlik ve Türkiye’ye haksızlık olarak telakki ediyoruz.'' dedi.

  ''HER ŞEY DAHİL TEK BAŞINA YETERLİ DEĞİL''

  Kurtulmuş, ''Her şey dahil sistemine devam edilecek mi?'' şeklindeki bir soruya ise, ''Yayla turizmi, sağlık turizmi, kongre turizmi gibi alternatif turizm alanlarını güçlendirmeliyiz. Her şey dahil tek başına yeterli değil. Bu sistem, ürün çeşitliliğimizi zenginleştirmenin bir alternatifi de değildir. Bunun yanında başka ürün çeşitlerimizi de ortaya koymalıyız.'' yanıtını verdi.

  ''ALMANYA İLE GERİLİMİN SÜRMEYECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM''

  Almanya ile gerginliğin sürmeyeceğini düşündüğünü ifade eden Bakan Kurtulmuş, Türkiye-Almanya  ilişkileri konusunda şu noktaların altını çizdi:

  ''Gerginliğin sürmeyeceğini düşünüyorum. Almanlar bakımından da sürdürülebilir bir gerginlik değildir. Bu Avrupa iç siyasetindeki dalganın bir sonucu… Çok kuvvetli bir yabancı, göçmen düşmanlığı, İslam karşıtlığı var. Bunun çok somuta indirgenmiş olan hali de Türkiye düşmanlığı. Bu şu an siyaseten prim yapıyor ama Avrupa için çok riskli bir durum. Bu gerilim sürmez. Şu anda bu, siyaseti ilgilendiren bir mesele. Ama Allah korusun sokağa yansır ve insanlar kendi komşusu olan yabancıları, Türkleri, Müslümanları taciz etmeye başlarlarsa, Avrupa için bedeli çok ağır olan bir kırılma olur. Almanya’nın seçimlerinden sonra bir miktar normale döneceğini düşünüyorum. Her gün Türkiye düşmanlığı ile yatıp kalkmalarının Almanya’nın geleceğine zerre kadar faydası yoktur. Avrupa’daki özellikle Almanya’daki kara propagandaya rağmen İstanbul’a en çok Almanya’dan turist gelmiş. Mesela İngiltere’deki tur operatörleri önümüzdeki yıl Türkiye’deki rezervasyonlarını yüzde 107 oranında artırmak istiyor. Bunlar ümit verici gelişmeler.''

  ''TURİZMİN YENİDEN CANLANMASI İÇİN YAPILACAK ÇOK İŞ VAR''

  Kabine revizyonu öncesinde Başbakan Yardımcılığı yapan Kurtulmuş, hangi görevin daha zor olduğu konusunda ise şu ifadeleri kullandı:

  ''Her ikisinin de kendine has zorlukları var. Nihayetinde bu görevlerin hepsi titizlikle yerine getirilmesi gereken milletin emanetleridir. Hükümet sözcülüğünün zor olan tarafı, lafı öyle bir söyleyeceksiniz ki ne bir cümle fazla, ne bir cümle eksik olacak. Resmi sözcülük dolayısıyla daha ölçülü konuşmak durumundasınız. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda ise hem milli kültürel bağımsızlık yolunda atılması gereken çok adım, hem de turizm sektörünün yeniden canlanması için yapılacak çok iş var. İnşallah burada gerek kültür gerekse turizm alanlarında önemli adımlar atacağımıza inanıyorum.''
  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 2.09.2017 - 09:28:39 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Thomas Cook'un karı düştü, umudunu Türkiye ve Mısır'a bağladı
  Anex ve Bentour'un 2018 Almanya planları belli oldu
  TUI, İngiltere'nin bir havaalanından daha Antalya'ya uçuş başlatıyor
  Mehmet Şimşek piyasadaki dalgalanmalar için ne dedi?
  'Turizm sektörünün talepleri var'
  Suriye sorununda bir ilk!
  Dolar, Orta Vadeli Plan'daki 2019 hedefini de aştı
  Bağlıkaya'dan Antalya'da büyük buluşma: Neden aday oldum?
  Züppelik, fakirleri aşağılama... İngiliz hava yolu şirketine tepki yağdı
  İspanya otelcilik sektöründe 2.48 milyar euroluk dev satın alma teklifi
  Ünlü tatil köyü satılıyor
  Rekor: İstanbul'da 120 bin şişe sahte içki ele geirildi
  Neredekal ile HotelRunner'ın iş birliği otellere ne kazanadıracak?
  İstanbul'da 5 bin otelciye deprem eğitimi
  Cirosunu %40 arttırdı, 2018 erken rezervasyon kampanyasını başlattı
  AKTOB'dan WTM raporu: İngiltere seyahat pazarı için neler yapılmalı?
  Malaysia Airports, Sabiha Gökçen'den çıkıyor mu?
  Otel arazisi 4 milyon liraya ihaleye çıkarıldı
  Yusuf Duru anlatıyor: Turizmde raconu biz keserdik!
  Avrupa Birliği, Türkiye fonlarında kesintiye gitme kararı aldı
  Matador Network, 10 film ve yazılarla Türkiye'yi tanıtacak
  Türkiye seyahat için ikinci en riskli ülkeler grubunda gösterildi
  Unicredit Bank: Türkiye'de dolar yıl sonunda 4.15 olacak
  Erdoğan imzaladı, 'Helal Akreditasyon Kurumu' resmen kuruldu
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2017  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun