Kocadon'dan eleştirilere sert yanıt: Bizi aşağıya çekmeye çalışacağınıza...

  23.06.2017 - 10:48:01  Tanıtım çalışmaları hakkında bilgi veren Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum'a dönük eleştirileri de yanıtladı. ''Bir bakıyorsunuz, ‘Bodrum out, bilmem neresi in’... Yok böyle bir şey.'' diyerek tepki gösteren Kocadon, ''Bunu yapacağına dünya liginde olan takımına yardımcı ol, üstüne de başka takımların buraya çıkması için emek ver. Ne diye Bodrum’u aşağı çekmeye çalışıyorsun! Tutturmuşlar, ‘Bodrum pahalı’ diye... Hayır değil. Burada herkese uygun tatil imkanı var.'' ifadelerini kullandı.
  Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, yürüttükleri tanıtım çalışmaları ve turizm sezonu konusunda bilgiler verirken, Bodrum'a dönük  ‘betonlaşma’ ve ‘pahalı’ eleştirilerini de yanıtladı.

  'TURİZMDE DÜŞÜŞ OLURSA BODRUM'DA HUZUR VE DÜZEN BOZULUR'

  Hürriyet'ten Mete Tamer Omur'a konuşan Başkan Kocadon, Bodrum’un en önemli geçim kaynağının turizm ve ona bağlı olarak gayrimenkul olduğunu dile getirdi.  “Özellikle turizm özelinde bir düşüş olduğu zaman zincirin diğer halkalarında da ister istemez sıkıntılar ortaya çıkıyor.'' diyen Kocadon, ''Bu yapı bozulduğunda da Bodrum’da huzur ve düzen bozulabilir. Çünkü huzuru ekonomik güç getiriyor. Biz de Bodrum’un yakaladığı huzuru, dolayısıyla ekonomik gücü kaybetmesini istemiyoruz. Onun için müthiş bir çalışma yapıyoruz ve hiçbir şeklide umudumuzu yitirmeden bunu gerçekleştiriyoruz. Arkamıza dönüp bakmadan yapıyoruz. Her zaman söylüyorum, ‘Türkiye’de medeniyetten söz etmek istiyorsak en az 100 tane Bodrum yaratmak gerekiyor’ diye... 2 milyar dolarlık bir ekonomi yaratıyoruz. 81 kent arasında ilçe olarak 30 - 40’ıncı sıralardayız. Ekonomiye birçok şehirden fazla katkımız var. Bu seviyeyi düşürmemek adına elimizden gelenin en iyisi yapmak için çalışıyoruz” dedi.

  'ANADOLU'NUN AYAĞINA BU KEZ BİZ GİTTİK'

  Bodrum’un zirvedeki varlığını sürdürmesi adına bu yıl bir ilke imza attıklarını aktaran Kocadon, iç turizmi hareketlendirmek için ‘Eşsiz Bodrum Tanıtım TIR’ı projesini oluşturduklarını hatırlatarak, “2 ayda 30 kenti dolaştık. Müthiş bir sevgi ve ilgiyle karşılaştık. TIR’ın bize maliyeti 300 bin lira civarındaydı. Ama yaklaşık 3 milyon TL’lik reklam tanıtım değeri oluştu. Zor günümüzde Anadolu halkının bize müthiş bir desteği vardı. Bu kez ‘Anadolu’nun ayağına biz gidelim’ dedik. Hem tatil, hem de yatırım için davet ettik. Tabii sadece iç turizm odaklı tanıtımlarımız olmadı. 30’a yakın yurt dışı fuara katıldık. Çin ve Hindistan’a giden ilk turizm bölgesiyiz. Her şeyi devletten beklemiyoruz. Ayrıca, birçok Avrupa ülkesinin önde gelen gazeteci, seyahat yazarı ve ünlü bloggerlarını ilçemizde ağırlıyoruz” diyerek, Bodrum’u her kulvarda tanıtmak için uğraş verdiklerini dile getirdi.

  12 AY TURİZMİ BAŞARDIK

  Tanıtım alanında yaptıkları çalışmaların diğer turizm yörelerine de rol model olmaya başladığına dikkat çeken Başkan Kocadon, “Bir yandan tanıtım yaparken, öte taraftan da alternatif turizme inanıyoruz. Balık avlama, motosiklet ve yelken gibi yarışlar düzenliyoruz. 12 ay turizm aktif geçsin diye gece gündüz çalışıyoruz. STK’larla sıkı iş birliğimiz var. Kış geldiğinde de diğer turizm kentleriyle yarışmaya hazırız. Spor, turizmde önemli bir konu. Takımımız ikinci lige çıktı. Farklı spor branşlarında da mücadele eden kulüplerimiz var. Bu yapı da bize ciddi hareketlilik kazandırdı” diyerek, artık Bodrum’un 12 ay canlı bir yer olduğunu söyledi.

  SIRADA AVRUPA YOLLARI VAR

  Avrupalı turistin son dönemde terörü bahane ederek Türkiye’ye gelmediğini savunan Başkan Kocadon, “Bugün terör dünyanın her yerinde var. Ama Avrupa’nın bize bir bakışı var. Eskiden savaşlar topla tüfekle oluyordu, şimdi ise ekonomik. Bu, Avrupa’nın Türkiye’nin en büyük gelir kalemlerinden turizme bir darbesi. Bir turizm darbesi. Bodrum’a 56 ülkeden turist geliyor. Bunun önemli kısmı Avrupalılardan oluşuyor. İngiltere bizim için önemli bir ülkeydi. En zirve yaptığı dönemde 600 binleri gördük. Şimdi 100 - 120 binlere düştü. Onun için şimdi Bodrum TIR’nı Avrupa’ya da taşımak istiyoruz. Bu sezon bittiği gibi bunu hayata geçirmeyi planlıyoruz” bilgisini verdi.

  'BİZİ AŞAĞI ÇEKMEYE ÇALIŞACAĞINIZA...'

  Bodrum’un turizm alanında dünya liginde oynayan bir takım olduğuna dikkat çeken Başkan Kocadon, “Ayrıca, Türkiye turizm liginde de oynayan kentlerimiz var. Burada hedef bu kentleri de dünya ligine çıkarmak olmalı. Ama öyle olmuyor. Bir bakıyorsunuz, ‘Bodrum out, bilmem neresi in’...  Yok böyle bir şey. Bunu yapacağına dünya liginde olan takımına yardımcı ol. Üstüne de başka takımların buraya çıkması için emek ver. Ne diye Bodrum’u aşağı çekmeye çalışıyorsun! Tutturmuşlar, ‘Bodrum pahalı’ diye... Hayır değil. Burada herkese uygun tatil imkanı var. Ben öğlen yemeğimi esnaf lokantasında yiyorum, 15 lira ödüyorum. Türkbükü’nde ise bu 150 lira oluyor. Tercih senin. Ücreti ödeyen de bundan şikayetçi değil. Bu haberler başladığında bilin ki, yaz sezonu açılmıştır. Bodrum haber değeri yüksek bir yer” görüşünü paylaştı.

  YENİ MERAK UYANDIRAN YERLER

  TURİZM anlayışını artık farklı bir boyuta çekmek için çalıştıklarını anlatan Başkan Kocadon, bunun yol haritasını ise şöyle paylaştı:

  “Dünya zenginliklerimiz var. Dünyanın 7 harikasından biri olarak kabul edilen Mausoleion var. Burayı tekrar canlandırıyoruz. Sanayi sitesi altındaki hipodrom, kilisemiz var. Artık Bodrum’da trend değişti. Eskiden Halikarnas Diskosu ile anılan ilçe, şimdi eski Halikarnas Disko’yla anılacak. İnsanlar merak ettiği yere geliyor. Biz de Bodrum’da merak yaratan yeni alanlar yaratmak için çalışıyoruz. Turizm Bakanlığı’nın da bu konudaki çalışmalarımıza desteği büyük.”

  BU LOKANTADA SADECE YÖRE YEMEKLERİ OLACAK

  Bodrum’un güçlü olduğu konuların başında gastronominin de geldiğini anlatan Başkan Kocadon, bu alanda da ciddi bir çalışma yürüttüklerini söyleyerek, “Şimdi sadece Bodrum’a özgü yemeklerin çıkacağı bir lokanta fikri var. Bodrum’un özgün yemekleriyle ilgili ya yeni mekanlar olacak ya da bazı lokantalar bu yapıya dönecek. Bununla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Bu yapının bir ayağında da festival olacak. Onunla ilgili de yakında adımlarımızı atıyoruz” dedi.

  'BODRUM BETONLAŞIYOR' ELEŞTİRİLERİNE NE DEDİ?

  ‘Bodrum betonlaşıyor’ yönündeki eleştirilere de açıklık getiren Başkan Kocadon, şöyle konuştu:

  “Bugün Bodrum’da yapılaşma oranı yüzde 30’larda. O, ‘Betonlaşıyor’ söylemine konu olan yapılar bizim ilçe sınırlarımızda değil. Yani, o devasa yapıların bizimle bir ilgisi yok. Başka ilçenin sınırlarında yer alıyor. Onun için, ‘Bodrum beton yığınına döndü’ demek gerçekçi bir yaklaşım değil. Ben en fazla narenciye bahçesi olan bir aileden geliyorum. Daha henüz bu bahçeleri betonlara teslim etmedik. Yeşili koruyan bir yapımız var. Devlete ait alanlar imara açılmadığı sürece ya da turizme tahsis edilmediği müddetçe bu yapı hep böyle kalacak.”

  'ERKEN REZERVASYONDA BİR NUMARAYIZ'

  Bodrum’da sezonun Ramazan Bayramı ile hareketleneceğini anlatan Başkan Kocadon, “20 Eylül’le kadar da çok güzel gider. Anadolu halkının bölgeye merakı var. Bu merakın bu sene TIR’ın da etkisiyle daha da artacağını düşünüyorum. Erken rezervasyonla ilgili gelen haberler de bunu gösteriyor. Erken rezervasyonda şu an 1 numara Bodrum. Sezonda doluluk oranı yüzde 100’e ulaşacak. Yine dolu dolu bir sezon yaşayacağız” dedi.

  ADI FRANSIZ ANCAK KONUKLAR ARTIK TÜRK

  Yaklaşık 25 yıldır Fransız Tatil Köyü olarak çalışan tesislerin varlığına da dikkat çeken Başkan Kocadon, “Bu tesisler yıllardır yüzde 100 Avrupalı turistlere hizmet veriyordu ve en geç 1 Nisan’da açılırdı. Ama bu sene 12 Haziran’da açıldı. Bu kez Avrupalı oranı yüzde 20’lerde kaldı. Fransız Tatil Köyü bize kaldı. Tabii bu geçici bir süreç. Bodrum en iyi turizmi yapan ve yapmaya devam edecek yer” diye konuştu.


  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 23.06.2017 - 10:48:01 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Avrupa'nın Türkiye konusunda kafası karışık: Şimdi de İsviçre modeli
  Intercontinental Hotel'e silahlı saldırı, ölü ve yaralılar var
  Eskişehir'de tur otobüsü faciası: 11 ölü 44 yaralı
  VİDEO: Pilottan yürekleri ağızlara getiren iniş
  Valilik, alkol satışı olmayan şenliği 'alkolü özendiriyor' deyip yasakladı
  Mersin'de 6 alan 'kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi' ilan edildi
  Emirates'ten 16 milyar dolarlık uçak siparişi
  TURYİD, İstanbul'da 'Global Gastronomi Zirvesi' düzenliyor
  Facebook'un yeni algoritması ne anlama geliyor, oteller ne yapmalı?
  Küresel otelcilik piyasasında 1.95 milyar dolarlık dev satın alma
  'Helal turizm' kavramı diğer otelleri itibarsızlaştırıp zor duruma düşürüyor'
  Meeting Point'in yeni markasıyla açacağı iki otelden biri Türkiye'de
  Türkiye'de en çok konut alan yabacı ülke vatandaşları belli oldu
  İnşaat şirketleri Kanal İstanbul arazilerini Araplara pazarlamaya başladı
  Tarihi Yarımada'nın silüetini bozan kuleler yasal hale geldi
  2017'de en çok hangi müzeler ziyaret edildi?
  2018'de Rusya manzarası: Türkiye paket turu uçak biletinden ucuz
  Rus hava yolu şirketi Pobeda paket tur pazarına mı giriyor?
  'Turizmcinin krizde aldığı ilk 'önlem' personel kıyımı'
  Azur Air Almanya filosundaki uçak sayısını arttırıyor
  Hamdi Güvenç açıkladı: Tataristan-Dalaman uçuşları başlıyor
  Pegasus'un Trabzon'da kaza yapan uçağı bulunduğu yerden çıkarıldı
  Otel sayısını 15'e çıkardı, 2018’i kaliteli hizmet ve marka yılı ilan etti
  Ukrayna'da tur operatörlerinin yükümlülükleri arttırılıyor
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun