Benzer Haberler:
  Bakan açıkladı: 1 milyar dolar yatırımla Mersin'e ikinci Belek kurulacak
  Ali Koç Bodrum'da gövde gösterisi yaptı
  İşte Türkiye'nin yeni Moskova Kültür ve Turizm Müşaviri
  Mehmet İşler: Yunanistan'a 1.5 milyon turist gönderdik, 200 bin turist aldık
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  Oteller Rus turiste yer kalması için Avrupa'ya 'stop' çekiyor
  Hakan Bakar: Türk otelciler bu yıl çok iyi paralar kazanacak
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  Halil Korkmaz: İstanbul'a gelen turistten şehir vergisi alınmalı
  Almanya seyahat pazarında sezon yavaş yavaş netleşiyor

  Kocadon'dan eleştirilere sert yanıt: Bizi aşağıya çekmeye çalışacağınıza...

  23.06.2017 - 10:48:01  Tanıtım çalışmaları hakkında bilgi veren Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum'a dönük eleştirileri de yanıtladı. ''Bir bakıyorsunuz, ‘Bodrum out, bilmem neresi in’... Yok böyle bir şey.'' diyerek tepki gösteren Kocadon, ''Bunu yapacağına dünya liginde olan takımına yardımcı ol, üstüne de başka takımların buraya çıkması için emek ver. Ne diye Bodrum’u aşağı çekmeye çalışıyorsun! Tutturmuşlar, ‘Bodrum pahalı’ diye... Hayır değil. Burada herkese uygun tatil imkanı var.'' ifadelerini kullandı.
  Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, yürüttükleri tanıtım çalışmaları ve turizm sezonu konusunda bilgiler verirken, Bodrum'a dönük  ‘betonlaşma’ ve ‘pahalı’ eleştirilerini de yanıtladı.

  'TURİZMDE DÜŞÜŞ OLURSA BODRUM'DA HUZUR VE DÜZEN BOZULUR'

  Hürriyet'ten Mete Tamer Omur'a konuşan Başkan Kocadon, Bodrum’un en önemli geçim kaynağının turizm ve ona bağlı olarak gayrimenkul olduğunu dile getirdi.  “Özellikle turizm özelinde bir düşüş olduğu zaman zincirin diğer halkalarında da ister istemez sıkıntılar ortaya çıkıyor.'' diyen Kocadon, ''Bu yapı bozulduğunda da Bodrum’da huzur ve düzen bozulabilir. Çünkü huzuru ekonomik güç getiriyor. Biz de Bodrum’un yakaladığı huzuru, dolayısıyla ekonomik gücü kaybetmesini istemiyoruz. Onun için müthiş bir çalışma yapıyoruz ve hiçbir şeklide umudumuzu yitirmeden bunu gerçekleştiriyoruz. Arkamıza dönüp bakmadan yapıyoruz. Her zaman söylüyorum, ‘Türkiye’de medeniyetten söz etmek istiyorsak en az 100 tane Bodrum yaratmak gerekiyor’ diye... 2 milyar dolarlık bir ekonomi yaratıyoruz. 81 kent arasında ilçe olarak 30 - 40’ıncı sıralardayız. Ekonomiye birçok şehirden fazla katkımız var. Bu seviyeyi düşürmemek adına elimizden gelenin en iyisi yapmak için çalışıyoruz” dedi.

  'ANADOLU'NUN AYAĞINA BU KEZ BİZ GİTTİK'

  Bodrum’un zirvedeki varlığını sürdürmesi adına bu yıl bir ilke imza attıklarını aktaran Kocadon, iç turizmi hareketlendirmek için ‘Eşsiz Bodrum Tanıtım TIR’ı projesini oluşturduklarını hatırlatarak, “2 ayda 30 kenti dolaştık. Müthiş bir sevgi ve ilgiyle karşılaştık. TIR’ın bize maliyeti 300 bin lira civarındaydı. Ama yaklaşık 3 milyon TL’lik reklam tanıtım değeri oluştu. Zor günümüzde Anadolu halkının bize müthiş bir desteği vardı. Bu kez ‘Anadolu’nun ayağına biz gidelim’ dedik. Hem tatil, hem de yatırım için davet ettik. Tabii sadece iç turizm odaklı tanıtımlarımız olmadı. 30’a yakın yurt dışı fuara katıldık. Çin ve Hindistan’a giden ilk turizm bölgesiyiz. Her şeyi devletten beklemiyoruz. Ayrıca, birçok Avrupa ülkesinin önde gelen gazeteci, seyahat yazarı ve ünlü bloggerlarını ilçemizde ağırlıyoruz” diyerek, Bodrum’u her kulvarda tanıtmak için uğraş verdiklerini dile getirdi.

  12 AY TURİZMİ BAŞARDIK

  Tanıtım alanında yaptıkları çalışmaların diğer turizm yörelerine de rol model olmaya başladığına dikkat çeken Başkan Kocadon, “Bir yandan tanıtım yaparken, öte taraftan da alternatif turizme inanıyoruz. Balık avlama, motosiklet ve yelken gibi yarışlar düzenliyoruz. 12 ay turizm aktif geçsin diye gece gündüz çalışıyoruz. STK’larla sıkı iş birliğimiz var. Kış geldiğinde de diğer turizm kentleriyle yarışmaya hazırız. Spor, turizmde önemli bir konu. Takımımız ikinci lige çıktı. Farklı spor branşlarında da mücadele eden kulüplerimiz var. Bu yapı da bize ciddi hareketlilik kazandırdı” diyerek, artık Bodrum’un 12 ay canlı bir yer olduğunu söyledi.

  SIRADA AVRUPA YOLLARI VAR

  Avrupalı turistin son dönemde terörü bahane ederek Türkiye’ye gelmediğini savunan Başkan Kocadon, “Bugün terör dünyanın her yerinde var. Ama Avrupa’nın bize bir bakışı var. Eskiden savaşlar topla tüfekle oluyordu, şimdi ise ekonomik. Bu, Avrupa’nın Türkiye’nin en büyük gelir kalemlerinden turizme bir darbesi. Bir turizm darbesi. Bodrum’a 56 ülkeden turist geliyor. Bunun önemli kısmı Avrupalılardan oluşuyor. İngiltere bizim için önemli bir ülkeydi. En zirve yaptığı dönemde 600 binleri gördük. Şimdi 100 - 120 binlere düştü. Onun için şimdi Bodrum TIR’nı Avrupa’ya da taşımak istiyoruz. Bu sezon bittiği gibi bunu hayata geçirmeyi planlıyoruz” bilgisini verdi.

  'BİZİ AŞAĞI ÇEKMEYE ÇALIŞACAĞINIZA...'

  Bodrum’un turizm alanında dünya liginde oynayan bir takım olduğuna dikkat çeken Başkan Kocadon, “Ayrıca, Türkiye turizm liginde de oynayan kentlerimiz var. Burada hedef bu kentleri de dünya ligine çıkarmak olmalı. Ama öyle olmuyor. Bir bakıyorsunuz, ‘Bodrum out, bilmem neresi in’...  Yok böyle bir şey. Bunu yapacağına dünya liginde olan takımına yardımcı ol. Üstüne de başka takımların buraya çıkması için emek ver. Ne diye Bodrum’u aşağı çekmeye çalışıyorsun! Tutturmuşlar, ‘Bodrum pahalı’ diye... Hayır değil. Burada herkese uygun tatil imkanı var. Ben öğlen yemeğimi esnaf lokantasında yiyorum, 15 lira ödüyorum. Türkbükü’nde ise bu 150 lira oluyor. Tercih senin. Ücreti ödeyen de bundan şikayetçi değil. Bu haberler başladığında bilin ki, yaz sezonu açılmıştır. Bodrum haber değeri yüksek bir yer” görüşünü paylaştı.

  YENİ MERAK UYANDIRAN YERLER

  TURİZM anlayışını artık farklı bir boyuta çekmek için çalıştıklarını anlatan Başkan Kocadon, bunun yol haritasını ise şöyle paylaştı:

  “Dünya zenginliklerimiz var. Dünyanın 7 harikasından biri olarak kabul edilen Mausoleion var. Burayı tekrar canlandırıyoruz. Sanayi sitesi altındaki hipodrom, kilisemiz var. Artık Bodrum’da trend değişti. Eskiden Halikarnas Diskosu ile anılan ilçe, şimdi eski Halikarnas Disko’yla anılacak. İnsanlar merak ettiği yere geliyor. Biz de Bodrum’da merak yaratan yeni alanlar yaratmak için çalışıyoruz. Turizm Bakanlığı’nın da bu konudaki çalışmalarımıza desteği büyük.”

  BU LOKANTADA SADECE YÖRE YEMEKLERİ OLACAK

  Bodrum’un güçlü olduğu konuların başında gastronominin de geldiğini anlatan Başkan Kocadon, bu alanda da ciddi bir çalışma yürüttüklerini söyleyerek, “Şimdi sadece Bodrum’a özgü yemeklerin çıkacağı bir lokanta fikri var. Bodrum’un özgün yemekleriyle ilgili ya yeni mekanlar olacak ya da bazı lokantalar bu yapıya dönecek. Bununla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Bu yapının bir ayağında da festival olacak. Onunla ilgili de yakında adımlarımızı atıyoruz” dedi.

  'BODRUM BETONLAŞIYOR' ELEŞTİRİLERİNE NE DEDİ?

  ‘Bodrum betonlaşıyor’ yönündeki eleştirilere de açıklık getiren Başkan Kocadon, şöyle konuştu:

  “Bugün Bodrum’da yapılaşma oranı yüzde 30’larda. O, ‘Betonlaşıyor’ söylemine konu olan yapılar bizim ilçe sınırlarımızda değil. Yani, o devasa yapıların bizimle bir ilgisi yok. Başka ilçenin sınırlarında yer alıyor. Onun için, ‘Bodrum beton yığınına döndü’ demek gerçekçi bir yaklaşım değil. Ben en fazla narenciye bahçesi olan bir aileden geliyorum. Daha henüz bu bahçeleri betonlara teslim etmedik. Yeşili koruyan bir yapımız var. Devlete ait alanlar imara açılmadığı sürece ya da turizme tahsis edilmediği müddetçe bu yapı hep böyle kalacak.”

  'ERKEN REZERVASYONDA BİR NUMARAYIZ'

  Bodrum’da sezonun Ramazan Bayramı ile hareketleneceğini anlatan Başkan Kocadon, “20 Eylül’le kadar da çok güzel gider. Anadolu halkının bölgeye merakı var. Bu merakın bu sene TIR’ın da etkisiyle daha da artacağını düşünüyorum. Erken rezervasyonla ilgili gelen haberler de bunu gösteriyor. Erken rezervasyonda şu an 1 numara Bodrum. Sezonda doluluk oranı yüzde 100’e ulaşacak. Yine dolu dolu bir sezon yaşayacağız” dedi.

  ADI FRANSIZ ANCAK KONUKLAR ARTIK TÜRK

  Yaklaşık 25 yıldır Fransız Tatil Köyü olarak çalışan tesislerin varlığına da dikkat çeken Başkan Kocadon, “Bu tesisler yıllardır yüzde 100 Avrupalı turistlere hizmet veriyordu ve en geç 1 Nisan’da açılırdı. Ama bu sene 12 Haziran’da açıldı. Bu kez Avrupalı oranı yüzde 20’lerde kaldı. Fransız Tatil Köyü bize kaldı. Tabii bu geçici bir süreç. Bodrum en iyi turizmi yapan ve yapmaya devam edecek yer” diye konuştu.


  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 23.06.2017 - 10:48:01 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Delphin Otellerinin sahipleri yeniden gözaltında
  Dorak'ın patronundan Ulusoy'a şok suçlama: 3 milyon dolarımı...
  Çeşme-Alaçatı havalimanı ihalesini kazanan şirket belli oldu
  Bakan açıkladı: 1 milyar dolar yatırımla Mersin'e ikinci Belek kurulacak
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  Mehmet İşler: Yunanistan'a 1.5 milyon turist gönderdik, 200 bin turist aldık
  İşte Türkiye'nin yeni Moskova Kültür ve Turizm Müşaviri
  Antalya'da bu zamana kadarki en büyük Hint düğünü yapıldı
  TUSİAD'dan seçim açıklaması: İstikrarı bocazak uygulamalardan kaçının
  Ali Koç Bodrum'da gövde gösterisi yaptı
  Hakan Bakar: Türk otelciler bu yıl çok iyi paralar kazanacak
  Oteller Rus turiste yer kalması için Avrupa'ya 'stop' çekiyor
  İngiliz Yotel, 3. havalimanına yapacağı 451 odalı otelle Türkiye pazarına giriyor
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  Kruvaziyerle turist getiren acentelere toplam ne kadar para verilecek?
  Jet2 bu sefer de Manchester kapasitesini arttırdı, Türkiye de listede
  Merkez Bankası yıl sonu dolar tahminini açıkladı
  Yabancılara satılan konutta Irak Suudi Arabistan ve İran lider
  İspanya 3 ayda 16.4 milyon turist aldı, işte pazar pazar son durum
  Thomas Cook, Cook's Club'la 'Motel One' tarzını sahillere getirecek
  Almanya seyahat pazarında sezon yavaş yavaş netleşiyor
  AB İlerleme Raporunda bu da var: Sıfırlayın!
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  Halil Korkmaz: İstanbul'a gelen turistten şehir vergisi alınmalı
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun