Benzer Haberler:
  Türkiye liderliğinde 'Kültür ve Turizm Komitesi' kurulacak
  Türkiye'nin ilk turizm fotoğrafçısı: Othmar Pferschy
  İşte 1 milyon lira ve üzeri vergi borcu bulunan turizm şirketleri
  'Türkiye Arap turizmiyle bir yere gidemez!'
  'Batı Avrupalı turist gelmeden turizm rakamları eski seviyeye ulaşmaz'
  Kurtulmuş: Almanya'daki Türkiye karşıtı söylem turisti fazla etkilemedi
  27 bin 836 lira sermayeyle turizm şiketi kurdu, 2016 cirosu 8 milyonu aştı
  Başbakanlık, Riva'daki ünlü turizm arazisini özelleştiriyor
  Serdar Bilgili: Otel odası Paris ve Londra'da 600, İstanbul'da 150 euro
  'Çin'den 2 milyon turist gelecek şekilde planlama yapılıyor ama...'

  Kocadon'dan eleştirilere sert yanıt: Bizi aşağıya çekmeye çalışacağınıza...

  23.06.2017 - 10:48:01  Tanıtım çalışmaları hakkında bilgi veren Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum'a dönük eleştirileri de yanıtladı. ''Bir bakıyorsunuz, ‘Bodrum out, bilmem neresi in’... Yok böyle bir şey.'' diyerek tepki gösteren Kocadon, ''Bunu yapacağına dünya liginde olan takımına yardımcı ol, üstüne de başka takımların buraya çıkması için emek ver. Ne diye Bodrum’u aşağı çekmeye çalışıyorsun! Tutturmuşlar, ‘Bodrum pahalı’ diye... Hayır değil. Burada herkese uygun tatil imkanı var.'' ifadelerini kullandı.
  Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, yürüttükleri tanıtım çalışmaları ve turizm sezonu konusunda bilgiler verirken, Bodrum'a dönük  ‘betonlaşma’ ve ‘pahalı’ eleştirilerini de yanıtladı.

  'TURİZMDE DÜŞÜŞ OLURSA BODRUM'DA HUZUR VE DÜZEN BOZULUR'

  Hürriyet'ten Mete Tamer Omur'a konuşan Başkan Kocadon, Bodrum’un en önemli geçim kaynağının turizm ve ona bağlı olarak gayrimenkul olduğunu dile getirdi.  “Özellikle turizm özelinde bir düşüş olduğu zaman zincirin diğer halkalarında da ister istemez sıkıntılar ortaya çıkıyor.'' diyen Kocadon, ''Bu yapı bozulduğunda da Bodrum’da huzur ve düzen bozulabilir. Çünkü huzuru ekonomik güç getiriyor. Biz de Bodrum’un yakaladığı huzuru, dolayısıyla ekonomik gücü kaybetmesini istemiyoruz. Onun için müthiş bir çalışma yapıyoruz ve hiçbir şeklide umudumuzu yitirmeden bunu gerçekleştiriyoruz. Arkamıza dönüp bakmadan yapıyoruz. Her zaman söylüyorum, ‘Türkiye’de medeniyetten söz etmek istiyorsak en az 100 tane Bodrum yaratmak gerekiyor’ diye... 2 milyar dolarlık bir ekonomi yaratıyoruz. 81 kent arasında ilçe olarak 30 - 40’ıncı sıralardayız. Ekonomiye birçok şehirden fazla katkımız var. Bu seviyeyi düşürmemek adına elimizden gelenin en iyisi yapmak için çalışıyoruz” dedi.

  'ANADOLU'NUN AYAĞINA BU KEZ BİZ GİTTİK'

  Bodrum’un zirvedeki varlığını sürdürmesi adına bu yıl bir ilke imza attıklarını aktaran Kocadon, iç turizmi hareketlendirmek için ‘Eşsiz Bodrum Tanıtım TIR’ı projesini oluşturduklarını hatırlatarak, “2 ayda 30 kenti dolaştık. Müthiş bir sevgi ve ilgiyle karşılaştık. TIR’ın bize maliyeti 300 bin lira civarındaydı. Ama yaklaşık 3 milyon TL’lik reklam tanıtım değeri oluştu. Zor günümüzde Anadolu halkının bize müthiş bir desteği vardı. Bu kez ‘Anadolu’nun ayağına biz gidelim’ dedik. Hem tatil, hem de yatırım için davet ettik. Tabii sadece iç turizm odaklı tanıtımlarımız olmadı. 30’a yakın yurt dışı fuara katıldık. Çin ve Hindistan’a giden ilk turizm bölgesiyiz. Her şeyi devletten beklemiyoruz. Ayrıca, birçok Avrupa ülkesinin önde gelen gazeteci, seyahat yazarı ve ünlü bloggerlarını ilçemizde ağırlıyoruz” diyerek, Bodrum’u her kulvarda tanıtmak için uğraş verdiklerini dile getirdi.

  12 AY TURİZMİ BAŞARDIK

  Tanıtım alanında yaptıkları çalışmaların diğer turizm yörelerine de rol model olmaya başladığına dikkat çeken Başkan Kocadon, “Bir yandan tanıtım yaparken, öte taraftan da alternatif turizme inanıyoruz. Balık avlama, motosiklet ve yelken gibi yarışlar düzenliyoruz. 12 ay turizm aktif geçsin diye gece gündüz çalışıyoruz. STK’larla sıkı iş birliğimiz var. Kış geldiğinde de diğer turizm kentleriyle yarışmaya hazırız. Spor, turizmde önemli bir konu. Takımımız ikinci lige çıktı. Farklı spor branşlarında da mücadele eden kulüplerimiz var. Bu yapı da bize ciddi hareketlilik kazandırdı” diyerek, artık Bodrum’un 12 ay canlı bir yer olduğunu söyledi.

  SIRADA AVRUPA YOLLARI VAR

  Avrupalı turistin son dönemde terörü bahane ederek Türkiye’ye gelmediğini savunan Başkan Kocadon, “Bugün terör dünyanın her yerinde var. Ama Avrupa’nın bize bir bakışı var. Eskiden savaşlar topla tüfekle oluyordu, şimdi ise ekonomik. Bu, Avrupa’nın Türkiye’nin en büyük gelir kalemlerinden turizme bir darbesi. Bir turizm darbesi. Bodrum’a 56 ülkeden turist geliyor. Bunun önemli kısmı Avrupalılardan oluşuyor. İngiltere bizim için önemli bir ülkeydi. En zirve yaptığı dönemde 600 binleri gördük. Şimdi 100 - 120 binlere düştü. Onun için şimdi Bodrum TIR’nı Avrupa’ya da taşımak istiyoruz. Bu sezon bittiği gibi bunu hayata geçirmeyi planlıyoruz” bilgisini verdi.

  'BİZİ AŞAĞI ÇEKMEYE ÇALIŞACAĞINIZA...'

  Bodrum’un turizm alanında dünya liginde oynayan bir takım olduğuna dikkat çeken Başkan Kocadon, “Ayrıca, Türkiye turizm liginde de oynayan kentlerimiz var. Burada hedef bu kentleri de dünya ligine çıkarmak olmalı. Ama öyle olmuyor. Bir bakıyorsunuz, ‘Bodrum out, bilmem neresi in’...  Yok böyle bir şey. Bunu yapacağına dünya liginde olan takımına yardımcı ol. Üstüne de başka takımların buraya çıkması için emek ver. Ne diye Bodrum’u aşağı çekmeye çalışıyorsun! Tutturmuşlar, ‘Bodrum pahalı’ diye... Hayır değil. Burada herkese uygun tatil imkanı var. Ben öğlen yemeğimi esnaf lokantasında yiyorum, 15 lira ödüyorum. Türkbükü’nde ise bu 150 lira oluyor. Tercih senin. Ücreti ödeyen de bundan şikayetçi değil. Bu haberler başladığında bilin ki, yaz sezonu açılmıştır. Bodrum haber değeri yüksek bir yer” görüşünü paylaştı.

  YENİ MERAK UYANDIRAN YERLER

  TURİZM anlayışını artık farklı bir boyuta çekmek için çalıştıklarını anlatan Başkan Kocadon, bunun yol haritasını ise şöyle paylaştı:

  “Dünya zenginliklerimiz var. Dünyanın 7 harikasından biri olarak kabul edilen Mausoleion var. Burayı tekrar canlandırıyoruz. Sanayi sitesi altındaki hipodrom, kilisemiz var. Artık Bodrum’da trend değişti. Eskiden Halikarnas Diskosu ile anılan ilçe, şimdi eski Halikarnas Disko’yla anılacak. İnsanlar merak ettiği yere geliyor. Biz de Bodrum’da merak yaratan yeni alanlar yaratmak için çalışıyoruz. Turizm Bakanlığı’nın da bu konudaki çalışmalarımıza desteği büyük.”

  BU LOKANTADA SADECE YÖRE YEMEKLERİ OLACAK

  Bodrum’un güçlü olduğu konuların başında gastronominin de geldiğini anlatan Başkan Kocadon, bu alanda da ciddi bir çalışma yürüttüklerini söyleyerek, “Şimdi sadece Bodrum’a özgü yemeklerin çıkacağı bir lokanta fikri var. Bodrum’un özgün yemekleriyle ilgili ya yeni mekanlar olacak ya da bazı lokantalar bu yapıya dönecek. Bununla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Bu yapının bir ayağında da festival olacak. Onunla ilgili de yakında adımlarımızı atıyoruz” dedi.

  'BODRUM BETONLAŞIYOR' ELEŞTİRİLERİNE NE DEDİ?

  ‘Bodrum betonlaşıyor’ yönündeki eleştirilere de açıklık getiren Başkan Kocadon, şöyle konuştu:

  “Bugün Bodrum’da yapılaşma oranı yüzde 30’larda. O, ‘Betonlaşıyor’ söylemine konu olan yapılar bizim ilçe sınırlarımızda değil. Yani, o devasa yapıların bizimle bir ilgisi yok. Başka ilçenin sınırlarında yer alıyor. Onun için, ‘Bodrum beton yığınına döndü’ demek gerçekçi bir yaklaşım değil. Ben en fazla narenciye bahçesi olan bir aileden geliyorum. Daha henüz bu bahçeleri betonlara teslim etmedik. Yeşili koruyan bir yapımız var. Devlete ait alanlar imara açılmadığı sürece ya da turizme tahsis edilmediği müddetçe bu yapı hep böyle kalacak.”

  'ERKEN REZERVASYONDA BİR NUMARAYIZ'

  Bodrum’da sezonun Ramazan Bayramı ile hareketleneceğini anlatan Başkan Kocadon, “20 Eylül’le kadar da çok güzel gider. Anadolu halkının bölgeye merakı var. Bu merakın bu sene TIR’ın da etkisiyle daha da artacağını düşünüyorum. Erken rezervasyonla ilgili gelen haberler de bunu gösteriyor. Erken rezervasyonda şu an 1 numara Bodrum. Sezonda doluluk oranı yüzde 100’e ulaşacak. Yine dolu dolu bir sezon yaşayacağız” dedi.

  ADI FRANSIZ ANCAK KONUKLAR ARTIK TÜRK

  Yaklaşık 25 yıldır Fransız Tatil Köyü olarak çalışan tesislerin varlığına da dikkat çeken Başkan Kocadon, “Bu tesisler yıllardır yüzde 100 Avrupalı turistlere hizmet veriyordu ve en geç 1 Nisan’da açılırdı. Ama bu sene 12 Haziran’da açıldı. Bu kez Avrupalı oranı yüzde 20’lerde kaldı. Fransız Tatil Köyü bize kaldı. Tabii bu geçici bir süreç. Bodrum en iyi turizmi yapan ve yapmaya devam edecek yer” diye konuştu.


  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 23.06.2017 - 10:48:01 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Güray Group, Sheraton Otel ve Rezidans projesi için Marriott ile el sıkıştı
  Türkiye'nin ilk turizm fotoğrafçısı: Othmar Pferschy
  İşte IHG'nin 'orta segment üst kalite' yeni otel markası: Avid Hotels
  Rusya'dan tur operatörleri ve charter şirketleri için yeni düzenleme
  Yeni bir küresel otel organizasyonu kuruldu
  Nizamettin Şen görevi bıraktı, ALTAV'ın yeni başkanı Yeliz Gül Ege oldu
  12 yeni otel daha geliyor, İstanbul yatırımlarda yeniden zirvede
  Rusya Federal Güvenlik Servisi'nden Türk şirkete baskın
  Türkiye liderliğinde 'Kültür ve Turizm Komitesi' kurulacak
  TÜRSAB'da dengeler değişiyor, Asya BYK da 'Firuz Bağlıkaya' dedi
  Türk kökenli Alman vekilin seçim vaadi Türkiye'ye seyahat uyarısı
  'Bu denklem çözülmeden farklı turizm modellemesi yapmak vakit kaybı'
  'Türkiye Arap turizmiyle bir yere gidemez!'
  İşte 1 milyon lira ve üzeri vergi borcu bulunan turizm şirketleri
  Hayri İçli'nin otellerine icra takibi
  'Rus ve Ukraynalı oligarklar Güney Kıbrıs'a 4 milyar euro kazandırdı'
  27 bin 836 lira sermayeyle turizm şiketi kurdu, 2016 cirosu 8 milyonu aştı
  'Ya kadın turiste yapılsaydı?'
  Antalya'da tur otobüsü şarampole yuvarlandı, 5 ölü 27 yaralı var
  Kurtulmuş: Almanya'daki Türkiye karşıtı söylem turisti fazla etkilemedi
  'Batı Avrupalı turist gelmeden turizm rakamları eski seviyeye ulaşmaz'
  Bir otel yöneticisi nasıl başarılı olur?
  '2019'da alkollü mekan yasakları daha da genişleyecek'
  Ruslardan Türkiye'ye 'koksakiye karşı yeterli önlem almıyor' suçlaması
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2017  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Otelinizin satış fiyatı geçen yıla göre nasıl değişti?

  Yüzde 20 daha düşük
  Yüzde 10 daha düşük
  Geçen yılla aynı
  Yüzde 20 daha yüksek
  Yüzde 10 daha yüksek
  Ücretsiz Abone Olun