Benzer Haberler:
  İşte 1 milyon lira ve üzeri vergi borcu bulunan turizm şirketleri
  'Türkiye Arap turizmiyle bir yere gidemez!'
  'Batı Avrupalı turist gelmeden turizm rakamları eski seviyeye ulaşmaz'
  Maliye'den Pegasus Hava Yolları'na milyonlarca lira ceza
  TÜRSAB Avrupa BYK'dan Firuz Bağlıkaya'ya destek açıklaması
  Türkiye'den Almanya'ya seyahat uyarısı
  Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda yeni atama
  Vergi indirimi planlanan 'stratejik' sektörler arasında turizm de olacak mı?
  Karaer, Ayık ve Tonbul'dan 2018 ve Avrupa pazarı değerlenirmesi
  Altı soruda Gümrük Birliği ve Türkiye -AB arasındaki kriz

  Kadir Uğur'dan ITB Berlin öncesi Bakan Avcı'ya mektup

  5.03.2017 - 19:42:39  Bentour Reisen Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Uğur, ITB Berlin Fuarı öncesi Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'ya bir mektup yazdı.  Uğur, mektubunda Avrupa'daki durumu detaylarıyla anlatırken, tur operatörlerinin ve acentelerin karşılaştığı zorlukları sıralayarak çözümlerini iletti.

  Uğur'un Bakan Avcı'ya yazdığı mektup şu şekilde:

  ''Sayın Nabi Bey,

  Cumhurbaşkanımız Recep Erdoğan Bey’in himayesinde yapılan toplantıda, tarafıma ayırdığınız zaman ve ilgi beni ayrıca motive etti.

  Şimdiye kadar olduğu gibi şimdiden sonra da el ele önümüze gelen sıkıntıları bertaraf edeceğiz , sevinçleri ve başarıları paylaşacağız. Bundan hiç şüphem yok.

  50 senedir ITB fuarına katılan bir Türk turizmcisi olarak son 10 senedir ITB başlamadan önce turizm bakanlarımızla durum ile ilgili bir mektup paylaşmam artik gelenek oldu. Bunun için size bu mektubu yazıyorum, ayrıca size aktardığım düşüncelerimi burada paylaşmak istiyorum. Fazla vaktinizi almadan kısa notlar olarak aşağıda arz ediyorum:

  Ocak ayında fuarlarda ortaya çıkan son durum, Almanya, Avusturya, Hollanda ve İsviçre’de halkın Türkiye’ye karşı boykot aktivitesinde olduğunu ortaya koydu.

  Bu boykotu yönlendirenler de hepimizin bildiği gibi Türkiye düşmanları FETÖ, PKK örgütü mensupları dolayısıyla  içlerine çöreklendikleri basın. Türkiye aleyhinde çıkan yalan yanlış yazılara tekzip gönderilmemesi, pozitif yazıların hiç gündemde olmamasi ve de maalesef Almanya’da ve İsviçre’deki Türk kökenli bazı milletvekili ve politikacıların Türkiye’yi hedef alan düşmanca açıklamaları, Türkiye’nin halk tarafından yanlış anlaşılmasına sebep oldu ve maalesef Türkiye imajı çok değer kaybetti. Bu da turizmimize çok şey kaybettirdi. 

  Bunu kısa sürede kırabilmek için siizn Almanya ve İsviçre’de 10 gün kadar kamp kurup önemli medya kuruluşu patronları ile tek teke yemek davetlerinde buluşup dertleşmeniz ve doğruları anlatmanız bana tek çare olarak gözüküyor. Bu ikili görüşmelerde bu medyalara ne kadarlık bütçe ile Türkiye reklamlarına başlanacağının sinyalinin verilmesi ibreye pozitif yöne çevirir görüşündeyiz. 200 milyon dolarlık bir bütçenin bulunması ve acilen devreye sokulması bize 20 milyar getirir. İki önemli lobi firmasının devreye alınması işlerimizi kolaylaştıracaktır. Aksi taktirde biz bu devreyi 2 veya 3 seneden önce aşamayız. 

  'KOMŞUNU AL GEL NASIL UYGULANACAK?'
   
  İki sene önce bir müşteriye ortalama 900 euro fatura keserken, bu fiyat şu anda 500 euro civarına inmiş bulunmaktadır. Turisti sayarken getirdiği paraya oranlarsak doğru verilere ulaşmış oluruz. Komşunu al gel programını Bentour olarak geçen sene ilk olarak biz ortaya koyduk ve TISAB acenteler birliğinin desteği ile hayata geçirdik. Avrupa’da yayın yapan Türk televizyon kanallarında şubat ve mart aylarında yoğun reklam kampanyası başlatarak birçok vatandaşımızın komşularıyla Türkiye’de tatil geçirmesine vesile olduk.
   
  Bu sene bu kampanyanın bir devlet kampanyasına dönüştürülmesi bizi sevindirdi. Yalnız uygulamanın nasıl olacağı sorusu kafamıza takıldı. Uygulamada komşusunu alıp gelen Türk ailesine ne gibi bir imtiyaz sağlayabiliriz? Burada komşuyu nasıl belirleyeceğiz? 
   
  Komşuyu, Türk pasaportu taşıyanların haricinde gelenler olarak belirlersek, burada ortaya çıkacak sorun birçok Türk vatandaşının aynı zamanda yabancı pasaportu taşımasından kaynaklanacaktır. Burada buna göz yummamız gerekecek. 
   
  25 Şubat tarihinde Almanya’nın Essen şehrinde 400 Türk seyahat acentesi sahiplerini bir araya getirerek bir Türkiye semineri yaptık. Düğünlerin Türkiye’de yapılmasının teşviki konusunda hiç olmazsa KDV tutarının düğün sahibine iade edilmesinin düğünlerin Türkiye’de gerçekleştirilmesi konusunda önemli bir teşvik olacağı kanaatindeyim. Ayrıca, THY’nin vereceği bir düğün hediyesi veya aksiyon da bu girişime hareket katar. 
   
  'REKLAMLARDA ESNEKLİK GEREKİYOR'

  Beraber reklam kampanyası hususlarında ise sene başında yapılan medya programında değişiklik yapılmasının zor olması ve kriterlerdeki noktaların pratiğe uygun olmaması bizleri ve yapılan aktiviteleri negatif olarak etkiliyor.
   
  Misal olarak bunu yazabilirim. Biz size aralık ayında verdiğimiz medya planında radyo ilanı yapılacak diye bildirim yapmışız, bu reklamların hangi tarihte, hangi saatte, hangi radyoda yapılacağına kadar bildirmişiz. Fakat 3 ay sonra bu radyo istasyonunun etkinliğini kaybettiği gözlenmiş ise bu reklamı ve reklamın yapılacağı radyoyu değiştirme imkanına sahip olmamız gerekir. 
   
  Bakanlık kadar bizler de bu reklamlara para harcadığımız için, bu uygulamaların bizim açımızdan müşteriye dönüşmesini zorunlu kılıyor. Bunun için de ’flexibilite’ gerekiyor.
   
  Bir reklamın 6 hafta öncesinden belirlenme zorunluluğu, bazen bu reklamın bizim açımızdan sıfır getiri anlamına gelmesine sebep oluyor. 6 hafta önce belirlediğimiz havalimanında belli tarihlerdeki oteller dolmuş olabiliyor. Reklamı buna rağmen medya planında olduğu ve 6 hafta öncesinden Bakanlık onayına sunulduğu için uygulamak zorunda kalıyoruz. Bile bile lades. 

  'AVRUPA'DA YALNIZ KALDIK'
   
  Bildiğiniz gibi, Bentour Avrupa’nın 5 ülkesinden (Almanya, İsviçre, Avusturya, Hollanda ve Fransa) Türkiye’ye turist getiren tek Türk kökenli tur operatörü durumunda.10 sene evvel Türk turo peratörü sayısı 10 idi, fakat şimdi maalesef bu pazarlarda yalnız kaldık. 
   
  Biliyosunuz Öger Tours Thomas Cook’a satıldı, GTI iflas etti. Mayıs ayından itibaren Amadeus firmasının bizi seçmesi ile beraber bir çalışma başlatıp Doğu Avrupa ülkelerinden de (Macaristan, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan, Romanya ve Bulgaristan) Türkiye’ye turist taşımaya başlayacağız. Şimdilik 3 dilde (Almanca, Fransızca ve Hollandaca) Türkiye katalogları yapmaktayız. Her biri 500 sayfalık bu katalogların maliyeti altında ezilmekteyiz. 

  Bu kalitedeki Türkiye kataloglarının beraber reklam kampanyası dahilinde teşviki önem arz etmektedir. Seyahat acentelerinin camekanlarında Türkiye ile ilgili hiçbir reklam veya satış ilanı yer almıyor. Burada halktan aldıkları tepki ve yazılı tehditlerin de etkisi olsa da, bu durumu pozitife çevirme imkanımız var. Biz bu tehditleri Almanya savcılıklarına bildirdik. İnceleme başlattılar. İçinde ölüm tehdidi olduğu için çok önemsediler ve yakında bunun önlemini alırlar. 
   
  Bentour olarak, uçaklar için verilen teşviklerin 10 eurosunu satış başına acentelere veriyoruz. Bu alacaklarımızın Bakanlıktan gelmesi çok uzun sürüyor. Ayrıca uçulan ayın kurunun hesaplamada göz önüne alınması verilecek olan 6 bin doları 4 bin dolara düşürüyor. 
   
  Zaten bir kısmını acenteye, diğer kısmını da fiyatları düşürerek peşinen müşteriye verdiğimiz için bu zor dönemde daha da zor durumda kalıyoruz.

  UÇAK BAŞINA DEĞİL, OTELDE KONAKLAYAN YOLCU BAŞINA TEŞVİK
   
  Size daha önceleri de öneride bulunduğum gibi, bu uçak koltuğu tesvik kanununda revizeye gidilmesini gerektiriyor.
   
  Bu teşviklerin, ancak ve ancak otel de alan müşteriye verilmesi daha akıllıca bir hareket olur diye düşünüyorum.
   
  Şu an için otel almayan, yalnız uçuş alarak akrabasının veya tanıdığının yanında kalan kişiler de bu teşvikten yararlanıyor. 

  Uçak şirketlerinden, gümrük müdürlüklerinden ve hava meydanlarından istenen belgeler hem çok zaman alıyor, hem de sizin açınızdan bu kadar evrağın tek tek kontrolü çok zahmetli oluyor.

  Otel faturasına bağlı bir kontrol sistemi (fatura kopyası ve müşteri pasaport kopyası) emin olun hem kontrolü kolaylaştıracak, hem de vergi gelirlerimizi arttıracak bir yöntem olarak görünüyor. Maliye Bakanlığı’nın bu konuya ilgi duyacağını düşünüyorum.

  DİZİLERE KATKI
   
  Bakanımız buraya gelip basınla temas sürecine karar verirse, burada televizyon kanalları ile temasta Türkiye’de çekilecek dizilere katkı verme durumu söz konusu olabilir. Mesela mavi yolculukla bağlantılı bir dizi serisi veya Kapadokya’da çekilecek diziler Türkiye’yi insanlara daha çok yaklaştırıyor. Şu sıralar tekrar gösterime giren ZDF dizisi ’Mord Komision İstanbul’ büyük ilgi görüyor. Her hafta bir kere ekrana gelen İstanbul resimlerinin akabine İstanbul rezervasyonlarımız artmaya başladı. 
   
  Ataşelerimizin bürokratik işlevlerini yanlarında çalışan kişilere devredip piyasada boy göstermeleri gerekiyor. şu anda bunu Berlin’de yeni göreve gelen Hüseyin Coşan Bey uyguluyor. Masa başında oturmayıp, devamlı telefon ve sıcak temaslarla Türkiye’yi gündemde tutmaya çalışıyor. 

  Kısa yazacağım dediğim notlar yine 5 sayfayı buldu. Size arz ediyorum. 

  Sayın Bakanım, size ve turizm camiasına bu zor günlerimizde Allah yardımcımız  olsun diyor, hayırlı bir ITB Fuarı diliyorum.
   
  Saygılarımla arz ederim
  Kadir Ruhi Uğur
  Bentour Reisen 
  Yönetim Kurulu Başkanı''
   
   
   
   
   
   
     Haberi Paylaşın :
  Bu haber 5.03.2017 - 19:42:39 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Feti KUYUCU - 5.03.2017 23:22:20
  Sevgili KADİR UĞUR kriz ortamında özellikle son altı aydır . Kurumsal iletişimin profesyonel bir platformda ve bu işte uzmanlaşmış bir kişi / kurumlarca tek elden yönetilmesi stratejik bir zorunluluk olduğunu belirtmekteyim. Sizin mektuptaki tesbitler ve olaylar bunu net bir şekilde göstermektedir.Daha fazla geç kalmamak gerekiyor 2018 için . Kurumsal iletişim sürekli ve profesyonel bir disiplindir. Münferit cabalar saman alevi gibi maalesef.Artık ortak akıl ve stratejiler önemli.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Güray Group, Sheraton Otel ve Rezidans projesi için Marriott ile el sıkıştı
  Türkiye'nin ilk turizm fotoğrafçısı: Othmar Pferschy
  İşte IHG'nin 'orta segment üst kalite' yeni otel markası: Avid Hotels
  Rusya'dan tur operatörleri ve charter şirketleri için yeni düzenleme
  Yeni bir küresel otel organizasyonu kuruldu
  Nizamettin Şen görevi bıraktı, ALTAV'ın yeni başkanı Yeliz Gül Ege oldu
  12 yeni otel daha geliyor, İstanbul yatırımlarda yeniden zirvede
  Rusya Federal Güvenlik Servisi'nden Türk şirkete baskın
  Türkiye liderliğinde 'Kültür ve Turizm Komitesi' kurulacak
  TÜRSAB'da dengeler değişiyor, Asya BYK da 'Firuz Bağlıkaya' dedi
  Türk kökenli Alman vekilin seçim vaadi Türkiye'ye seyahat uyarısı
  'Bu denklem çözülmeden farklı turizm modellemesi yapmak vakit kaybı'
  'Türkiye Arap turizmiyle bir yere gidemez!'
  İşte 1 milyon lira ve üzeri vergi borcu bulunan turizm şirketleri
  Hayri İçli'nin otellerine icra takibi
  'Rus ve Ukraynalı oligarklar Güney Kıbrıs'a 4 milyar euro kazandırdı'
  27 bin 836 lira sermayeyle turizm şiketi kurdu, 2016 cirosu 8 milyonu aştı
  'Ya kadın turiste yapılsaydı?'
  Antalya'da tur otobüsü şarampole yuvarlandı, 5 ölü 27 yaralı var
  Kurtulmuş: Almanya'daki Türkiye karşıtı söylem turisti fazla etkilemedi
  'Batı Avrupalı turist gelmeden turizm rakamları eski seviyeye ulaşmaz'
  Bir otel yöneticisi nasıl başarılı olur?
  '2019'da alkollü mekan yasakları daha da genişleyecek'
  Ruslardan Türkiye'ye 'koksakiye karşı yeterli önlem almıyor' suçlaması
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2017  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Otelinizin satış fiyatı geçen yıla göre nasıl değişti?

  Yüzde 20 daha düşük
  Yüzde 10 daha düşük
  Geçen yılla aynı
  Yüzde 20 daha yüksek
  Yüzde 10 daha yüksek
  Ücretsiz Abone Olun