Benzer Haberler:
  Mehmet Ersoy her hafta sektörle toplantı yapacak
  Numan Kurtulmuş'un yeni görevi belli oldu
  Sağlık turizmi torba yasaya girdi, USHAŞ adında şirket kuruluyor
  Turizmci İbrahim Güler kalbine yenik düştü
  İşte Rusya'daki en ucuz paket turlar ve Türkiye'nin durumu
  Emir Hepoğlu yazdı: Sen benim kim olduğumu biliyor musun?
  Üç kuruluş Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlandı
  Otelciye ve bakanlığa 'kat mülkiyeti' uyarısı: Travmalar yaşanabilir!
  Mısır, Fransa pazarına da geri döndü
  Antalya'da 37.7 milyon lira bedelle turizm tesisi yapımı ve kiralama ihalesi

  İşte turizmdeki dönüşümün detayları: Yazlık evler, butik oteller...

  3.09.2017 - 10:03:36  Orta Vadeli Plan kapsamında turizmde yenia dımlar atılacağı belirtiliyor. Plan çerçevesinde 5 yıldızlı otel ve tatil köylerinin yerine, turzm gelirini 60 milyar dolara yükselten İspanya'nın sonuç aldığı butik otellerin özendirileceği ifade ediliyor. Planda ayrıca, sahil bölgelerindeki 'yazlık evlerin turizme kazandırılması'' vurgusu da dikkat çekiyor.
  Hükümet, turizm sektörünü canlandıracak yeni dönüşüm modeli için harekete geçti. Atılacak adımlarda, yıllık turizm geliri 60 milyar dolar olan 'İspanya modeli' örnek alınacak. Beş yıldızlı otel ve tatil köyleri yerine butik oteller ve pansiyonlar özendirilecek. Beş yıldızlı otel ve tatil köyleri de, 'müstakil evler', 'uzun vadeli kiralama' gibi esnek kullanıma imkan sağlayacak projelerle teşvik edilecek.

  HEDEF DÜNYADA İLK 10'A GİRMEK

  Akşam'ın haberine göre üç yıllık Orta Vadeli Program (OVP) kapsamında turizm sektörüne dönüşüm programı hayata geçirilecek. Bu kapsamda İspanya’nın turizm sektörüne yönelik dönüşüm programı masaya yatırıldı. İspanya'nın yıllık 60 milyar dolar olan turizm gelirlerinin yüzde 85’i pansiyonculuktan elde ediyor. Türkiye'de pansiyon ve butik otellerin turizm sektöründeki payı ise yüzde 10’nun altında. Yeni dönüşüm programı ile bu oranın ilk etapta yüzde 35’lere çıkarılması ve dünya sıralamasında ilk 10 ülke arasına girilmesi hedefleniyor.

  3 MİLYON YAZLIK KAZANDIRILACAK

  Özellikle Ege ve Akdeniz kıyılarında bulunan 3 milyona yakın yazlığın turizme kazandırılması da, dönüşüm başlıkları arasında yer alıyor. Yaz sezonlarında bir ay civarında kullanılan, diğer aylarda ise atıl olan yazlıkların, turizm kapsamında değerlendirilmesi hedefleniyor. İspanya, 1970’li yıllardan itibaren kıyı bölgelerinde çok sayıda yazlık inşaa ederek, yabancılara satış ve kiralama modelini uygulamaya geçirmişti.

  5 YILDIZLI OTELLER ESNEK KULLANILACAK

  edinilen bilgiye göre, İspanya’nın 56-60 milyar dolarlık turizm geliri olduğu belirtilerek, Türkiye’de yatak kapasitesi itibarıyla 5 yıldızlı otellerin çok fazla olduğu ve butik altyapıların oluşturulması gerektiği ifade edildi. Beş yıldızlı otellerin esnek kullanımını sağlayacak yeni bir sistem olabileceğine dikkat çekilerek, otellerin içinde yer alan evlerin uzun süreli kiralama gibi değişik modellere dönüştürülebileceği belirtildi. Bunlara ek olarak, otellerin esnek kullanımını sağlayacak bir takım düzenlemeler yapılması gerektiğine de dikkat çekildi. Burada farklı alternatifler söz konusu olabilir.

  TURİST SAYISI HIZLA YÜKSELDİ

  Özellikle orta gelir grubundaki Avrupalılar ve zengin Arap şeyhleri İspanya'dan çok sayıda yazlık satın almıştı. 1950'li yıllarda yılda bir milyon civarında turistin ziyaret ettiği İspanya, 1970'lerden itibaren inşaa edilen 16 milyon yazlıkla birlikte turist sayısını önce 34 milyona yükseltmiş, 2008 yılında ise 60 milyona yakın turistin ziyaret ettiği ülke haline gelmişti.


  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 3.09.2017 - 10:03:36 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Riskli bir karar - 3.09.2017 14:53:41
  Bu karar çok sakıncalı. Zaten betona bulanmış ege sahillerini iyice yaşanmaz hale getirebilir. Elde mevcut olanlar dönüştürülürse ne ala ama yenileri yapılırsa bittik demektir.
  kerem - 4.09.2017 10:49:44
  Turizmi bilip te acı acı gülmeyen var mı acaba...
  ufo - 4.09.2017 22:17:54
  Butun metni detayli ve tekrar tekrar okudum. Turizmin BIRINCI KOSULU can güvenliği; ondan sonra da demokratik, SAYGIN bir siyasi iktidardir. Yabancilarin gayrimenkul alimi icin ise istikrar ve yuksek ekonomik not SARTTIR, ki, diger detaylari yazmiyorum. Bu kararlari cikartanlar, nasil desem, uzayda bir yerlerde yasiyor olmalilar, veya kendi taraftar kitlelerinin gozunu boyama derdindeler. KOMIK diyecegim ama, mizah sanatina hakaret olacak.
  ondokuzuncu köy - 4.09.2017 22:28:50
  herkes çok iyi biliyor ki, turizmin 2014 düzeyini yakalaması bir başka dünyada mümkün olabilir. 1/ iktidar düşecek, vizyoner, dürüst, işbilir, çağdaş, ATATÜRKÇÜ ve demokratik bir iktidar gelecek, Ve bu iktidar eski pislikleri temizlemek için en az 5 yıl gece gündüz çalışacak ( Tabii ki rakip ülkeler de yerinde sayacak, hiç gelişmeyecek, olağanüstü teknolojik ve bilimsel gelişmeler, uzay turizmi, yepyeni konseptler de çıkmayıp sabırla ;Türkiye"yi bekleyecek ) 2/ Türkiye batılılarca işgal edilip Avrupa"nın kolonisi yeni bir devlet olacak. BUNUN DIŞINDA HERHANGİ BİR ÇÖZÜMÜN İHTİMALİ BİLE SIFIR İtirazı olanlar, beklesin ve görsün, bu yorumu da arşivleyin, bir gün lazım olur.
  Fehmi - 5.09.2017 21:22:09
  Yeşillikler doğal guzellikler kaybolduktan sonra nasil olacak her gün orman yangını ve arkasından otel ve villalar yapılmakta dahası kimseyle kendini kıyaslama sende potansiyel var da bu kafayla hiç bir dediğiniz randıman vermez kardeşim.. turizm de eglenmedikden sonra otur evinde daha iyi... böyle tarikatlarla böyle mollalarla nasil kalkinir be usta...!


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Rusya'da bir tur operatörü iflası daha: Çıkış yolu bulamadık!
  Erdoğan bakanlık için Mehmet Ersoy'a ETS şartı mı koştu?
  Mehmet Ersoy her hafta sektörle toplantı yapacak
  Fuar ve tanıtım desteklerinde önemli değişiklik: Kapsam genişledi
  Antik kentin üzerine yapılan AVM, imar barışı için başvuru yaptı
  CNR Expo Fuar Merkezinde 5 ayda ikinci yangın
  Rus tatil sitesi: Türkiye tatili fiyatları %2 düştü, satışlar %42 arttı
  Alman tur operatörü İzmir'de otel açacağını duyurdu
  Uyanık İngiliz turistler, bunlar olmadan reklamasyon davası açamayacak
  Türk Hava Yolları, Singapurlu şirketle yaptığı anlaşmadan çekildi
  Haziranda Türkiye'de hangi ülke vatandaşı kaç konut aldı?
  Sağlık turizmi torba yasaya girdi, USHAŞ adında şirket kuruluyor
  Numan Kurtulmuş'un yeni görevi belli oldu
  Iventum Global bu yıl 15 Hint düğünü yapmayı hedefliyor
  Rosati: Türk otelci fiyat arttırırken temkinli olmalı!
  Dünyanın en iyi hava yolu şirketleri açıklandı, THY 6 sıra birden geriledi
  Besa Group'un Bodrum'a yapacağı 50 milyon $'lık otel için imzalar atıldı
  'Henüz Türkiye'ye gelmemiş milyonlarca Rus turist var'
  TurizmGüncel uyarmıştı: Bu seferki kurban Recai Çakır oldu
  İstanbul Asya ve GAP Yöre Temsil Kurulu seçimleri sonuçlandı
  İstanbul Lütfi Kırdar'ın genel müdürlüğüne Handan Boyce getirildi
  İşte Rusya'daki en ucuz paket turlar ve Türkiye'nin durumu
  Rusya'daki iFly rüşvet davasında bir tutuklama daha
  Turizmci Serdar Çelenk'in acı kaybı
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun