İşte Turizm Şurası'nın ardından atılması gereken 7 adım

  13.11.2017 - 13:52:29  Mercan Turizm'in sahibi Cüneyt Mengü, Ankara'da düzenlenen III. Turizm Şurası'nın ardından atılması gereken 7 adımı yazdı.  Turizmin büyüme, işsizlikle mücadele ve dış ticaret açığının kapatılmasında son derece önemli bir enstrüman olduğunu belirten Mercan Turizm'in sahibi Cüneyt Mengü, III. Turizm Şurası'nın sektörün tüm bileşenlerini bir araya getirdiğini ifade etti.

  Mengü, kendisinin de komisyon üyesi olarak katılım sağladığı Turizm Şurası'nın ardından neler yapılması gerektiğine ilişkin şunları söyledi:

  - Uluslararası turizm endüstrisinin ana hedefi yurtdışından ülkeye gelecek turist sayısının yanı sıra elde edilecek tuizm gelirini de arttırmaktır. Türkiye turizmi 2015’e kadar normal seyrinde cereyan eden artışlar neticesinde dünya sıralamasında mukayeseli üstünlük sağlamıştır. Ancak 2016 yılı gelen turist sayısı bakımından 4 sıra gerileyerek 10. sıraya,  gelir bakımından ise 9. sıradan gerileyerek 17. sıraya gerilemiştir.  Bu durumda her şeye rağmen 2023 için 50 milyon turist 50 milyar dolar gelir hedefi mutlaka gözden geçirilmelidir. Aksi takdirde daha sonraki yıllarda ülkemiz dünya sıralaması içinde çok gerilerde kalabilir.  - Yeni üretilecek turizm politikaları çerçevesinde Türkiye’nin yeni bir hamle dönemine başlamasının gerekli olduğu konusu şurada detaylı bir şekilde vurgulanmıştır.

  - Turizm endüstrisinin temelini ulaşım ve konaklama sektörleri oluşturmaktadır. Bu 2 sektör arasındaki koordinasyon ve aksiyon görevini tur operatörleri ve seyahat acentaları gerçekleştirmektedir. Dolayısıyla bakanlığın öncelikle bu 3 sektörle ilgili olarak komisyon raporlarını dikkatle inceledikten sonra diğer komisyon raporlarını ele almasının daha uygun olacağı kanısındayım.

  - 1618 Sayılı Yasa'nın bugünkü haliyle Türkiye Cumhuriyeti’nin 2023 hedeflerine ve teknolojide yaşanan gelişmelere uyum sağlayamadığı bir gerçektir. Yasa mutlaka revize edilmeli ve özellikle turizm taşımacılığı yasası düzenlenmelidir.

  - Turist getiren acentelere, özellikle ölü sezonda turist getiren acentelere, verilen uçak desteğinin 6 bin dolardan 9 bin dolara çıkartılması çok olumlu bir gelişme olmakla beraber; seyahat acentaları getirdikleri resmi döviz miktarlarıyla orantılı bir şekilde teşvik edilmeli ve aynı destek farklı kriterler altında ulaşım ve konaklama sektörlerine de uygulanmalıdır.

  - Türkiye turizminin eksik yanları arasında yeni turizm ve sanal stratejik planların hazırlanması, uluslararası markalaşma, imaj ve algı operasyonuyla projelere dayalı tanıtım etkinlikleri mutlaka desteklenmelidir.

  - Şura toplantısında 8 bakan ile gerçekleştirilen oturuma atfen Dışişleri Bakanlığı da dahil olmak üzere bu bakanlıkların üst düzey yetkililerinin katılımıyla bir koordinasyon kurulu oluşturulması ve aralıklı dönemlerde durum değerlendirmelerinde bulunulması yararlı olacaktır. Benzer bir koordinasyon kurulu şurada yer alan komisyon başkanları tarafından oluşturulmalı ve bu kurul en az 3 ayda bir genel bir durum değerlendirmesi yapmak üzere bir araya gelmelidirler. 


  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 13.11.2017 - 13:52:29 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  İspanya'nın yükselişi 2018'de sürüyor, 2 ayda 10 milyon turist aldı
  Bu 15 ülkeden tuist getiren acenteler % 20 daha fazla destek alacak
  Almanya pazarında 17 yılda ne değişti, hangi destinasyon ne kadar pay aldı?
  Rosaviatsiya başkanı imzaladı, Azur Air'in tüm kısıtlamaları kaldırıldı
  Ruslar her 9 yurt dışı seyahatinden birini Türkiye'ye yaptı
  Intourist Rusya'da devlerin arasına girdi, işte bu yılki Türkiye planlaması
  Bakandan UBER açıklaması: Taksici esnafımız kendini check etmeli
  İspanya turizmde Avrupa bağımlılığından kurtulmak istiyor
  Alman tur operatöründen Türkiye ve Yunanistan uyarısı!
  Türk Hava Yolları, Semerkant'ı da uçuş ağına ekledi
  Bodrum MITT Moskova'da tanıtıldı
  Ryanair’den Dalaman’a müjdeli haber
  Pegas: Kriz bize kar etmediğimiz işlere girmemeyi öğretti
  Rus bakandan vize açıklaması: Önceliğimiz Rusların güvenliği
  Vakıftan Rixos Pera'ya 'marka tecavüzü' ve 'haksız kazanç' davası
  Bedirhan Bayka: Rusya'da 2020 hedefimiz 10 miyon turist
  Azur Air ile ilgili son dakika gelişmesi: Rusya Federal Havacılık Ajansı...
  Tez Tour, bu yıl Türkiye'ye kaç turist getirecek?
  Budak: Hükümet rutin tuizm destklerini bile planlayamıyor
  Concorde Hotels o anlaşmayı imzaladı
  Numan Kurtulmuş: Bu yıl 6 milyon Rus bekliyoruz, her şey dahile devam
  Rusların Tarkan'ı Alanya standında
  Orhan Sancar Rusya'da tur operatörlerinin aldığı riski anlattı
  MITT Moskova başladı, Kurtulmuş destek müjdesini fuarda verdi
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun