Benzer Haberler:
  IHG'den 40 milyar dolarlık lüks otel segmenti için yeni marka
  Kılıçdaroğlu Antalya'da turizmcilere seslendi: İntikam alır gibi...
  Türkiye nisan ayında ne kadar seyahat geliri elde etti?
  Turizmciler bayram tatilinde 500 milyon lira ciro bekliyor
  Bu ne iştah? Accor Hotels şimdi de gözünü Air France'a dikti
  Wyndham Hotels yeni yapılanma sürecini tamamladı
  Sheraton’la Güray Group 80 milyon dolarlık otel için imzayı attı
  Türkiye'deki 60 oteline 3 yılda 33 otel daha ekleyecek
  İşte İstanbul ve Antalya otellerinin nisan ayı performansı
  Hilton'da bir dönem kapandı

  İşte otelciliğin devleri: Hangi otel grubu ne kadar kazanıyor?

  4.09.2017 - 13:38:45  Dünyada onlarca otel markası küresel yayılma planları doğrultusunda büyürken, bu uluslararası markaların toplam yatırım hacmi de inanılmaz rakamlara ulaşıyor. Küresel otel endüstrisinin toplam perakende değeri 493 milyar dolara ulaşmış durumda.
  TurizmGncel - Dış Haberler

  Hızla büyüyen küresel otel zincirleri, adeta birbirleri ile yarışıyor. Uluslararası otel endüstrisinin perakende değeri yarım trilyon dolara yaklaşırken, batı merkezli zincirler hala zirvede. Öte yandan, Uzak doğudan yükselişe geçen markalar da giderek pazar payını arttırıyor.

  İşte gelirlerine göre dünyanın en büyük 10 otel markası:

  Marriott International  ABD merkezli çok uluslu konaklama şirketi Marriott International Inc, J. Williard Marriott tarafından kuruldu ve şu anda oğlu Bill Marriott tarafından işletiliyor. Marriott, dünyanın 110 ülkesinde 6 bin 80 otel ve 1.2 milyon yatağa sahip. Toplam gelirleri 17 milyar 70 milyon dolar olan Marriott'un bünyesinde 226 bin kişi çalışıyor.

  Hilton  Küresel konaklama sektörünün bir diğer önemli ismi ise Hilton. 2017'nin Mart ayına ait rakamlara göre Hilton, dünyanın 103 ülkesinde 5 bin otel ve 812 bin yatağa sahip. Bünyesinde 163 bin insan çalışan Hilton'un 2016 yılı geliri 11 milyar 663 milyon dolar olarak açıklandı. Bundan 98 yıl önce Conrad Hilton tarafından kurulan şirketin dümeninde Cristopher J. Nasetta bulunuyor.

  Accor  Listenin üçüncü sırasında ise Fransız otel markası Occor bulunuyor. Dünyanın 96 ülkesinde 4 bin oteli bulunan Accor; Raffles, Sofitel, Pullman gibi lüks, Novotel ve Mercure gibi butik markaları da bünyesinde barındırıyor. Bünyesinde 240 bin çalışanı olan Accor'un 2016 geliri ise 6.6 milyar dolar

  Wyndham  Dünyanın önde gelen otel zincirlerinden Wyndham Hotel Group ise 15 markasıyla dünyanın 153 ülkesine yayılmış 7 bin 400 otele sahip. 40 bin çalışanı bulunan Wyndham 2016 yılında 5.6 milyar dolar gelir elde etti.

  Hyatt Hotels  En çok gelir elde eden otel grupları listesinin beşinci sırasında ise yine ABD merkezli Hyatt Hotels bulunuyor. 54 ülkede 679 oteli bulunan Hyatt Hotels'in bünyesinde yaklaşık 100 bin insan görev yapıyor. 2016 yılında 4 milyar 430 milyon dolar gelir elde eden şirket, ABD'de 'çalışılabilecek en iyi şirketler' listesinin 32. sırasında yer almıştı.

  Jin Jiang  Listenin 6'ncı sırasında ise Çinli bir küresel otel şirketi olan Jin Jiang bulunuyor. 2003 yılında kurulan şirket kendini konaklama sektöründe rekabetçi bir marka olarak konumlandırmıştır. 2016 yılı itibariyle dünyanın 67 ülkesinde 5 bin 977 otel ve 602 bin yatak sayısına ulaşan Jin Jiang'ın bu otellerinden 4 bin 751'i Çin'de bulunuyor. Şirketin 2016 yılı geliri ise 2 milyar 520 milyon dolar.

  Shangri-La  Asya merkezli bir başka küresel otel markası olan Shangri-La Hotels ise listenin 7'nci sırasında yer alıyor. Shangri-La'nın dünyanın en iyi otel işletmeciliği şirketi olduğuna ilişkin yaygın bir kanaat var. 1971 yılında Robert Kuok tarafından kurulan şirket, dünyanın değişik ülkelerinde 99 otele ve 38 bin yatağa sahip. Shangri-La Hotels, Shangri-La Resorts, Traders Hotels, Kerry Hotels ve Hotel Jen olmak üzere 5 markası bulunan şirketin 2016 geliri 2 milyar 200 milyon dolar.  Meliá Hotels International

  Palma Mallorca'da Gabriel Escarrer tarafından kurulan İspanyol otel markası Meliá Hotels International, İspanya'nın en büyük turizm gruplarından biri. Dünyanın ise en büyük 17. zinzir otel markası. Şu anda 40 ülkede 374 oteli bulunan Meliá Hotels International 40 bin kişiyi istihdam ediyor ve 2016 yılı geliri 2.1 milyar dolar. Şirketin başlıca markaları ise Meliá, Gran Meliá, ME by Meliá ve Paradisus

  InterContinental Hote Group  Listedeki bir diğer Avrupalı marka InterContinental Hotel Group (IHG). Merkezi İngiltere'de bulunan IHG, dünyanın 100 ülkesinde 6 bin 28 otel ve 744 bin yatağı işletiyor. Bünyesinde 28 bin kişi çalışan ve 2016 yılı geliri 1 milyar 715 milyon dolar olan IHG'nin başlıca markaları ise Holiday Inn, Hotel Indigo ve Crowne Plaza

  NH Hotel Group  Listenin son sırasında ise yine İspanya merkezli bir konaklama şirketi olan NH Hotel Group yer alıyor. Merkezi Madrid'de bulunan şirketin 40 ülkede 400 oteli ve 60 bin yatağı bulunuyor. NH Hotel Group'a ait tesislerin en yoğun bulunduğu şehirler Amsterdam, Londra, Milan, Viyana ve Madrid olurken, istihdam ettiği insan sayısı ise 18 bin. Şirketin 2016 yılı geliri 1.6 milyar dolar oldu.
  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 4.09.2017 - 13:38:45 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Mayıstaki işe alımlarda en büyük artış turizm sektöründe yaşandı
  Adalar'daki faytonlar için düzenleme gündemde
  Almanya'da acente satışları 2015 seviyesine ulaştı ama...
  Kemer'de tur otobüsü kazası, 6 yaralı
  Thomas Cook 60 yaş ve üstü müşterileri için Türkiye'den 63 oteli programına aldı
  Kruvaziyer pazarında 1 milyar dolarlık dev satın alma
  Turist günde İstanbul'da 108, Antalya'da 45 dolar harcıyor
  Çin'de tanıtım için 'Dubai modeli' önerisi
  Turizm yöreleri yerli turiste bu sefer 'gelin' değil 'gidin' dedi
  Kültür ve Turizm Bakanlığın'da iki yeni atama
  Tatilde büyük vurguna hazırlanıyorlar, bu internet adreslerine dikkat!
  TÜRSAB'dan UKOME açıklaması: Tekrar etmemesini umuyoruz
  Qatar Airways Antalya uçuşlarına başladı
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  2018'in en ucuz 'her şey dahil' destinasyonları belli oldu
  Otelciler dikkat! Birileri sizden habersiz otelinizi satıyor olabilir
  Fettah Tamince: İşimiz gücümüz yok plaj mı işleteceğiz!
  UKOME, acenteleri isyan ettiren iki kritik maddeyi iptal etti
  Turizmciler, rekor ziyaretçi hedefiyle Moskova'daki festivale hazırlanıyor
  IHG'den 40 milyar dolarlık lüks otel segmenti için yeni marka
  Alltours, 'Mısır, Türkiye, Tunus' dedi, İspanya'dan söz etmedi
  Almanya'da mayıs ayının kazananları belli oldu, Antalya ne durumda?
  VİDEO: Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  İzmir turizmindeki toparlanma sürüyor
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun