İşte otelciliğin devleri: Hangi otel grubu ne kadar kazanıyor?

  4.09.2017 - 13:38:45  Dünyada onlarca otel markası küresel yayılma planları doğrultusunda büyürken, bu uluslararası markaların toplam yatırım hacmi de inanılmaz rakamlara ulaşıyor. Küresel otel endüstrisinin toplam perakende değeri 493 milyar dolara ulaşmış durumda.
  TurizmGncel - Dış Haberler

  Hızla büyüyen küresel otel zincirleri, adeta birbirleri ile yarışıyor. Uluslararası otel endüstrisinin perakende değeri yarım trilyon dolara yaklaşırken, batı merkezli zincirler hala zirvede. Öte yandan, Uzak doğudan yükselişe geçen markalar da giderek pazar payını arttırıyor.

  İşte gelirlerine göre dünyanın en büyük 10 otel markası:

  Marriott International  ABD merkezli çok uluslu konaklama şirketi Marriott International Inc, J. Williard Marriott tarafından kuruldu ve şu anda oğlu Bill Marriott tarafından işletiliyor. Marriott, dünyanın 110 ülkesinde 6 bin 80 otel ve 1.2 milyon yatağa sahip. Toplam gelirleri 17 milyar 70 milyon dolar olan Marriott'un bünyesinde 226 bin kişi çalışıyor.

  Hilton  Küresel konaklama sektörünün bir diğer önemli ismi ise Hilton. 2017'nin Mart ayına ait rakamlara göre Hilton, dünyanın 103 ülkesinde 5 bin otel ve 812 bin yatağa sahip. Bünyesinde 163 bin insan çalışan Hilton'un 2016 yılı geliri 11 milyar 663 milyon dolar olarak açıklandı. Bundan 98 yıl önce Conrad Hilton tarafından kurulan şirketin dümeninde Cristopher J. Nasetta bulunuyor.

  Accor  Listenin üçüncü sırasında ise Fransız otel markası Occor bulunuyor. Dünyanın 96 ülkesinde 4 bin oteli bulunan Accor; Raffles, Sofitel, Pullman gibi lüks, Novotel ve Mercure gibi butik markaları da bünyesinde barındırıyor. Bünyesinde 240 bin çalışanı olan Accor'un 2016 geliri ise 6.6 milyar dolar

  Wyndham  Dünyanın önde gelen otel zincirlerinden Wyndham Hotel Group ise 15 markasıyla dünyanın 153 ülkesine yayılmış 7 bin 400 otele sahip. 40 bin çalışanı bulunan Wyndham 2016 yılında 5.6 milyar dolar gelir elde etti.

  Hyatt Hotels  En çok gelir elde eden otel grupları listesinin beşinci sırasında ise yine ABD merkezli Hyatt Hotels bulunuyor. 54 ülkede 679 oteli bulunan Hyatt Hotels'in bünyesinde yaklaşık 100 bin insan görev yapıyor. 2016 yılında 4 milyar 430 milyon dolar gelir elde eden şirket, ABD'de 'çalışılabilecek en iyi şirketler' listesinin 32. sırasında yer almıştı.

  Jin Jiang  Listenin 6'ncı sırasında ise Çinli bir küresel otel şirketi olan Jin Jiang bulunuyor. 2003 yılında kurulan şirket kendini konaklama sektöründe rekabetçi bir marka olarak konumlandırmıştır. 2016 yılı itibariyle dünyanın 67 ülkesinde 5 bin 977 otel ve 602 bin yatak sayısına ulaşan Jin Jiang'ın bu otellerinden 4 bin 751'i Çin'de bulunuyor. Şirketin 2016 yılı geliri ise 2 milyar 520 milyon dolar.

  Shangri-La  Asya merkezli bir başka küresel otel markası olan Shangri-La Hotels ise listenin 7'nci sırasında yer alıyor. Shangri-La'nın dünyanın en iyi otel işletmeciliği şirketi olduğuna ilişkin yaygın bir kanaat var. 1971 yılında Robert Kuok tarafından kurulan şirket, dünyanın değişik ülkelerinde 99 otele ve 38 bin yatağa sahip. Shangri-La Hotels, Shangri-La Resorts, Traders Hotels, Kerry Hotels ve Hotel Jen olmak üzere 5 markası bulunan şirketin 2016 geliri 2 milyar 200 milyon dolar.  Meliá Hotels International

  Palma Mallorca'da Gabriel Escarrer tarafından kurulan İspanyol otel markası Meliá Hotels International, İspanya'nın en büyük turizm gruplarından biri. Dünyanın ise en büyük 17. zinzir otel markası. Şu anda 40 ülkede 374 oteli bulunan Meliá Hotels International 40 bin kişiyi istihdam ediyor ve 2016 yılı geliri 2.1 milyar dolar. Şirketin başlıca markaları ise Meliá, Gran Meliá, ME by Meliá ve Paradisus

  InterContinental Hote Group  Listedeki bir diğer Avrupalı marka InterContinental Hotel Group (IHG). Merkezi İngiltere'de bulunan IHG, dünyanın 100 ülkesinde 6 bin 28 otel ve 744 bin yatağı işletiyor. Bünyesinde 28 bin kişi çalışan ve 2016 yılı geliri 1 milyar 715 milyon dolar olan IHG'nin başlıca markaları ise Holiday Inn, Hotel Indigo ve Crowne Plaza

  NH Hotel Group  Listenin son sırasında ise yine İspanya merkezli bir konaklama şirketi olan NH Hotel Group yer alıyor. Merkezi Madrid'de bulunan şirketin 40 ülkede 400 oteli ve 60 bin yatağı bulunuyor. NH Hotel Group'a ait tesislerin en yoğun bulunduğu şehirler Amsterdam, Londra, Milan, Viyana ve Madrid olurken, istihdam ettiği insan sayısı ise 18 bin. Şirketin 2016 yılı geliri 1.6 milyar dolar oldu.
  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 4.09.2017 - 13:38:45 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Numan Kurtulmuş: Arap dostlarımızın Türkiye ilgisi artıyor
  Türkiye'de hangi zincir markanın kaç oteli ve yatağı var?
  Almanya-Türkiye geriliminde TÜSİAD devreye giriyor: Stratejik eylem planı
  364 oda ve borsanın seçimleri ertelendi
  THY bu sefer de 12.4 milyar dolarlık anlaşma için Airbus'la masaya oturdu
  600 Hint acente Dalaman'a geliyor, 1 milyon turist hedefleniyor
  Sigorta prim desteğinde büyük vurgun
  Resmileşti: Ruslar artık yurt içi tatillerinde 'tatil tazminatı' alacak
  Kadir Topbaş'ın istifasının ardından kim ne dedi?
  'Türkiye güvenli değil' diyenlerin oranı yüzde 64'ten yüzde 76'ya yükeldi
  Levent Bekaroğlu sektördeki o dedikoduyu yazdı: 1 milyon turist...
  Thomas Cook müşterileri daha otele gitmeden odalarını seçebilecek
  Tolga Tekin: 'Express Balkan Turları' yoğun ilgi görüyor
  Alanyalı turizmciler Hollanda'da 50 yaş üstü turistin peşinde
  Bakanlık yetkilileri Almanya'da turizmcilerle görüşüyor
  Erdoğan ABD'den 40 tane Boeing 787-9 için görüşme başlatarak döndü
  14 turizm şirketine 327 milyon liralık vergi, resim ve harç istisnası
  Atatürk Havalimanı'nda facianın eşiğinden dönüldü
  Türkiye Turizmi Tarih Projesi destek bekliyor
  TUI seyahat sektöründe yeni döneme hazırlanıyor: Bindiğimiz dalı keseriz!
  Yakup Dinler'den Veli Çilsal'a: Hodri meydan Veli Çilsal!
  Türk turist sayesinde ayakta kalan Yunan adası: Leros
  'Turizmin 12 aya yayılması bir mevsim sorunu değil anlayış sorunudur'
  Alman bakan: Milyonlarca tatilci zor durumda kalmaktan kurtuldu
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2017  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun