İspanya'da referandum gerilimi tırmanıyor

İspanya'da referandum gerilimi tırmanıyor
İspanya'nın Katalonya bölgesinde bugün yapılması planlanan 'bağımsızlık' referandumu öncesi özerk yönetim ile merkezi hükümet arasındaki gerilim tırmanıyor.


İspanya'nın Katalonya bölgesi, 'bağımsızlık' oylaması için sandık başına gitmeye hazırlanırken, ülkede gerilim de tırmanıyor. İspanya'nın referandumu yasadışı ilan etmesi ve Anayasa Mahkemesi'nin referamdumu askıya almasının ardından herekete geçen ayrılıkçılar, oy kullanma merkezlerinin kapatılmasını engellemek için cuma gününden beri bu merkezlerde işgal eylemlerine başlamıştı.

OKULLARI İŞGAL ETTİLER

Kendilerini ''sandıkları koruyan barışçıl vatandaşlar'' olarak ifade eden Katalan ayrılıçılar, geceyi ağırlıklı olarak sandıkların kurulacağı okullarda geçirdiler. Telegram isimli uygulama üzerinden örgütlenerek eylemler yapan Katalanlar, bu eylemlerin referandum oylaması bitene kadar devam edeceğini belirtiyor.İSPANYOL POLİSİ HAREKETE GEÇTİ

Katalanların bağımslzık oylamasına karşı harekete geçen İspanyol polisi ise referandumu yaptırmamakta kararlı görünüyor. Okullardaki işgalin sonlandırılması için eylemcilere pazar sabahı 05.00'a kadar süre veren İspanyol polidi, 2 bin 315 oy verme merkezinden bin 300'ünü kuşattı. 163 okulun ise hala ayrılıkçıların işgalinde olduğu öğrenildi.

KARŞI GÖSTERİLER

Katalanların önemli bir kısmı bağımsızlık referamdumu yanlısı olsa da, referanduma karşı çıkan Katalanlar da var. Hürriyet'te yer alan habere göre, İspanya'nın siyasi ve anayasal birliğini savunan binlerce Katalan, referandum karşıtı eylem düzenledi. Protestocular, ''Katalanya İspanyadır'', ''Oy kullanmayacağız'' ve Katalonya Başkanı hapse'' şeklinde dözizler taşıdı. Barselona dışında Madrid, Sevilla, Zaragoza, Valencia, Palma ve Vitoria gibi farklı şehirlerde, referandum karşıtı gösteriler organize edildi.

Bask özerk bölgesinin Bilbao kentinde de Katalonya'daki referanduma destek için yürüyüş düzenlendi.

Öte yandan Katalonya özerk yönetim hükümetinin girişimiyle referandumun gerçekleştirilmesi olasılığına karşı Katalonya yerel polisi, ulusal polis ve jandarma müdahale etmek için hazır bekletiliyor.  Bağımsızlık yanlıları da sabah saat 05.00'ten itibaren oy kullanma merkezi olarak açıklanan okulların kapısında kuyruklar oluşturulması çağrısı yapıyor.


Bu Haber 01.10.2017 - 09:57:59 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.