İskender Çayla'dan Başaran Ulusoy'a: Çık ve açıkla!

İskender Çayla'dan Başaran Ulusoy'a: Çık ve açıkla!
Delicias Travel & Incensive ve Turquia.com Genel Müdürü İskender Çayla, TÜRSAB'da yaşanan gelişmelerle ilgili çok sert açıklamalarda bulundu. Türkiye turizminin iki önemli kurumu olan TÜRSAB ve TURİNG'in yok olduğunu belirten Çayla, Ulusoy'a 'Eğer TÜRSAB'da işler yolundaysa, borcu harcı yoksa ve her şey güllük gülistanlıksa çık ve açıkla'' diye seslendi.


TurizmGüncel


Bundan beş sene öncesine kadar başta İstanbul olmak üzere, Türkiye'nin dünyada turizmin yükselen ülkesi olduğunu belirten İskender Çayla, ''O dönemde turizmi Türkiye çapında dağıtabileceğimiz bir olanak da yakalamıştık. Fakat, Türkiye yurt dışında hızlı bir imaj kaybına uğradı. Bunun terör, siyasi ve bölgesel olmak üzere pek çok nedeni var. Özellikle ana pazarımızı oluşturan batı dünyası ile ciddi bir siyasi tartışmaya girdik ve bu bölgeden gelen turist sayısı azaldı.'' dedi.

''200 LİRALIK VAKKO GÖMLEK 20 LİRAYA SATILIRSA...''

Gelinen noktayı, ''Vakko 200 liraya sattığı gömleği 20 liraya satmaya başlarsa, o gömleğe 20 lira verebilen herkes gelir. Ama o gömleğe 200 lira veren müşteri gelmez'' diyerek özetleyen Çayla, şu anda özellikle istanbul turizminin katma değeri olmayan bir turizm yaptığını ifade etti. Çayla, ''Olduğunu söyleyen çıksın, 'bu müşterinin katma değeri var' desin. Şu anda herkes ayakta kalma mücadelesi veriyor.'' dedi.

''YATIRIMCILAR VE ÇALIŞANLAR TUİZMDEN UZAKLAŞTI''

2015'in sonundan 2017'nin başına kadar Türkiye turizminin kötü bir sürç yaşadığını söyleyen İskender Çayla, ''Yatırımcılar turizm sektöründen uzaklaştı. Çok önemli yatırımlarda duraklama ve geriye gitmeye başladı. Sadece var olan yatırımlar devam ediyor. Onun dışında insanlar, 'turizm sektörü gelecek vaat ediyor, ben bu alana yatırım yapayım' demiyorlar. Tüm sektör kan kaybetti. Konalama fiyatları yarıdan fazla düştü ve en önemlisi insan kaynağımızı kaybediyoruz. Birçok genç kısa ve orta vadede turizmi kendisi için önemli bir iş alanı olarak görmez oldu. Dahası, birçok yetişmiş insanımızı da rakip destinasyonlara kaptırdık. Dubai'ye, Doha'ya, Yunanistan'a, İspanya'ya giden pek çok Türk turizmci var.'' şeklinde konuştu.

''İSPANYA BU YIL 80 MİLYON TURİST AĞIRLAYACAK''

Türkiye'nin rakibi İspanya'nın 2016 senesinde 76 milyon ziyaretçi ağırladığını ve 2017'de bu sayıyı 80 milyona çıkaracağını belirten Çayla, ''Dolayısıyla dünya turizm hareketinde bir düşme yok. Turizm gelirinde de rekor kırıyorlar.'' değerlendirmesinde bulundu.''SOSYAL YAŞAM ALANINA BÜYÜK KISITLAMALAR GELDİ''

Türkiye'de sosyal yaşam alanına pek çok kısıtlama geldiğini ifade eden tecrübeli turizmci, ''Eskiden gelen misafirlerimizi yönlendirdiğimiz restoranlar, gece eğlence merkezleri veya incentive gruplarını götürüp yemek yedirdiğimiz yerler birer birer piyasadan silindi. Mesela Reina, Orient House, Sarnıç, Yeşil Ev, Zeyrekhane, G Balık, Kervansaray... kimisinin kapanış nedeni farklı ama bu düşüş furyasından hepsi etkilendiler.'' ifadelerini kullandı.

''TURİNG'İN VARKLIKLARINA NE OLDUĞU BELİRSİZ''

Türk turizminin elinde iki önemli kurum olduğunu ve bunların her ikisinin de bittiğini söyleyen İskender Çayla, şunları söyledi:

''Bunlardan biri, aynı zamanda yatırımcı bir kurum olan, Turing'di. Turing, turizmle doğrudan alakalı olmayan alanlarda elde ettiği gelirlerle turizme dönük çok önemli yatırımlar yaptı. Yeşil Ev, Ayasofya Konakları, Sarnıç gibi çok sayıda turizm yatırımı yaptı. Şu anda Turing işlevini yitirmiş durumda. Sahibi olduğu varlıklara ne olduğu ise tamamen belirsiz. Çelik Gülersoy döneminde ne olduğunu net olarak biliyorduk. Belki sağlıklı yönetilmedi, belki verilmemesi gereken bir takım kişi ve kurumlara verildiği için ticari olarak bu kurumlar ortada yok.

Gelelim TÜRSAB'a. Şu anda TÜRSAB'ın düştüğü durum Türk turizminin düştüğü durumun tam olarak yansıması.

Genel kurul yapılsaydı, orada bir kavga falan çıkmayacaktı. 'Kavga çıkacaktı' demek seyahat acentelerine hakaret gibi bir şey. Bu kadar yıldır genel kurulu yapmışsınız ve bazılarında birkaç olay yaşanmış. Ama bunu yapanların kim olduğunu da biliyoruz. Ben esas nedenin bu olmadığını düşünüyorum.

''UTANÇ VERİCİ BİR DURUM''

Esas neden, TÜRSAB yönetiminin devam edemeyecek olmasıydı. Kurumun çok büyük borçlarının olduğu söyleniyor. TÜRSAB'ın içinde neler olduğunu, nerelere ne kadar borcunun olduğunu TÜRSAB üyeleri bile öğrenemiyor. Seçimli genel kurulda dağıtılan mali raporda anlamaya çalışıyorsunuz ama nafile. Pek çok şirket kurulmuş. Şu anda 50 milyon lira civarında ödenmeyen aidat olduğu belirtiliyor. Oluşturdukları bu yapıyı kendilerinin de yönetemez hale geldiklerini düşünüyorum. Başka türlü bir şey var ise çıkıp anlatmaları gerekiyor. Ulusoy bir liderse çıkıp, 'Hiçbir sıkıntı yok. Borcumuz yok. TÜRSAB'da her şey güllük gülistanlık. TÜRSAB dimdik ayakta' diye açıklama yapması gerekiyor. Bugün TÜRSAB'ı içine düşürdükleri durum utanç vericidir.''

''ÇIKIN BİR AÇIKLAMA YAPIN!''

Şu ana kadar yönetimin çıkıp bir açıklama yapmamasının bu utancı daha da büyüttüğünü savunan Çayla, ''Yönetim kurulundaki aklı başında arkadaşlarıma bir çağrı yapıyorum. TÜRSAB'ın durumunun ne olduğuna ilişkin olarak çıkın bir açıklama yapın.'' dedi.

''ESAS ÖNEMLİ OLAN TÜRSAB'IN DURUMU''

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından TÜRSAB'ı seçime götürmekle görevli heyet ile ilgili de değerlendirme yapan Çayla, ''Seçimin tarihini, şartlarını vb açıkladılar. Ama esas önemli olan TÜRSAB'ın durumu ne? Bu konuda kamuoyuna bilgi vermeleri gerekiyor. Eğer 'her şey yolunda' derlerse bundan mutluluk duyarız ama maalesef görünen köy kılavuz istemez.'' ifadelerini kullandı.

TÜRSAB'ın bir kurum olarak çağın gerisinde kaldığını savunan Çayla, ''TÜRSAB dev bir örgüt olarak Türk turizmi ile ilgili ortaya bir vizyon koymalıydı ve bu vizyonun bir gereği olarak sorumluluk üstenlenmeliydi.'' dedi.''YASAL ZORUNLULUK OLASA TÜRSAB'A ÜYE OLMAM''

Çayla, değerlendirmelerine şu sözlerle devam etti:

Eğer yasal bir zorunluluk olmasa, şuanki haliyle TÜRSAB'ın içinde bir dakika dahi durmam. Bana faydası olmayan bir kurum. Türk turizmine nasıl bir faydası var? Hergün yüzlerce ufak tefek iş yapıyor olabilirsiniz ama vizyon konusunda, Türkiye'yi dünyanın en büyük ilk 5 turizm ülkesi arasına sokma konusunda ne yaptınız? Çağı ıskaladınız, dünya turizmindeki gelişmeleri ıskaladınız,  teknolojiyi ıskaladınız. Başaran bey bunları dile getiren insanları küçümsedi, hatta alay etti.

''EĞER RAKAMLAR DOĞRUYSA...''

TÜRSAB'la ilgili telaffuz edilen rakamlar doğruysa, kimsenin bu yükün altına girmemesi gerekir. Demek ki bu işi anca devlet temizler. Belki böyle bir şey isteniyor, belki de böyle bir görüntü verilmeye çalışılıyor, bilmiyorum.

''TÜRSAB'IN MALLARININ SATILMASI BENİ İLGİLENDİRMİYOR''

Yasayla zorunlu olmasam üyesi olmayacağım, bu zamana kadar kötü yönetilmiş bir kurumun malının mülkünün satılması beni ilgilendirmiyor. 19 yıldır bu kurumu yönetmiş bir başkan ve değişik dönemlerde yönetimde yer almış insanlar var. Karşısına çıkanlar da kötü yönetildiğini söyleyip aday oldular.

TÜRSAB'la ilgili elimizde sağlıklı bilgiler yok, bu yüzden de bunlar konuşulmaya devam edilecek. Çıkıp kamuoyunu tatmin edecek bir açıklama yapmaları gerekiyor.

''TURİZM, İÇ DİNAMİKLERİ SAYESİNDE KENDİ KENDİNE TOPARLANIR''

Eğer olumsuz bir şey olmazsa, Türk turizmi sektörün iç dinamikleri sayesinde kendi kendine toparlanır. Fakat mevcut turizm örgütlerinin var olan yapılarıyla bu süreci hızlandırma yetenekleri yok. Daha da kötüsü, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın da böyle bir yeteneği yok. Çok önemli bir turizm şurası yapıldı. Bu şuradan sonra önemli bir yapısal dönüşüm başlatılmasını, İstanbul turizminin sahibinin kim olduğunun belirlenmesini isterdim.

''YURT DIŞI TEMSİLCİLİKLERİNE HALA ATAMA YAPILMADI''

Bir kere Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yurt dışı temsilciliklerine hala atama yapılmadı. Rutin işlerin devam edebilmesi için yurt dışı temsilciliklerinde çalışacakların görevlerinin başına gitmesi gerekiyor.

Diğer yandan, toparlanma sürecini hızlandıracak bir kampanya da yok. 2018'i kurtarmayı, turizmi yukarı çıkarmayı hedefliyorsanız bir kampanya yapmanız gerekiyor. Bunun çalışılmış, birmiş ve şu anda başlamış olması gerekiyordu. Sektör kurumlarında bir atalet olduğu doğru ama Turizm Bakanlığı'nda da beklenen hareketi görmüyorum.

''TURİZMİN BÜTÜN ETKİN KİŞİ VE KURUMLARI BİR ARAYA GELMELİ''

Türk turizminin bütün etkin kişi ve kurumları 'buradan nasıl çıkarız, hak ettiğimiz yere nasıl geliriz' diye sağlıklı bir şekilde düşünerek harekete geçmeli. Eğer bu yapılmazsa çok zaman kaybederiz. 2016'da Türkiye'nin yurt dışı turizm hareketinden kaybı en az 20 milyar dolar. 2017'de ise bana göre 15 milyar dolar. Toplamı 35 milyar dolar. Buna, büyümemiz gereken oranı dahil etmiyoruz. Edersek kaybımız çok daha fazla. 1-1.5 milyar dolara köprü, tünel yapıldığını düşünürseniz, bu rakamın ne anlama geldiğini daha iyi anlarsınız.''Bu Haber 29.12.2017 - 16:16:16 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
 • kadri aynar - 14.01.2018 - 11:13

  sn çayla o şahıs kafasına göre cevap verir 20 senedir verdiği gibi iş turizm camiasının ne kadar inandığıdır öncelikle turing klup ten bir şey kalmadı kalanlarıde belediye el koydu şerbet satıyorlar bu kişi tursab ın kongresini bile yaptırmamayı göze aldı . şimdi iş tüm turizm camiasına düşüyor otelci acentacı taşımacı yani turizmden en ufak ekmek yiyen bile bu yazınızı okuyup aklını başına alması şart yoksa millet senede 70 milyon yaparken biz hala kendimizi uyuturuz

 • Hakan Eren - 12.01.2018 - 01:10

  TÜRSAB Yöneticilerinden ricam: Ölü taklidi yapmayı bırakıp Üyelerinin karşısına çıkıp doğru dürüst açıklamalar yapmalarıdır bu Gemiyi Batırdınız mı Karaya mı Oturttunuz yoksa geçici bir Kriz mi yaşıyoruz ne oluyor bizim birliğimize ? Aidat Ödeyen üyeler olarak nereye doğru gittiğimizi bilmek istiyoruz ve buna da hakkımız var sanırım.

 • Serdar Sağlamtunç, FCSI - 03.01.2018 - 10:57

  Kamunun sahip olduğu konaklama tesislerinin TURSAB tarafından veya eliyle kiralanması, kiracılar ile ilişkiler yumağına bakılsa sorun çözülür. Örneğin bir işletmede servis edilecek şarap markasına kim karar veriyor, satın almalarda firma ve marka önceliği kimde, işletici kurumlarla özel çıkar ilişkileri, gibi gibi... Sivrisinekten para kazananlar bataklığı kurutmamak için elinden geleni yaparlar.

 • Ertuğrul Sarısu - 30.12.2017 - 05:30

  Sevgili İskender Çayla"nın genel değerlendirmesine çok teşekkür ederken, ülkenin turizminde İnternetin ilk yılları İCQ çağı gibi hantallıkta 40yıl geride kalan Turizm Bakanlığı & Türsab"ın ışık hızında gelişen E-Travel ekseninde gelinen noktada Uber, Booking, Expedia, Rooms, Venere gibi gerçekler karşısındaki çaresizliği ortada iken, görmez, duymaz ve anlamazlığı 20-25 yıl sürdürebildiler.Bilgiye ulaşmanın en kolay çağında ne kadar gerekli olup olmadığı tartışılmalı ayrı konu, ayrıca bu sorunların kökeni aslında bu ülkede düzenlenen, kurumlar ve eski-yeni şahısların iç içeliğine, ilişkilerinin eskilerden Habitat Kongresi, Nato Kongresi ile başlamıştır diyorum. Bozulma, çürüme buralardan başlamış ve Değerlendirmeye buradan başlamak gerekir.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.