İran'daki gösterilerde ölü sayısı 10'a yükseldi

İran'daki gösterilerde ölü sayısı 10'a yükseldi
İran'da ekonomik sıkıntılar nedeniyle başlyan ve ülkenin dört bir yanına yayılan kitlesel protestolarda ölü sayısının 10'a yükseldiği bildirildi.


İran'da başlayan ve temelinde ekonomik sıkıntıların yer aldığı protestolar beşinci gününde de devam ediyor. Haber ajansları, protestolarda şu ana kadar 10 kişinin hayatını kaybettiği haberini geçerken, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İranlıların hükümeti eleştirmek ve protesto etmekte özgür olduğunu söyledi.İran otoriteleri ise, Meşhed kentinde başlayan ve sonrasında pek çok kente yayılan gösterilerin bazı devletler tarafından kışkırtıldığı görüşünde.

Gösterilede şu ana kadar 200 civarında insanın gözaltına alındığı belirtilirken, bunlardan 40'a yakınının eylemlere liderlik eden isimlerden oluştuğu kaydedildi. Fars haber ajansı ise, pazar günü itibariyle eylemlere katılımın azaldığını yazdı.

İran'da başlayan gösterilere bazı Körfez ülkeleri ve ABD tarafından da destek verildi. ABD Başkanı Donald Tump, İran halkının kendini ifade etme hakkını desteklediğini açıkladı. ABD tarafından daha önce yapılan açıklamada da bölge ülkelerinin İran'daki protestoları desteklemesi gerektiği belirtilmişti.Bu Haber 01.01.2018 - 13:35:57 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.