İngiliz seyahat yazarı Bodrum'da neden gözlerine inanamadı?

İngiliz seyahat yazarı Bodrum'da neden gözlerine inanamadı?
İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden The Guardian'ın seyahat yazarı Rachel Hoise, kardeşi ile geldiği Bodrum'a ilişkin gözlemlerini yazdı. Turist kıtlığı yaşanmasına rağmen Bodrum'da hala 5 yıldızlı servis verildiğini kaydeden Hoise, ''Neyse ki Türkiye turizmi yeni bir geri dönüşün başlangıcında' yorumunu yapıyor.TurizmGüncel - Dış Haberler

Rachel Hoise'nin Bodrum ile ilgili yazısının tamamı şöyle:

''Kardeşimin kız arkadaşı, onun tatile Türkiye'ye gidebileceğini öğrendiğinde, olması gerektiği gibi, endişelendi. Yalnız bir gezgin olduğum için  şimdiye kadar benim hakkımda hiç kimse endişe duymadı. Ancak doğrusunu söylemek gerekirse, son birkaç yıldır Türkiye'de olup bitenler beni de endişelendiriyordu.

İngiliz Dışişleri, Türkiye'de terörist saldırı olabileceğine dair uyarısını hala üst üst seviyede tutuyor. Türkiye geçtiğimiz iki yılda ciddi terör saldırıları ile karşı karşıya geldi. Bunlardan biri de, yılbaşı kutlamalarında yaşanan ve 39 kişinin öldüğü saldırıydı.

Bütün bu saldırılar sonucunda Türkiye'ye giden ziyaretçi sayısı yüzde 30'luk düşüşle son 9 yılın en düşük seviyesine indi. Geçen yıl yaşanan darbe girişimi ülkedeki siyasi çalkantının üstüne tuz biber oldu. İngiliz halkı, İspanya ve Malta gibi daha güvenli ülkelere yönünü çevirdi.

Kardeşimle birlikte Türkiye'ye tatile gitmemize bir hafta kala Bodrum'da deprem meydana geldi.

Türkiye turizminde yaşanan gerilemeye rağmen turizmin iyileşmekte olduğuna dair belirtiler var. Bodrum civarında, aralarında Lux'un da bulunduğu, sürekli lüks oteller açılıyor. Yatırımcılar ve otelciler ülke turizmine inanıyor. Thomas Cook'un Türkiye uçuşlarında laptop yasağını kaldırması da güvenin yeniden tesis edilmesine katkı sundu.

Masmavi gökyüzü ve berrak turkuaz denizine rağmen, ağustos başı gibi sezonun yüksek dönemi için Bodrum sessizdi. Normalde kuyruklar oluşan turistik noktalarda kimseler yoktu, tur tekneleri ise rıhtımda bağlı duruyordu.

Bodrum'daki bu ziyaretçi kıtlığı, böyle bir dönemde Bodrum'a gelenler için ise kuşkusuz faydalıydı. Gittiğimiz kafelerde, restoranlarda ve dükkanlarda çok iyi karşılandık. Kendimi adeta VIP ziyaretçi gibi hissettim. Türk lokumu satan bir dükkana girdik. Dükkan sahibi samimi ve konukseverdi. Satın almadan önce bize tüm lokumlarında tattırdı.

Lokumcu, Türk lezzetlerinin aromalı olduğuna dair inancın doğru olmadığını söyledi. Orada, şimdiye kadar yediğim en lezzetli lokumu yedim ve 4 pound gibi bir fiyata kca bir paket lokum satın aldım.

Turist kıtlığında Bodrum'da olmanın bir diğer yararı da buydu: Ucuzluk. İşletme sahipleri için pek iyi bir şey olmasa da, her şey ucuzdu. Bu tabi ki turist sayısının azalmasıyla alakalı. Avrupa'daki tatil noktalarının aksine, Bodrum'da bir kahve ve bir diyet kolaya 3 pound, mozaleye girmek için ise sadece 2 pound ödedik.

Bir şeyler içmek için bir kafeye gittiğimizde, güler yüzlü ve kibar bir personel gelip sandalyemi çekti. Çantamı ise dikkatlice yandaki boş koltuğa yerleştirdi. İçeceklerimizin yanına, çerez tabakları getirdi.

Bodrum'da 5 yıldızlı servis devam ediyor. Kardeşim tuvalete gittiğinde bir garson hemen geldi ve koltuğundaki kırıntıları fırçayla temizledi, koltuğun yastıklarını da düzenleyerek yerine koydu. Gözlerime inanamadım.

Şurası açık ki, Bodrum halkının büyük bir çoğunluğu turist deneyimini göz kamaştırıcı hale getirmek ve size dünyanın merkezinin siz olduğunu hissettirmek için can atıyor.

Ancak turisti memnun edebilmeniz için öncelikle onların oraya gelmesi gerekiyor. Neyse ki, Türkiye turizmi geri dönüşün başlangıcında gibi görünüyor.''


Bu Haber 28.08.2017 - 17:45:27 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Sabri ÇAĞLAYAN - 29.08.2017 - 10:13

    Bu yazıyı okuduktan sonra,gurur duyduğum Bodrum ile bir kez daha gururlandım.Teşekkürler Bodrum.t

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.