Hac ve Umre Seyahat Acentaları Derneği'nden Firuz Bağlıkaya'ya destek

  21.08.2017 - 09:23:13  Yaklaşan TÜRSAB genel kurulu öncesi başkan adaylarından Firuz Bağlıkaya’ya, Hac ve Umre Seyahat Acentaları Derneği’nden destek geldi.
  Yıllardır yaşadıkları sorunları aktaran Hac ve Umre Seyahat Acentaları Derneği, var olan sorunların mevcut TÜRSAB yönetimi ile çözülemediğini belirterek şu açıklamalarda bulundu:

  “Hac ve Umre Seyahat Acentaları Derneği olarak, sektörümüzde yıllardır süre gelen sorunların çözülmesi için çaba harcadık, harcıyoruz ve harcamaya da devam ediyoruz.
  Bugün gelinen noktada, sorunlarımızın çözülememe sebebinin acentalar değil, bizzat TÜRSAB yönetimi ve yönetme şekilleri olduğu gerçeğini gördük.
  Haklarımızı koruması gerekenlerin, ilgili kurumlarda haklarımızı savunmadığı, uçak satma, yandaşlarına ekstra hac vizesi talep etme, acentaları boyunduruk altına alma ve akçeli işlerden başka hiçbir çalışma yapmadıkları ortadadır.

  Bu gün TÜRSAB’ı yönetenler, kaçak faaliyet yapanlara işlem yapmadıkları gibi kaçak faaliyet yapanların yolcularını, bizzat kendi uçakları ile taşımışlardır. Kaçak faaliyet yapanları koruyarak tüm sektöre zarar vermiş, birçok acentayı mesleğinden geçinemez hale getirmişlerdir.
  Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, acentalara dağıtılmak üzere TÜRSAB’a teslim edilen ek kotalar ve şehit vizeleri ile lüks hac yapıldığı, birkaç acenta tarafından kullanıldığı, birkaç acentaya da sadece ‘desinler’ diye bir iki vize verildiği bilinmektedir.

  TÜRSAB AKÇELİ İŞLERDEN VAZGEÇMELİDİR

  "Yine 2017 senesinde birçok lüks hacının TÜRSAB görevlisi olarak hac vizesi aldığı bilinmektedir. Bir acenta sahibi hacının başında hacca gidemezken, vize sürelerinden dolayı munazzımlar 3 yıl yasaklı duruma düşerken, acenta sahipleri 4.000 dolara ticari vize almak zorunda kalırken, acentalara dağıtılmak şartıyla verilen vizeleri birkaç acentaya pay edenler, acentanın sıkıntısını anlamayanlar, acentasının derdi ile dertlenmeyenler, elbette bizden değillerdir. Yıllardır ısrarlarımıza rağmen, TÜRSAB akçeli işlerden vazgeçmemiştir. Yemek, servis, hac malzemeleri gibi akçeli işleri kurul kararlarına sokabilmek için ısrarcı olmuşlar daha sonra biz değil, bakanlıklar arası Hac ve Umre Kurulu bizi zorladı demişlerdir. Oysa katılmış olduğumuz kurullarda bizzat müşahede ettik ki, böyle bir zorlama kesinlikle söz konusu olmamaktadır.

  Hiçbir kanunda olmamasına rağmen hac ve umre acentaları her gün, bir yolcu için bile TÜRSAB’tan tur onay yazısı almak zorunda bırakılmaktadır.
  Çelişen kanunların üzerine gidilmemiş, 1618 sayılı kanunun kaldırmasına rağmen, Diyanet kanunu esas alınarak hac ve umre acentalarından teminat mektubu istenmiştir. Ayrıca 1618 sayılı kanun nedeni ile bir de sigorta istenmesine karşı bir mahkeme bile açılmamıştır. Yetkililerin karşısına çıkılarak, ya sigorta, ya teminat mektubu diyememişlerdir. Tek yapılan her seçim öncesi kürsülerden, “Ocak ayında teminatları kaldıracağız” yalanı olmuştur. Kaç Ocak ayı geçti artık hatırlamıyoruz.

  Her gün kanunsuz tur izni yazısı vermek, yolcusunun yemeklerini kimden alacağına karışmak, bineceği servis konusunda baskı yapılmak, vermediği hizmetler için milyonlarca doları acentalardan tahsil etmek TÜRSAB’ın âdeti olmuştur. Acentalarımız ölüm kalım savaşı verirken derebeyi bir kurumun milyonlarca dolar kazanç elde etmesi, acentalarımız ile hacca ve umreye gidecek vatandaşlarımızın maliyetlerini yükseltmesi ne hakka, ne de hukuka uymamaktadır.

  SÖMÜRÜ DÜZENİNE DUR DEMEK İSTİYORUZ

  "Yıllardır düzelir diye beklediğimiz ama hiçbir şeyi düzeltemeyen, düzeltmediği gibi sorunlarımızı daha da büyüten, kaçak ve belirli kişileri koruyan bu sömürü düzenine karşı tek yürek halinde hareket etme kararı aldık. 20 Yıl daha beklememek için, tüm kurumlarda haklarımızın savunulabilmesi için, ve hakkımızın başkaları tarafından gasp edilmemesi için TÜRSAB genel seçimlerinde Sayın Firuz Bağlıkaya ile beraber hareket etme kararı aldık.

  Haksızlıklara karşı dik duracak, tüm hac ve umre acentalarımızı beraber yürümeye davet ediyoruz. Yarınların güzelliği için, bugün tüm kırgınlıkları kenara bırakıp haklarımızı beraberce arayalım.

  Saygılarımızla”

  HURSAD | Hac ve Umre Seyahat Acentaları Derneği
  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 21.08.2017 - 09:23:13 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Murat Yeşiltepe - 21.08.2017 19:42:50
  Firuz bey Türsab"ın ve acentelerin tek kurtuluş umudu , Başaran"ın gitmesi için tek çare Firuz Bağlıkaya ve deneyimli turizmcilerden oluşan ekibi. Hürsad ekibinin açıklamasına canı gönülden katılıyor ve kendilerini tebrik ediyorum.
  İlhan Konyalı - 21.08.2017 19:43:35
  yıllardır türsabın başında olanlardan fayda görmedik tamamen haklılar. firuz bey başkan olunca hepsini düzeltecek inşallah.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Anex ve Bentour'un 2018 Almanya planları belli oldu
  TUI, İngiltere'nin bir havaalanından daha Antalya'ya uçuş başlatıyor
  Mehmet Şimşek piyasadaki dalgalanmalar için ne dedi?
  'Turizm sektörünün talepleri var'
  Suriye sorununda bir ilk!
  Dolar, Orta Vadeli Plan'daki 2019 hedefini de aştı
  Bağlıkaya'dan Antalya'da büyük buluşma: Neden aday oldum?
  Züppelik, fakirleri aşağılama... İngiliz hava yolu şirketine tepki yağdı
  İspanya otelcilik sektöründe 2.48 milyar euroluk dev satın alma teklifi
  Ünlü tatil köyü satılıyor
  Rekor: İstanbul'da 120 bin şişe sahte içki ele geirildi
  Neredekal ile HotelRunner'ın iş birliği otellere ne kazanadıracak?
  İstanbul'da 5 bin otelciye deprem eğitimi
  Cirosunu %40 arttırdı, 2018 erken rezervasyon kampanyasını başlattı
  AKTOB'dan WTM raporu: İngiltere seyahat pazarı için neler yapılmalı?
  Malaysia Airports, Sabiha Gökçen'den çıkıyor mu?
  Otel arazisi 4 milyon liraya ihaleye çıkarıldı
  Yusuf Duru anlatıyor: Turizmde raconu biz keserdik!
  Avrupa Birliği, Türkiye fonlarında kesintiye gitme kararı aldı
  Matador Network, 10 film ve yazılarla Türkiye'yi tanıtacak
  Türkiye seyahat için ikinci en riskli ülkeler grubunda gösterildi
  Unicredit Bank: Türkiye'de dolar yıl sonunda 4.15 olacak
  Erdoğan imzaladı, 'Helal Akreditasyon Kurumu' resmen kuruldu
  THY gayrimenkul işine girdi
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2017  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun