Benzer Haberler:
  DİB acentelere 'TÜRSAB'dan sakıncası yoktur' yazısı mı alın diyor?
  Bursa'daki turizm acenteleri neden emlakçılık yapmaya başladı?
  Turizmciler KOSGEB teşviklerinden nasıl yararlanacak?
  Başaran Ulusoy: Club Med açılsın

  Hac ve Umre Seyahat Acentaları Derneği'nden Firuz Bağlıkaya'ya destek

  21.08.2017 - 09:23:13  Yaklaşan TÜRSAB genel kurulu öncesi başkan adaylarından Firuz Bağlıkaya’ya, Hac ve Umre Seyahat Acentaları Derneği’nden destek geldi.
  Yıllardır yaşadıkları sorunları aktaran Hac ve Umre Seyahat Acentaları Derneği, var olan sorunların mevcut TÜRSAB yönetimi ile çözülemediğini belirterek şu açıklamalarda bulundu:

  “Hac ve Umre Seyahat Acentaları Derneği olarak, sektörümüzde yıllardır süre gelen sorunların çözülmesi için çaba harcadık, harcıyoruz ve harcamaya da devam ediyoruz.
  Bugün gelinen noktada, sorunlarımızın çözülememe sebebinin acentalar değil, bizzat TÜRSAB yönetimi ve yönetme şekilleri olduğu gerçeğini gördük.
  Haklarımızı koruması gerekenlerin, ilgili kurumlarda haklarımızı savunmadığı, uçak satma, yandaşlarına ekstra hac vizesi talep etme, acentaları boyunduruk altına alma ve akçeli işlerden başka hiçbir çalışma yapmadıkları ortadadır.

  Bu gün TÜRSAB’ı yönetenler, kaçak faaliyet yapanlara işlem yapmadıkları gibi kaçak faaliyet yapanların yolcularını, bizzat kendi uçakları ile taşımışlardır. Kaçak faaliyet yapanları koruyarak tüm sektöre zarar vermiş, birçok acentayı mesleğinden geçinemez hale getirmişlerdir.
  Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, acentalara dağıtılmak üzere TÜRSAB’a teslim edilen ek kotalar ve şehit vizeleri ile lüks hac yapıldığı, birkaç acenta tarafından kullanıldığı, birkaç acentaya da sadece ‘desinler’ diye bir iki vize verildiği bilinmektedir.

  TÜRSAB AKÇELİ İŞLERDEN VAZGEÇMELİDİR

  "Yine 2017 senesinde birçok lüks hacının TÜRSAB görevlisi olarak hac vizesi aldığı bilinmektedir. Bir acenta sahibi hacının başında hacca gidemezken, vize sürelerinden dolayı munazzımlar 3 yıl yasaklı duruma düşerken, acenta sahipleri 4.000 dolara ticari vize almak zorunda kalırken, acentalara dağıtılmak şartıyla verilen vizeleri birkaç acentaya pay edenler, acentanın sıkıntısını anlamayanlar, acentasının derdi ile dertlenmeyenler, elbette bizden değillerdir. Yıllardır ısrarlarımıza rağmen, TÜRSAB akçeli işlerden vazgeçmemiştir. Yemek, servis, hac malzemeleri gibi akçeli işleri kurul kararlarına sokabilmek için ısrarcı olmuşlar daha sonra biz değil, bakanlıklar arası Hac ve Umre Kurulu bizi zorladı demişlerdir. Oysa katılmış olduğumuz kurullarda bizzat müşahede ettik ki, böyle bir zorlama kesinlikle söz konusu olmamaktadır.

  Hiçbir kanunda olmamasına rağmen hac ve umre acentaları her gün, bir yolcu için bile TÜRSAB’tan tur onay yazısı almak zorunda bırakılmaktadır.
  Çelişen kanunların üzerine gidilmemiş, 1618 sayılı kanunun kaldırmasına rağmen, Diyanet kanunu esas alınarak hac ve umre acentalarından teminat mektubu istenmiştir. Ayrıca 1618 sayılı kanun nedeni ile bir de sigorta istenmesine karşı bir mahkeme bile açılmamıştır. Yetkililerin karşısına çıkılarak, ya sigorta, ya teminat mektubu diyememişlerdir. Tek yapılan her seçim öncesi kürsülerden, “Ocak ayında teminatları kaldıracağız” yalanı olmuştur. Kaç Ocak ayı geçti artık hatırlamıyoruz.

  Her gün kanunsuz tur izni yazısı vermek, yolcusunun yemeklerini kimden alacağına karışmak, bineceği servis konusunda baskı yapılmak, vermediği hizmetler için milyonlarca doları acentalardan tahsil etmek TÜRSAB’ın âdeti olmuştur. Acentalarımız ölüm kalım savaşı verirken derebeyi bir kurumun milyonlarca dolar kazanç elde etmesi, acentalarımız ile hacca ve umreye gidecek vatandaşlarımızın maliyetlerini yükseltmesi ne hakka, ne de hukuka uymamaktadır.

  SÖMÜRÜ DÜZENİNE DUR DEMEK İSTİYORUZ

  "Yıllardır düzelir diye beklediğimiz ama hiçbir şeyi düzeltemeyen, düzeltmediği gibi sorunlarımızı daha da büyüten, kaçak ve belirli kişileri koruyan bu sömürü düzenine karşı tek yürek halinde hareket etme kararı aldık. 20 Yıl daha beklememek için, tüm kurumlarda haklarımızın savunulabilmesi için, ve hakkımızın başkaları tarafından gasp edilmemesi için TÜRSAB genel seçimlerinde Sayın Firuz Bağlıkaya ile beraber hareket etme kararı aldık.

  Haksızlıklara karşı dik duracak, tüm hac ve umre acentalarımızı beraber yürümeye davet ediyoruz. Yarınların güzelliği için, bugün tüm kırgınlıkları kenara bırakıp haklarımızı beraberce arayalım.

  Saygılarımızla”

  HURSAD | Hac ve Umre Seyahat Acentaları Derneği
  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 21.08.2017 - 09:23:13 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Murat Yeşiltepe - 21.08.2017 19:42:50
  Firuz bey Türsab"ın ve acentelerin tek kurtuluş umudu , Başaran"ın gitmesi için tek çare Firuz Bağlıkaya ve deneyimli turizmcilerden oluşan ekibi. Hürsad ekibinin açıklamasına canı gönülden katılıyor ve kendilerini tebrik ediyorum.
  İlhan Konyalı - 21.08.2017 19:43:35
  yıllardır türsabın başında olanlardan fayda görmedik tamamen haklılar. firuz bey başkan olunca hepsini düzeltecek inşallah.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Bu da oldu: Turizmciden 'ben iç savaş istiyorum' mesajı
  Lufthansa şimdi de Norwegian Air'e göz dikti
  İngiltere'den Tunus turizmini rahatlatan karar
  Dijital dünyanın iki devi Marmaris'te
  Ferit Şahenk şimdi de otelini mi satıyor?
  SİT derecesi 1'den 3'e düşürülen MİT kampına otel mi yapılacak?
  İspanya 5 ayda 5 ülkeden 15 milyon turist aldı
  Can Pulak yazdı: Muğla ile ilgili gerçekleri bilelim
  İspanya'da bir bölge 'sarhoş turizmi'ne savaş açtı, kısıtlama gliyor
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  Beş otelin yatırım teşvik belgesi iptal edildi
  Konaklama sektörü 160 milyon liralık teşvik aldı, bin 900 yeni yatak geliyor
  Mayıstaki işe alımlarda en büyük artış turizm sektöründe yaşandı
  Adalar'daki faytonlar için düzenleme gündemde
  Almanya'da acente satışları 2015 seviyesine ulaştı ama...
  Kemer'de tur otobüsü kazası, 6 yaralı
  Thomas Cook o turistler için Türkiye'den 63 oteli programına aldı
  Kruvaziyer pazarında 1 milyar dolarlık dev satın alma
  Turist günde İstanbul'da 108, Antalya'da 45 dolar harcıyor
  Çin'de tanıtım için 'Dubai modeli' önerisi
  Turizm yöreleri yerli turiste bu sefer 'gelin' değil 'gidin' dedi
  Kültür ve Turizm Bakanlığın'da iki yeni atama
  Tatilde büyük vurguna hazırlanıyorlar, bu internet adreslerine dikkat!
  TÜRSAB'dan UKOME açıklaması: Tekrar etmemesini umuyoruz
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun