Hac ve Umre Seyahat Acentaları Derneği'nden Firuz Bağlıkaya'ya destek

  21.08.2017 - 09:23:13  Yaklaşan TÜRSAB genel kurulu öncesi başkan adaylarından Firuz Bağlıkaya’ya, Hac ve Umre Seyahat Acentaları Derneği’nden destek geldi.
  Yıllardır yaşadıkları sorunları aktaran Hac ve Umre Seyahat Acentaları Derneği, var olan sorunların mevcut TÜRSAB yönetimi ile çözülemediğini belirterek şu açıklamalarda bulundu:

  “Hac ve Umre Seyahat Acentaları Derneği olarak, sektörümüzde yıllardır süre gelen sorunların çözülmesi için çaba harcadık, harcıyoruz ve harcamaya da devam ediyoruz.
  Bugün gelinen noktada, sorunlarımızın çözülememe sebebinin acentalar değil, bizzat TÜRSAB yönetimi ve yönetme şekilleri olduğu gerçeğini gördük.
  Haklarımızı koruması gerekenlerin, ilgili kurumlarda haklarımızı savunmadığı, uçak satma, yandaşlarına ekstra hac vizesi talep etme, acentaları boyunduruk altına alma ve akçeli işlerden başka hiçbir çalışma yapmadıkları ortadadır.

  Bu gün TÜRSAB’ı yönetenler, kaçak faaliyet yapanlara işlem yapmadıkları gibi kaçak faaliyet yapanların yolcularını, bizzat kendi uçakları ile taşımışlardır. Kaçak faaliyet yapanları koruyarak tüm sektöre zarar vermiş, birçok acentayı mesleğinden geçinemez hale getirmişlerdir.
  Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, acentalara dağıtılmak üzere TÜRSAB’a teslim edilen ek kotalar ve şehit vizeleri ile lüks hac yapıldığı, birkaç acenta tarafından kullanıldığı, birkaç acentaya da sadece ‘desinler’ diye bir iki vize verildiği bilinmektedir.

  TÜRSAB AKÇELİ İŞLERDEN VAZGEÇMELİDİR

  "Yine 2017 senesinde birçok lüks hacının TÜRSAB görevlisi olarak hac vizesi aldığı bilinmektedir. Bir acenta sahibi hacının başında hacca gidemezken, vize sürelerinden dolayı munazzımlar 3 yıl yasaklı duruma düşerken, acenta sahipleri 4.000 dolara ticari vize almak zorunda kalırken, acentalara dağıtılmak şartıyla verilen vizeleri birkaç acentaya pay edenler, acentanın sıkıntısını anlamayanlar, acentasının derdi ile dertlenmeyenler, elbette bizden değillerdir. Yıllardır ısrarlarımıza rağmen, TÜRSAB akçeli işlerden vazgeçmemiştir. Yemek, servis, hac malzemeleri gibi akçeli işleri kurul kararlarına sokabilmek için ısrarcı olmuşlar daha sonra biz değil, bakanlıklar arası Hac ve Umre Kurulu bizi zorladı demişlerdir. Oysa katılmış olduğumuz kurullarda bizzat müşahede ettik ki, böyle bir zorlama kesinlikle söz konusu olmamaktadır.

  Hiçbir kanunda olmamasına rağmen hac ve umre acentaları her gün, bir yolcu için bile TÜRSAB’tan tur onay yazısı almak zorunda bırakılmaktadır.
  Çelişen kanunların üzerine gidilmemiş, 1618 sayılı kanunun kaldırmasına rağmen, Diyanet kanunu esas alınarak hac ve umre acentalarından teminat mektubu istenmiştir. Ayrıca 1618 sayılı kanun nedeni ile bir de sigorta istenmesine karşı bir mahkeme bile açılmamıştır. Yetkililerin karşısına çıkılarak, ya sigorta, ya teminat mektubu diyememişlerdir. Tek yapılan her seçim öncesi kürsülerden, “Ocak ayında teminatları kaldıracağız” yalanı olmuştur. Kaç Ocak ayı geçti artık hatırlamıyoruz.

  Her gün kanunsuz tur izni yazısı vermek, yolcusunun yemeklerini kimden alacağına karışmak, bineceği servis konusunda baskı yapılmak, vermediği hizmetler için milyonlarca doları acentalardan tahsil etmek TÜRSAB’ın âdeti olmuştur. Acentalarımız ölüm kalım savaşı verirken derebeyi bir kurumun milyonlarca dolar kazanç elde etmesi, acentalarımız ile hacca ve umreye gidecek vatandaşlarımızın maliyetlerini yükseltmesi ne hakka, ne de hukuka uymamaktadır.

  SÖMÜRÜ DÜZENİNE DUR DEMEK İSTİYORUZ

  "Yıllardır düzelir diye beklediğimiz ama hiçbir şeyi düzeltemeyen, düzeltmediği gibi sorunlarımızı daha da büyüten, kaçak ve belirli kişileri koruyan bu sömürü düzenine karşı tek yürek halinde hareket etme kararı aldık. 20 Yıl daha beklememek için, tüm kurumlarda haklarımızın savunulabilmesi için, ve hakkımızın başkaları tarafından gasp edilmemesi için TÜRSAB genel seçimlerinde Sayın Firuz Bağlıkaya ile beraber hareket etme kararı aldık.

  Haksızlıklara karşı dik duracak, tüm hac ve umre acentalarımızı beraber yürümeye davet ediyoruz. Yarınların güzelliği için, bugün tüm kırgınlıkları kenara bırakıp haklarımızı beraberce arayalım.

  Saygılarımızla”

  HURSAD | Hac ve Umre Seyahat Acentaları Derneği
  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 21.08.2017 - 09:23:13 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Murat Yeşiltepe - 21.08.2017 19:42:50
  Firuz bey Türsab"ın ve acentelerin tek kurtuluş umudu , Başaran"ın gitmesi için tek çare Firuz Bağlıkaya ve deneyimli turizmcilerden oluşan ekibi. Hürsad ekibinin açıklamasına canı gönülden katılıyor ve kendilerini tebrik ediyorum.
  İlhan Konyalı - 21.08.2017 19:43:35
  yıllardır türsabın başında olanlardan fayda görmedik tamamen haklılar. firuz bey başkan olunca hepsini düzeltecek inşallah.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  'Antalya'da 5. otele gerek yok' dedi, Kıbrıs'a 150 milyon dolara otel açtı
  Marriott: Türkiye yeniden turistlerin gözdesi oldu
  Yunanistan hangi ülkeden ne kadar turizm geliri elde etti?
  Avrupa'da Türkiye rezervasyonları artarken, İspanya 2018'e nasıl başladı?
  TUI İngiltere'de Longman'ın koltuğuna oturacak isim belli oldu
  Hilton Adıyaman'da otel açtı
  TAV 175 milyon yolcuya hizmet verdi, 175 milyon euro kar etti
  Türkiye bu yıl ITB'ye iki bakanla katılacak
  Almanya seyahat pazarı 64.7 milyar euroya ulaştı, işte liderler
  Osman Ayık: Tahsislerin uzatlması sembolik bedellerle yapılmalı
  Bakan açıkladı: Booking.com bu sezon yeniden açılabilir
  Yağcı: Avrupa'daki erken rezervasyonlarda %60-80 artış var
  Bodrum'da 'acı' bir festival başlıyor
  Üç tane beş yıldızlı otelin yatırım teşvik belgesi iptal edildi
  Antalya önemli bir spor etkinliğine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor
  Konaklama sektörüne 371 milyon liralık yatırım teşvik belgesi verildi
  Rusya'da bir tur operatörü daha Türkiye operasyonlarına başladı
  Belediye başkanı açıkladı: 5 otel grubu Gazipaşa'ya otel yapmak istiyor
  Firuz Bağlıkaya'dan KGF ziyareti: Acentelerin desteğe ihtiyacı var
  Özkan Hacıoğlu, Neredekal'ın 2018 hedeflerini açıkladı
  Meeting Point Muğla'da sezonu 8 aya çıkarmayı hedefliyor
  Rus turisti Türk oteller topladı, Soçi ve Kırım fiyat arttırmıyor
  TSE'nin 'helal otel' standartlarında neler var?
  Muğla'dan iç pazarda tanıtım atağı
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  İzi Madem kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun