Benzer Haberler:
  DİB acentelere 'TÜRSAB'dan sakıncası yoktur' yazısı mı alın diyor?
  Bursa'daki turizm acenteleri neden emlakçılık yapmaya başladı?
  Turizmciler KOSGEB teşviklerinden nasıl yararlanacak?
  Başaran Ulusoy: Club Med açılsın

  Hac ve Umre Seyahat Acentaları Derneği'nden Firuz Bağlıkaya'ya destek

  21.08.2017 - 09:23:13  Yaklaşan TÜRSAB genel kurulu öncesi başkan adaylarından Firuz Bağlıkaya’ya, Hac ve Umre Seyahat Acentaları Derneği’nden destek geldi.
  Yıllardır yaşadıkları sorunları aktaran Hac ve Umre Seyahat Acentaları Derneği, var olan sorunların mevcut TÜRSAB yönetimi ile çözülemediğini belirterek şu açıklamalarda bulundu:

  “Hac ve Umre Seyahat Acentaları Derneği olarak, sektörümüzde yıllardır süre gelen sorunların çözülmesi için çaba harcadık, harcıyoruz ve harcamaya da devam ediyoruz.
  Bugün gelinen noktada, sorunlarımızın çözülememe sebebinin acentalar değil, bizzat TÜRSAB yönetimi ve yönetme şekilleri olduğu gerçeğini gördük.
  Haklarımızı koruması gerekenlerin, ilgili kurumlarda haklarımızı savunmadığı, uçak satma, yandaşlarına ekstra hac vizesi talep etme, acentaları boyunduruk altına alma ve akçeli işlerden başka hiçbir çalışma yapmadıkları ortadadır.

  Bu gün TÜRSAB’ı yönetenler, kaçak faaliyet yapanlara işlem yapmadıkları gibi kaçak faaliyet yapanların yolcularını, bizzat kendi uçakları ile taşımışlardır. Kaçak faaliyet yapanları koruyarak tüm sektöre zarar vermiş, birçok acentayı mesleğinden geçinemez hale getirmişlerdir.
  Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, acentalara dağıtılmak üzere TÜRSAB’a teslim edilen ek kotalar ve şehit vizeleri ile lüks hac yapıldığı, birkaç acenta tarafından kullanıldığı, birkaç acentaya da sadece ‘desinler’ diye bir iki vize verildiği bilinmektedir.

  TÜRSAB AKÇELİ İŞLERDEN VAZGEÇMELİDİR

  "Yine 2017 senesinde birçok lüks hacının TÜRSAB görevlisi olarak hac vizesi aldığı bilinmektedir. Bir acenta sahibi hacının başında hacca gidemezken, vize sürelerinden dolayı munazzımlar 3 yıl yasaklı duruma düşerken, acenta sahipleri 4.000 dolara ticari vize almak zorunda kalırken, acentalara dağıtılmak şartıyla verilen vizeleri birkaç acentaya pay edenler, acentanın sıkıntısını anlamayanlar, acentasının derdi ile dertlenmeyenler, elbette bizden değillerdir. Yıllardır ısrarlarımıza rağmen, TÜRSAB akçeli işlerden vazgeçmemiştir. Yemek, servis, hac malzemeleri gibi akçeli işleri kurul kararlarına sokabilmek için ısrarcı olmuşlar daha sonra biz değil, bakanlıklar arası Hac ve Umre Kurulu bizi zorladı demişlerdir. Oysa katılmış olduğumuz kurullarda bizzat müşahede ettik ki, böyle bir zorlama kesinlikle söz konusu olmamaktadır.

  Hiçbir kanunda olmamasına rağmen hac ve umre acentaları her gün, bir yolcu için bile TÜRSAB’tan tur onay yazısı almak zorunda bırakılmaktadır.
  Çelişen kanunların üzerine gidilmemiş, 1618 sayılı kanunun kaldırmasına rağmen, Diyanet kanunu esas alınarak hac ve umre acentalarından teminat mektubu istenmiştir. Ayrıca 1618 sayılı kanun nedeni ile bir de sigorta istenmesine karşı bir mahkeme bile açılmamıştır. Yetkililerin karşısına çıkılarak, ya sigorta, ya teminat mektubu diyememişlerdir. Tek yapılan her seçim öncesi kürsülerden, “Ocak ayında teminatları kaldıracağız” yalanı olmuştur. Kaç Ocak ayı geçti artık hatırlamıyoruz.

  Her gün kanunsuz tur izni yazısı vermek, yolcusunun yemeklerini kimden alacağına karışmak, bineceği servis konusunda baskı yapılmak, vermediği hizmetler için milyonlarca doları acentalardan tahsil etmek TÜRSAB’ın âdeti olmuştur. Acentalarımız ölüm kalım savaşı verirken derebeyi bir kurumun milyonlarca dolar kazanç elde etmesi, acentalarımız ile hacca ve umreye gidecek vatandaşlarımızın maliyetlerini yükseltmesi ne hakka, ne de hukuka uymamaktadır.

  SÖMÜRÜ DÜZENİNE DUR DEMEK İSTİYORUZ

  "Yıllardır düzelir diye beklediğimiz ama hiçbir şeyi düzeltemeyen, düzeltmediği gibi sorunlarımızı daha da büyüten, kaçak ve belirli kişileri koruyan bu sömürü düzenine karşı tek yürek halinde hareket etme kararı aldık. 20 Yıl daha beklememek için, tüm kurumlarda haklarımızın savunulabilmesi için, ve hakkımızın başkaları tarafından gasp edilmemesi için TÜRSAB genel seçimlerinde Sayın Firuz Bağlıkaya ile beraber hareket etme kararı aldık.

  Haksızlıklara karşı dik duracak, tüm hac ve umre acentalarımızı beraber yürümeye davet ediyoruz. Yarınların güzelliği için, bugün tüm kırgınlıkları kenara bırakıp haklarımızı beraberce arayalım.

  Saygılarımızla”

  HURSAD | Hac ve Umre Seyahat Acentaları Derneği
  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 21.08.2017 - 09:23:13 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Murat Yeşiltepe - 21.08.2017 19:42:50
  Firuz bey Türsab"ın ve acentelerin tek kurtuluş umudu , Başaran"ın gitmesi için tek çare Firuz Bağlıkaya ve deneyimli turizmcilerden oluşan ekibi. Hürsad ekibinin açıklamasına canı gönülden katılıyor ve kendilerini tebrik ediyorum.
  İlhan Konyalı - 21.08.2017 19:43:35
  yıllardır türsabın başında olanlardan fayda görmedik tamamen haklılar. firuz bey başkan olunca hepsini düzeltecek inşallah.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Güray Group, Sheraton Otel ve Rezidans projesi için Marriott ile el sıkıştı
  Türkiye'nin ilk turizm fotoğrafçısı: Othmar Pferschy
  İşte IHG'nin 'orta segment üst kalite' yeni otel markası: Avid Hotels
  Rusya'dan tur operatörleri ve charter şirketleri için yeni düzenleme
  Yeni bir küresel otel organizasyonu kuruldu
  Nizamettin Şen görevi bıraktı, ALTAV'ın yeni başkanı Yeliz Gül Ege oldu
  12 yeni otel daha geliyor, İstanbul yatırımlarda yeniden zirvede
  Rusya Federal Güvenlik Servisi'nden Türk şirkete baskın
  Türkiye liderliğinde 'Kültür ve Turizm Komitesi' kurulacak
  TÜRSAB'da dengeler değişiyor, Asya BYK da 'Firuz Bağlıkaya' dedi
  Türk kökenli Alman vekilin seçim vaadi Türkiye'ye seyahat uyarısı
  'Bu denklem çözülmeden farklı turizm modellemesi yapmak vakit kaybı'
  'Türkiye Arap turizmiyle bir yere gidemez!'
  İşte 1 milyon lira ve üzeri vergi borcu bulunan turizm şirketleri
  Hayri İçli'nin otellerine icra takibi
  'Rus ve Ukraynalı oligarklar Güney Kıbrıs'a 4 milyar euro kazandırdı'
  27 bin 836 lira sermayeyle turizm şiketi kurdu, 2016 cirosu 8 milyonu aştı
  'Ya kadın turiste yapılsaydı?'
  Antalya'da tur otobüsü şarampole yuvarlandı, 5 ölü 27 yaralı var
  Kurtulmuş: Almanya'daki Türkiye karşıtı söylem turisti fazla etkilemedi
  'Batı Avrupalı turist gelmeden turizm rakamları eski seviyeye ulaşmaz'
  Bir otel yöneticisi nasıl başarılı olur?
  '2019'da alkollü mekan yasakları daha da genişleyecek'
  Ruslardan Türkiye'ye 'koksakiye karşı yeterli önlem almıyor' suçlaması
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2017  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Otelinizin satış fiyatı geçen yıla göre nasıl değişti?

  Yüzde 20 daha düşük
  Yüzde 10 daha düşük
  Geçen yılla aynı
  Yüzde 20 daha yüksek
  Yüzde 10 daha yüksek
  Ücretsiz Abone Olun