Faruk Şen: Rusya 2017'yi kurtardı, Avrupalı turisti geri kazanmalıyız

  3.01.2018 - 12:39:24  Türkiye-Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) Başkanı Faruk Şen, Türkiye'nin Alman ve Avrupalı turisti geri kazanması gerektiğini açıkladı. Avrupa'dan Türkiye'ye gelenlerin Tunuslu, Filistinli ve Lübnanlılardan oluştuğunu belirten Şen,  Türkiye-Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) Başkanı Faruk Şen, ''Türkiye yeniden Alman ve Avrupalı turisti kaznamalı'' başlıklı bir açıklama yaptı. Türkiye'nin kaybettiği turisti 2017'de geri aldığından bahsedildiği belirten Şen, turizm gerlirlerinde yaşanan düşüşe dikkat çekildi.  Faruk Şen'in açıklaması şöyle:

  İstatistiklerimize baktığınız zaman Türkiye turizmde kaybettiği turist sayısını geri aldığından hareket ediliyor. Buna karşılık gelirlerin çok düşük olduğunu görüyoruz. Gelen turist de Avrupa’daki Lübnanlı, Filistinli ve Tunuslulardan oluşuyor. Helal turizm Türkiye için önemli bir hedef olmamalı. Türkiye başta Almanya olmak üzere Avrupalı turisti yeniden kazanmalı.

  ''ALMANLAR TEKRAR KAZANILMALI''

  2015’de 5,5 milyon Alman turist geldiği Türkiye’ye 2017 yılı gelen turist sayısı 3,5 milyonu pek geçmeyecek. Avrupalılarda Türkiye’ye karşı bir tepki var. Antalya çevresine baktığınız zaman golf otellerinin golfçü Avrupalıyı getiremediğini görüyoruz. Buna karşılık ucuz turistler buraları dolduruyor. Esasında golf turisti Perşembe-Pazar arası gelir ve 4 günde normal turistin harcadığının iki mislini harcar.

  ''ÜST SINIF TEPKİLİ''

  Bunlarda Türkiye’ye karşı politik bir tepki var. Almanların yüzde 82’si demokrasi olmayan Türkiye’ye gitmeyiz, yaklaşımı içinde. Bunu düzeltmemiz şart. 2018 yılında bizim en azından 2015’de gelen kadar Alman turisti tekrar ülkeye çekmemiz gerekiyor.

  ''RUSLAR YILI KURTARDI''

  5,5 milyon Alman turist hedef olmalı.Üst gelir grubunu Türkiye’ye getirmenin yollarını aramalıyız. Genel olarak baktığınız zaman Rus turistler Türkiye’yi bu sene kurtardılar. Yalnız Ruslarla olacak olacak iş değil. Alman, Hollanda, Fransız ve Avuturyalı turistlerin tekrar ülkeye gelmeleri şart.

  ''AVRUPALI TÜRKLER''

  İkinci dikkat edilmesi gereken grup Avrupalı 5 milyon 700 bin Türk’ün Türkiye alışkanlıklarını devam ettirmek olmalı. Son yıllarda genç Türkler, Kaliforniya’dan İbizaya kadar birçok yeri tercih ediyorlar.

  TAVAK’IN ARAŞTIRMASI

  TAVAK Vakfının 2017 araştırmasına göre 5,7 milyon Avrupalı Türk’ün 2,3 milyonu tatilini Türkiye’de geçirdi ve 3,1 milyar Euro bıraktı. 2018 yılında bu sayının 2 milyon 800 olmasını sağlamamız lazım. Bunun için Antalya’da, Marmaris’te belirli bölgelerin ciddi bir şekilde atılım yapması lazım. Antalya’da Muratpaşa belediyesi, Marmaris’te Marmaris belediyesi bu konuda atılım yapabilecek yerler. Avrupalı Türkleri, Türkiye’ye çekmek için belirli atraksiyonlar yapmamız gerekebilir.

  İRANLI TURİST

  Diğer önemli bir grup da İranlı turistlerin Mart ayında Nevruz ile birlikte Türkiye’ye akın akın gelmeleri olabilir. İran’da iç karışıklık, İran hükumetinin Türiye’de sorunlar olduğunu belirten açıklamaları bu konuda İran’lı turisti etkileyebilir.

  İSTANBUL'UN ÖNEMİ

  Türkiye’ye orta üstü gelir grubunun gelmesi şart. Bunlar ciddi para bırakır ve harcama yapar. Bu açıdan İstanbul ilinin de önemi var. 2010 yılında Kültür Başkenti olan İstanbul’a ilk defa 12 milyonun üzerinde turist gelmişti. Son yıllarda bu sayı büyük ölçüde düştü. Artık Taksim- Tünel arasındaki caddeye baktığınız zaman burada Suriyeli mülteci, gariban Arap turist ve akşamları müzik yapan Kürt gençlerini görüyorsunuz. İstanbul’a gelen turist Antalya’dakinin iki misli para harcayan bir grup. Bu açıdan İstanbul başta olmak üzere İzmir gibi kent turizmi için de adımlar atılması lazım. Türkiye’deki STK’lar bu konuda daha aktif olması gerekir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği yalnız şov yaparak durumu kurtarmaya çalışıyor. Bunların çağrı yapmaları ve Türkiye’ye gelişleri sağlamaları da önemli bir faktör olabilir. TÜRSAB yeni yönetimi bu konuda aktif olabilir. 18 yılını dolduran Başaran Ulusoy’un artık emekli olup bu işleri bırakması gerekiyor.
  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 3.01.2018 - 12:39:24 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  TÜRSAB heyeti Ankara'da 4 bakanla görüştü, hangi bakan ne mesaj verdi?
  Çin'den vatandaşlarına ilginç seyahat yasakları geliyor
  Arca: Yeni iş modelimizle Tura Turizm'in cirosunu 4 yılda 6'ya katladık
  İşte son iki haftada Almanya'da en çok aranan Türk otelleri
  Numan Kurtulmuş: Büyükşehirleri ranta ezdirmeyeceğiz!
  TÜRSAB'a peş peşe icraları kim gönderiyor?
  Antalya Büyükşehir Belediyesi üç turistik alan için ihale düzenliyor
  Sahte hastalık davası açan iki İngiliz turiste 83 bin liralık ceza şoku
  TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya ve yönetimden Kurtulmuş'a ziyaret
  InterContinental Hotels Group, lüks otel operatörünü satın aldı
  Jolly Tur acentelerinde VR dönemi
  Vural Karasu'dan Azur Air açıklaması: Resmi belge elimize ulaştı
  Bu 5 tur operatörü Rusya'dan Türkiye'ye 2.8 milyon turist getirecek
  Ekonomi, finans, pazarlar... Feti Kuyucu sektörün sıcak gündemini yazdı
  Atınç Gür'ün cenazesi toprağa verildi
  Genç turizmci evinde ölü bulundu
  Putin yüzde 76 ile yeniden devlet başkanı: Her şey, hepimiz değişiriz!
  İspanya'nın yükselişi 2018'de de sürüyor, 2 ayda 10 milyon turist aldı
  TÜRSAB'ın eski yönetiminden bakanlığa dilekçe: Son iki yılımızı...
  Bu 15 ülkeden turist getiren acenteler % 20 daha fazla destek alacak
  Almanya pazarında 17 yılda ne değişti, hangi destinasyon ne kadar pay aldı?
  Rosaviatsiya başkanı imzaladı, Azur Air'in tüm kısıtlamaları kaldırıldı
  Ruslar her 9 yurt dışı seyahatinden birini Türkiye'ye yaptı
  Intourist Rusya'da devlerin arasına girdi, işte bu yılki Türkiye hedefi
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun