Faruk Şen: Rusya 2017'yi kurtardı, Avrupalı turisti geri kazanmalıyız

  3.01.2018 - 12:39:24  Türkiye-Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) Başkanı Faruk Şen, Türkiye'nin Alman ve Avrupalı turisti geri kazanması gerektiğini açıkladı. Avrupa'dan Türkiye'ye gelenlerin Tunuslu, Filistinli ve Lübnanlılardan oluştuğunu belirten Şen,  Türkiye-Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) Başkanı Faruk Şen, ''Türkiye yeniden Alman ve Avrupalı turisti kaznamalı'' başlıklı bir açıklama yaptı. Türkiye'nin kaybettiği turisti 2017'de geri aldığından bahsedildiği belirten Şen, turizm gerlirlerinde yaşanan düşüşe dikkat çekildi.  Faruk Şen'in açıklaması şöyle:

  İstatistiklerimize baktığınız zaman Türkiye turizmde kaybettiği turist sayısını geri aldığından hareket ediliyor. Buna karşılık gelirlerin çok düşük olduğunu görüyoruz. Gelen turist de Avrupa’daki Lübnanlı, Filistinli ve Tunuslulardan oluşuyor. Helal turizm Türkiye için önemli bir hedef olmamalı. Türkiye başta Almanya olmak üzere Avrupalı turisti yeniden kazanmalı.

  ''ALMANLAR TEKRAR KAZANILMALI''

  2015’de 5,5 milyon Alman turist geldiği Türkiye’ye 2017 yılı gelen turist sayısı 3,5 milyonu pek geçmeyecek. Avrupalılarda Türkiye’ye karşı bir tepki var. Antalya çevresine baktığınız zaman golf otellerinin golfçü Avrupalıyı getiremediğini görüyoruz. Buna karşılık ucuz turistler buraları dolduruyor. Esasında golf turisti Perşembe-Pazar arası gelir ve 4 günde normal turistin harcadığının iki mislini harcar.

  ''ÜST SINIF TEPKİLİ''

  Bunlarda Türkiye’ye karşı politik bir tepki var. Almanların yüzde 82’si demokrasi olmayan Türkiye’ye gitmeyiz, yaklaşımı içinde. Bunu düzeltmemiz şart. 2018 yılında bizim en azından 2015’de gelen kadar Alman turisti tekrar ülkeye çekmemiz gerekiyor.

  ''RUSLAR YILI KURTARDI''

  5,5 milyon Alman turist hedef olmalı.Üst gelir grubunu Türkiye’ye getirmenin yollarını aramalıyız. Genel olarak baktığınız zaman Rus turistler Türkiye’yi bu sene kurtardılar. Yalnız Ruslarla olacak olacak iş değil. Alman, Hollanda, Fransız ve Avuturyalı turistlerin tekrar ülkeye gelmeleri şart.

  ''AVRUPALI TÜRKLER''

  İkinci dikkat edilmesi gereken grup Avrupalı 5 milyon 700 bin Türk’ün Türkiye alışkanlıklarını devam ettirmek olmalı. Son yıllarda genç Türkler, Kaliforniya’dan İbizaya kadar birçok yeri tercih ediyorlar.

  TAVAK’IN ARAŞTIRMASI

  TAVAK Vakfının 2017 araştırmasına göre 5,7 milyon Avrupalı Türk’ün 2,3 milyonu tatilini Türkiye’de geçirdi ve 3,1 milyar Euro bıraktı. 2018 yılında bu sayının 2 milyon 800 olmasını sağlamamız lazım. Bunun için Antalya’da, Marmaris’te belirli bölgelerin ciddi bir şekilde atılım yapması lazım. Antalya’da Muratpaşa belediyesi, Marmaris’te Marmaris belediyesi bu konuda atılım yapabilecek yerler. Avrupalı Türkleri, Türkiye’ye çekmek için belirli atraksiyonlar yapmamız gerekebilir.

  İRANLI TURİST

  Diğer önemli bir grup da İranlı turistlerin Mart ayında Nevruz ile birlikte Türkiye’ye akın akın gelmeleri olabilir. İran’da iç karışıklık, İran hükumetinin Türiye’de sorunlar olduğunu belirten açıklamaları bu konuda İran’lı turisti etkileyebilir.

  İSTANBUL'UN ÖNEMİ

  Türkiye’ye orta üstü gelir grubunun gelmesi şart. Bunlar ciddi para bırakır ve harcama yapar. Bu açıdan İstanbul ilinin de önemi var. 2010 yılında Kültür Başkenti olan İstanbul’a ilk defa 12 milyonun üzerinde turist gelmişti. Son yıllarda bu sayı büyük ölçüde düştü. Artık Taksim- Tünel arasındaki caddeye baktığınız zaman burada Suriyeli mülteci, gariban Arap turist ve akşamları müzik yapan Kürt gençlerini görüyorsunuz. İstanbul’a gelen turist Antalya’dakinin iki misli para harcayan bir grup. Bu açıdan İstanbul başta olmak üzere İzmir gibi kent turizmi için de adımlar atılması lazım. Türkiye’deki STK’lar bu konuda daha aktif olması gerekir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği yalnız şov yaparak durumu kurtarmaya çalışıyor. Bunların çağrı yapmaları ve Türkiye’ye gelişleri sağlamaları da önemli bir faktör olabilir. TÜRSAB yeni yönetimi bu konuda aktif olabilir. 18 yılını dolduran Başaran Ulusoy’un artık emekli olup bu işleri bırakması gerekiyor.
  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 3.01.2018 - 12:39:24 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Deniz Uğur: Sağlıklı iletişim Almanya'dan daha çok turist getirecek
  Küresel turizmden olumlu sinyaller, büyüme devam edecek
  2017 yılında 33 bin yeni otel yatağı için teşvik verildi
  87 milyar euro turizm geliri elde etti, ABD'nin koltuğuna oturdu
  Kaza yapan Pegasus uçağıyla ilgili THY New York uçağı senaryosu
  Ertuğrul Özkök: Çanakkale uydurulmuş bir isim, kentin adı Troya olmalı
  Dört turizm şirketinin 81 milyon liralık yatırım teşvik belgesi iptal edildi
  19 yeni otel daha yolda, 5 yıldızlı oteller hangi illere yapılacak?
  Antalya'daki gıda ve içecek fuarına 'alkollü içki' yasağı
  12 gündür haber alınamayan Bodrumlu turizmcinin cesedine ulaşıldı
  Mısır'a merkez bankası ve IMF kökenli ekonomist turizm bakanı
  Avusturya basını: Türkiye'de 5 yıldızlı otelde tatil 4 yıldız fiyatına
  2018'de Türkiye nasıl bir turizm performansı gösterecek? İşte 4 senaryo
  Bakan Kurtulmuş: Elimde olsa ruhsat vermem!
  TUI İngiltere'nin bir şehrinden daha Dalaman'a uçuş başlatıyor
  TÜRSAB seçimlerine katılım için son 9 gün
  Pegasus'un Trabzon kazası ile ilgili tüm gelişmeler: Ahbap-çavuş ilişkisi...
  Fadıl Akgündüz'ün Caprice Gold projesinde 700 mağdura tebligat gitti
  Numan Kurtulmuş Türkiye'nin 2018'deki turist hedefini açıkladı
  Bakan yineledi: Her şey dahil sisteminden çıkmamız lazım
  Mısır konusunda Rus operatörlerin kafası karışık, Anex beklemeye geçti
  Rusya'dan Türkiye'ye 905 bin kişiyi kapsayan turist yasağı
  Türkiye'den üç otel Conde Nast'ın 'Golden List 2018' listesinde
  Antalya-Konyaaltın'da ucube binalar yükseliyor
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun