Ertuğrul Günay'dan sert eleştiriler: 2016 turizm için bir yıkım oldu

Ertuğrul Günay'dan sert eleştiriler: 2016 turizm için bir yıkım oldu
Kültür ve Turizm Eski Bakanı Ertuğrul Günay, turizm sektörünü derinden sarsan krizin nedenlerini ve yapılması gerekenleri TurizmGüncel okurları için değerlendirdi. ‘’Kriz sadece turizm sektörünün, hatta Bakanlığın gayretleri ile önlenebilir boyutları aştı.‘’ diyen Günay, sert eleştirilerde bulundu...


Savaş Daş – TurizmGüncel

60’ıncı ve 61’inci Hükümet’te Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev yapan Ertuğrul Günay ile ‘turizmin kara yılı’ olarak tarihe geçen 2016 yılını, sektörün bu noktaya nasıl geldiğini ve krizden çıkış için atılması gereken adımları konuştuk...

İşte Günay’ın sorularımıza verdiği yanıtlar:

'BÜYÜK GAYRETLE OLUŞTURULAN OLUMLU FOTOĞRAF HEBA EDİLDİ'

*Öncelikle 2016 yılı itibarıyla turizm sektörüne baktığınızda, sizin gözünüzde ortaya nasıl bir fotoğraf çıkıyor?

2016 Türkiye turizmi için bir yıkım oldu. Sadece turist kaybı değil, siyaset ve güvenlik alanlarında yaşanan talihsiz olaylar nedeniyle büyük bir imaj kaybı da yaşandı. Bir anlamda, on yıllardan beri kamunun ve özel sektörün büyük bir gayretle oluşturduğu olumlu fotoğraf öngörüsüz tutumlarla karartıldı, heba edildi.

‘TURİZM SEKTÖRÜ TEHLİKENİN BÜYÜKLÜĞÜNE DİKKAT ÇEKMEYİ BAŞARAMADI’

*Peki sizce sektörün en önemli yapısal sorunları ve bunları çözmek için atılması gereken adımlar neler?

Bugün karşı karşıya bulunduğumuz bu karamsar fotoğrafın birinci derecede sorumlusu elbette turizm sektörü değil; ufuksuz, öngörüsüz siyaset. 2013 yazından bu yana yaşanan olaylarla Türkiye'nin ciddi bir imaj kaybı yaşayacağı ve bunun turizme büyük zarar vereceği belli idi.

Bu olumsuz sürükleniş karşısında turizm sektörü, birlik içinde davranıp tehlikenin büyüklüğüne dikkat çekmeyi başaramadı.
Turizm sektörünün Türkiye'de yasal bir çatı örgütü yok, başka birçok ülkede de yok. Ama yasal bir çatı örgütünün olmayışı birlikte davranmaya, bir ağızdan, tek sesli konuşmaya engel değil. Nitekim, 2012 yılında bu yolda bir adım atmış ve sektörün bütün alanlarını kavrayan 'Türkiye Turizmi Meclisi' (TUTUM) kurulmuş, imza altına alınmıştı. Bu sivil oluşumun önemi kavranmış, tüm sektör adına bir ağızdan konuşma başarılmış olsa, belki tehlikeli gidişe karşı koymakta daha cesur ve etkili olunabilirdi. Hala böyle bir ihtiyaç olduğuna inanıyorum, şu anda geç kalınmış olsa da...

‘KRİZ DEĞİL SEKTÖRÜN, BAKANLIĞIN DA ÖNLEYEBİLECEĞİ BOYUTLARI AŞTI’

*2016 sezonu itibarıyla turizm sektörü derin bir kriz içerisine girdi. Bu sorunların esas kaynağı size göre ne? ''İmajımızı düzeltelim'' şeklindeki yaklaşımların, Türkiye'nin içinde bulunduğu siyasi konjonktürde bir karşılığı bulunuyor mu?

Sorunların kaynağının siyaset olduğunu hep söyledim. Suriye iç savaşının başlangıcından, hele 2013 yazından bu yana ülkede huzuru ve güvenliği  tehdit eden olaylar, sadece turizm sektörünün, hatta Bakanlığın gayretleri ile önlenebilir boyutları aştı. Köklü bir iç ve dış politika değişikliği, hukuk devleti, demokrasi ve barış konusunda
kararlı adımlar atılması gerekiyor.

ŞU ANDA BAKAN OLSAYDI NE YAPARDI?

*Şu anda Bakanlık koltuğunda siz oturuyor olsanız, sektörün içine girdiği krizi aşmak adına ilk hangi adımları atardınız?

Ben, 2012 yılından itibaren Suriye'de taraf olmakla başlayan yanlışlara işaret etmeye çalıştığım için Bakanlıktan ayrılmak durumunda kaldım. Şimdi kim Bakan olursa olsun, aynı itirazlardan devam etmek zorundadır. İçerde ve dışarda barışı, hukuku savunmak, sektörün bütün paydaşlarıyla birlikte Türkiye'nin dünyada aşınan imajını bu doğrultuda iyileştirmek için yoğun, cesur, kararlı ve sabırlı bir çaba sarf etmek gerekiyor.

‘TÜRKİYE’DE TURİZM KONUSUNDA İKİ YANLIŞ ÖNYARGI VAR’

*Türkiye'nin Avrupa'da kaybettiği pazar payını alternatif ülkelerden (Çin, Hindistan, Güney Amerika...) telafi etme olanağı var mı, bu önermelere nasıl bakıyorsunuz?

Türkiye'de birkaç yanlış önyargı var. İlki, Rusya ile ilişkilerimiz düzelince turizmin iyileşeceğini sanmak. Rusya elbette Türkiye turizmi için çok önemli; özellikle Antalya için. Ama nihayet 30 milyonu aşkın ziyaretçi içinde 4 milyon. Yani yedide bir oranında... Turizmin iyileşmesi için sadece Rusya'yı kurtarmak yetmez.

İkincisi, uzak pazarlardan yeni ziyaretçilerle Avrupa pazarındaki eksiğimizi telafi etmek hayali. Bunu söyleyenler ya kendilerini ya da kamuoyunu kandırıyor. Uzak pazarlardan gelenleri elbette
artırmaya çalışmalıyız. Nitekim ben de bu amaçla Brezilya'da, Kanada'da, Çin'de yeni temsilcilikler açmaya, sayılarını arttırmaya çalışmıştım. Ama yakın vadede bu pazarlardaki artış Avrupa'daki
eksilmeyi karşılamaz. Avrupa ülkeleri Türkiye'ye gelenlerin yarıdan fazlasını oluşturuyor. Üstelik Avrupalılar dünyada en çok seyahat edenlerin başında geliyor. O nedenle, Avrupa'da Türkiye'nin imajını iyileştirmek her şeyden daha önemli ve öncelikli.

‘TURİZMİ ELİNİN UCUYLA TUTANLAR SEKTÖRÜ TERK EDECEK’

*Ve son olarak; gözlemlerinize göre, kısa ve orta vadede Türkiye turizm sektörünü neler bekliyor, riskler ve olanaklar nelerdir?

Kısa vadede yaşanan sorunların uzun vadede sektörde bir ayıklanmaya, gerçek turizmcilerin ayakta kalacağı yeni bir sürecin başlamasına olanak doğuracağına inanıyorum. Daha doğrusu benim umudum, temennim bu. Tam tersini savunanlar da var.  Son yıllarda turizm yükselen bir sektör olarak görüldüğü için ilgili ilgisiz çok insan bu alana katıldı. Şimdi bu kriz döneminde turizmi böyle elinin ucuyla tutanların terk edeceği, önemini, değerini bilenlerin direneceğini umut ediyorum. Çünkü turizm Türkiye'nin geleceğinde en önemli sektörlerden biri, birincisi. Sadece ekonomik değil, sosyal gelişim açısından da çok önemli. Bir topyekün kalkınma, gelişme, dünyaya açılma projesi. Barış içinde gelişiyor ve barışçı bir dünyanın oluşmasına katkı yapıyor. Türkiye, bu sektörün değerini bildiği ölçüde dünyada değeri ve saygınlığı artacak.
Bu Haber 07.12.2016 - 17:04:17 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Belekli otelci - 09.12.2016 - 11:48

    sayın Günayın söylediklerine kesinlikle katılıyorum. Fakat kendi bakanlıpı döneminde bu tip konularda ağırlık koymadı. Turizmci deseniz allaha emanet. şu ifadeleri aslında bir turizmcinin dile getirmesi gerekiyırdu

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.