Benzer Haberler:
  Fuar ve tanıtım desteklerinde önemli değişiklik: Kapsam genişledi
  Mehmet Ersoy her hafta sektörle toplantı yapacak
  Erdoğan bakanlık için Mehmet Ersoy'a ETS şartı mı koştu?
  İzmir turizmi ilk 6 ayda yüzde 20 büyüdü
  Numan Kurtulmuş'un yeni görevi belli oldu
  Sağlık turizmi torba yasaya girdi, USHAŞ adında şirket kuruluyor
  Uyanık İngiliz turistler, bunlar olmadan reklamasyon davası açamayacak
  'Henüz Türkiye'ye gelmemiş milyonlarca Rus turist var'
  Turizmci İbrahim Güler kalbine yenik düştü
  İşte Rusya'daki en ucuz paket turlar ve Türkiye'nin durumu

  Ertuğrul Günay'dan bakanlığa 'turizm istatistikleriyle oynuyorlar' suçlaması

  6.08.2017 - 18:09:19  Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye turizminin durumunu, turizm gelirlerini, Türkiye’yi ziyaret eden turist sayısında 3 yıl öncesine oranla yaşanan düşüşü ve bunun muhtemel nedenlerini Euronews’e değerlendirdi.
  Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye'nin yaşadığı turist kaybının genel olarak hükümetin dış politikasından, özelde ise Suriye meselesine gereğinden fazla dahil olmasından kaynaklandğını belirtti. Günay ayrıca, 2014 ve 2015 yılından bu yana resmi rakamlarla bir miktar oynandığını kaydetti.

  Ertuğrul Günay, Euronews'den Devrim Hacısalihoğlu'nun sorularına şu yanıtları verdi:

  'DÜŞÜŞ DIŞ POLİTİKADAN KAYNAKLANIYOR'

  Türkiye’de son yayınlanan turizm sektörü verileri bu yılın ikinci çeyreğinde turist sayısında ve gelirlerde bir artışa işaret ediyor. Türk turizmcileri için umut verici bu gelişmenin yanında rakamlar 3 yıl öncesine oranla önemli oranda gerilemiş durumda. Ağustos 2007’de Kültür ve Turizm Bakanı oldunuz. İstatistikler bu yıldan itibaren görevi bıraktığınız 2013 yılına kadar Türkiye’nin turizm gelirlerinin ve turist sayısınnın her yıl arttığını gösteriyor. 2014 yılından bugüne kadar ise belirgin bir düşüş var. Bunun ana nedenleri neler olabilir?

  Gerçekten 2013-2014’ten itibaren Türkiye turizminde bir gerileyiş var. 2012-2013 rakamlarında biz dünya altıncısıydık. Avrupa’da da Fransa, İtalya ve İspanya’dan sonra dördüncüydük. Şimdi galiba ilk 10’un gerisine doğru hızla gidiyoruz. Bu büyük ölçüde kişilerden daha çok, dış politikadan kaynaklandı. 2011-2012 yıllarında Türkiye, Suriye sorununa gereksiz ve abartılı biçimde muhatap oldu. Bu sorunun tarafı haline geldi. Ben o zaman hükümetteydim, 2012’nin sonuna kadar.

  Suriye sorununun Türkiye’ye büyük olumsuz yansımaları olacağı konusunda uyarmıştım hükümeti. O zaman sayın Başbakan ve Dışişleri Bakanımız 6 ay içinde sorunun çözüleceğini söylemişti. Altıncı yılı dolduruyoruz o tarihten bu yana. Suriye’den gelen mülteciler, Suriye’ye giden, Suriye’den gelen bir takım fundamentalist akımların mensupları, bunların Türkiye’de yarattıkları kargaşa ve terör ortamı, bunun başka alanlardaki yansımaları bu geriye gidişin birinci sebebi oldu. Bir başka neden de 2013 ortasından itibaren Gezi Parkı ile başlayan, Türkiye’nin demokratikleşme, Avrupa Birliği çizgisinde kararlılıkla yürüme yerine daha başka bir çizgiyi tercih etmesi, daha otoriter, daha totaliter bir savrulma içine girmesi gibi bir görüntü alması oldu.

  'TÜRKİYE'NİN MARKA DEĞERİNİ TEKRAR YAKALAYABİLMESİ AVRUPA'YA BAĞLI'

  Tabii bu dış politikadaki olaylar bire bir dışarıya, komşularınıza, ilişkilerinize yansıyor. Geçen yıla göre bu yıl bir ölçüde iyileşmişiz gibi görünüyor ancak Rusya geçen yıl sıfır derecesine kadar inmişti ki Türkiye’nin turizm pazarında Almanya’dan sonra ikinci büyük ülkeydi.

  Bu yıl bir miktar canlandı yeniden ama Rusya’dan gelenlerin kültür ve gelir düzeyleri biraz daha geriye gitti. Türkiye ne yazık ki biraz daha ucuz bir turizm ülkesi olarak görünmeye başladı. Rusya pazarındaki iyileşmeye karşın, bu yıl Avrupa pazarında sıkıntılar yaşıyoruz. Bizim asıl büyük partnerimiz Avrupa. Almanya, İngiltere, Avusturya, Hollanda, Fransa. Bütün bu ülkeler Türkiye’nin tekrar yükselen marka değerini yakalayabilmesi için çok önemli.''

  'DÜŞÜŞÜN FECAATİNİ ÇOK GÖSTERMEMEK İÇİN İSTATİSTİKLERLE OYNANIYOR'

  Bu yılın ikinci çeyreğindeki turizm gelirlerindeki ve turist sayısındaki artış, sadece Rusya ile ilişkilerin düzelmesi ile mi ilgili?

  Bu göreceli bir artış. Geçen yıl özellikle Rusya pazarında ve Rusya’ya bağlı olarak turizm yapan yörelerde çok dibe vurmuş gibi göründüğümüz için bu yıl bir kıpırdanma var ama gelirin arttığını söylemek mümkün değil. Üzüntüyle şunu da söylemek istiyorum, 2014’ten 2015’ten sonra bir miktar resmi rakamlarla da oynanıyor. İstatistiklerle de oynanıyor, düşüşün fecaatini çok göstermemek için. Ben bu rakamların önceki yıllardaki hesaplanış biçimlerini de biliyorum, sonraki yıllardaki bir miktar yapay artışların arkasındaki nedenleri de biliyorum. Bu yıl gelenlerin sayısı artmış gibi görünüyor ama kişi başına gelir önceki yıllara göre artmıyor, düşüyor.

  '15 TEMMUZ SONRASI ORTAM TURİZMİ ETKİLEDİ'

  Türkiye’nin Avrupa değerlerinden, özellikle hukuk devletinden kopuyor görüntüsü de turizmi olumsuz etkiliyor. 15 Temmuz menfur bir girişimdi. Lanetlenmesi gereken bir girişimdi. Ama arkasından demokrasiye dönmek konusunda çok umut verici gelişmeler yaşanmadı. Bir ölçüde darbe girişiminin yarattığı sevimsiz ortam başka boyutlarda toplumun üzerine çöreklendi. Çok sayıda gözaltı, tutuklama, turistlere, yabancı gazetecilere varana kadar sevimsiz olaylar yaşandı. Bu da tabii dışarıdan bakıldığı zaman, hukukun tartışmalı olduğu, güvenliğin büyük ölçüde zedelenmiş olduğu bir ülke olarak görünüyor.

  İnsanlar, dünyada güvenli bölgelere, hukukun iyi işlediği, rahatça gezip dolaşabilecekleri, can güvenliği yaşamayacakları veya özgürlük sorunu yaşamayacakları yerleri görmek istiyorlar. Macera turizmini tercih edenler de var, savaş ortamlarına gidenler de var ama turizmin asıl özelliği barış içinde gelişmesi ve barışı geliştirmesidir. Türkiye ne yazık ki bu alanlarda bazı sorunlar, sıkınıtılar, zaafiyetler yaşadığı için biz bunların bedelini ödüyoruz. 15 Temmuz sonrası yaşanan hukukun tartışmalı hale geldiği ortam da Türkiye’de turizmin geriye gidişini tetikleyen nedenlerden biri oldu.

  'AVRUPA TÜRKİYE'Yİ TERK EDERSE UZAK DOĞU YETMEZ'

  Uzak Doğu ülkelerine gözünü diken bir alternatif arayışı söz konusu. Türkiye’nin turizm politikasında bu bölgeler alternatif olabilir mi?

  Biz Rusya’nın güneyinde ve Avrupa’nın güneydoğusunda sıcak iklim ülkesiyiz. Dünyanın büyük pazarları bunlar. Türkiye’nin turizmdeki son 20-25 yılda, son 5-10 yıldaki başarısının arkasında bu iki büyük pazara yakın olmak geliyor. Çin, Hindistan, dünyaya açılıyor, Japonya var, Arap ülkeleri var. Biz zaten turizmin yükseldiği dönemlerde, örneğin benim görev yaptığım 2010-2011-2012 yıllarında da bu pazarlara yönelik büyük gayretler içindeydik. Uzak Doğu’da çok önemli tanıtım çalışmaları yapıyorduk. Çin’de ikinci bir müşavirlik açmıştık. Fakat bu ülkelerden bize gelenlerin sayısı yüzde 100 artsa bile bizim Avrupa’dan yaşadığımız kayıpları karşılamaz. Almanya’dan 5 milyonun üzerinde, Fransa’dan 1 milyonun üzerinde, Hollanda’dan, İngiltere’den 2 milyonlarla ölçülen sayılarda insanlar gelirken Uzak Doğu’dan Çin’den, Japonya’dan Hindistan’dan 100’er bin kişi geliyor.

  O yüzden uzak pazarlara yönelik gayretleri sürdürmeliyiz. Benim dönemimde Brezilya’da da müşavirlik açtık. Ama ne yapıp edip Avrupa’yla ilişkilerimizi iyileştirmemiz, Rusya pazarında yeniden daha varlıklı ve kültürlü kesimlerin Türkiye’ye gelmesini sağlayıcı bir takım tanıtımlar yapmamız gerekiyor. Bizim komşularımız ülkemize akın akın gelmezse, onların gelmemesinin nedenleri, onların kanaatleri dünyanın başka pazarlarını da ilgilendirir. Avrupa Türkiye’yi terk ederse Uzak Doğu’dan Türkiye turizmini yeniden dünya beşincisi dünya altıncısı yapamayız.

  'KOMŞULARLA SIFIR SORUN; GERÇEKLEŞMESİ ZOR, TELAFFUZU BİLE GÜZEL BİR YAKLAŞIMDI'

  Görev dönemimde Avrupa ile çok iyi ilişkiler yaşamış, şanslı bir Kültür ve Turizm bakanlığı yaptım. Rusya da dahil buna. O zaman bizim komşularla sıfır sorun gibi belki gerçekleşmesi zor ama telaffuzu bile güzel bir yaklaşımımız vardı. Ne yazk ki son zamanlarda bu yaklaşım, bu telaffuz bir miktar zedelendi. Ama şunun altını çizmek isterim: Türkiye’nin Avrupa Birliği doğrultusu tarihsel doğrultudur. Siyasal iktidarların konjonktürel davranışları Türkiye’yi Avrupa Birliği doğrultusundan koparamaz, koparmaya gücü yetmez. Türkiye çağdaş uygarlık düzeyine doğru ilerleyen bir ülkedir. Yüz yıllık tarihimiz bunun kanıtıdır. Arada sırada siyasi iktidarların konjonktürel yalpalamaları olur, Avrupalı dostlarımızın bunu çok öne çıkarmamalarını, Türkiye halkının bu temel idaresini yok saymamalarını çok isterim. Türkiye’yi kimse defterden silmemeli. Avrupa ile Türkiye’nin birbirine ihtiyacı olduğunu ve bu ihtiyacın gereklerinin yerine getirilmesinin çok önemli olduğunun altını çizmek isterim.


  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 6.08.2017 - 18:09:19 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Ertuğrul Sarısu - 7.08.2017 11:56:03
  Sn Bakan söylemlerinize yürekten alkış tutmakla birlikte; keşke biraz da ülkede ısrarla uygulamaya çalışılan anayasaya aykırı ve suç olmasına rağmen sürekli kaşınılan Tek din, tek allah, Tek put, Tek totem, Tek arap vb dinsel kaos, ve uygulamaya konulan kabus üzerinde de 3- 5 kelime söyleyeseydiniz. Avrupalı bunu görmüyor mu? hepimiz iyi biliyoruz. Avrupalı için can güvenliği ve adalet önemlidir ve tatil için gidilecek onlarca ülke vardır.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Rusya'da bir seyahat şirketi iflası daha: Çıkış yolu bulamadık!
  Erdoğan bakanlık için Mehmet Ersoy'a ETS şartı mı koştu?
  Mehmet Ersoy her hafta sektörle toplantı yapacak
  İzmir turizmi ilk 6 ayda yüzde 20 büyüdü
  Fuar ve tanıtım desteklerinde önemli değişiklik: Kapsam genişledi
  Antik kentin üzerine yapılan AVM, imar barışı için başvuru yaptı
  CNR Expo Fuar Merkezinde 5 ayda ikinci yangın
  Rus tatil sitesi: Türkiye tatili fiyatları %2 düştü, satışlar %42 arttı
  Alman tur operatörü İzmir'de otel açacağını duyurdu
  Uyanık İngiliz turistler, bunlar olmadan reklamasyon davası açamayacak
  Türk Hava Yolları, Singapurlu şirketle yaptığı anlaşmadan çekildi
  Haziranda Türkiye'de hangi ülke vatandaşı kaç konut aldı?
  Sağlık turizmi torba yasaya girdi, USHAŞ adında şirket kuruluyor
  Numan Kurtulmuş'un yeni görevi belli oldu
  Iventum Global bu yıl 15 Hint düğünü yapmayı hedefliyor
  Rosati: Türk otelci fiyat arttırırken temkinli olmalı!
  Dünyanın en iyi hava yolu şirketleri açıklandı, THY 6 sıra birden geriledi
  Besa Group'un Bodrum'a yapacağı 50 milyon $'lık otel için imzalar atıldı
  'Henüz Türkiye'ye gelmemiş milyonlarca Rus turist var'
  TurizmGüncel uyarmıştı: Bu seferki kurban Recai Çakır oldu
  İstanbul Asya ve GAP Yöre Temsil Kurulu seçimleri sonuçlandı
  İstanbul Lütfi Kırdar'ın genel müdürlüğüne Handan Boyce getirildi
  İşte Rusya'daki en ucuz paket turlar ve Türkiye'nin durumu
  Rusya'daki iFly rüşvet davasında bir tutuklama daha
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun