Ertuğrul Günay'dan bakanlığa 'turizm istatistikleriyle oynuyorlar' suçlaması

  6.08.2017 - 18:09:19  Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye turizminin durumunu, turizm gelirlerini, Türkiye’yi ziyaret eden turist sayısında 3 yıl öncesine oranla yaşanan düşüşü ve bunun muhtemel nedenlerini Euronews’e değerlendirdi.
  Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye'nin yaşadığı turist kaybının genel olarak hükümetin dış politikasından, özelde ise Suriye meselesine gereğinden fazla dahil olmasından kaynaklandğını belirtti. Günay ayrıca, 2014 ve 2015 yılından bu yana resmi rakamlarla bir miktar oynandığını kaydetti.

  Ertuğrul Günay, Euronews'den Devrim Hacısalihoğlu'nun sorularına şu yanıtları verdi:

  'DÜŞÜŞ DIŞ POLİTİKADAN KAYNAKLANIYOR'

  Türkiye’de son yayınlanan turizm sektörü verileri bu yılın ikinci çeyreğinde turist sayısında ve gelirlerde bir artışa işaret ediyor. Türk turizmcileri için umut verici bu gelişmenin yanında rakamlar 3 yıl öncesine oranla önemli oranda gerilemiş durumda. Ağustos 2007’de Kültür ve Turizm Bakanı oldunuz. İstatistikler bu yıldan itibaren görevi bıraktığınız 2013 yılına kadar Türkiye’nin turizm gelirlerinin ve turist sayısınnın her yıl arttığını gösteriyor. 2014 yılından bugüne kadar ise belirgin bir düşüş var. Bunun ana nedenleri neler olabilir?

  Gerçekten 2013-2014’ten itibaren Türkiye turizminde bir gerileyiş var. 2012-2013 rakamlarında biz dünya altıncısıydık. Avrupa’da da Fransa, İtalya ve İspanya’dan sonra dördüncüydük. Şimdi galiba ilk 10’un gerisine doğru hızla gidiyoruz. Bu büyük ölçüde kişilerden daha çok, dış politikadan kaynaklandı. 2011-2012 yıllarında Türkiye, Suriye sorununa gereksiz ve abartılı biçimde muhatap oldu. Bu sorunun tarafı haline geldi. Ben o zaman hükümetteydim, 2012’nin sonuna kadar.

  Suriye sorununun Türkiye’ye büyük olumsuz yansımaları olacağı konusunda uyarmıştım hükümeti. O zaman sayın Başbakan ve Dışişleri Bakanımız 6 ay içinde sorunun çözüleceğini söylemişti. Altıncı yılı dolduruyoruz o tarihten bu yana. Suriye’den gelen mülteciler, Suriye’ye giden, Suriye’den gelen bir takım fundamentalist akımların mensupları, bunların Türkiye’de yarattıkları kargaşa ve terör ortamı, bunun başka alanlardaki yansımaları bu geriye gidişin birinci sebebi oldu. Bir başka neden de 2013 ortasından itibaren Gezi Parkı ile başlayan, Türkiye’nin demokratikleşme, Avrupa Birliği çizgisinde kararlılıkla yürüme yerine daha başka bir çizgiyi tercih etmesi, daha otoriter, daha totaliter bir savrulma içine girmesi gibi bir görüntü alması oldu.

  'TÜRKİYE'NİN MARKA DEĞERİNİ TEKRAR YAKALAYABİLMESİ AVRUPA'YA BAĞLI'

  Tabii bu dış politikadaki olaylar bire bir dışarıya, komşularınıza, ilişkilerinize yansıyor. Geçen yıla göre bu yıl bir ölçüde iyileşmişiz gibi görünüyor ancak Rusya geçen yıl sıfır derecesine kadar inmişti ki Türkiye’nin turizm pazarında Almanya’dan sonra ikinci büyük ülkeydi.

  Bu yıl bir miktar canlandı yeniden ama Rusya’dan gelenlerin kültür ve gelir düzeyleri biraz daha geriye gitti. Türkiye ne yazık ki biraz daha ucuz bir turizm ülkesi olarak görünmeye başladı. Rusya pazarındaki iyileşmeye karşın, bu yıl Avrupa pazarında sıkıntılar yaşıyoruz. Bizim asıl büyük partnerimiz Avrupa. Almanya, İngiltere, Avusturya, Hollanda, Fransa. Bütün bu ülkeler Türkiye’nin tekrar yükselen marka değerini yakalayabilmesi için çok önemli.''

  'DÜŞÜŞÜN FECAATİNİ ÇOK GÖSTERMEMEK İÇİN İSTATİSTİKLERLE OYNANIYOR'

  Bu yılın ikinci çeyreğindeki turizm gelirlerindeki ve turist sayısındaki artış, sadece Rusya ile ilişkilerin düzelmesi ile mi ilgili?

  Bu göreceli bir artış. Geçen yıl özellikle Rusya pazarında ve Rusya’ya bağlı olarak turizm yapan yörelerde çok dibe vurmuş gibi göründüğümüz için bu yıl bir kıpırdanma var ama gelirin arttığını söylemek mümkün değil. Üzüntüyle şunu da söylemek istiyorum, 2014’ten 2015’ten sonra bir miktar resmi rakamlarla da oynanıyor. İstatistiklerle de oynanıyor, düşüşün fecaatini çok göstermemek için. Ben bu rakamların önceki yıllardaki hesaplanış biçimlerini de biliyorum, sonraki yıllardaki bir miktar yapay artışların arkasındaki nedenleri de biliyorum. Bu yıl gelenlerin sayısı artmış gibi görünüyor ama kişi başına gelir önceki yıllara göre artmıyor, düşüyor.

  '15 TEMMUZ SONRASI ORTAM TURİZMİ ETKİLEDİ'

  Türkiye’nin Avrupa değerlerinden, özellikle hukuk devletinden kopuyor görüntüsü de turizmi olumsuz etkiliyor. 15 Temmuz menfur bir girişimdi. Lanetlenmesi gereken bir girişimdi. Ama arkasından demokrasiye dönmek konusunda çok umut verici gelişmeler yaşanmadı. Bir ölçüde darbe girişiminin yarattığı sevimsiz ortam başka boyutlarda toplumun üzerine çöreklendi. Çok sayıda gözaltı, tutuklama, turistlere, yabancı gazetecilere varana kadar sevimsiz olaylar yaşandı. Bu da tabii dışarıdan bakıldığı zaman, hukukun tartışmalı olduğu, güvenliğin büyük ölçüde zedelenmiş olduğu bir ülke olarak görünüyor.

  İnsanlar, dünyada güvenli bölgelere, hukukun iyi işlediği, rahatça gezip dolaşabilecekleri, can güvenliği yaşamayacakları veya özgürlük sorunu yaşamayacakları yerleri görmek istiyorlar. Macera turizmini tercih edenler de var, savaş ortamlarına gidenler de var ama turizmin asıl özelliği barış içinde gelişmesi ve barışı geliştirmesidir. Türkiye ne yazık ki bu alanlarda bazı sorunlar, sıkınıtılar, zaafiyetler yaşadığı için biz bunların bedelini ödüyoruz. 15 Temmuz sonrası yaşanan hukukun tartışmalı hale geldiği ortam da Türkiye’de turizmin geriye gidişini tetikleyen nedenlerden biri oldu.

  'AVRUPA TÜRKİYE'Yİ TERK EDERSE UZAK DOĞU YETMEZ'

  Uzak Doğu ülkelerine gözünü diken bir alternatif arayışı söz konusu. Türkiye’nin turizm politikasında bu bölgeler alternatif olabilir mi?

  Biz Rusya’nın güneyinde ve Avrupa’nın güneydoğusunda sıcak iklim ülkesiyiz. Dünyanın büyük pazarları bunlar. Türkiye’nin turizmdeki son 20-25 yılda, son 5-10 yıldaki başarısının arkasında bu iki büyük pazara yakın olmak geliyor. Çin, Hindistan, dünyaya açılıyor, Japonya var, Arap ülkeleri var. Biz zaten turizmin yükseldiği dönemlerde, örneğin benim görev yaptığım 2010-2011-2012 yıllarında da bu pazarlara yönelik büyük gayretler içindeydik. Uzak Doğu’da çok önemli tanıtım çalışmaları yapıyorduk. Çin’de ikinci bir müşavirlik açmıştık. Fakat bu ülkelerden bize gelenlerin sayısı yüzde 100 artsa bile bizim Avrupa’dan yaşadığımız kayıpları karşılamaz. Almanya’dan 5 milyonun üzerinde, Fransa’dan 1 milyonun üzerinde, Hollanda’dan, İngiltere’den 2 milyonlarla ölçülen sayılarda insanlar gelirken Uzak Doğu’dan Çin’den, Japonya’dan Hindistan’dan 100’er bin kişi geliyor.

  O yüzden uzak pazarlara yönelik gayretleri sürdürmeliyiz. Benim dönemimde Brezilya’da da müşavirlik açtık. Ama ne yapıp edip Avrupa’yla ilişkilerimizi iyileştirmemiz, Rusya pazarında yeniden daha varlıklı ve kültürlü kesimlerin Türkiye’ye gelmesini sağlayıcı bir takım tanıtımlar yapmamız gerekiyor. Bizim komşularımız ülkemize akın akın gelmezse, onların gelmemesinin nedenleri, onların kanaatleri dünyanın başka pazarlarını da ilgilendirir. Avrupa Türkiye’yi terk ederse Uzak Doğu’dan Türkiye turizmini yeniden dünya beşincisi dünya altıncısı yapamayız.

  'KOMŞULARLA SIFIR SORUN; GERÇEKLEŞMESİ ZOR, TELAFFUZU BİLE GÜZEL BİR YAKLAŞIMDI'

  Görev dönemimde Avrupa ile çok iyi ilişkiler yaşamış, şanslı bir Kültür ve Turizm bakanlığı yaptım. Rusya da dahil buna. O zaman bizim komşularla sıfır sorun gibi belki gerçekleşmesi zor ama telaffuzu bile güzel bir yaklaşımımız vardı. Ne yazk ki son zamanlarda bu yaklaşım, bu telaffuz bir miktar zedelendi. Ama şunun altını çizmek isterim: Türkiye’nin Avrupa Birliği doğrultusu tarihsel doğrultudur. Siyasal iktidarların konjonktürel davranışları Türkiye’yi Avrupa Birliği doğrultusundan koparamaz, koparmaya gücü yetmez. Türkiye çağdaş uygarlık düzeyine doğru ilerleyen bir ülkedir. Yüz yıllık tarihimiz bunun kanıtıdır. Arada sırada siyasi iktidarların konjonktürel yalpalamaları olur, Avrupalı dostlarımızın bunu çok öne çıkarmamalarını, Türkiye halkının bu temel idaresini yok saymamalarını çok isterim. Türkiye’yi kimse defterden silmemeli. Avrupa ile Türkiye’nin birbirine ihtiyacı olduğunu ve bu ihtiyacın gereklerinin yerine getirilmesinin çok önemli olduğunun altını çizmek isterim.


  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 6.08.2017 - 18:09:19 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Ertuğrul Sarısu - 7.08.2017 11:56:03
  Sn Bakan söylemlerinize yürekten alkış tutmakla birlikte; keşke biraz da ülkede ısrarla uygulamaya çalışılan anayasaya aykırı ve suç olmasına rağmen sürekli kaşınılan Tek din, tek allah, Tek put, Tek totem, Tek arap vb dinsel kaos, ve uygulamaya konulan kabus üzerinde de 3- 5 kelime söyleyeseydiniz. Avrupalı bunu görmüyor mu? hepimiz iyi biliyoruz. Avrupalı için can güvenliği ve adalet önemlidir ve tatil için gidilecek onlarca ülke vardır.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Rusya'da kısıtlama getirilen Azur Air'den TurizmGüncel'e açıklama
  Türkiye Romanya’dan 160 bin paket tur yolcusu bekliyor
  Sadakat programı, yeni kategoriler... Airbnb otel müşterilerinin de peşinde
  Havaalanlarındaki o eziyeti ortadan kaldırmak için çalışma başlatıldı
  Anex Tour 20 Mart sonrası için harekete geçti
  Üç kişinin öldüğü otel yangını davasında otel sahibine tahliye
  DEİK'in Başbakana sunduğu turizm raporunda neler var?
  15 yılda 2.5 milyon misafir ağırladı, partnerlerine teşekkür etti
  'Antalya'da 5. otele gerek yok' dedi, Kıbrıs'a 150 milyon dolara otel açtı
  Marriott: Türkiye yeniden turistlerin gözdesi oldu
  Yunanistan hangi ülkeden ne kadar turizm geliri elde etti?
  Avrupa'da Türkiye rezervasyonları artarken, İspanya 2018'e nasıl başladı?
  TUI İngiltere'de Longman'ın koltuğuna oturacak isim belli oldu
  Hilton Adıyaman'da otel açtı
  TAV 175 milyon yolcuya hizmet verdi, 175 milyon euro kar etti
  Türkiye bu yıl ITB'ye iki bakanla katılacak
  Almanya seyahat pazarı 64.7 milyar euroya ulaştı, işte liderler
  Osman Ayık: Tahsislerin uzatlması sembolik bedellerle yapılmalı
  Bakan açıkladı: Booking.com bu sezon yeniden açılabilir
  Yağcı: Avrupa'daki erken rezervasyonlarda %60-80 artış var
  Bodrum'da 'acı' bir festival başlıyor
  Üç tane beş yıldızlı otelin yatırım teşvik belgesi iptal edildi
  Antalya önemli bir spor etkinliğine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor
  Konaklama sektörüne 371 milyon liralık yatırım teşvik belgesi verildi
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun