Erdoğan: Türk turizmcileri İran'da yatırım yapmaya teşvik ediyoruz

Erdoğan: Türk turizmcileri İran'da yatırım yapmaya teşvik ediyoruz
İran'ın başkenti Tahran'da İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülkenin, pek çok alanın yanında, turizm sektöründe de iş birliği yapacağını açıkladı.


İran'a resmi bir ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mevkidaşı Hasan Ruhani ile yaptığı görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

TÜRK TURİZMCİLERİ İRAN'DA YATIRIM YAPMAYA TEŞVİK EDİYORUZ''

Genel olarak iki ülkenin ekonomik ilişkilerine hareketlilik getirme kararı aldıklarını ifade eden Erdoğan, ''İki ülkenin kültür ve turizm bakanları arasındaki işbirliğinin büyük önem arz ettiğini vurgulayan Erdoğan, ''Bu konudaki tecrübemizi İran'la özellikle paylaşmak istiyoruz. Medeniyetler noktasında çok ciddi bir geçmişe sahip olan İran'a inanıyorum ki ülkemizden binlerce on binlerce insan ziyarete gelecektir. Şu anda Türkiye'den İran'a olan THY seferleri zaten bunun bir işaretidir. Turizm sektöründeki yatırımcılarımızı İran'da yatırım yapmaya teşvik ediyoruz.'' dedi.TİCARET MİLLİ PARA BİRİMLERİ İLE YAPILACAK

''Çok önemli kararlar aldık'' diyen İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise, Türkiye ve İran'ın bölge istikrarı için önemine işaret etti. İran'ın son dönemde Türkiye ile olan ilişkilerinin geliştiğine dikkat çeken Ruhani, ''İki ülkenin ticareti milli para birimi ile yapılacak.İki lke arasında seyhatleri kolaylaştırmak adına gümrük konularını çözmek için üç gümrük kapısının 24 saat çalışması konusunda anlaştık. İki kapı yarın 24 saat esasına göre çalışmaya başlayacak. Yıllık 30 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefleniyor. Türkiye İran'dan daha fazla doğalgaz alacağını söyledi.'' ifadelerini kullandı.

Ruhani konuşmasında ayrıca, Türkiye ve İran'ın ortak turizm ajansları geliştirme konusunda da mutabık kaldığını açıkladı.


Bu Haber 05.10.2017 - 11:03:57 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.