Erdoğan: Maşallah TÜRSAB'ta para bol!

Erdoğan: Maşallah TÜRSAB'ta para bol!
Efes Kongre Merkezi'nin açılışında konuşan Başbakan Erdoğan, turizm sektörüne yönelik önemli mesajlar verdi.

 
Eda Özsoy Turizm Güncel Kuşadası
 
Kamu ve özel sektör işbirliğinin Ege’deki en büyük yatırımı olan, kapasitesi ile Avrupa’da ilk 10 arasında bulunan Kuşadası Efes Kongre Merkezi,  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açıldı.
 
Açılışta TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, eski turizm bakanları Atilla Koç, Ertuğrul Günay, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ve Aydın Valisi Erol Ayyıldız da hazır bulundu.
 
ATİLLA KOÇ; KISA KES AYDIN HAVASI OLSUN
 
Efes Kongre Merkezi'nin açılışında ilk konuşmayı KOMER Başkanı Başaran Ulusoy yaptı. Daha sonra eski Turizm Bakanı Atilla Koç, misafirlere yönelik bir konuşma yaptı. Koç, "Kısa kes, Aydın havası olsun, demişler. Rüyamızı gerçekleştirdiniz. Allahım'a şükür olsun, bugünleri gösterene... Allah Başbakanımızdan razı olsun" dedi.
 
GÜNAY; BUGÜN EGE TURİZMİ İÇİN BAYRAMDIR
 
Daha sonra kürsüye eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay çıktı. Günay, şunları söyledi;

"Bu kürsüyü bu yapıyı bu eseri bütün hemşehrilerimizi özlemiştim. Güzel bir söz var. Vatanını en çok seven, ona en çok hizmet edendir. Marmaray Türkiye'nin unutamayacağı kalıcı bir eserdir.Bugün Ege turizmi için bayramdır. Önemli bir eserin açılışını gerçekleştiriyoruz. Allah bize yeni eserler bahşetsin."
 
ÇELİK; TÜM TÜRKİYE'YE HAYIRLI OLSUN
 
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ise şöyle dedi;
 
"Aydın'a çok değerli hizmetler yapıldı. Türkiye'nin ortasından bir çizgi çekelim. Bu çizginin üstünde kalan dünya, büyük krizlerle boğuşuyor. Alt tarafı ise siyasi krizlerle boğuşuyor. Tam 45 gündür bir ülkenin 15 yılda ancak yaşayabileceği bir ekonomik kalkınma sürecini yaşıyoruz. Demokratikleşme hamlesi 45 gün içinde gerçekleşti.Bu eserin yapılmasında emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz. Aydın'a yakışır bu kongre merkezinin bütün Türkiye'ye hayırlı olmasını diliyorum" 

BAŞBAKAN; TÜRSAB'DA MAŞALLAH PARA BOL
 
Daha sonra kürsüye çıkan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise şunları söyledi; 
 
"Efes Kongre Merkezi'nin ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu kongre merkezinin ülkemize kazandırılmasında emeği geçen üç bakanımızı dinlediniz. Başta TÜRSAB olmak üzere herkesi kutluyoruz. Bu kongre merkezi konusunu 2005 yılında konuştuk. Daha önce bitecekti bu merkez. TÜRSAB'da maşallah para bol. Yeri de parayı da verdik. Keşke 4 sene önce bitseydi. Bütün bunlara rağmen, böyle bir kongre merkezinde olmak iftihar meselesi. 
 
NEDEN İZMİR'DE BÖYLE BİR KONGRE MERKEZİ YOK
 
Gönlüm ister ki, böyle bir kongre merkezi İzmir'de olsun. İzmir'de şu anda böyle bir kongre merkezi yok. Bugün uluslararası bir toplantı yaptık. Ancak en büyük salon 600 kişi. Herhalde İzmir'e en büyük kongre merkezi yapmak da bizim iktidarımıza nasip olacak. Turizmi çok seviyorsunuz, yapın siz de yapın. Ne varsa, merkezi yönetimden gelecek. Yerel yönetimler nedense pek yanaşmıyorlar. 
 
ULUSOY'A YANIT VERDİ
 
Tren hattının Selcuk'a uzatılması konusuna gelince, Torbalı'dan buraya kadar olan kısım bitirilecek ve Selcuk'a kadar uzanmış olacak. Turizmin Türkiye için önemini biliyoruz. Bunun için turizme ciddi destekler verdik. Sektörü üç kat büyüttük. 2023 hedeflerimiz arasında 50 milyon turist, 50 milyar dolar turizm geliri var. Son 10 yılda turizmcilerle sıkı bir işbirliği içinde bu hedefimize ulaşacağımızdan kuşkunuz olmasın. Gayretleriniz için şimdiden teşekkür ediyorum. 
 
BELEK'E GİDİŞLER BİR UCUBEYDİ
 
Bizler iktidara gelirken, muhalefet bunlar iktidara gelirse, turizm çöker diyorlardı. Başbakanlığı ilk aldığımda ilk attığım adım, Antalya'dan Belek'e köylerin içinden gidiyordum. Muhteşem oteller ama Belek'e gidiş bir ucube. Bu yakışır mı; Siz bu lüks otellere buralardan giderseniz turistler gelir mi? gelmez. Oradaki otel sahipleriyle toplantı yaptım. İmece usulü işbirliği yapacağız dedik. Gelin siz de destek verin dedik. Antalya Havalimanı da hamam gibiydi. Giren çıkan belli değildi. Burayı da düzelteceğiz dedik. İkinci terminal binasını yaptık. Kemer istikametini de bölünmüş hale getirdik. Biz buyuz. 
 
MARİFET İLTİFATA TABİ, BUNU BEKLEMEK BİZİM HAKKIMIZ
 
Şimdi geliyorum Aydın'a.. Daha Başbakan değildim. Sizlere burada bir söz verdim. Aydın Denizli yolu bir felaketti. İlk işimiz bu yolu düzeltmek oldu. Tarih verdim ve bu tarihte bitirdim. Şu Kuşadası Limanı sinek avlıyordu. Biz burayı özelleştirdik. Şu anda adeta havalimanı binası gibi. Tıklım tıklım geliyor. Turistler geliyor. Bunu da yaptık. Ama marifet iltifata tabidir. Bunları da beklemek bizim hakkımız. Şu anda her ne kadar 8 yılda da bitmiş olsa da, Efes Kongre Merkezi. tarihle bugünü birleştiren önemli bir eser oldu. Kuşadası'nın Efes Kongre merkezini de içine alarak yeni mecralara açılacağına inanıyorum. İzmir'in de bu adımını atması gerekiyor. Bu kongre merkezinin turizm sektörüne her kuruluşa önemli katkılar sağlayacağını biliyorum. Zira Türkiye, kongreler ülkesi olmuştur. 
 
İSTANBUL'DA FİYATLAR UÇTU
 
Şu anda İstanbul otelleri ihtiyaca cevap veremiyor. Şu anda İstanbul'da fiyatlar uçtu. Benim bir komşu otel var. Oda fiyatları 7 binden bahsediyorlar. Demek ki, marifet iltifata tabidir. Efes'in de cazibesi bu kongre merkeziyle çok daha artacaktır.  
 
Türkiye'nin AB konusunda samimi çabaları var. Bizim AB üyeliğimizin her iki tarafa da sağlayacağı çok önemli faydalar var. Burayı Avrupa sınırları dışında tutmak, tamamen terstir. Yol medeniyettir, yol kesmek tehlikeli birşeydir. Yol açacağız. Hem gönüllere yol açacağız, hem de fiziki yolları açacağız. Bunun için durmadan yolumuza devam ediyoruz. 
 
OTELCİLİK HİZMETLERİNDE BATIYI ARATMIYORUZ
 
Turizm için bu fiziki mekanların çok önemli olduğuna inanıyorum. Biz otelcilik hizmetlerinde batıyı asla aratmıyoruz. Turizm, en avantajlı olduğumuz alanların başında geliyor. Türkiye, dünyada turizm gelirini en çok artıran üçüncü ülke durumunda. TÜRSAB başta olmak üzere herkesi tebrik ediyorum. "
 
EFES KONGRE MERKEZİ

Otel, sosyal tesisler, villalar, safari park gibi farklı bölümlerin yer alacağı Kuşadası Kongre Vadisi projesinin sadece ilk bölümünü oluşturan Kongre Merkezi'nin birinci kısmı 35 milyon YTL'ye mal oldu.
 
İkinci bölümde ise sosyal tesisler, yemek üniteleri, amfi tiyatro ve villalar, üçüncü bölümde 600 odalı otel, dördüncü bölümde de safari park yer alıyor. 600 yataklı otel için Hilton grubu ile KOMER şirketi arasında gerekli anlaşma imzalandı. Projenin toplam maliyeti 250 milyon YTL'yi aşıyor. Kuşadası Belediyesi, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), Uluslararası Kongre Tesisleri İşletmeciliği Şirketi (UKTAŞ), Aydın Özel İdaresi, Kuşadası Ticaret Odası, LİMAŞ, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Peninsula Turizm'in sahibi Tevfik Bağcı ve bazı turistik tesislerin ortak olduğu Kuşadası Kongre Vadisi şirketi KOMER, Avrupa'nın en büyük kongre merkezi projesi olarak tasarlandı.
 
CEMİL BAYKAL MERKEZİ ANLATTI
 
Kongre Merkezi Genel Müdürü Cemil Baykal, şu bilgileri verdi:

"Merkez bünyesinde, bir adet 2.690 kişilik büyük oditoryum, bir adet 745 kişilik küçük oditoryum, bir adet 3'e bölünebilen 800 kişilik toplantı salonu, bir adet 2'ye bölünebilen 400 kişilik toplantı salonu, Ana salonu 3.000 m2, bağlı iki fuayesi ile toplam 5.000 m2 kapalı ve 3.000 m2 açık alan sahip fuar bölümü, 33 adet 40 ila 220 kişi kapasiteye sahip komite ve küçük toplantı odaları yer almaktadır.
 
Toplam 6.500 m2 ye yaklaşan açık teras alanlarında oluşturulan alt yapı ile gerektiğinde 8.000 kişiye kadar yemek daveti mümkün olacaktır. Merkez, Ulusal Yangından Koruma Derneği (NFPA) standartlarına uygun koruma ve tahliye sistemi ile donatılmıştır. Engelli Dostu Kongre Merkezi'nde 2 engelli platformu ve 1 engelli asansörü yer almaktadır. Tüm yürüyüş alanları, girişler ve tuvaletler standartlara uygun dizayn edilmiştir."
 


Bu Haber 30.10.2013 - 20:38:31 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
 • hermes - 04.11.2013 - 07:42

  antalya 2. terminalini akp mi yaptı?b? bilmeyip de duyanlar sahici sanacak :)

 • Turizm genç... - 03.11.2013 - 09:43

  Asıl itibari ile olaya baktığımızda bu açılış o bölge için büyük bir adımdır. Kalkıp ta işte açılış AKP nın etkisinde kalmış dersek oradaki halka büyük yanlış yapmış oluruz Asıl denmesi gereken şey allah devletimizden , hükümetimizden ,turizm bak.razı olsun Elbette ki böyle şeyler olacaktır bu zamana kadar kim yapmış ki böyle işler yapsaydılar da bizde görseydik Devamının gelmesi dileklerimle...

 • ???? - 02.11.2013 - 12:23

  İzmir bu vatanın toprağı değil mi? nedir bu ayrımcılık yine buradada yaptılar.Sanki keni ceplerindeki paralarla yapıyor AKP. Bizden alınan vergilerle yaptığınız hizmetleri parti propogandası halinde sunuyorsunuz.Başaran Ulusoyun bu duruşunu tarih ve biz turizmciler hiç unutmayacak,kenisi ileride hep hakettiği şekilde anılacaktır.

 • Arzu - 31.10.2013 - 03:46

  Bu açılış Kıngre merkezi açılışı mı yoksa AKP parti toplantısı veya seçim için alt yapı mı hazırlıyor bazıları kenilerine anlaşılmış değil

 • genc turizmci - 31.10.2013 - 12:29

  evet maalesef AKP golgesinde kalmis acilis, arkadaski kalabalikta akp bayraklari var bir katilimci arkadasim da kadinlarla erkeklerin ayri oturtuldugunu soyledi bir tarafta erkekler bir tarafta kadinlar giriste akp bayragi dagitilmis,bu bir rezalet

 • KOMER i kim yaptı? - 31.10.2013 - 09:44

  Pardon, bu KOMER i AKP mi yaptı yoksa TÜRSAB mı? AKP ilçe açılışına çevirmişsiniz orayı Başaran bey habernizi yok.

 • Turizme Gölge Düşürmeyin - 31.10.2013 - 09:32

  Bu convention center açılışımı AK parti mitingimi arkadfa açılan bayraklar bu açılışa çok yakışmışGölge etmeyin demek geliyor içinden insanın

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.