Commerzbank'dan Türkiye raporu: Ekonomi ve turizm verileri şüpheli

Commerzbank'dan Türkiye raporu: Ekonomi ve turizm verileri şüpheli
Alman devletinin hissesi bulunan Commerxbank'ın yayınladığı Türkiye raporunda, ülke turiminin durumuna da yer verildi. TÜİK'in açıkladığı büyüme rakamları ile ilgili olarak ''Türkiye, şaka mı yapıyorsun'' başlıklı bir rapor hazırlayan Comemrbank'ın GOÜ stratejisti Lutz Karpowitz, bu yıl Türkiye'ye gelecek Alman turist sayısının 1.5 milyon seviyesinde kalacağını iddia etti.Alman Commerzbank'ın hazırladığı Türkiye raporunda, TÜİK'in açıkladığı büyüme rakamlarının ve turizm verilerinin şüpheli olduğu iddia edildi. Sözcü gazetesinin BNE Intellinews'ten aktardığı habere göre raporda, Türkiye'nin resmi büyüme rakamlarının 'şüpheliden çok daha fazla' olduğu ve hatta 'siyasi olarak etkilenmiş' bile olabileceği yorumu yapıldı.

RAPORDA TÜRKİYE'NİN TURİZM RAKAMLARI DA SORGULANIYOR

Raporda Türkiye'nin 2017 yılı turizm rakamlarının da sorgulandığı görülüyor. Rapora göre, Türkiye'de geçen sene yaşanan terörist saldırılarının, başarısız darbe girişiminin ve Moskova ile yaşanan uçak krizinin ardından düşen turizm rakamlarının nasıl bu kadar yüksek olduğu tartışma konusu. Analistlere göre, turizmdeki toparlanma zayıf lira'ya ve Ruslarla düzelen ilişkilere bağlanabilir ancak Commerzbank raporunu kaleme alan Karpowitz'e göre, Rusya ve Orta Doğu'dan gelen turist sayısının artması, Batı Avrupa'dan, özellikle de Almanya tarafından düşen turist sayısını telafi edecek nitelikte değil.

''BU YIL ANCAK 1.5 MİLYON ALMAN TURİST GİDER''

Karpowitz, Alman turistlerin son yıllarda Türkiye'ye gelen tüm turist sayısının yüzde 15'ni oluşturduğuna ancak iki ülke arasındaki gerginliklerin artmasının bu yıl gelen turist sayısını önemli ölçüde düşürdüğüne dikkat çekiyor. Öte yandan Alman dışişleri Bakanı'nın Temmuz ayında Türkiye'nin ziyaretçiler için güvensiz olduğu uyarısı ve Commerzbank, 2016 yılında 3.9 milyon Alman turistin Türkiye'yi ziyaret etmesine karşın 2017 yılında bu rakamın 1,5 milyon daha az seyahat olacağı notu düştü.


Bu Haber 15.09.2017 - 10:38:20 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.