Çavuşoğlu'ndan Antalya vaatleri: Sağlık turizmi, 3. havaalanı, hızlı tren...

  19.12.2017 - 09:50:55  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'da katıldığı bir toplantıda kentle ilgili önemli vaatlerde bulundu. Türkiye'nin şu anda deniz, kum, güneş turizminden 30-40 milyar dolar gelir elde ettiğini belirten Çavuşoğlu, sağlık turizminde 50 milyar dolarlık gelir hedeflediklerini söyledi.  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sağlık turizmi konusunda Antalya'da iddialı açıklamalarda bulundu. Antalya'yı teknoloji şehri, sağlık turizminin başkenti ve üniversiteler kenti yapacaklarını, sağlık turizminden de 50 milyar dolar gelir hedeflediklerini belirten Çavuşoğlu, Antalya'ya iki koldan hızlı tren getireceklerini ayrıca kente bir havalimanı daha yapacaklarını açıkladı.  Antalya Büyükşehir Belediyesin'nin düzenlediği 4. Muhtarlar İstişare Toplantısı'na katılan Çavuşoğlu, bu yıl turizm sektörünün geçen yıla göre iyi geçtiğini, Rusya'dan gelen turist sayısında yüzde 500 artış olduğunu ifade etti. 

  ''ANTALYA'YA 1500 YATAKLI ŞEHİR HASTANESİ YAPACAĞIZ''

  Dünya gazetesinden Fkri Cinokur'un haberine göre Çavuşoğlu, "Antalya'yı sağlık turizminin de başkenti yapacağız. Bunun için altyapılarını hazırlamamız gerekiyor. Bir taraftan özel, bir taraftan devlet hastaneleri ilçelerimizdeki hastaneleri tamamlıyoruz. Hastanelerimizin eksik olan cihazlarını gönderiyoruz. Doktor ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz. Antalya'ya 1500 yataklı şehir hastanesini kazandıracağız. Araştırma hastanemiz, tıp fakültemiz, diğer hastanelerimizle ağız ve diş sağlığı merkezlerimizle, tüm hastanelerimizle Antalya, yavaş yavaş sağlık turizminin de başkenti olmaya başladı. Bundan sonra sağlıktan çok gelir elde edeceğiz" dedi.

  ''SAĞLIK TURİZMİNDE 50 MİLYAR DOLAR GELİRE ULAŞACAĞIZ''

  Sağlık turizminde, deniz kum ve güneş turizminden çok daha fazla gelir elde edeceklerini anlatan Bakan Çavuşoğlu, ‘'Bunun için de geçen yıl önemli bir fuar gerçekleştirdik. 4 günde yabancı fimalarla 10 milyar TL'lik sözleşme imzalandı. Her yıl Cumhurbaşkanımızın himayesinde yapacağız ki biz şu anda 30-40 milyar dolar turizmden elde ediyoruz. İnşallah sadece sağlık turizminde 50 milyar dolara ulaşacağız" diye konuştu. Antalya'nın aynı zamanda eğitim kenti olması için de çalıştıklarını ifade eden Çavuşoğlu, şunları kaydetti: "Antalya'mızı üniversiteler şehri yapacağız dedik. Halen 5 üniversite var. İnşallah Manavgat'ta bir üniversite, batı Antalya'da da bir üniversite daha kurulacak. Üniversite sayısı 7'e çıkacak. Önümüzdeki süreçte hedefimiz 10 üniversite. Gaizpaşa'da Uzay Bilimleri ve Havacılık Fakültesi açacağız."

  ''ANTALYA'YA ÜÇÜNCÜ HAVALİMANINI YAPACAĞIZ''

  Antalya'nın kongre şehri olması için de çalışmalarının sürdüğünü anlatan Çavuşoğlu, "2 kulvardan hızlı treni Antalya'ya getiriyoruz. Antalya'ya 3. Havaalanını da kazandıracağız'' dedi.
  Antalya'ya 10.5 milyon turist geldi

  Yılın 11 aylık döneminde Antalya Havaalanı'na 9 milyon 617 bin 29, Gazipaşa Havaalanı'na da 805 bin 736 olmak üzere toplam 10 milyon 422 bin 765 turist geldi.

  Geçen yıla göre Antalya'ya gelen Rus turist, 11 aylık dönemde yüzde 688 artarak yüzde 38.42 oran ile ilk sırada yer aldı. Bu dönemde 3 milyon 695 bin 69 Rus turist Antalya'yı ziyaret etti. Alman turist sayısı geçen yıla göre yüzde 16 düşmesine rağmen 1 milyon 662 bin 604 turist ile ikinci sıradaki yerini korudu. Ukrayna'dan gelen turist sayısı ise yüzde 24 artışla 712 bin 176'ya ulaştı. Ukrayna böylece üçüncü sırayı aldı. İngiliz turist sayısı da yüzde 8 artarak 357 bin 786'ya ulaştı. Hollandalı turist sayısı yüzde 16 düşüşle 254 bin 727'ye geriledi. Buna rağmen Hollandalı turistler 5. sırada yer aldı.

  ERKAN YAĞCI: 2018 YILINA MORALLE GİRİYORUZ

  Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Dr. Erkan Yağcı, Rusya pazarının 2017 de çok güçlü büyüdüğünü ve geliştiğini söyledi. Turizmde geri dönüşün 2017 yılında hızlı olduğunu belirten Yağcı, şöyle konuştu: "Antalya'da 2014 yılı turizmde altın bir yıl olmuştu. 12 milyon turiste ulaşmıştık. 2016 krizinden sonra bu yıl toparlanma sürecine girdik. Antalya'da 11 aylık dönemde 10 milyon turist sayısı aşıldı. 2018 yılı için umutluyuz. Avrupa'da özellikle Almanya pazarında, İskandinav ve Benelüx ülkelerinde iyileşme bekliyoruz. 2018 yılına moralle giriyoruz."
  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 19.12.2017 - 09:50:55 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  fikret bayar - 21.12.2017 17:23:04
  sn bakanı antalya ile ilgili açıklamalarda çok takip edemiyorum. hızlı trenden söz etmesi beni sevindirdi, alanyalı olarak sn bakan gazipaşa- demre arasına kıyı raylı sistemi düşünüyor mu. Şu anda alanya- antalya arasındaki kara ulaşımını ve yapılan çalışmaları yeterli buluyor mu. akp kurucusu 15 yıldır antalya milletveli ve bakan olarak antalya sorunlarını çözümünde yeterli katkıyı yaptığını ve sonuçlarından memnun mu. özellikle sadece ulaşıma yatırım yapan bir hükümet üyesi olarak antalya nın kent içi ve çevre illerle olan bağlantı yolları yeterlimi. boş vaat değil. hizmet görmek istiyoruz. konya- hadim arasına yapılan karayolu çalışmalarını görünce (hadim den konya ya gider iken karşınızdan en yoğun saatte bile 30 araç gelmez) antalya- alanya arasındaki trafiği görünce çıldırıyorum. yatırımlarda öncelik nedir. karayollarında hiç mühendis yokmu. trafik yoğunluğu yatırım önceliğini belirleyici olmuyor mu.
  Turist - 26.12.2017 19:56:34
  Aksu da tarladan 5 kuruşa çıkan domatesi Antalya Pazarında 4 tl ye sattıran , Antalya-Alanya arası tren hattı döşeyemeyenler , Antalya ya Metro yerine hafif raylı sistem yapanlar ,Şehir Merkezinden Havalimanına , Kundu dan şehir merkezine giden otobus hattını bile 2015 te hizmete sokanlar Hızlı treni de 2075 te hizmete sokar..Böyle devam...


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Deniz Uğur: Sağlıklı iletişim Almanya'dan daha çok turist getirecek
  Küresel turizmden olumlu sinyaller, büyüme devam edecek
  2017 yılında 33 bin yeni otel yatağı için teşvik verildi
  87 milyar euro turizm geliri elde etti, ABD'nin koltuğuna oturdu
  Kaza yapan Pegasus uçağıyla ilgili THY New York uçağı senaryosu
  Ertuğrul Özkök: Çanakkale uydurulmuş bir isim, kentin adı Troya olmalı
  Dört turizm şirketinin 81 milyon liralık yatırım teşvik belgesi iptal edildi
  19 yeni otel daha yolda, 5 yıldızlı oteller hangi illere yapılacak?
  Antalya'daki gıda ve içecek fuarına 'alkollü içki' yasağı
  12 gündür haber alınamayan Bodrumlu turizmcinin cesedine ulaşıldı
  Mısır'a merkez bankası ve IMF kökenli ekonomist turizm bakanı
  Avusturya basını: Türkiye'de 5 yıldızlı otelde tatil 4 yıldız fiyatına
  2018'de Türkiye nasıl bir turizm performansı gösterecek? İşte 4 senaryo
  Bakan Kurtulmuş: Elimde olsa ruhsat vermem!
  TUI İngiltere'nin bir şehrinden daha Dalaman'a uçuş başlatıyor
  TÜRSAB seçimlerine katılım için son 9 gün
  Pegasus'un Trabzon kazası ile ilgili tüm gelişmeler: Ahbap-çavuş ilişkisi...
  Fadıl Akgündüz'ün Caprice Gold projesinde 700 mağdura tebligat gitti
  Numan Kurtulmuş Türkiye'nin 2018'deki turist hedefini açıkladı
  Bakan yineledi: Her şey dahil sisteminden çıkmamız lazım
  Mısır konusunda Rus operatörlerin kafası karışık, Anex beklemeye geçti
  Rusya'dan Türkiye'ye 905 bin kişiyi kapsayan turist yasağı
  Türkiye'den üç otel Conde Nast'ın 'Golden List 2018' listesinde
  Antalya-Konyaaltın'da ucube binalar yükseliyor
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun