Benzer Haberler:
  Turist günde İstanbul'da 108, Antalya'da 45 dolar harcıyor
  2018'in en ucuz 'her şey dahil' destinasyonları belli oldu
  Qatar Airways Antalya uçuşlarına başladı
  Almanya'da mayıs ayının kazananları belli oldu, Antalya ne durumda?
  Kılıçdaroğlu Antalya'da turizmcilere seslendi: İntikam alır gibi...
  Antalya'da düzenlenen IMWF meyvelerini vermeye başladı
  '500 milyon dolarlık o pastadan Türkiye daha fazla pay alabilir'
  Avustralya milli takımı hazırlık kampı için Antalya'yı seçti
  Erkan Yağcı: Şimdiden 2019 yılına hazırlanmalıyız!
  Antalya'da düzenlenen IMWF, muhteşem gala gecesi ile sona erdi

  Çavuşoğlu'ndan Antalya vaatleri: Sağlık turizmi, 3. havaalanı, hızlı tren...

  19.12.2017 - 09:50:55  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'da katıldığı bir toplantıda kentle ilgili önemli vaatlerde bulundu. Türkiye'nin şu anda deniz, kum, güneş turizminden 30-40 milyar dolar gelir elde ettiğini belirten Çavuşoğlu, sağlık turizminde 50 milyar dolarlık gelir hedeflediklerini söyledi.  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sağlık turizmi konusunda Antalya'da iddialı açıklamalarda bulundu. Antalya'yı teknoloji şehri, sağlık turizminin başkenti ve üniversiteler kenti yapacaklarını, sağlık turizminden de 50 milyar dolar gelir hedeflediklerini belirten Çavuşoğlu, Antalya'ya iki koldan hızlı tren getireceklerini ayrıca kente bir havalimanı daha yapacaklarını açıkladı.  Antalya Büyükşehir Belediyesin'nin düzenlediği 4. Muhtarlar İstişare Toplantısı'na katılan Çavuşoğlu, bu yıl turizm sektörünün geçen yıla göre iyi geçtiğini, Rusya'dan gelen turist sayısında yüzde 500 artış olduğunu ifade etti. 

  ''ANTALYA'YA 1500 YATAKLI ŞEHİR HASTANESİ YAPACAĞIZ''

  Dünya gazetesinden Fkri Cinokur'un haberine göre Çavuşoğlu, "Antalya'yı sağlık turizminin de başkenti yapacağız. Bunun için altyapılarını hazırlamamız gerekiyor. Bir taraftan özel, bir taraftan devlet hastaneleri ilçelerimizdeki hastaneleri tamamlıyoruz. Hastanelerimizin eksik olan cihazlarını gönderiyoruz. Doktor ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz. Antalya'ya 1500 yataklı şehir hastanesini kazandıracağız. Araştırma hastanemiz, tıp fakültemiz, diğer hastanelerimizle ağız ve diş sağlığı merkezlerimizle, tüm hastanelerimizle Antalya, yavaş yavaş sağlık turizminin de başkenti olmaya başladı. Bundan sonra sağlıktan çok gelir elde edeceğiz" dedi.

  ''SAĞLIK TURİZMİNDE 50 MİLYAR DOLAR GELİRE ULAŞACAĞIZ''

  Sağlık turizminde, deniz kum ve güneş turizminden çok daha fazla gelir elde edeceklerini anlatan Bakan Çavuşoğlu, ‘'Bunun için de geçen yıl önemli bir fuar gerçekleştirdik. 4 günde yabancı fimalarla 10 milyar TL'lik sözleşme imzalandı. Her yıl Cumhurbaşkanımızın himayesinde yapacağız ki biz şu anda 30-40 milyar dolar turizmden elde ediyoruz. İnşallah sadece sağlık turizminde 50 milyar dolara ulaşacağız" diye konuştu. Antalya'nın aynı zamanda eğitim kenti olması için de çalıştıklarını ifade eden Çavuşoğlu, şunları kaydetti: "Antalya'mızı üniversiteler şehri yapacağız dedik. Halen 5 üniversite var. İnşallah Manavgat'ta bir üniversite, batı Antalya'da da bir üniversite daha kurulacak. Üniversite sayısı 7'e çıkacak. Önümüzdeki süreçte hedefimiz 10 üniversite. Gaizpaşa'da Uzay Bilimleri ve Havacılık Fakültesi açacağız."

  ''ANTALYA'YA ÜÇÜNCÜ HAVALİMANINI YAPACAĞIZ''

  Antalya'nın kongre şehri olması için de çalışmalarının sürdüğünü anlatan Çavuşoğlu, "2 kulvardan hızlı treni Antalya'ya getiriyoruz. Antalya'ya 3. Havaalanını da kazandıracağız'' dedi.
  Antalya'ya 10.5 milyon turist geldi

  Yılın 11 aylık döneminde Antalya Havaalanı'na 9 milyon 617 bin 29, Gazipaşa Havaalanı'na da 805 bin 736 olmak üzere toplam 10 milyon 422 bin 765 turist geldi.

  Geçen yıla göre Antalya'ya gelen Rus turist, 11 aylık dönemde yüzde 688 artarak yüzde 38.42 oran ile ilk sırada yer aldı. Bu dönemde 3 milyon 695 bin 69 Rus turist Antalya'yı ziyaret etti. Alman turist sayısı geçen yıla göre yüzde 16 düşmesine rağmen 1 milyon 662 bin 604 turist ile ikinci sıradaki yerini korudu. Ukrayna'dan gelen turist sayısı ise yüzde 24 artışla 712 bin 176'ya ulaştı. Ukrayna böylece üçüncü sırayı aldı. İngiliz turist sayısı da yüzde 8 artarak 357 bin 786'ya ulaştı. Hollandalı turist sayısı yüzde 16 düşüşle 254 bin 727'ye geriledi. Buna rağmen Hollandalı turistler 5. sırada yer aldı.

  ERKAN YAĞCI: 2018 YILINA MORALLE GİRİYORUZ

  Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Dr. Erkan Yağcı, Rusya pazarının 2017 de çok güçlü büyüdüğünü ve geliştiğini söyledi. Turizmde geri dönüşün 2017 yılında hızlı olduğunu belirten Yağcı, şöyle konuştu: "Antalya'da 2014 yılı turizmde altın bir yıl olmuştu. 12 milyon turiste ulaşmıştık. 2016 krizinden sonra bu yıl toparlanma sürecine girdik. Antalya'da 11 aylık dönemde 10 milyon turist sayısı aşıldı. 2018 yılı için umutluyuz. Avrupa'da özellikle Almanya pazarında, İskandinav ve Benelüx ülkelerinde iyileşme bekliyoruz. 2018 yılına moralle giriyoruz."
  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 19.12.2017 - 09:50:55 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  fikret bayar - 21.12.2017 17:23:04
  sn bakanı antalya ile ilgili açıklamalarda çok takip edemiyorum. hızlı trenden söz etmesi beni sevindirdi, alanyalı olarak sn bakan gazipaşa- demre arasına kıyı raylı sistemi düşünüyor mu. Şu anda alanya- antalya arasındaki kara ulaşımını ve yapılan çalışmaları yeterli buluyor mu. akp kurucusu 15 yıldır antalya milletveli ve bakan olarak antalya sorunlarını çözümünde yeterli katkıyı yaptığını ve sonuçlarından memnun mu. özellikle sadece ulaşıma yatırım yapan bir hükümet üyesi olarak antalya nın kent içi ve çevre illerle olan bağlantı yolları yeterlimi. boş vaat değil. hizmet görmek istiyoruz. konya- hadim arasına yapılan karayolu çalışmalarını görünce (hadim den konya ya gider iken karşınızdan en yoğun saatte bile 30 araç gelmez) antalya- alanya arasındaki trafiği görünce çıldırıyorum. yatırımlarda öncelik nedir. karayollarında hiç mühendis yokmu. trafik yoğunluğu yatırım önceliğini belirleyici olmuyor mu.
  Turist - 26.12.2017 19:56:34
  Aksu da tarladan 5 kuruşa çıkan domatesi Antalya Pazarında 4 tl ye sattıran , Antalya-Alanya arası tren hattı döşeyemeyenler , Antalya ya Metro yerine hafif raylı sistem yapanlar ,Şehir Merkezinden Havalimanına , Kundu dan şehir merkezine giden otobus hattını bile 2015 te hizmete sokanlar Hızlı treni de 2075 te hizmete sokar..Böyle devam...


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Bu da oldu: Turizmciden 'ben iç savaş istiyorum' mesajı
  Lufthansa şimdi de Norwegian Air'e göz dikti
  İngiltere'den Tunus turizmini rahatlatan karar
  Dijital dünyanın iki devi Marmaris'te
  Ferit Şahenk şimdi de otelini mi satıyor?
  SİT derecesi 1'den 3'e düşürülen MİT kampına otel mi yapılacak?
  İspanya 5 ayda 5 ülkeden 15 milyon turist aldı
  Can Pulak yazdı: Muğla ile ilgili gerçekleri bilelim
  İspanya'da bir bölge 'sarhoş turizmi'ne savaş açtı, kısıtlama gliyor
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  Beş otelin yatırım teşvik belgesi iptal edildi
  Konaklama sektörü 160 milyon liralık teşvik aldı, bin 900 yeni yatak geliyor
  Mayıstaki işe alımlarda en büyük artış turizm sektöründe yaşandı
  Adalar'daki faytonlar için düzenleme gündemde
  Almanya'da acente satışları 2015 seviyesine ulaştı ama...
  Kemer'de tur otobüsü kazası, 6 yaralı
  Thomas Cook o turistler için Türkiye'den 63 oteli programına aldı
  Kruvaziyer pazarında 1 milyar dolarlık dev satın alma
  Turist günde İstanbul'da 108, Antalya'da 45 dolar harcıyor
  Çin'de tanıtım için 'Dubai modeli' önerisi
  Turizm yöreleri yerli turiste bu sefer 'gelin' değil 'gidin' dedi
  Kültür ve Turizm Bakanlığın'da iki yeni atama
  Tatilde büyük vurguna hazırlanıyorlar, bu internet adreslerine dikkat!
  TÜRSAB'dan UKOME açıklaması: Tekrar etmemesini umuyoruz
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun