Benzer Haberler:
  İstanbul 'dünyanın en iyi 15 şehri' arasına girdi
  İşte Antalya'nın ilk 6 aydaki paket tur liderleri
  Intourist, St Petersburg-Antalya seferlerinin sayısını artırıyor
  İşte Türk otelleri ile İspanya otelleri arasındaki fiyat farkı
  Almanya pazarından Antalya'ya kötü haber
  İstanbul turizmini, yılın ikinci yarısında hareketli günler bekliyor
  Haziranda Antalya'ya gelen her 100 turistten 42'si Rus
  Natalie Tours tüm charter uçuşlarını durdurdu
  Alman tur operatörü İstanbul'da ofis açma kararı aldı
  TÜROB'dan seçim açıklaması: Yapısal reformlar hızlandırılmalı

  Bayındır: Antalya kapalı bir kazan, İstanbul Türkiye'nin turizm platformu

  29.03.2018 - 13:16:00  Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Timur Bayındır, İstanbul'un Türkiye turizmi için bir platform vazifsi gördüğünü belirtti.  Hyatt Centric Hotel'de TÜROB'un mart ayı yemekli toplantısında konuşan Timur Bayındır, turizm açısından İstanbul'un önemine değindi. ''İstnbul Türkiye'nin turizm platformudur'' diyen Bayındır, ''Antalya patladı çatladı haberleri var. Antalya kapalı bir kazan. Patlasa da, çatlasa da kendi içinde patlayıp öatlıyor. istanbul ise Türkiye'nin hem tanıtım yüzü hem de platformu. Çünkü İstanbul'a gelen turist buradan Sivas'a, Kapadokya'ya, Diyarbakır'a hatta Antalya'ya gidiyor.'' ifadelerini kullandı.  ''AVRUPA'DA DOLULUKLARDA EN BÜYÜK ARTIŞ TÜRKİYE'DE''

  Türkiye'nin Şubat 2018 otel doluluklarının, yüzde 23.5 artarak yüzde 62.5 olarak kaydedildiğini açıklayan Bayındır, Avrupa ülkeleri arasında dolulukta en yüksek artış oranını Türkiye elde ettiğini kaydetti. Bayındır,  “İyimser beklentilerimizin en azından turist sayısı artışında gerçekleştiğini görüyoruz. Fiyatlarda da henüz arzu ettiğimiz düzeyde olmasa da, küçük oranlı da olsa artış başlaması sevindirici” diye konuştu. Bayındır, İstanbul’un turizmde özel olarak ele alınması gerektiği görüşünü yineleyerek, “İstanbul kazanırsa Türkiye kazanır” dedi.

  ''2018'E UMUTLU BAŞLADIK''

  2018 yılına umutlu başladıklarını hatırlatan Bayındır, “2018 yılının ilk 3 ayını geride bıraktık. 2018, geçen 2 yıla göre daha iyimser beklentilerle başladığımız bir yıl oldu. İlk 3 aylık gerçekleşmelere baktığımızda da bu beklentilerin en azından turist sayısı artışında gerçekleştiğini görüyoruz. Fiyatlarda da henüz arzu ettiğimiz düzeyde olmasa da, küçük oranlı da olsa artış başlaması sevindirici” diye konuştu.  ''FİYATLAR YAVAŞ SEYİRDE''

  TÜROB Başkanı Timur Bayındır, dünya çapında veri ve analiz şirketi STR'nin TÜROB için hazırladığı ‘Şubat 2018 Ülke Performans Raporu’nda yer alan verilerle ilgili şu bilgileri verdi: “Türkiye’nin Şubat 2018’de ADR, yani Average Daily Rate olarak adlandırılan ortalama günlük satılan oda bedeli geçen yılın Şubat ayına göre yüzde 1.9 artışla 57.4 Euro’ya yükseldi. RevPar olarak adlandırılan toplam oda sayısı üzerinden odabaşı elde edilen gelirler ise yüzde 25.9 artışla 35.9 Euro’ya çıktı. İstanbul’un Şubat 2017’de yüzde 48.2 olan doluluk oranı, Şubat 2018'de yüzde 35.1 artarak yüzde 65.1 olarak ölçüldü. Avrupa’da doluluklarda en yüksek artışı yaşayan destinasyon İstanbul oldu. Şubat 2018’de İstanbul’da ortalama günlük satılan oda bedeli 68.7 Euro ile 2017'ye göre yüzde 3.3 arttı. Toplam oda sayısı üzerinden odabaşı elde edilen gelirlerde (RevPAR) ise geçen yıla oranla yüzde 39.6 artış yaşandı ve 44.7 Euro olarak ölçüldü.”

  ''AVRUPA'DAN GERİ DÖNÜŞ SÜRÜYOR''

  “Hükümet tarafından kruvaziyer, turist geriren uçaklara verilen yakıt desteği gibi teşviklerin de, umutla başladığımız 2018 yılına pozitif yönde katkı sağlayacağına canı gönülden inanıyoruz” diyen Bayındır, şunları söyledi: “Bu gelişmeler ışığında 2018 yılına ilişkin umutlarımızın devam ettiğini söyleyebilirim. Katıldığımız bütün büyük fuarlarda Türkiye olarak aldığımız sonuçlar da bu umutlarımızın artmasını sağlıyor. Londra, Berlin, Moskova, Tahran, Utrecht, Madrid… Türkiye’yi çok yakından ilgilendiren hemen hemen tüm uluslararası fuarlarda olumlu sonuçlar aldık. Özellikle son iki yıldır gerileme yaşayan Türkiye’nin ana turizm pazarları niteliğindeki Avrupa’dan geri dönüş başlamasından büyük memnuniyet duyuyoruz.”

  ''İSTANBUL KAZANIRSA TÜRKİYE KAZANIR''

  İstanbul’a tanıtımlarda özel bir önem verilmesi gerektiği görüşünü yineleyen Bayındır, “Türkiye’nin marka şehri İstanbul’a gerek tanıtımlarda gerekse teşvik uygulamalarında özel bir önem verilmesi gerektiğini yine tekrarlıyorum. Zira İstanbul, turizmde kazanırsa bütün Türkiye kazanır. İstanbul bir çok şehir için bağlantı noktasıdır. İstanbul bir merkezdir. Herkes İstanbul’a gelir ve buradan başka yerlere geçer. Sözgelimi İstanbul çalışamıyorsa Kapadokya’nın çalışma şansı sıfırdır. Kongre turizminin yeniden canlandırılması için gereken uygulamaların ivedilikle hayata geçirilmesi gerekir. Fiyatlarımızın yeniden istediğimiz düzeylere gelmesinde en etkili gelişme kongre turizmi olacaktır. İstanbul otellerinde doluluklarda yükseliş başlamasına rağmen iş, toplantı ve kongre turizmi trafiğinde henüz yükseliş olmaması nedeniyle fiyat artışının önü açılamıyor. Fiyatların artışını sağlayacak en önemli etken kongre ve toplantı turizminin yeniden canlanması olur” değerlendirmesini yaptı.  HÜSEYİN YAYMAN: TÜRK TURİZMİ SESSİZ BİR DEVRİM GERÇEKLEŞTİRDİ

  Yemekte bir konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Hüseyin Yayman ise, Türkiye turizminin eksiklerine ve başarılarına değindi.

  ''Türkiye dünyanın en büyük açık hava müzesi'' diyen Yayman, Türk turizminin sessiz bir devrim gerçekleştirdiğini, turist sayısında 6, turizm gelirlerinde ise 12. sırada olduğunu ifade etti.

  ''PROBLEMLERE HAKİMİZ''

  Yayman, konuşmasının devamında şu noktaların altını çizdi:

  Turizmin 12 aya yayılamaması, lokasyonların sorunu, turizmin deniz, kum, güneşe sıkışması konularındaki problemlere hakimiz.

  ''AVRUPA OLMADAN 2023 TURİZM HEDEFLRİNE ULAŞAMAYIZ''

  İkinci bir meselemiz ise pazarları .elitlendirmek. Alternatif pazar arayışlarını Avrupa'dan vazgeçmek şeklinde yansıtanlar var. Avrupa pazarı bizim için olmazsa olmaz bir pazar. Avrupa pazarı olmadan 2023 hedefi olan 50 milyon turizm 50 milyar dolar gelir hedefine ulaşamayız. 

  ''2017'DE AYAĞA KALKTIK, ŞİMDİ KOŞMA ZAMANI''

  Bir meselemiz de tanıtım, markalaşma ve yeni hedefler belirleme. FETÖ darbesi nedeniyle 2016'da büyük sıkıntı çektik. 2017'de ayağa kalktık, şimdi koşma zamanı. Bakanlık, sektör ve meslek birlikleri el ele verirsek, 2018'de 40 milyon turist getirmenin mümkün olduğuna inanıyorum.''  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 29.03.2018 - 13:16:00 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  TÜRSAB heyetinin Bakan Ersoy'a yaptığı ziyarette hangi konu konuşuldu?
  Mehmet Ersoy'un yardımcıları belli oldu
  Rus büyükelçi vizeler için umutsuz konuştu: Rusya hazır değil
  16 yaşındaki stajyerin otelde ölümüyle ilgili dava sonuçlandı
  TÜRSAB'da 4 Yöre Temsil Kurulunun seçimleri daha tamamlandı
  Rusya'da bir seyahat şirketi iflası daha: Çıkış yolu bulamadık!
  Erdoğan bakanlık için Mehmet Ersoy'a ETS şartı mı koştu?
  Mehmet Ersoy her hafta sektörle toplantı yapacak
  İzmir turizmi ilk 6 ayda yüzde 20 büyüdü
  Fuar ve tanıtım desteklerinde önemli değişiklik: Kapsam genişledi
  Antik kentin üzerine yapılan AVM, imar barışı için başvuru yaptı
  CNR Expo Fuar Merkezinde 5 ayda ikinci yangın
  Rus tatil sitesi: Türkiye tatili fiyatları %2 düştü, satışlar %42 arttı
  Alman tur operatörü İzmir'de otel açacağını duyurdu
  Uyanık İngiliz turistler, bunlar olmadan reklamasyon davası açamayacak
  Türk Hava Yolları, Singapurlu şirketle yaptığı anlaşmadan çekildi
  Haziranda Türkiye'de hangi ülke vatandaşı kaç konut aldı?
  Sağlık turizmi torba yasaya girdi, USHAŞ adında şirket kuruluyor
  Numan Kurtulmuş'un yeni görevi belli oldu
  Iventum Global bu yıl 15 Hint düğünü yapmayı hedefliyor
  Rosati: Türk otelci fiyat arttırırken temkinli olmalı!
  Dünyanın en iyi hava yolu şirketleri açıklandı, THY 6 sıra birden geriledi
  Besa Group'un Bodrum'a yapacağı 50 milyon $'lık otel için imzalar atıldı
  'Henüz Türkiye'ye gelmemiş milyonlarca Rus turist var'
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun