Baraner: JT Touristik ve Monarch iflaslarında Türkiye'nin de rolü var

  6.10.2017 - 10:49:33  Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Yurtdışı Temsilcisi Hüseyin Baraner, Almanya'daki JT Touristik ve İngiltere'deki Monarch Airlines iflaslarında Türkiye'nin de wtkisi olduğunu söyledi.  Avrupa turizm pazarında yaşanan kan kayıplarının yabancı turizm şirketlerine büyük darbe vurduğunu belirten Baraner, Almanya'daki JT Touristik ve İngiltere'deki Monarch Airlines iflaslarınıns adece başlangıç olduğunu, Avrupa turizm pazarının Türkiye ile ilişkileri sağlamlaştırmaması durumunda yeni iflasların yaşanabilecğeini söyledi.

  ''BAŞKA ŞİRKETLER DE ZOR DURUMDA KALABİLİR''

  Rusya'da yaşanan ziyaretçi artışına rağmen başta Almanya olmak üzere Avrupa genelindeki kaybın devam ettiğini belirten Hüseyin Baraner, yaşanan daralmanın sadece Türk şirketlerini değil Avrupa'da faaliyet gösteren pek çok yabancı şirketi de olumsuz etkilediğini ifade etti. Baraner, Avrupa seyahat pazarında yükselişe geçilmemesi durumunda başka şirketlerin de zor durumda kalacağını savundu.  ''İFLASIN NEDENLERİ ARASINDA TÜRKİYE DE VAR''

  Antalya’ya 50 bine yakın turist gönderen JT Touristik’in iflasının hala gündemde olduğunu söyleyen Baraner, ''Yine İngiltere’nin en büyük beşinci havayolu şirketi olan Monarch Airlines iflasının nedenleri arasında Türkiye’deki turizm sektörünün durumunu saydı. Yani sadece biz değil, Avrupalı iş adamları da her şeyin normale dönmesini istiyor” dedi.

  ‘TEHLİKE BÜYÜK’

  “Yeni iflaslara hazır olmalıyız” uyarısı yapan Baraner, şöyle devam etti: “Biz 2018 yılının Avrupa turizm pazarı açısından çok daha iyi geçeceğini düşünüyoruz. Ancak bu konuda sadece biz değil, herkes elini taşın altına koymalı. Aksi halde iflasını açıklayan marka sayısı çok daha fazla olabilir. Böyle bir tehlikeyi açık bir şekilde görüyoruz.”

  ‘AVRUPALI FARKINDA’

  “Avrupalı turizmciler Türkiye’den doğan boşluğu dolduramıyor. Doldurmak istese bile fazla riskle az kazanç sağlıyor. Bunun sonucunda da şirketler maalesef iflas ediyor. Biz Türkiye’nin alternatifinin olmadığını düşünüyoruz. Avrupalı turizmciler bunu biliyordu ancak 2017 yılında bunu daha iyi anladılar. O yüzden 2018 yılı çok daha olumlu olacaktır.”

  Antalya Valiliği’nin açıkladığı resmi rakamlara göre; özellikle Almanya ve Hollanda turizm pazarında kan kaybı devam ediyor. Geçen yıla göre; Alman turizm pazarındaki düşüş 248 bin seviyesine ulaşırken, Hollanda’da bu rakam 51 bini aştı. 2015 rakamları baz alındığında ise Alman turizm pazarındaki çöküş çok daha dikkat çekici olarak ortaya çıkıyor. 2015 yılının 9 aylık döneminde 2 milyon 368 bin Alman turist ağırlayan Antalya, 2017 yılının aynı döneminde yalnızca 1 milyon 332 bin Alman turiste ev sahipliği yaptı.


  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 6.10.2017 - 10:49:33 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  turizmci - 6.10.2017 11:46:49
  Türkiye operasyonu JT icin devede kulak bile degil , disindeki dolgu. Demek Türkiye pazarindan 50 bin pax kaybetti diye iflas etti öylemi :)))
  kerem - 7.10.2017 11:09:47
  Avrupalı tur operatörleri ve turist türkiye" ye mahkum falan değil. Sayın Baraner siz bari gerçekçi olun... Avrupalı turistin şu ortamda yegane geliş sebebi sudan ucuz fiyatlardır!
  Serhat Mısırlı - 7.10.2017 15:50:14
  Sayın Baraner"in verdiği bilgiler doğru. Türkiye ile ilgili durumu haberin başlığına taşımak Türk turizmine haksız bir sorumluluk yüklemek anlamında maksatlı bir yaklaşım. Bilgi yanlış değil ama yeri ve maksadı yanlış.
  Ali Güney - 9.10.2017 10:58:52
  Huseyin Baranerin verdigi bilgiler Avrupa pazari icin dogrudur. Avrupada Türkiyenin acigini dolduracak destinasyon yok gibi birsey. Olanlarda cok pahalli ve Kaliteleri düsük. Bu ortamda eksiye giden Avrupa pazarini Türkiye Lehine cevirmek kolay , Bu da reklamdan gecer ama Uyuyan Türizm bakanligindaki isi bilmez burokratlardan hic bir hareket yok. 2018 yili icin Avrupada Acil Imaj ve Tanitim reklamina baslamamiz lazim. Eger Bunlar yapilmaz ise 2019 secimlerinde Hükümet ve AKP iktidari bu nun olumsuz sonuclarini görecektir. ülkemiz icin daha cok milliyetci olmaliyiz. Hatalariyla sevaplariyla Türkiye bizim ülkemiz.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Alman tur operatörü iddialı konuştu: Türkiye'de liderliği aldık!
  Paket turlar evrimleşiyor, TUI İngiltere 'üçüncü yol'un peşinde
  'Pazar mı büyüdü, gelirler mi arttı? Neden her gün 2 yeni acente kuruluyor?'
  Avusturya'dan Türk yolculara çirkin davranış: Köpeklerle aradılar
  '50 milyon turist 50 milyar dolar gelir: Nasıl getirecek, nasıl harcatacağız?'
  Türk Hava Yolları'nın Do&Co ile neden yollarını ayrdığı ortaya çıktı
  TUI, 60 yıllık tur operatörü Thomson'u resmen defterden sildi
  Corendon Airlines ITB Berlin ve Utrecht fuar uçuşlarını satışa sundu
  Dikkat! TÜRSAB genel kuruluna katılım için süre doluyor
  İki bakanlık sağlık turizmi için fuarlarda iş birliği yapacak
  Erdoğan Gümüş yazdı: Efsaneler diyarı Frig Yolu
  Borajet'e 17 milyon dolarlık dava
  25 yılda 20 milyon turiste hizmet veren OTI'den Antalya buluşması
  İşte Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 2018 bütçesi
  ABD vize krizinin çözümü için bu dört şartı öne sürdü
  TÜRSAB'dan yaptığı ve yapacağı çalışmalara ilişkin açıklama
  Türk Hava Yolları DO&CO ile yollarını ayırıyor
  Rus charter şirketine hileli iflas soruşturması, operatörler de hedefte
  5 bin öğrencinin okuduğu okulu yıkıp yerine otel, rezidans ve AVM yapacak
  The House Hotel konsepti İstanbul Bomonti'ye geliyor
  200 milyon euroya Air Berlin'i aldı, Alitalia'ya 500 milyon euro teklif verdi
  'Acenteler değişim istediği için Erciyes BYK'da 4 yıldır seçim yapılmıyor'
  3. derece arkeolojik SİT alanı içindeki turizm tesis alanı imarlı arazi satılıyor
  Erkan Yıldırım 17 yıldır çalıştığı Rixos Grubu'ndan ayrıldı
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2017  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun