Baraner: JT Touristik ve Monarch iflaslarında Türkiye'nin de rolü var

  6.10.2017 - 10:49:33  Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Yurtdışı Temsilcisi Hüseyin Baraner, Almanya'daki JT Touristik ve İngiltere'deki Monarch Airlines iflaslarında Türkiye'nin de wtkisi olduğunu söyledi.  Avrupa turizm pazarında yaşanan kan kayıplarının yabancı turizm şirketlerine büyük darbe vurduğunu belirten Baraner, Almanya'daki JT Touristik ve İngiltere'deki Monarch Airlines iflaslarınıns adece başlangıç olduğunu, Avrupa turizm pazarının Türkiye ile ilişkileri sağlamlaştırmaması durumunda yeni iflasların yaşanabilecğeini söyledi.

  ''BAŞKA ŞİRKETLER DE ZOR DURUMDA KALABİLİR''

  Rusya'da yaşanan ziyaretçi artışına rağmen başta Almanya olmak üzere Avrupa genelindeki kaybın devam ettiğini belirten Hüseyin Baraner, yaşanan daralmanın sadece Türk şirketlerini değil Avrupa'da faaliyet gösteren pek çok yabancı şirketi de olumsuz etkilediğini ifade etti. Baraner, Avrupa seyahat pazarında yükselişe geçilmemesi durumunda başka şirketlerin de zor durumda kalacağını savundu.  ''İFLASIN NEDENLERİ ARASINDA TÜRKİYE DE VAR''

  Antalya’ya 50 bine yakın turist gönderen JT Touristik’in iflasının hala gündemde olduğunu söyleyen Baraner, ''Yine İngiltere’nin en büyük beşinci havayolu şirketi olan Monarch Airlines iflasının nedenleri arasında Türkiye’deki turizm sektörünün durumunu saydı. Yani sadece biz değil, Avrupalı iş adamları da her şeyin normale dönmesini istiyor” dedi.

  ‘TEHLİKE BÜYÜK’

  “Yeni iflaslara hazır olmalıyız” uyarısı yapan Baraner, şöyle devam etti: “Biz 2018 yılının Avrupa turizm pazarı açısından çok daha iyi geçeceğini düşünüyoruz. Ancak bu konuda sadece biz değil, herkes elini taşın altına koymalı. Aksi halde iflasını açıklayan marka sayısı çok daha fazla olabilir. Böyle bir tehlikeyi açık bir şekilde görüyoruz.”

  ‘AVRUPALI FARKINDA’

  “Avrupalı turizmciler Türkiye’den doğan boşluğu dolduramıyor. Doldurmak istese bile fazla riskle az kazanç sağlıyor. Bunun sonucunda da şirketler maalesef iflas ediyor. Biz Türkiye’nin alternatifinin olmadığını düşünüyoruz. Avrupalı turizmciler bunu biliyordu ancak 2017 yılında bunu daha iyi anladılar. O yüzden 2018 yılı çok daha olumlu olacaktır.”

  Antalya Valiliği’nin açıkladığı resmi rakamlara göre; özellikle Almanya ve Hollanda turizm pazarında kan kaybı devam ediyor. Geçen yıla göre; Alman turizm pazarındaki düşüş 248 bin seviyesine ulaşırken, Hollanda’da bu rakam 51 bini aştı. 2015 rakamları baz alındığında ise Alman turizm pazarındaki çöküş çok daha dikkat çekici olarak ortaya çıkıyor. 2015 yılının 9 aylık döneminde 2 milyon 368 bin Alman turist ağırlayan Antalya, 2017 yılının aynı döneminde yalnızca 1 milyon 332 bin Alman turiste ev sahipliği yaptı.


  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 6.10.2017 - 10:49:33 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  turizmci - 6.10.2017 11:46:49
  Türkiye operasyonu JT icin devede kulak bile degil , disindeki dolgu. Demek Türkiye pazarindan 50 bin pax kaybetti diye iflas etti öylemi :)))
  kerem - 7.10.2017 11:09:47
  Avrupalı tur operatörleri ve turist türkiye" ye mahkum falan değil. Sayın Baraner siz bari gerçekçi olun... Avrupalı turistin şu ortamda yegane geliş sebebi sudan ucuz fiyatlardır!
  Serhat Mısırlı - 7.10.2017 15:50:14
  Sayın Baraner"in verdiği bilgiler doğru. Türkiye ile ilgili durumu haberin başlığına taşımak Türk turizmine haksız bir sorumluluk yüklemek anlamında maksatlı bir yaklaşım. Bilgi yanlış değil ama yeri ve maksadı yanlış.
  Ali Güney - 9.10.2017 10:58:52
  Huseyin Baranerin verdigi bilgiler Avrupa pazari icin dogrudur. Avrupada Türkiyenin acigini dolduracak destinasyon yok gibi birsey. Olanlarda cok pahalli ve Kaliteleri düsük. Bu ortamda eksiye giden Avrupa pazarini Türkiye Lehine cevirmek kolay , Bu da reklamdan gecer ama Uyuyan Türizm bakanligindaki isi bilmez burokratlardan hic bir hareket yok. 2018 yili icin Avrupada Acil Imaj ve Tanitim reklamina baslamamiz lazim. Eger Bunlar yapilmaz ise 2019 secimlerinde Hükümet ve AKP iktidari bu nun olumsuz sonuclarini görecektir. ülkemiz icin daha cok milliyetci olmaliyiz. Hatalariyla sevaplariyla Türkiye bizim ülkemiz.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Yunanistan Almanya'da Türkiye'nin koltuğunu elinden aldı
  TUI'nin bilançosunda yüzde 56'lık tehlikeli gösterge
  EasyJet'ten güzel haber: Liverpool-Dalaman uçuşları başlıyor
  Bakanlardan farklı açıklamalar: 2017 turizm geliri ne kadar olacak?
  Rus gazeteden uçuşlarla ilgili Mısır'a bir iyi bir de kötü haber
  Otelin spasında Polonyalı basketbolcuya taciz iddiası
  Ferit Şahenk, şimdi de İtalyan restoran zincirinin peşinde
  2018 yılında pasaport ücretleri ne kadar olacak?
  Expedia'dan paket tur hamlesi: Zorunda değiliz ama herkesle rekabet edebiliriz
  İflas eden Alman tur operatörünün yeni sahibi belli oldu
  Thomas Cook 250 satış acentesini İzmir'e getiriyor
  Taşyapı ile Terminal Yapı, Ercan Havalimanı yüzünden mahkemelik oldu
  Club Hotel Phokaia, Mark Werner ile İngiltere pazarına geri döndü
  Bilirkişi raporu: Fadıl Akgündüz şirketin içini boşalttı
  Ulusoy, Bağlıkaya'yı destekleyen BYK başkanlarını disipline sevk etti
  Putin'in Mısır heyetinde sürpriz isim, Rusya uçuş yasağını kaldıracak mı?
  Türkiye ekim ayında ne kadar hizmet geliri elde etti?
  19 oteli bulunan İsmail Akçura: Müşteri bulursam otelleri satacağım
  Borajet'in eski sahibinden şok açıklama: Baskıyla mallarımı haczettiler
  Resort Kongresi sonuç bildirgesi: Türkiye turizmde bir 'örnek olay'dır
  Kültür ve Turizm Bakanlığından 4.3 milyon liralık ihale
  Bakanlıktan müze ve örenyerleri açıklaması: İddialar asılsız
  Alanya'dan dünya barışına katkı: Noel pazarı
  Intourist hava yolu şirketi kuracak, Türkiye kapasitesini 1.5 kat arttıracak
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2017  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun