Baraner: JT Touristik ve Monarch iflaslarında Türkiye'nin de rolü var

  6.10.2017 - 10:49:33  Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Yurtdışı Temsilcisi Hüseyin Baraner, Almanya'daki JT Touristik ve İngiltere'deki Monarch Airlines iflaslarında Türkiye'nin de wtkisi olduğunu söyledi.  Avrupa turizm pazarında yaşanan kan kayıplarının yabancı turizm şirketlerine büyük darbe vurduğunu belirten Baraner, Almanya'daki JT Touristik ve İngiltere'deki Monarch Airlines iflaslarınıns adece başlangıç olduğunu, Avrupa turizm pazarının Türkiye ile ilişkileri sağlamlaştırmaması durumunda yeni iflasların yaşanabilecğeini söyledi.

  ''BAŞKA ŞİRKETLER DE ZOR DURUMDA KALABİLİR''

  Rusya'da yaşanan ziyaretçi artışına rağmen başta Almanya olmak üzere Avrupa genelindeki kaybın devam ettiğini belirten Hüseyin Baraner, yaşanan daralmanın sadece Türk şirketlerini değil Avrupa'da faaliyet gösteren pek çok yabancı şirketi de olumsuz etkilediğini ifade etti. Baraner, Avrupa seyahat pazarında yükselişe geçilmemesi durumunda başka şirketlerin de zor durumda kalacağını savundu.  ''İFLASIN NEDENLERİ ARASINDA TÜRKİYE DE VAR''

  Antalya’ya 50 bine yakın turist gönderen JT Touristik’in iflasının hala gündemde olduğunu söyleyen Baraner, ''Yine İngiltere’nin en büyük beşinci havayolu şirketi olan Monarch Airlines iflasının nedenleri arasında Türkiye’deki turizm sektörünün durumunu saydı. Yani sadece biz değil, Avrupalı iş adamları da her şeyin normale dönmesini istiyor” dedi.

  ‘TEHLİKE BÜYÜK’

  “Yeni iflaslara hazır olmalıyız” uyarısı yapan Baraner, şöyle devam etti: “Biz 2018 yılının Avrupa turizm pazarı açısından çok daha iyi geçeceğini düşünüyoruz. Ancak bu konuda sadece biz değil, herkes elini taşın altına koymalı. Aksi halde iflasını açıklayan marka sayısı çok daha fazla olabilir. Böyle bir tehlikeyi açık bir şekilde görüyoruz.”

  ‘AVRUPALI FARKINDA’

  “Avrupalı turizmciler Türkiye’den doğan boşluğu dolduramıyor. Doldurmak istese bile fazla riskle az kazanç sağlıyor. Bunun sonucunda da şirketler maalesef iflas ediyor. Biz Türkiye’nin alternatifinin olmadığını düşünüyoruz. Avrupalı turizmciler bunu biliyordu ancak 2017 yılında bunu daha iyi anladılar. O yüzden 2018 yılı çok daha olumlu olacaktır.”

  Antalya Valiliği’nin açıkladığı resmi rakamlara göre; özellikle Almanya ve Hollanda turizm pazarında kan kaybı devam ediyor. Geçen yıla göre; Alman turizm pazarındaki düşüş 248 bin seviyesine ulaşırken, Hollanda’da bu rakam 51 bini aştı. 2015 rakamları baz alındığında ise Alman turizm pazarındaki çöküş çok daha dikkat çekici olarak ortaya çıkıyor. 2015 yılının 9 aylık döneminde 2 milyon 368 bin Alman turist ağırlayan Antalya, 2017 yılının aynı döneminde yalnızca 1 milyon 332 bin Alman turiste ev sahipliği yaptı.


  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 6.10.2017 - 10:49:33 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  turizmci - 6.10.2017 11:46:49
  Türkiye operasyonu JT icin devede kulak bile degil , disindeki dolgu. Demek Türkiye pazarindan 50 bin pax kaybetti diye iflas etti öylemi :)))
  kerem - 7.10.2017 11:09:47
  Avrupalı tur operatörleri ve turist türkiye" ye mahkum falan değil. Sayın Baraner siz bari gerçekçi olun... Avrupalı turistin şu ortamda yegane geliş sebebi sudan ucuz fiyatlardır!
  Serhat Mısırlı - 7.10.2017 15:50:14
  Sayın Baraner"in verdiği bilgiler doğru. Türkiye ile ilgili durumu haberin başlığına taşımak Türk turizmine haksız bir sorumluluk yüklemek anlamında maksatlı bir yaklaşım. Bilgi yanlış değil ama yeri ve maksadı yanlış.
  Ali Güney - 9.10.2017 10:58:52
  Huseyin Baranerin verdigi bilgiler Avrupa pazari icin dogrudur. Avrupada Türkiyenin acigini dolduracak destinasyon yok gibi birsey. Olanlarda cok pahalli ve Kaliteleri düsük. Bu ortamda eksiye giden Avrupa pazarini Türkiye Lehine cevirmek kolay , Bu da reklamdan gecer ama Uyuyan Türizm bakanligindaki isi bilmez burokratlardan hic bir hareket yok. 2018 yili icin Avrupada Acil Imaj ve Tanitim reklamina baslamamiz lazim. Eger Bunlar yapilmaz ise 2019 secimlerinde Hükümet ve AKP iktidari bu nun olumsuz sonuclarini görecektir. ülkemiz icin daha cok milliyetci olmaliyiz. Hatalariyla sevaplariyla Türkiye bizim ülkemiz.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Avrupa'da Türkiye rezervasyonları artarken, İspanya 2018'e nasıl başladı?
  TUI İngiltere'de Longman'ın koltuğuna oturacak isim belli oldu
  TAV 175 milyon yolcuya hizmet verdi, 175 milyon euro kar etti
  Türkiye bu yıl ITB'ye iki bakanla katılacak
  Almanya seyahat pazarı 64.7 milyar euroya ulaştı, işte liderler
  Osman Ayık: Tahsislerin uzatlması sembolik bedellerle yapılmalı
  Bakan açıkladı: Booking.com bu sezon yeniden açılabilir
  Yağcı: Avrupa'daki erken rezervasyonlarda %60-80 artış var
  Bodrum'da 'acı' bir festival başlıyor
  Üç tane beş yıldızlı otelin yatırım teşvik belgesi iptal edildi
  Antalya önemli bir spor etkinliğine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor
  Konaklama sektörüne 371 milyon liralık yatırım teşvik belgesi verildi
  Rusya'da bir tur operatörü daha Türkiye operasyonlarına başladı
  Belediye başkanı açıkladı: 5 otel grubu Gazipaşa'ya otel yapmak istiyor
  Firuz Bağlıkaya'dan KGF ziyareti: Acentelerin desteğe ihtiyacı var
  Özkan Hacıoğlu, Neredekal'ın 2018 hedeflerini açıkladı
  Meeting Point Muğla'da sezonu 8 aya çıkarmayı hedefliyor
  Rus turisti Türk oteller topladı, Soçi ve Kırım fiyat arttırmıyor
  TSE'nin 'helal otel' standartlarında neler var?
  Muğla'dan iç pazarda tanıtım atağı
  30-40 bin euro kaynak isteyen online yazılımı aylık 230 euroya satıyor
  Otel müşteriyi 'pedofili' diye polise ihbar etti, gerçek sonradan ortaya çıktı
  Wyndham grubu, Avrupa'daki tatil şirketini 1.3 milyar dolara sattı
  Oleg Safonov'dan Türkiye tatil fiyatı açıklaması: Ciddi artışlar olacak
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  İzi Madem kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun