Balear Adaları'nda turist vergisi iki katına çıkıyor, operatörler endişeli

  7.09.2017 - 12:20:36  İspanya'nın Balear Adaları, turistlerden aldığı 'ekolloji vergisi'ni iki katına çıkarmayı amaçlıyor. Avrupa'nın önde gelen tur operatörleri ise, vergi artışının bölgeye dönük turist talebni olumsuz etkileyeceği uyarısınd bulunuyor.
  TurizmGüncel - Dış Haberler

  İspanya'nın gözde turizm bölgeleri Mayorka, İbiza, Menorca ve Formentera'da turist vergilerinin gelecek yıl iki kat arttırma kararı alınması, Alman tur operatörlerini endişelendirdi. Tur operatörleri, vergi artışının gerçekleşmesi durumunda turistin başka destinasyonlara yöneleceği uyarısında bulundu.

  EKOLOJİ VERGİSİNİ YÜZDE 100 ORANINDA ARTTIRACAK

  Geçtiğimiz günelerde bir açıklama yapan Balear Adaları Turizm Bakanı Biel Barceló, 2018 yılında ''ekoloji vergisi''ni yüzde 100 oranında arttıracaklarını söyledi. Böylece, 4 ve 5 yıldızlı otellerde konaklayan turistlerden alınan vergi miktarı kişi başı gecede 4 euroya yükselecek. Ucuz otellerdeki konaklamalarda ise bu miktar 50 centten 1 euruya çıkarılacak.

  Öte taraftan, 12 saatten az konaklayan kruvaziyer turistlerinden alınmayan ekoloji vergisi, 2018'den itibaren onlardan da alınmaya başlanacak. Planlamaya göre, kruvaziyer yolcularından da gecelik 2 euro vergi alınacak.

  100 MİLYON EUROLUK EK KAYNAK YARATACAK

  Kararı savunan Turizm Bakanı Biel Barceló, turistlerin ödediği vergilerin onların tercihini etkilemediğini, gelen yolcu sayısında bir düşüş yaşanmadığını kaydetti. Balear Adaları Maliye Bakanı Catalina Cladera, vergilerin yükseltilmesi sayesinde 100 milyon euroluk ek kaynak yaratılacağını söyledi.

  THOMAS COOK: SONUÇLARI OLUR

  Ancak Avrupa'nın önde gelen tur operatörleri bakanla aynı fikirde değil. Tur operatörleri, söz konusu vergi artışının gelecek yıl Balear Adaları'na olan talebi olumsuz etkileyeceğini belirtiyorlar. Thomas Cook CEO'su Peter Fankhauser, vergi artışının destinasyona dönük sonuçları olacağı uyarısında bulunarak, ''Özellikle aileler, daha iyi fiyatlı başka destinasyonlara yönelebilirler.'' dedi.

  TUI: MÜŞTERİ ÇOK İNCE FİYAT HESABI YAPIYOR

  Avrupa'nın en büyük seyahat grubu TUI ise vergi artışının rekabette dezavantaj oluşturacağı kanaatinde. TUI, müşterinin çok ince fiyat hesabı yaptığını ve vergilerin artmasının her şeyden önce kötü bir sinyal olacağını vurguladı.

  ALLTOURS: MAYORKA'DA FİYATLAR ZATEN YÜKSEK

  Bir diğer tur operatörü Alltours ise, ağır sonuçları olabilecek bu vergi artışını Alman halkına anlatamayacaklarını açıladı. Mayorka otellerinin zaten fiyatları arttırdığını ve bölgenin rekabet gücünü kaybettiğini belirten Alltours, ''Turist vergisi ve bunun arttırılması Mayorka'ya büyük ziyaretçi kaybettirebilir.'' açıklamasında bulundu.

  FTI: TURİST VERGİSİNİ ARTTIRACAĞINIZA YASA DIŞI KONAKLAMA MERKEZLERİNDEN VERGİ ALIN

  Balear Adaları'nda turist vergisinin yükseltilmesine bir eleştiri de FTI'dan geldi. Böyle bir yaklaşımın mantıkız olduğunu belirten FTI, ''Turist vergisini arttırmak yerine yasadışı konaklama merkzlerinde nasıl vergi alacaklarını hesaplamalılar.'' dedi. Balear Adaları'ndaki fiyatların zaten turistin gözünü korkutcak seviyeye ulaştığını ifade eden FTI, vergilerin yükselmesinin talebi daha da olumsuz yönden etkileyeceği uyarısında bulundu.

  DER TOURİSTİK: VERGİ ARTIŞI TALEBİ ETKİLEMEZ

  Turist vergisinin arttırılmasına ilişkin en az endişe eden tur operatörü ise DER Touristik. Şirket, ''Bu yılki tecrübelerimizden yola çıkarak, vergi artışının Balear Adaları'nda ciddi bir talep düşüşü yaratmayacağına inanıyoruz.'' açıklamasında bulundu.  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 7.09.2017 - 12:20:36 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Bodrumlu - 7.09.2017 15:48:11
  Zaten Avrupalı da İspanya"yı Akdeniz çanağındaki en ucuz bölge diye tercih ediyordu. Bu vergi artışı konusunda büyük Avrupalı operatörlerde kendi söylediğine kendi inanıyor mu acaba? Bu haberden bile umutlanacak Türk turizmcisi de çıkıp diyecek ki yaşasın artık Avrupalılar Türkiye"ye gelecek..


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  TUI, İngiltere'nin bir havaalanından daha Antalya'ya uçuş başlatıyor
  Mehmet Şimşek piyasadaki dalgalanmalar için ne dedi?
  'Turizm sektörünün talepleri var'
  Suriye sorununda bir ilk!
  Dolar, Orta Vadeli Plan'daki 2019 hedefini de aştı
  Bağlıkaya'dan Antalya'da büyük buluşma: Neden aday oldum?
  Züppelik, fakirleri aşağılama... İngiliz hava yolu şirketine tepki yağdı
  İspanya otelcilik sektöründe 2.48 milyar euroluk dev satın alma teklifi
  Ünlü tatil köyü satılıyor
  Rekor: İstanbul'da 120 bin şişe sahte içki ele geirildi
  Neredekal ile HotelRunner'ın iş birliği otellere ne kazanadıracak?
  İstanbul'da 5 bin otelciye deprem eğitimi
  Cirosunu %40 arttırdı, 2018 erken rezervasyon kampanyasını başlattı
  AKTOB'dan WTM raporu: İngiltere seyahat pazarı için neler yapılmalı?
  Malaysia Airports, Sabiha Gökçen'den çıkıyor mu?
  Otel arazisi 4 milyon liraya ihaleye çıkarıldı
  Yusuf Duru anlatıyor: Turizmde raconu biz keserdik!
  Avrupa Birliği, Türkiye fonlarında kesintiye gitme kararı aldı
  Matador Network, 10 film ve yazılarla Türkiye'yi tanıtacak
  Türkiye seyahat için ikinci en riskli ülkeler grubunda gösterildi
  Unicredit Bank: Türkiye'de dolar yıl sonunda 4.15 olacak
  Erdoğan imzaladı, 'Helal Akreditasyon Kurumu' resmen kuruldu
  THY gayrimenkul işine girdi
  Antalya'nın sorunları ''Kent Konferansları'nda konuşulacak
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2017  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun