Benzer Haberler:
  AKTOB'dan Antalyaspor için destek kampanyası
  Antalyalı turizmciler her şey dahilde standartları belirledi, işte detaylar
  Ersoy: Hedefimize gidecek planı adım adım hazırlıyoruz
  Hayri İçli'nin Antalya'daki dev oteli icradan satışa çıkarıldı
  Bakan Ersoy'dan Rusya pazarı ve ruble açıklaması: İşimize yarar!
  İstanbullu otelciler Bakan Ersoy'dan ne istedi?
  Bakan Ersoy, AKM inşaatının ne zaman başlayacağını açıkladı
  Antalya'dan 23 otel ve zincir otel Moskova'ya çıkarma yapacak
  Bakan Ersoy'dan ABD'nin yaptırım kararına ilişkin açıklama
  İşte Etstur'un başına geçen isim

  Bakan Ersoy Antalya'da: Turizm tek kişiyle olmaz, sektörü bu işe katacağız

  27.07.2018 - 13:09:06  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, ilk resmi ziyaretini Antalya'ya gerçekleştirdi. Sektör temsilcileriyle de bir araya gelen Bakan Ersoy, "Turizm bir kişiyle olacak bir iş değil, turizmi yayacağız. Bu işteki fikir önderlerinin hepsini bu işin içine katacak projelerimiz var" dedi.  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ilk resmi ziyaretini Antalya'ya gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında çeşitli temaslarda bulunan Bakan Ersoy, kentteki programına Valilik ziyareti ile başladı.  Ardından Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığını ziyaret eden Ersoy, ilk resmi ziyaretini Antalya’ya yapmasının nedenini şu şekilde açıkladı: 
   
  “Antalya benim baba toprağım. Ama öncelikli olarak buraya gelmemin sebebi baba toprağı olması değil, Antalya’nın haklı başarısı. Antalya turizmin lideri, başkenti İstanbul ile yarışıyor, şu anda açık ara önde. İnşallah İstanbul’u da Antalya’ya yaklaştıracak projeler hazırlayacağız.”

  'SEKTÖR TEMSİLCİLERİNİ BU İŞİN İÇİNE KATACAĞIZ'
   
  Turizmin, tüm paydaşların ortak çalışması ile ilerleyip ivme kazanacağını ifade eden Bakan Ersoy, “Turizm bir kişiyle olacak bir iş değil, turizmi yayacağız. Bu işteki fikir önderlerinin hepsini bu işin içine katacak projelerimiz var.  Zaman içerisinde bunların hepsini göreceğiz. Yeni kurullar kuracağız, Cumhurbaşkanımızın bakanlıkta yaptığı gibi biz de alt operasyonlarla sektöründeki lider arkadaşları bu operasyonların içine dahil edeceğiz. Özel sektör bakış açısını alttaki birimlere de hızlı bir şekilde yansıtacağız” şeklinde konuştu.

  SEKTÖR TEMSİLCİLERİYLE TOPLANTI

  Ziyareti kapsamında sektör temsilcileriyle de bir araya gelen Bakan Ersoy, Bakanlığın yeni dönemde turizmde önceliklerini ve yol haritasını paylaştı. "Türk turizmi ilk aşamayı tamamladı, ikinci dönemde öncelikli çalışmamız tanıtım olacak" diyen Bakan Ersoy, "Yeni yönetim sisteminin dinamizmi ve rekor üstüne rekor kıran turizm sektörünün katkısıyla ekonomimiz daha da güçlenecek. Yeni dönemde bakanlığımız, bekleyen konuları çok hızla sonuçlandıracak ve nicelik değil nitelikli turizme odaklanacağız" ifadelerini kullandı.   'TANITIMDA KÖKLÜ DEĞİŞİKLİK 2019'DA DEVREYE GİRECEK'

  Özellikle tanıtım alanında çok köklü değişiklikler yapılacağını belirten Ersoy, sektöre, çağa uygun yeni bir tanıtım politikası anlayışı kazandırılacağını ifade etti. “Bütün sektörü kapsayan, dünyayla rekabet eden, dünyayla rekabette bizi ön plana çıkaracak yeni bir tanıtım politikası üzerinde çalışıyoruz" diyen Ersoy, "Sizlerin de görüşlerini alıp tamamlayıp hızlı bir şekilde 2019 tanıtımında devreye alacağız.” şeklinde konuştu.

  'TURİZM TEŞVİKLERE DAYALI BİR SEKTÖR OLARAK ANILMAMALI'
   
  Sektörün teşvik beklentilerine de değinen Bakan Ersoy, sağladığı döviz gelirleri ve istihdam düşünüldüğünde turizmin teşviklere dayalı bir sektör olarak anılmaması gerektiğini vurguladı ve şöyle devam etti:
   
  “Bence turizmciler için en büyük teşvik turizmin önündeki engellerin kaldırılması. Zaten sizi frenleyen, tutan engelleri biz devlet ve bakanlık olarak hızlı bir şekilde, sizlerle birlikte ortadan kaldırırsak işi bilen turizmcinin teşvik ihtiyacı yok, o alır yürür gider.”
   
  Teşvik denilen şeyin taşıma suyla değirmen döndürmek olduğunu ifade eden Bakan Ersoy, “Biz o kadar yavaş bir çarkın içinde kalmamalıyız, çok hızlı hareket etmeliyiz. Önce Avrupa’da sonra dünyada yakalamamız gereken rakiplerimiz var. Artık çıtayı çok yukarı koymamız lazım. Çünkü Türkiye, turizmdeki ilk aşamalarını tamamladı, bundan sonra yeni bir hikaye yazmamız gerekiyor. Bu hikayeyi teşviklerle değil kendi becerilerimizle yazacağız.” şeklinde konuştu.
   
  Bakan Ersoy, turizmde istenilen aşamaya gelmek için belediye başkanlarından sokaktaki temizlik personeline, restoran işletmecilerinden taksicilere kadar turizmle uzaktan yakından alakası olan herkesin bilinçlendirilmesi ve eğitilmesi gerektiğinin altını çizdi.  'BAŞARI TURİST SAYISIYLA ÖLÇÜLEMEZ'
   
  Turizmdeki başarının ülkeye gelen turist sayısıyla ölçülemeyeceğini nitelikli turist ve nitelikli turizme konsantre olmak gerektiğini aktaran Bakan Ersoy, “Turizmin şu anda gayri safi milli hasıladaki payı yüzde 4, bizim hedefimiz bu oranı yüzde 8’e getirmek olmalı. Rakamı ikiye katlamamız gerekiyor. Bu ulaşılması çok güç bir hedef değil.” dedi.
   
  İlk altı aylık turizm rakamlarını da açıklayan Bakan Mehmet Nur Ersoy,  “İlk altı aylık verileri bir önceki yılla kıyasladığımızda Türkiye genelinde turist sayısında yüzde 30'luk artış var. 16 milyon yabancı ülkemizi ziyaret etmiş. Gururla açıklıyoruz ki bunda en büyük pay Antalya'nın.” ifadelerini kullandı. 
   
  Antalya’ya gelen turist sayısının temmuz rakamlarıyla 7 milyonu aşacağını aktaran Bakan Ersoy, “Bu sene 14 milyonluk bir hedefimiz var. Bu hedefe ulaşacağız. Bu sayılar olmalı ama bunun yanında biz sezon sonundan itibaren artık ‘gelirimizi, turist sayısından daha fazla artırdık’ı konuşmamız gerekiyor. Verinin ilk başarının ölçüsü olarak bunu tayin etmemiz gerekiyor." diye konuştu.  YAĞCI: DÖNEM SORUN ANLATMAKTAN ÇOK ÇÖZÜME ULAŞMA DÖNEMİ

  Toplantının açılış konuşmasını yapan AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı ise Bakan Ersoy’a hitaben "Sektör olarak aramızdan bir ismin Türk turizmini yönlendirecek olmasından büyük heyecan duyduk. Bakanlığımızın özel sektörle geliştireceği iş birliği modellerinde görev almaktan mutluluk duyacağız ve bakanlığımız öncülüğünde belirlenecek politikaların takipçisi ve destekçisi olacağız” dedi.
   
  Bu dönemde biriken sorunların yapısal sorunlar ve finansal sorunlar olarak ikiye ayrılması gerektiğini ifade eden Avcı, AR-GE ve istatistiki veriler kullanılarak çözüme gidilmesi gerektiğini söyledi. "Dönem artık sorun anlatmaktan çok çözüme ulaşma dönemi. Sonuç ve çözüm odaklı bir bakış açısı yaratılması gerekiyor" diyen Avcı, Yağcı, bir koordinasyon kurulu oluşturularak ortak paydada buluşulup; hızlı ve ortak akılla karar alınması gerekliliğinin altını çizdi.
   
   


  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 27.07.2018 - 13:09:06 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  ŞÜKRÜ ÇELİK - 28.07.2018 08:55:57
  Mehmet Bey, Antalyay Hoşgeldiniz. 24 Mart 2018 Tarihli Tourism Today Mülakatım: Kirman Hotels Genel Müdür Yardımcısı Şükrü Çelik, Avrupalı turistin Türkiye’ye geri dönmeye başlaması ile geçen senelerde yaşanan krizlerin aşılmaya başladığını söyledi. Türkiye’ye karşı ilginin iyi olduğunu belirten Çelik, “Bu trend hızlanacaktır. Geçen senelerde bizi tercih etmeyen turistler bize ödediklerinden çok daha fazlasını ödeyerek Türkiye’deki esnekliği, yemek ve personel kalitesini başka ülkelerde bulamadı. Yunanistan’daki tatilini yarıda kesip Bodrum’a geçiş yapan turistler var. Türkiye olarak çok farklı bir hizmet noktasındayız. Bu nedenlerden dolayı Türkiye’nin güzelliklerini yaşamak için tekrar gelecekler” dedi. "Yatak kapasitesi sınırlandırılmalı" Türkiye’nin rakiplerine göre fiyat avantajı bulunduğunu söyleyen deneyimli turizmci, “Gönül ister ki; yatak kapasitemiz düşük olsun ve daha pahalı satalım. Biz bunu hep söylüyoruz ama maalesef yapmıyoruz. Herkes fizibilite ve araştırma yapmadan her yere otel yapıyor. A bölgesinin yatak kapasitesi 500 ise 501. yatağa izin verilmemeli. 4. ve 5. bantlara otel yapılıyor. Buna ne deniz, ne çevre, ne de alt yapı dayanır. Bir yerde buna ‘dur’ dememiz lazım. Yatak kapasitesi sınırlandırılmalı. Aksi takdirde verdiğimiz harika hizmeti ilerleyen dönemde veremeyeceğiz. Böyle giderse bu hizmeti verdiğimiz koşullar ortadan kalkacak” diye konuştu. "Personelimiz sektörden uzaklaştı" Şükrü Çelik, turizm sektörünün personel kaybetmeye devam ettiğini de söyledi. Çelik, “Aldığımız duyumlara göre 2017 yılında Manavgat’tan 65 binin üzerinde insan göç etmiş. Turizmin kötü gitmesi nedeniyle ciddi bir göç var. Çalışanlarımız turizm sektöründen uzaklaştığı gibi yeni personel de gelmiyor. Meslek okullarımız yok. Herkesi üniversiteye yönlendiriyoruz. Gençlerimiz, üniversite dışında mesleğe de yönlendirilmeli. Personel yetiştirilmezse çok önemli bir ayağımız olan hizmet konusunda sıkıntılar yaşayabiliriz. Bu noktada önlemler almalıyız” şeklinde konuştu. SAYGILARIMLA ŞÜKRÜ ÇELİK
  Mehmet gürbüz - 29.07.2018 01:58:39
  2014 yılında gelen Avrupalı turist rakamlarını ileriye taşımadığınız sürece bütün bu işler boş. ispanya"ya gelen ingiliz rakamı 1 yılda 20 000 000. Türkiye"ye gelen 3 000 000. İşte size aşmanız gereken hedef diğerleri hikaye.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Pegasus KKTC biletlerini artık dolar ve euro ile ücretlendirecek
  Turizmciler ABD-Türkiye geriliminin sektöre etkisi konusunda ne diyor?
  Geçen yılki ciroya 7 ayda ulaştı, hedefe ürün çeşitliliğini koydu
  Antalya'da 5 yıldızlı bir otel çalışanı daha 'iş kazası' kurbanı
  Bodrum, bir kez daha 'fırsatçılarla' gündemde
  Kültür ve Turizm Bakanlığında 4 görevden alma, 10 yeni atama
  Mehmet İşler: Ege kuzeyden güneye yüzde 100 doldu
  Kapadokyalı otelci Mustafa Ağıllı hayatını kaybetti
  Almanya seyahat pazarı temmuz ayında da büyümeye devam etti
  Türk Hava Yolları'nın 'Uğur Cebeci' hassasiyeti: Titizlikle...
  Rusya'daki tur operatörü sayısı beş yılda dörtte bire düştü
  Moody's Türkiye'nin kredi notunu düşürdü
  'Rusya'da Türkiye turları iptal ediliyor' haberlerinin arkasında ne var?
  Alman turizminin başındaki isimden Türkiye açıklaması: Hiçbir gerekçe yok
  İngiliz turist İspanya tatilinden şikayetçi: Çok fazla İspanyol vardı!
  Intravel, 20 Temmuz'da operasyonu durdurdu, 15 Ağustos'ta iflas etti
  Katar'dan geleceği belirtilen 15 milyar dolar, nerelere yatırılacak?
  Trump: Türkiye ile ilişkileri azaltacağız!
  Rusya'da ağustos ayı Türkiye rezervasyonları neden düştü?
  'Oteller, işletme kasasına veya devletin varlığına giren parayı çöpe atıyor'
  Alman tur operatörleri 2019 programlarını satışa açtı
  ABD'den Türk Hava Yolları'na tehdit!
  Rusya'da Türkiye paket turları sonbaharda ne kadar olacak?
  'Duayen turizmci'den 'bu adaları kumar adası yapalım' teklifi
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun