Benzer Haberler:
  Mehmet Ersoy her hafta sektörle toplantı yapacak
  Sabah yazarından yeni yönetimle ilgili kulis yazısı, işte ismi geçenler
  Yabancıya sağlıkta KDV istisnasının detayları belli oldu
  Almanya'da acente satışları 2015 seviyesine ulaştı ama...
  TÜRSAB'dan UKOME açıklaması: Tekrar etmemesini umuyoruz
  VİDEO: TÜRSAB'ın yeni yönetimi 100 günde neler yaptı?
  Firuz Bağlıkaya: Döviz getirme görevimiz 'misyona' dönüştü
  Firuz Bağlıkaya UKTAŞ yönetim kurulu başkanlığına seçildi
  1550 liraya AHL - Sultanahmet transferi yapana acenteye kötü haber
  Bağlıkaya, 1618 sayılı yasanın revize edilmesi için Erdoğan'dan destek istedi

  Bağlıkaya: Sağlık turizminden aldığımız payı %10'a çıkarmayı hedefliyoruz

  5.04.2018 - 16:46:42  Antalya'da düzenlenen HESTOUREX Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre ve Fuarının açılışında konuşan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Türkiye'nin sağlık tuizminden aldığı payı yüzde 10'a çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.  Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen HESTOUREX Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre ve Fuarı, Antalya ANFAŞ Expo Center’da kapılarını açtı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, HESTOUREX Danışma Kurulu Başkanı Emin Çakmak ve turizm sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen açılışta bir konuşma yapan TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, Türkiye’nin sağlık, spor ve alternatif turizm çeşitlerinde önemli bir potansiyel vadettiğini belirtirken, TÜRSAB olarak bu potansiyeli yükseltmek için çalıştıklarını ifade etti.  2018 REKOR YIL OLACAK

  Turizmin dünyanın en hızlı gelişen sektörlerinden biri olduğuna Türkiye’nin ise dünya turizmindeki gelişime katkı sağlayan ülkelerin başında geldiğine dikkat çeken TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, “2017 yılında Türkiye’ye gelen toplam ziyaretçi sayısı 38 milyona ulaştı. Antalya’ya gelen yabancı ziyaretçi sayısı ise geçtiğimiz yıl 9.4 milyonu aştı. Antalya, 2018 yılına da iyi bir başlangıç yaptı. İlk 3 aylık dönem sonunda Antalya’ya gelen yabancı ziyaretçi sayısı 800 bini buldu. Bu rakamlar ışığında, 2018 yılında Antalya’ya 12 milyon, Türkiye’ye ise 40 milyon yabancı ziyaretçi gelmesini bekliyoruz. Böylelikle 2018 yılı Türk turizmi için yeni rekorların kırılacağı bir yıl olacak” değerlendirmesinde bulundu.

  Ülkemizin alternatif turizm alanında büyük bir potansiyele sahip bulunduğunu, bunu açığa çıkartmak için hem yurtiçi hem de yurtdışı fuarların büyük önem arz ettiğini dile getiren Bağlıkaya, bu açıdan II. Hestourex Fuarı’nın; başta sağlık ve spor turizmi olmak üzere Türkiye’nin sahip olduğu alternatif turizm olanaklarına dikkat çekmek açısından ayrı bir yeri olduğunu vurguladı.

  TÜRKİYE’NİN HEDEFİ DÜNYA SAĞLIK TURİZMİ PASTASINDAN %10 PAY ALMAK

  Konuşması sırasında sağlık turizminin ulaştığı büyüklüğe ilişkin güncel istatistikleri de paylaşan TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya “Sağlık turizmi, yıllık %25 büyüme ile dünyanın en hızlı gelişen turizm çeşitlerinden biri konumunda bulunuyor. Uluslararası alanda, kişi başı sağlık turizmi harcaması, 6 bin 500 dolar seviyesindeyken sağlık turizmi pazarının oluşturduğu büyüklük 100 milyar dolar düzeyine ulaşmış durumda. 2017 yılında Türkiye’ye tıbbi tedavi amaçlı gelen kişi sayısı 600 bin civarında. Sağlık turizminden elde edilen gelir ise 2 milyar dolar seviyesindedir. Hedefimiz 2023 vizyonu çerçevesinde sağlık turizmi gelirlerimizi dünya sağlık turizmi pastasından %10 pay alacak noktaya ulaştırmaktır” diye konuştu.

   SPOR TURİZMİNİN KÜRESEL BÜYÜKLÜĞÜ 250 MİLYAR DOLARA ULAŞTI

  Hestourex Fuarı’nın bir diğer ihtisas alanı olan spor turizminin küresel büyüklüğüne dair değerlendirmelerde de bulunan TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''Spor turizminin küresel büyüklüğü 250 milyar dolar düzeyinde. Ülkemiz ise spor turizminde henüz istediğimiz seviyede değil. Spor turizmi alanında ülkemizde en büyük potansiyel taşıyan kentimiz gerek golf ve futbol tesisleriyle gerekse de diğer spor dallarında sunduğu imkanlar ile şüphesiz Antalya’dır. Antalya’mızı ve ülkemizi spor turizminde ileriye taşıyacak adımları birlikte atmalıyız. Bu çerçevede “HESTOUREX Fuarı”nın büyük önem taşıdığına olan inancımı bir kez daha ifade etmek isterim. TÜRSAB olarak sağlık ve spor turizminin yanı sıra, alternatif turizm çeşitlerinin gelişmesi ve ülkemizin diğer şehirlerine de yayılması için elimizden gelen gayreti göstereceğimizi belirtmek isterim. Alternatif turizmin gelişmesi için üzerimize düşen her şeyi yapacağız.''


  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 5.04.2018 - 16:46:42 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Serdar Sağlamtunç, FCSI - 6.04.2018 08:55:39
  Başkan herhalde yeni olmanın heyecanı ile farklı turizm seçeneklerinden bahsediyor ancak iş o kadar basit değil. Sağlık turizmi tesis içine hastane yerleştirmek değil. Veya hastane yakınında yer alan 5* otel de değil. Ne zaman anlayacağız bunu? Şahsen eğer gereği gibi ele alınıp doğru projeler yapılsa sağlık turizmindeki pay çok daha yukarıda, bahsedilen yüzde rakamının birkaç kat üzerinde olabilir ancak işin içine bilgiyi ve uzmanlığı katmak gerekli. Sadece inşaat ile gelinen yol bitti!


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Rusya'da bir seyahat şirketi iflası daha: Çıkış yolu bulamadık!
  Erdoğan bakanlık için Mehmet Ersoy'a ETS şartı mı koştu?
  Mehmet Ersoy her hafta sektörle toplantı yapacak
  İzmir turizmi ilk 6 ayda yüzde 20 büyüdü
  Fuar ve tanıtım desteklerinde önemli değişiklik: Kapsam genişledi
  Antik kentin üzerine yapılan AVM, imar barışı için başvuru yaptı
  CNR Expo Fuar Merkezinde 5 ayda ikinci yangın
  Rus tatil sitesi: Türkiye tatili fiyatları %2 düştü, satışlar %42 arttı
  Alman tur operatörü İzmir'de otel açacağını duyurdu
  Uyanık İngiliz turistler, bunlar olmadan reklamasyon davası açamayacak
  Türk Hava Yolları, Singapurlu şirketle yaptığı anlaşmadan çekildi
  Haziranda Türkiye'de hangi ülke vatandaşı kaç konut aldı?
  Sağlık turizmi torba yasaya girdi, USHAŞ adında şirket kuruluyor
  Numan Kurtulmuş'un yeni görevi belli oldu
  Iventum Global bu yıl 15 Hint düğünü yapmayı hedefliyor
  Rosati: Türk otelci fiyat arttırırken temkinli olmalı!
  Dünyanın en iyi hava yolu şirketleri açıklandı, THY 6 sıra birden geriledi
  Besa Group'un Bodrum'a yapacağı 50 milyon $'lık otel için imzalar atıldı
  'Henüz Türkiye'ye gelmemiş milyonlarca Rus turist var'
  TurizmGüncel uyarmıştı: Bu seferki kurban Recai Çakır oldu
  İstanbul Asya ve GAP Yöre Temsil Kurulu seçimleri sonuçlandı
  İstanbul Lütfi Kırdar'ın genel müdürlüğüne Handan Boyce getirildi
  İşte Rusya'daki en ucuz paket turlar ve Türkiye'nin durumu
  Rusya'daki iFly rüşvet davasında bir tutuklama daha
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun