Benzer Haberler:
  Bağlıkaya, 1618 sayılı yasanın revize edilmesi için Erdoğan'dan destek istedi
  Jolly Tur'dan Bağlıkaya'ya nezaket ziyareti
  Belgesini kiralayan acente kapatılacak, BYK seçimleri haziranda yapılacak
  Erkan Yağcı: Turizmde mevsimsellik kısır döngüsünü kırmamız gerekiyor
  Oteller için yeni yönetmelik hazırlanıyor, işte detaylar...
  Turizm yazarlarından Bağlıkaya'ya ziyaret
  TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya ve yönetimden Kurtulmuş'a ziyaret
  TÜRSAB'a peş peşe icraları kim gönderiyor?
  İSTTA'dan TÜRSAB'ın yeni yönetimine kutlama ve iş birliği mesajı
  Turizm Yatırımcıları Derneğinden TÜRSAB genel kurulu mesajı

  Bağlıkaya: Sağlık turizminden aldığımız payı %10'a çıkarmayı hedefliyoruz

  5.04.2018 - 16:46:42  Antalya'da düzenlenen HESTOUREX Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre ve Fuarının açılışında konuşan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Türkiye'nin sağlık tuizminden aldığı payı yüzde 10'a çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.  Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen HESTOUREX Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre ve Fuarı, Antalya ANFAŞ Expo Center’da kapılarını açtı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, HESTOUREX Danışma Kurulu Başkanı Emin Çakmak ve turizm sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen açılışta bir konuşma yapan TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, Türkiye’nin sağlık, spor ve alternatif turizm çeşitlerinde önemli bir potansiyel vadettiğini belirtirken, TÜRSAB olarak bu potansiyeli yükseltmek için çalıştıklarını ifade etti.  2018 REKOR YIL OLACAK

  Turizmin dünyanın en hızlı gelişen sektörlerinden biri olduğuna Türkiye’nin ise dünya turizmindeki gelişime katkı sağlayan ülkelerin başında geldiğine dikkat çeken TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, “2017 yılında Türkiye’ye gelen toplam ziyaretçi sayısı 38 milyona ulaştı. Antalya’ya gelen yabancı ziyaretçi sayısı ise geçtiğimiz yıl 9.4 milyonu aştı. Antalya, 2018 yılına da iyi bir başlangıç yaptı. İlk 3 aylık dönem sonunda Antalya’ya gelen yabancı ziyaretçi sayısı 800 bini buldu. Bu rakamlar ışığında, 2018 yılında Antalya’ya 12 milyon, Türkiye’ye ise 40 milyon yabancı ziyaretçi gelmesini bekliyoruz. Böylelikle 2018 yılı Türk turizmi için yeni rekorların kırılacağı bir yıl olacak” değerlendirmesinde bulundu.

  Ülkemizin alternatif turizm alanında büyük bir potansiyele sahip bulunduğunu, bunu açığa çıkartmak için hem yurtiçi hem de yurtdışı fuarların büyük önem arz ettiğini dile getiren Bağlıkaya, bu açıdan II. Hestourex Fuarı’nın; başta sağlık ve spor turizmi olmak üzere Türkiye’nin sahip olduğu alternatif turizm olanaklarına dikkat çekmek açısından ayrı bir yeri olduğunu vurguladı.

  TÜRKİYE’NİN HEDEFİ DÜNYA SAĞLIK TURİZMİ PASTASINDAN %10 PAY ALMAK

  Konuşması sırasında sağlık turizminin ulaştığı büyüklüğe ilişkin güncel istatistikleri de paylaşan TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya “Sağlık turizmi, yıllık %25 büyüme ile dünyanın en hızlı gelişen turizm çeşitlerinden biri konumunda bulunuyor. Uluslararası alanda, kişi başı sağlık turizmi harcaması, 6 bin 500 dolar seviyesindeyken sağlık turizmi pazarının oluşturduğu büyüklük 100 milyar dolar düzeyine ulaşmış durumda. 2017 yılında Türkiye’ye tıbbi tedavi amaçlı gelen kişi sayısı 600 bin civarında. Sağlık turizminden elde edilen gelir ise 2 milyar dolar seviyesindedir. Hedefimiz 2023 vizyonu çerçevesinde sağlık turizmi gelirlerimizi dünya sağlık turizmi pastasından %10 pay alacak noktaya ulaştırmaktır” diye konuştu.

   SPOR TURİZMİNİN KÜRESEL BÜYÜKLÜĞÜ 250 MİLYAR DOLARA ULAŞTI

  Hestourex Fuarı’nın bir diğer ihtisas alanı olan spor turizminin küresel büyüklüğüne dair değerlendirmelerde de bulunan TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''Spor turizminin küresel büyüklüğü 250 milyar dolar düzeyinde. Ülkemiz ise spor turizminde henüz istediğimiz seviyede değil. Spor turizmi alanında ülkemizde en büyük potansiyel taşıyan kentimiz gerek golf ve futbol tesisleriyle gerekse de diğer spor dallarında sunduğu imkanlar ile şüphesiz Antalya’dır. Antalya’mızı ve ülkemizi spor turizminde ileriye taşıyacak adımları birlikte atmalıyız. Bu çerçevede “HESTOUREX Fuarı”nın büyük önem taşıdığına olan inancımı bir kez daha ifade etmek isterim. TÜRSAB olarak sağlık ve spor turizminin yanı sıra, alternatif turizm çeşitlerinin gelişmesi ve ülkemizin diğer şehirlerine de yayılması için elimizden gelen gayreti göstereceğimizi belirtmek isterim. Alternatif turizmin gelişmesi için üzerimize düşen her şeyi yapacağız.''


  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 5.04.2018 - 16:46:42 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Serdar Sağlamtunç, FCSI - 6.04.2018 08:55:39
  Başkan herhalde yeni olmanın heyecanı ile farklı turizm seçeneklerinden bahsediyor ancak iş o kadar basit değil. Sağlık turizmi tesis içine hastane yerleştirmek değil. Veya hastane yakınında yer alan 5* otel de değil. Ne zaman anlayacağız bunu? Şahsen eğer gereği gibi ele alınıp doğru projeler yapılsa sağlık turizmindeki pay çok daha yukarıda, bahsedilen yüzde rakamının birkaç kat üzerinde olabilir ancak işin içine bilgiyi ve uzmanlığı katmak gerekli. Sadece inşaat ile gelinen yol bitti!


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Rusya'da Türkiye paket tur satışları durdu mu, son durum ne?
  Anex Tour, Rusya'dan Dalaman'a 2018'in ilk uçuşunu yaptı, hedef 210 bin
  Osman Ayık ve Erkan Yağcı, Rusya'da talebin yavaşlaması ile ilgili ne diyor?
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  İlk B757 Alanya Gazipaşa Havalimanına iniş yaptı
  12 yaşındaki çocuğun inanılmaz Bali tatili macerası
  Körfez ülkelerinden Bodrum'a haftada 9 direkt uçuş
  Numan Kurtulmuş: Seçim turizmi olumlu yönde etkileyecek
  Antalya bu yıl Kazakistan'dan 300 bin turist hedefliyor
  Yabancı kartlarla yapılan ödemelerin yüzde 56'sı turizm harcamaları
  Thomas Cook'un Türkiye paket turu satışları yüzde 84 arttı
  THY pilotundan mektup: Yorgunluktan ve uykusuzluktan ölüyoruz!
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  Zafer Alkaya: ATM Dubai'de üst segment ürünlere yoğun ilgi var
  Ayman Maslamani ATM Dubai'de Körfez pazarını değerlendirdi
  Calista, 23 Nisan'da köy okullarından gelen çocukları ağırladı
  Dosso Dossi otelleri büyük bir dönüşüme hazırlanıyor
  Otelcilere 'kişisel veri' uyarısı: Temel hak ve hürriyetler korunmak zorunda
  Delphin Otellerinin sahipleri yeniden gözaltında
  Dorak'ın patronundan Ulusoy'a şok suçlama: 3 milyon dolarımı...
  Çeşme-Alaçatı havalimanı ihalesini kazanan şirket belli oldu
  Bakan açıkladı: 1 milyar dolar yatırımla Mersin'e ikinci Belek kurulacak
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  Mehmet İşler: Yunanistan'a 1.5 milyon turist gönderdik, 200 bin turist aldık
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun