Benzer Haberler:
  Turistik otellerde kadınlara zorla fuhuş yaptıran çeteye operasyon
  İşte Antalya'nın ilk 6 aydaki paket tur liderleri
  Muğla'da tur otobüsü kazası, 2'si ağır 8 kişi yaralandı
  3 bin 500 müşterisi tatilde bulunan Rus tur operatörü havlu attı
  Yabancıya sağlıkta KDV istisnasının detayları belli oldu
  Haziranda Antalya'ya gelen her 100 turistten 42'si Rus
  Natalie Tours tüm charter uçuşlarını durdurdu
  Avrupalı turist geri döndü, işte önde gelen pazarlarda son durum
  Yunanistan bu yıl bir milyon Rus turist hedefliyor
  O taksici gözaltına alındı, araç trafikten men edildi

  Ayhan Bektaş OTI'nin hedeflerini açıkladı, Ruble dönemini başlattı

  20.01.2017 - 11:18:47  OTI Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Bektaş, şirketin hedefleri ile Türkiye ve küresel seyahat pazarı hakkında değerlendirmelerde bulundu. Türkiye ile Rusya arasındaki ticarette yerel para birimlerinin kullanılması çalışmalarının ardından Türkiye'ye ruble transferine başladıklarını kaydeden Bektaş, 2017 yılında 2.5-3 milyon Rus vatandaşının Antalya'ya geleceğini söyledi.  12 ülkede 24 iştiraki ile faaliyet gösteren OTI Holding, krizden aldığı derslerle 2023 hedeflerine odaklandığını duyurdu. 2014 yılında 3.1 milyon, 2015 yılında 2.575 milyon turiste hizmet veren OTI Holding, Rus ve Türk hükümetlerinin karşılıklı ticarette yerel para birimlerinin kullanılmasına yönelik çalışmalarının ardından, Rusya’daki partnerleri aracılığı ile  Türkiye’ye ruble transfer edilmesi konusunda Denizbank ile ortaklaşa yaptığı çalışmaları tamamladı. OTI Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Bektaş’ın yaptığı açıklamaya göre, şirket bu çerçevede aralık ayının son haftasından itibaren Türkiye’ye şimdiye kadar 451 milyon ruble (28.8 milyon TL) getirdi.

  İKİ DESTİNASYON OTİ'Yİ OLUMSUZ ETKİLEDİ

  OTI Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Bektaş, turizm endüstrisinde Türkiye’nin yurt dışında faaliyet gösteren en büyük şirketlerini barındırmanın ve 25 yıllık geçmişin verdiği tecrübeyle dünya turizmini, pazarları ve OTI grup şirketlerinin konumunu değerlendirdi. Dünyada turizmde büyümenin sürdüğünü altını çizen Bektaş, geçtiğimiz yıl özellikle Yunanistan ve İspanya’daki artışa karşılık Türkiye ile Mısır’daki daralmaya dikkat çekti. Bektaş, “Maalesef bu destinasyonlarda bazı tesislerin kapılarını açmadığı bir sezon yaşadık. Mısır’da bunun etkileri çok daha şiddetli ve sert oldu. OTI’deki daralmanın en önemli gerekçesi de bu 2 destinasyondan dolayı oldu. Bizler bu daralmayı mümkün olduğunca diğer destinasyonlar ile telafi etmeye çalıştık. Kazanan iki destinasyonun başında OTI olarak yapılanmamızın olduğu ülkelerden İspanya ve Yunanistan geliyor” dedi.

  RUSYA, AVRUPA, TÜRKİYE

  Bektaş, dünya turizm endüstrisinde kaynak pazarlardaki daralmanın, ülkelerin kendi iç pazarlarına yönelmelerine ya da tatile çıkmama yönündeki eğilimin artış göstermesine neden olduğunu belirtti. Bektaş, Rusya’daki daralmanın uçak krizinden ziyade, daha çok öncesinde başlayan ekonomik bir krizin getirdiği daralma olduğunu hatırlatırken, görüşünü “Rus tüketicisi kısmen Avrupa seyahatleri yapsa da, daha çok kendi iç pazarını ve Karadeniz kıyılarını tercih etti. Başta Almanya olmak üzere, Avrupa’nın Türkiye destinasyonundaki daralması ise daha çok siyasi sebeplerle oldu. Türkiye ve Mısır satışlarının kapanmış veya azalmış olması öncelikle Alman seyahat acenteleri olmak üzere Avrupa seyahat endüstrisini de çok etkiledi”  şeklinde ifade etti.

  OTI, AVRUPA'DAKİ PLANLAMA VE HAZIRLIKLARINI HIZLANDIRDI

  OTI Holding, kurulduğu günden bu yana sürekli büyüyerek Avrupa ve BDT ülkeleri dahil turizm sektöründeki ilk 10 büyük yapı içinde yer alıyor. Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Bektaş, krizin başlaması ile beraber, Avrupa’da yapılanma planlamalarını ve hazırlıkları hızlandırdıklarını belirtti.

  “Sektörden çok tecrübeli ve önemli uluslararası profesyonellerin de içinde olduğu bir yapılanma içindeyiz. 2023 hedeflerine odaklanacağız. Özellikle bir reorganizasyonla, teknoloji alanında yaptığımız yatırımlarla beraber, gerek bulunduğumuz pazarlarda, gerek başta Almanya olmak üzere yapılanıyoruz.  Burada Rusya ve BDT’de olduğu gibi, sabırlı, dikkatli ancak stabil bir hazırlık ve büyüme stratejimiz var. Avrupa’da kalıcı bir uluslararası oyuncu olma yönünde bütün birikimimizi kullanarak endüstri ile beraber, özel ve tüzel anlamda gücümüzle beraber yapılanacağız. OTI olarak kesinlikle büyüme ön görüsü ile hareket ediyoruz.”

  2017’DE SEKTÖR VE OTI

  2017’de sektörün yine zorluklar yaşayacağı, ancak 2016’ya nazaran biraz daha verimli bir yıl olacağı ön görüşünde olan Bektaş, “Kaynak pazarlarımızdaki Avrupa ve özellikle Almanya’daki daralmanın 2016’ya yakın olacağı yönünde emareler var. Rusya’dan 2015’e yakın yani 2.5-3 milyona yakın misafirin Antalya’ya geleceğini tahmin ediyoruz. Dolayısı ile toplamda 2016’dan daha iyi, inşallah 2015’e yakın bir sezon olmasını temenni ediyorum. Tabii ki şunu da unutmamak gerekir; daha çok son dakika ağırlıklı bir sezon olacak. Sektör olarak aşırı bir fiyat indirimi ile daha fazla turist gelebilir beklentisi içine girmememiz gerekiyor” dedi.

  2017 HEDEFİ 1.7-1.8 MİLYON YOLCU

  Bektaş, OTI Holding olarak 2017 hedeflerini ise şöyle özetledi ; “25. yılımıza girdiğimiz 2017 senesinde, kolay olmayacak bir sezona girdiğimizin farkındayız. Her zamanki gibi başta Türkiye’mizi pazarlamaya, tanıtmaya devam edeceğiz. OTI olarak   Türkiye’ye başta, Rusya, BDT ve Doğu Avrupa olmak üzere paket yolcu anlamında yaklaşık 1 milyon turisti Türkiye’mize getirmek üzere planlama yaptık, hazırlık yapıyoruz. Bu bizim 2015’e yakın rakamımız olacak. Diğer ülke destinasyonlarımız ile bu rakamın 1.750.000 – 1.800.000 civarı paket tur alan turist olması hedefindeyiz. Risk alacağız ve hızlı hareket edeceğiz. Türkiye’den, bu topraklardan çıkmış ve 25 yıllık uluslararası birikime sahip bir turizm grubu olarak ülkemize ve ülkemizin turizm potansiyeline güveniyoruz, inanıyoruz ve bu kapsamda elimizden geleni paydaşlarımızla yapacağız. Özellikle de kaynak pazarlardaki Türk tur operatörlerine bu anlamda önemli iş düşüyor. Bu son iki sezonda daha net görüldü. Türk tur operatörlerinin varlığının bittiği yerlerde pazarlar hızla küçüldü veya ciddi kapasite kayıpları yaşandı.”

  OTI HOLDİNG TÜRKİYE'YE RUBLE TRANSFERİNE BAŞLADI

  OTI Holding,  Rus ve Türk hükümetlerinin karşılıklı ticarette yerel para birimlerinin kullanılmasına yönelik çalışmalarının ardından, Rusya’daki partnerleri aracılığı ile  Türkiye’ye ruble transfer edilmesi konusunda Denizbank ile ortaklaşa yaptığı çalışmaları tamamlayarak Aralık 2016 sonunda ilk transferleri gerçekleştirdi. OTI Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Bektaş’ın yaptığı açıklamaya göre, şirket bu çerçevede Türkiye’ye şimdiye kadar 451 milyon ruble getirdi.

  Bektaş, önümüzdeki günlerde bu tutarın çok daha büyük boyutlara ulaşacağını ve yeni yılın ilk ayı sonuna kadar 1 milyar ruble transferini gerçekleştirmiş olmayı hedeflediklerini açıkladı.

  İki ülke arasındaki yakınlaşmanın turizm sektörünü olumlu etkileyeceğini ve  yılbaşı sonrası Türkiye’ye yönelik rezervasyonlarda artış beklediklerini belirten OTI Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Bektaş, 2017 yılı boyunca ruble transferlerini artırarak devam ettirmeyi planladıklarının altını çizdi.

  BANKALAR NEFES ALDIRDI

  OTI Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Bektaş, sözlerini “OTI olarak çeyrek yüzyılda grubumuzun geldiği boyut itibarı ile yeni stratejiler ve yeni hedeflerle hareket ediyoruz. Çok zor geçen 2016 sezonu için grubun daralması ve ciro kaybı ile aldığı tahribata rağmen gücümüz ve endüstri ile beraber yolumuza devam edeceğiz. Hükümetin aldığı kararlarla, şeffaf açık ve iyi niyetli olan yapılarda gerek konaklama gerek tur operatörlerinin kredi borçlarının yapılandırması, nefes almasını sağladı. KGF tarafından Merkezi Avrupa’da bulunan ve burada iştiraki olan tur şirketlerine kredi sağlandı. Bu destekleri için özellikle bankalara gerek OTI adına, gerekse endüstri adına teşekkür ediyoruz” şeklinde tamamladı.
  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 20.01.2017 - 11:18:47 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  İşte Rusya'daki en ucuz paket turlar ve Türkiye'nin durumu
  Rusya'daki iFly rüşvet davasında bir tutuklama daha
  Turizmci Serdar Çelenk'in acı kaybı
  Emir Hepoğlu yazdı: Sen benim kim olduğumu biliyor musun?
  IMF Türkiye'ye ilişkin büyüme beklentisini düşürdü
  Turizmci İbrahim Güler kalbine yenik düştü
  Gaziantep mutfağı Bodrum’a taşınıyor
  Otelciye ve bakanlığa 'kat mülkiyeti' uyarısı: Travmalar yaşanabilir!
  TÜRSAB Orta Karadeniz Yöre Temsil Kurulu Başkanı Yılmaz Uzunlar oldu
  Burçlara göre ideal yaz tatilleri
  Antalya temmuz ayında 2 milyon ziyaretçi sayısına koşuyor
  TÜRSAB'ın 35 Yöre Temsil Kurulu için seçim süreci başladı
  Helal Akreditasyon Kurumu da Cumhurbaşkanına bağlandı
  'Turizm sektörü ikizime teslim edildi, sektör holding gibi yönetilmeli'
  Üç kuruluş Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlandı
  Tez Tour'un hava yolu iFly'ın müdürü rüşvetten tutuklandı
  Lufthansa ile Ryanair arasında LudaMotion savaşı
  Adnan Oktar'ın turizm şirketleri de varmış
  Mısır, Fransa pazarına da geri döndü
  Turistik otellerde kadınlara zorla fuhuş yaptıran çeteye operasyon
  ATAV 'Perge'de 1001 Gece Masalları' etkinliği düzenledi
  Mete Vardar’dan Mehmet Ersoy açıklaması
  'Maaşını alamayan personel, lüks otelin eşyalarına el koydu' iddiası
  Thomas Cook yeni başkan arayışında
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun