Avrupa Adalet Divanı'ndan UBER'le ilgili şok karar: Taksi hizmeti!

Avrupa Adalet Divanı'ndan UBER'le ilgili şok karar: Taksi hizmeti!
Avrupa Birliği'nin en yüksek mahkemesi Avrupa Adalet Divanı, UBER ile ilgili çok önemli bir karara imza attı.


TurizmGüncel - Dış Haberler

Avrupa Adalet Divanı, UBER ile ilgili davada kararını açıkaldı. Mahkeme, ''UBER bir teknoloji şirketi olarak değil, ulaşım şirketi olarak düzenlenmeli'' dedi.''ULAŞIM DEĞİL TEKNOLOJİ ŞİRKETİYİZ'' DİYORDU

Avrupa Adalet Divanı'nın aldığı bu karar, uzun zamandır ''ulaşım şirketi değil, sürücü ile yolcuyu buluştran bir teknoloji şirketiyiz'' diyen UBER için büyük bir engel anlamına geliyor.

TAKSİ LİSANSI ALMAK ZORUNDA KALACAK

Kararın ardından UBER'in taksi operatörlerinin aldığı lisanstan almak zorunda kalacağı belirtiliyor. Bu da UBER'in vergiye tabi olması ve müşterilerinden KDV alması anlamına geliyor. Temyize kapalı olan söz konusu kararın, benzer hizmetler sunan diğer şirkeri de etkileyeceği ifade ediliyor.

Konuyla ilgili olaak açıklama yapan UBER ise, mahkemenin verdiği kararın UBER'in zaten taşıyıcı statüsünde hizmet verdiği ülkelerde bir etkiye sahip olmayacağını belirtti.

İLK DAVAYI İSPANYOL TAKSİCİLER AÇMIŞTI

Mahkemenin kararıyla UBER, profesyonel lisansı olmayan sürücülerle işbirliği yapma konusunda kısıtlanıyor.

UBER ile ilgili şikayetler ilk olarak İspanya'da gündeme getirildi. UBER'in lisansı olmayan sürücülerle taşımacılık hizmeti verdiğini ve bunun da haksız rekabete neden olduğunu iddia eden İspanyol taksiciler mahkemeye başvurmuş, mahkeme de söz konusu davayı Avrupa Adalet Divanı'na taşımıştı.

NOT: Uber, akıllı telefonlara kurulan uygulama ile sürücüler ve seyahat edecek kişileri buluşturuyor. Elden ele bir nakit transferi olmayan sistem, taksilerden daha uygun fiyatlarla ulaşım imkanı sağlıyor.


Bu Haber 21.12.2017 - 13:10:47 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.