Antalya ağustosta Rusya'da 'rekor yılı' olan 2014'ü geride bıraktı

  6.09.2017 - 09:09:15  Ağustos ayında Antalya'ya gelen Rus ziyareti sayısı 'rekor' yılı olarak tanımlanan Ağustos 2014 rakamının yüzde 6 üzerine çıktı. Verileri değerlendiren AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, ''Avrupa, özellikle de Almanya pazarını yeniden kazanmalıyız.'' dedi.
  Ağustos ayında Antalya'ya gelen ziyaretçi sayısı rekor yıl olan 2014'ün yüzde 6 üzerine çıktı. Buna karşın bi diğer kaynak pazar olan Almanya'dan gelişler geçen yılın ağustos ayına kıyasla yüzde 7 ekside. Almanya pazarındaki mevcut durum ise Antalya'nın toparlanmasını olumsuz etkiliyor.

  AKTOB tarafından yapılan açıklamada, Rusya pazarındaki büyümede kaldıraç görevini fiyatlarını ciddi oranda aşağıya çeken konaklama sektörünün üstlendiği ifade edildi.

  BU PAZARLAR 2014 SAYILARINI GERİDE BIRAKTI

  Ağustos ayında Ukrayna, İsrail, Beyaz Rusya, Romanya, Moldova, İran, Arnavutluk, Litvanya, Kosova, Ürdün ve Irak'tan gelen turist sayılarının 2014 yılındaki rakamları geçtiği belirtilen açıklamda, ''Bunun yanısıra, İngiltere pazarı temmuz ayında yüzde 13 artmıştır. Kazakistan, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Sırbistan'da 2016 yılına kıyasla büyüme gerçekleşmekle birlikte, henüz 2014 yılı rakamlarına ulaşılmamıştır.
  Öte taraftan geçen aylarda olduğu gibi Danimarka, Hollanda, İsveç,  Finlandiya, Norveç  ve Avusturya pazarlarındaki düşüşler devam etmektedir. Bu pazarlardaki düşüş diğer pazarların büyüme ivmesini olumsuz etkilemektedir. Ayrıca Belçika ve İsviçre pazarları ağustos ayı özelinde geçen yıla kıyasla düşüş durmuş bulunmaktadır.'' denildi.

  TURİST SAYISI 2016'YA GÖRE YÜZDE 73 ARTTI, 2015 VE 2014'ÜN GERİSİNDE

  Antalya'ya gelen ziyaretçi sayısının 2016'ya kıyasla yüzde 73 arttığı belirtilen AKTOB açıklamasında, ''Buna karşın gelişler 2015'e kıyasla yüzde 8, 2014'e göre ise yüzde 11 ekside. Ocak-Ağustos 2017 yılı verilerine baktığımızda Antalya’ya gelen turist sayısı 7 milyon 144 bin olup 2016 yılına göre yüzde 63 artmıştur. Söz konusu rakamlar 2015 yılına göre yüzde 14, 2014 yılna göre ise yüzde 18 eksidedir'' denildi.

  Antalya temmuz verileri ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı  Erkan Yağcı şunalrı söyledi:

  ''SİYASETİN GÖLGESİNDEKİ ALMANYA PAZARI...''

  ''Türkiye’ye ziyaretçi gönderen ülkeler arasında Almanya,  yaşanan kayıplara rağmen, 2. sıradaki yerini koruyor. Siyasetin gölgesinde kalan bu pazarla olan ilişkilerimizi canlandırma yönünde önemli temaslar kuruyoruz. Türk turizminin gelişmesinde önemli yapı taşlarından birisi olan Alman pazarında yıllardır birlikte işbirliği yaptığımız tur operatörleri ile  bu konuda büyük destek ve işbirliği içindeyiz. Verilere bakıldığında Türkiye’ye dönük talebin yeniden yönlenmesinin itici gücünün Antalya olduğunu görebiliyoruz. Bu konuda Antalya’da konaklama sektörü büyük özveri gösterdi. Turizm vizyonumuzda değişiklik yok, Antalya'yı İspanya’yı rakip olarak görüyoruz.

  2017 yılındaki büyümenin ana unsuru Rusya pazarı olmuştur. 2018 yılında Avrupa pazarında özellikle Almanya, Benelüx ve İskandinav ülkerinde mutlaka büyümeye geçmeliyiz.

  2018 YILI STRATEJİSİ AVRUPA BAZ ALINARAK HAZIRLANMALI''

  Antalya, Rusya odaklı bir büyüme modelinde Avrupa ve özellikle de Almanya pazarındaki düşüş büyüme rakamlarını olumsuz etkilemektedir. Antalya 2014 ve 2015 yılına kıyasla oluşan farkı ağustos ayı itibari ile daha da kapatmıştır. 2018  yılında Avrupa pazarında ve Almanya'daki talebi tekrar pozitife çevirip 2018 yılında fiyatlarımızı sürdürülebilir seviyelere çekmemiz gerekecektir. Bu noktada kamu kesimi, acil olarak sektörle işbirliği zemini oluşturup 2018 yılının temel stratejisini Avrupa pazarını baz alarak oluşturmalıdır.''

  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 6.09.2017 - 09:09:15 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  TUI, İngiltere'nin bir havaalanından daha Antalya'ya uçuş başlatıyor
  Mehmet Şimşek piyasadaki dalgalanmalar için ne dedi?
  'Turizm sektörünün talepleri var'
  Suriye sorununda bir ilk!
  Dolar, Orta Vadeli Plan'daki 2019 hedefini de aştı
  Bağlıkaya'dan Antalya'da büyük buluşma: Neden aday oldum?
  Züppelik, fakirleri aşağılama... İngiliz hava yolu şirketine tepki yağdı
  İspanya otelcilik sektöründe 2.48 milyar euroluk dev satın alma teklifi
  Ünlü tatil köyü satılıyor
  Rekor: İstanbul'da 120 bin şişe sahte içki ele geirildi
  Neredekal ile HotelRunner'ın iş birliği otellere ne kazanadıracak?
  İstanbul'da 5 bin otelciye deprem eğitimi
  Cirosunu %40 arttırdı, 2018 erken rezervasyon kampanyasını başlattı
  AKTOB'dan WTM raporu: İngiltere seyahat pazarı için neler yapılmalı?
  Malaysia Airports, Sabiha Gökçen'den çıkıyor mu?
  Otel arazisi 4 milyon liraya ihaleye çıkarıldı
  Yusuf Duru anlatıyor: Turizmde raconu biz keserdik!
  Avrupa Birliği, Türkiye fonlarında kesintiye gitme kararı aldı
  Matador Network, 10 film ve yazılarla Türkiye'yi tanıtacak
  Türkiye seyahat için ikinci en riskli ülkeler grubunda gösterildi
  Unicredit Bank: Türkiye'de dolar yıl sonunda 4.15 olacak
  Erdoğan imzaladı, 'Helal Akreditasyon Kurumu' resmen kuruldu
  THY gayrimenkul işine girdi
  Antalya'nın sorunları ''Kent Konferansları'nda konuşulacak
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2017  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun