Benzer Haberler:
  İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu IMEX Fuarına katılacak
  Zafer Alkaya: ATM Dubai'de üst segment ürünlere yoğun ilgi var
  Türkiye Çin'de bu video ile tanıtılıyor
  Erkan Yağcı: Turizmde mevsimsellik kısır döngüsünü kırmamız gerekiyor
  Turizm profesyonelleri anlattı: İşte bu yılki Ukrayna hedefi ve pazarın durumu
  TÜRSAB'dan iki büyük turizm pazarına ilişkin rapor, işte beklentiler
  AKTOB'dan ITB değerlendirmesi: Pazar ne durumda, neler yapılmalı?
  MITT Moskova başladı, Kurtulmuş destek müjdesini fuarda verdi
  Üç Türk turizmci, Almanya'daki FTT Fuarı için kolları sıvadı
  ITB Berlin Fuarı başladı, işte destinasyon odaklı Türkiye standı

  Antalya'nın iki önemli fuarı kapılarını açmaya hazırlanıyor

  4.01.2018 - 11:54:23  Antalya’da düzenlenen 29.HotelEquipment ve 25.FoodProduct için geri sayım başladı. Bu yıl yüzde 25 büyüme gerçekleştiren fuarlar; 17-20 Ocak tarihleri arasında 81 il ve 27 ülkeden profesyonel ziyaretçiyi, katılımcılarla bir araya getiriyor. Açılış öncesi gerçekleştirilen tanıtım toplantısında paydaşlardan tam destek gelirken, ANFAŞ Yönetim Kurul Başkanı Ali Bıdı ve ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin’den Antalya’daki sektör temsilcilerine çağrı geldi.  ANFAŞ - Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş. tarafından çeyrek asrı aşkın süredir organize edilen otel ekipmanları fuarı 29.HotelEquipment – Uluslararası Konaklama ve Ağırlama Ekipmanları İhtisas Fuarı ile gıda sektörüne dönük olarak yapılan 25.FoodProduct – Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı, 17-20 Ocak 2018 tarihleri arasında eş zamanlı kapılarını açmaya hazırlanıyor.

  Fuarların açılışı öncesi, Antalya Expo Center’da bir basın toplantısı gerçekleştirildi. ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Antalya Kütür ve Turizm İl Müdürü İbrahim Acar Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Hakan Duran, HOTED Onursal Başkanı Hakan Yeni, TMMOB İçmimarlar Odası Antalya Şube Başkanı İlker Biner, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Erkan Yağcı, AGEB Başkanı Mustafa Erol'un katıldığı toplantıda, fuarlardaki gelişmeler ve yol haritası çizildi.

  FUARLAR BİZİM DEĞİL ANTALYA’NIN FUARLARIDIR

  Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, ANFAŞ olarak Antalya ve ülke ekonomisini kalkındırmak için çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini söyledi. Bıdı, “Fuar döneminde yapılan harcamaların yüzde 85’i otellerden taksicilere, restoranlarından mağazalara kadar tüm kent ekonomisine katkı sağlamaktadır. Dolayısıyla bu fuarlar, sadece bizim değil, tüm Antalya’nın fuarlarıdır. Bizler, tüm paydaşlarımızın desteği ve yeni projelerimizle Türkiye fuarcılığını geliştirmek için çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

  FUARLAR ‘EŞ ZAMANLI’ BÜYÜDÜ

  Bu yıl fuarların eş zamanlı olarak düzenlenmesinden dolayı katılımcı ve ziyaretçilerden yoğun ilgi gördüklerini söyleyen Ali Bıdı, “Geçen yıl başarı ile gerçekleştirdiğimiz fuarlarımızın bu yıl eş zamanlı düzenlenmesiyle beraber önemli bir büyüme yakaladık. Bu yıl her iki fuar da kendi içinde yüzde 25 bir büyüme gerçekleştirdi. Fuarımızın böyle bir büyüme içinde olması, sadece bizim için değil; tüm Türkiye için bir kazançtır. Yarattığımız ticaret hacmiyle birlikte, turizm ve gıda sektöründeki ihracatın artmasına katkı sağlamaya bu yıl olduğu gibi ilerleyen yılarda da var gücümüzle sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.  369 KATILIMCI TEK ÇATI ALTINDA

  Ali Bıdı’nın ardından söz alan Fuarlar Direktörü Arzu Yüngül 29.HotelEquipment ve 25.FoodProduct hakkında bilgi verdi.  Bu yıl fuarlarda yurt içi ve yurt dışından ziyaretçi atağı gerçekleşeceğini söyleyen Yüngül, “ANFAŞ ekibi başarılı bir fuar dönemi geçirmek için son iki hafta kala hazırlıklarımızı büyük ölçüde tamamladık.  Geçtiğimiz yıla oranla yüzde 25 oranında bir büyüme gerçekleştirdik. 198 29.HotelEquipment  ve 171 25.FoodProduct  olmak üzere bu yıl toplam 369 sektörün önde gelen katılımcı, Antalya Expo Center’da tek çatı altında bir araya geliyor” dedi.

  81 İL VE 27 ÜLKEDEN ALIM HEYETİ

  Yurt içi ve yurt dışı çalışmalarında önemli bir artış olduğunun altını çizen Yüngül, “Türkiye ve dünyanın buluşma noktası olacak fuarlarımızda  2 bin 500 uluslararası olmak üzere toplam 40 binin üzerinde profesyonel alım heyeti ve ziyaretçi bekliyoruz. Yurt dışından; Ekonomi Bakanlığımız tarafından her yıl olduğu gibi bu yıl da geniş kapsamlı bir alım heyeti programı  gerçekleştirilecek. Yine Ekonomi Bakanlığı,  Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ve ANFAŞ  iş birliğiyle alım heyetleri getirilecek. ANFAŞ’ın yurt dışında yapmış olduğu acente çalışmaları aracılığıyla; Afganistan, Arnavutluk, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri,  Bosna Hersek, Cezayir, Çin, Demokratik Kongo, Fas, Filistin, Gürcistan, Irak, İran, İsrail, Katar, Kongo, Kosova, Kuveyt, Libya, Lübnan, Makedonya, Malta, Mısır, Sırbistan, Suriye, Togo ve Tunus olmak üzere toplam 27 ülkeden ve yurt içinde ANFAŞ tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda 81 ilden alım heyeti ve profesyonel ziyaretçiler, katılımcılarla bir araya gelecek” diye konuştu.

  İKİLİ İŞ GÖRÜŞMELERİ

  Fuar kapsamında kurulacak B2B (İkili İş Görüşmeleri) alanı sayesinde yeni iş birlikteliklerinin oluşacağını söyleyen Yüngül, “Fuarlarımız sırasında katılımcı ve ziyaretçilerimiz tarafından en çok ilgi gören etkinliğimiz B2B görüşmeleri bu sene de tam gaz devam ediyor. Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen toplam 117 görüşmenin büyük bölünün başarılı iş birlikteliklerine imza attığını biliyoruz. Bu yıl da fuarlarımızda kurulacak B2B alanında gerçekleşecek görüşmeler sayesinde ülke ve bölge ihracatımızı kalkındıracak iş birlikteliklerine imza atılacaktır” ifadelerini kullandı.

  TURİZMCİLERDEN DESTEK

  Yüngül’ün konuşmasının ardından fuar paydaşları ANFAŞ fuarlarına tam destek verdi.  Toplantıda konuşan POYD - Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Hakan Duran, “Turizmi çeşitlendirmek için çalıştığımız bu günlerde bu fuarların gerçekleşmesi son derece sevindirici. Ocak ayında yaklaşık 40 bin kişi 29.HotelEquipment ve 25.FoodProduct kapsamında Antalya’ya gelecek. ANFAŞ fuarları özellikle kış döneminde ekonomimize büyük katkı sunuyor. Bizler desteklerimizi sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

  Duran’ın ardından söz alan AKTOB - Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Erkan Yağcı, fuarlara tam destek verirken TÜROFED - Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık ise,”Turizmde konjonktürler artık değişiyor. Bu tür etkinlikler yatırımcıları, turistleri çeken etkinliklerdir. Biz düzenlendiği tarihten itibaren bu fuarları desteklemeyi sürdürüyoruz. Bu destekleri sadece Antalya için değil tüm Türkiye için veriyoruz. Türkiye sadece turizmle değil otel ekipmanları ve gıda sektöründe önemli bir üretim payına sahip. Bu fuarları bu coğrafyanın buluşma alanı olmasını sağlamamız lazım. Türkiye’deki önemli firmaların bu fuara katılmasını sağlamamız lazım” ifadelerini kullandı.  ''FUARLAR ANTALYA’YI KALKINDIRIYOR''

  ANFAŞ’ın Yönetim Kurulu Başkanvekilliği görevini de sürdüren ATSO - Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, fuarların Antalya’nın kalkınmasında etkisi üzerinde durdu. Kış aylarında düzenlenen her fuarın ekonomiye artı değer sağladığını söyleyen Çetin,”Biz deniz, kum, güneş turizmi yapan bir kentiz. Fuara getirdiğimiz kişilerin harcamaları 2 bin dolar civarına kadar çıkıyor.  Fuarların Antalya’ya ne kadar katkı koyduğunu son olarak Growtech Fuarı’nda hepimiz görmüş olduk.   Ben ilk geldiğim zaman Antalya’daki fuar sayısı 7’ydi. Şu an bir yılda 18’in üzerinde fuar gerçekleştiriyoruz. ANFAŞ tarafından düzenlenen bu fuarlar sezonun en ölü zamanında Antalya ekonomisine ivme kazandırıyor” diye konuştu.  

  ANTALYA FİLM FESTİVALİ GİBİ FUARLAR

  Fuarların,  Antalya’nın iki lokomotif sektörü turizm ve gıda sektörünün ortak buluşma noktası olduğunu söyleyen Çetin, Antalya’daki tüm paydaşlara çağrı yaptı. Çetin,”17-20 Ocak’ta HotelEquipment’ı 29’uncu kez, FoodProduct’ı 25’inci kez açacağız. Sürdürülebilirlik çok önemli. Bu fuarlar Antalya Film Festivali gibi kentin kimliğini ön plana çıkaran etkinliklerdir. Bizler, şimdiye kadar Antalya bize ne  verebilir diye bekledik. Antalya bize vereceğini verdi. Artık bizlerin Antalya’ya bir şeyler vermesi, katkı koyması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

  HERKESİN ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMASI LAZIM

   Toplantının kapanış konuşmasını gerçekleştiren Ali Bıdı ise ANFAŞ olarak her hangi bir kar amacı gütmeden Antalya’nın kazanması için çalıştıklarını söyleyerek,”Biz buraya 23 yıl önce ortak olduk. Tüm paydaşlarımızla birlikte Antalya’nın menfaati için çalışıyoruz. Ama aynı ilgiyi maalesef Antalyalı firmalarımızdan göremiyoruz. Herkesin elini taşın altına koyması lazım. Biz inanıyoruz ki ilerleyen yıllarda el birliğiyle Antalya ekonomisini hak ettiği yerlere getireceğiz” dedi.

  HOTEL DESİGN SHOW’DA RETRO RÜZGARI

  HotelEquipment kapsamında her yıl farklı bir tasarım temasıyla organize edilen etkinliği Hotel Design Show, bu yıl “Retro” temasıyla gerçekleştiriliyor. Etkinlik kapsamında, TMMOB İçmimarlar Odası tarafından belirlenen 6 içmimar grubu, 6 farklı otel odası ve resepsiyon tasarımı gerçekleştirecek. 

  Hotel Design Show’un yanı sıra 29.HotelEquipment’ta HOTED (Hotel Kat Hizmetleri Eğitimi ve Dekorasyonu Derneği) Alanya tarafından  organize edilecek 6. Uluslararası Housekeepıng Olimpiyatları organize ediliyor. 

  PROFESYONELLER ANTALYA EXPO CENTER’DA

  Türkiye’nin en kapsamlı konaklama ve ağırlama ekipmanları fuarı 29.HotelEquipment ile gıda ve içecek sektörünün marka fuarı 25.FoodProduct 17-20 Ocak tarihleri arasında, Antalya Expo Center Fuar ve Kongre Merkezi’nde kapılarını açacak.  10.00 – 18.00 saatleri arasında 18 yaş üstü ve mesleki kartviziti olan profesyonelleri ağırlayacak fuarlar, ülke ve kent ekonomisine katkı sağlamaya devam edecek.
  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 4.01.2018 - 11:54:23 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Avrupa'daki kaynak pazarlarda Türkiye hangi ülkede kaçıncı sırada?
  Yunanistan Thomas Cook'un yüzünü güldürüyor, 2018 hedefi 3 milyon turist
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  Analiz: Yükselen dolar, Türkiye'nin turizm gelirlerini nasıl etkiliyor?
  Muharrem İnce: İhracat teşviklerini turizmciye de kullandıracağız
  Belediyeden kat karşılığı otel ve iş yeri yapımı ihalesi
  Katar Hava Yolları'ndan IATI'ye ödül
  'İç savaş' mesajıyla gündeme gelen turizmci: Paylaşım bana ait değil
  Turizmciler anlatıyor: 2018'i yarılarken sektörde son durum ne?
  Lufthansa şimdi de Norwegian Air'e göz dikti
  İngiltere'den Tunus turizmini rahatlatan karar
  Dijital dünyanın iki devi Marmaris'te
  Ferit Şahenk şimdi de otelini mi satıyor?
  SİT derecesi 1'den 3'e düşürülen MİT kampına otel mi yapılacak?
  İspanya 5 ayda 5 ülkeden 15 milyon turist aldı
  Can Pulak yazdı: Muğla ile ilgili gerçekleri bilelim
  İspanya'da bir bölge 'sarhoş turizmi'ne savaş açtı, kısıtlama gliyor
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  Beş otelin yatırım teşvik belgesi iptal edildi
  Konaklama sektörü 160 milyon liralık teşvik aldı, bin 900 yeni yatak geliyor
  Mayıstaki işe alımlarda en büyük artış turizm sektöründe yaşandı
  Adalar'daki faytonlar için düzenleme gündemde
  Bu da oldu: Turizmciden 'ben iç savaş istiyorum' mesajı
  Almanya'da acente satışları 2015 seviyesine ulaştı ama...
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun