Almanya'dan başta Booking.com olmak üzere online devlerine kötü haber!

Almanya'dan başta Booking.com olmak üzere online devlerine kötü haber!
Almanya’nın rekabet kurumu Bundeskartellamt, otellere dönük Booking.com’un ‘en iyi fiyat garantisi’ uygulamasını yasakladı. Kurum, Booking.com’un Almanya’daki oteller ile yaptığı sözleşmelerden bu maddeyi ocak ayının sonuna kadar kaldırmasını hükmetti.


TurizmGüncel

Bundeskartellamt,tarafından yapılan açıklamaya göre, başlangıçta oteller Booking.com üzerinden online ve offline rezervasyonlar için mevcut en iyi fiyat, maksimum oda kapasitesi ve en iyi iade seçeneklerini sunmak zorundaydı. Ancak bu yılın başında, Booking.com otellere hafifletilmiş bir teklifte bulunmuştu.

Bu 'hafifletilmiş' teklifler (daraltılmış en iyi fiyat garantisi), otellere, diğer online seyahat acenteleri üzerinden daha düşük fiyatlı teklifler sunma imkanı tanımıştı. Ancak bu daraltılmış uygulamada da otellerin kendi internet siteleri üzerinden sunduğu teklifler, Booking.com’da sunulan tekliflerden daha düşük fiyatlı olamıyordu. Almanya’daki otellerin Booking.com ile bu şekilde güncellenmiş anlaşması, temmuz ayında yürürlüğe girmişti.

AVRUPA'NIN TAMAMINDA SORUN YAŞIYOR

Booking.com daha önce de Avrupa ülkeleri ile sorunlar yaşamış, Fransa, İtalya, İsveç, İrlanda, Birleşik Krallık, Polonya, Yunanistan, Danimarka, Macaristan ve Hollanda’nın rekabet otoriteleri Booking.com’un fiyat garantisi koşullarını bu şekilde güncellemesine onay vermişti. Fransız, İtalyan ve İsveç otoriteleri, koşulların güncellenmiş halinin online seyahat acenteleri arasındaki rekabeti hem acentelerin hem de otel ve müşterilerin lehine olacak şekilde artıracağına hükmetmişti.

'PORTALLAR VE OTELLER ARASINDAKİ REKABETİ KISITLIYOR'

Ancak, Alman rekabet otoritesi, aynı görüşte değil. Bundeskartellamt Başkanı Andreas Mundt tarafından konuya dair yapılan açıklamada, daraltılmış garanti koşullarının da önceki koşullar gibi hem online portallar arasındaki hem de oteller arasındaki rekabeti kısıtladığını dile getirdi. Mundt, açıklamasının devamında şunları söyledi:

‘’Booking.com’un ‘dayattığı’ koşullar otellerin kendi internet sitelerinde istedikleri gibi fiyat verme haklarını kısıtlıyor ve yeni portalların pazara girmesini engelliyor. Ortada tüketici açısından da olumlu bir şey yok.’’

Bundeskartellamt, geçtiğimiz ocak ayında Booking.com’un rakibi HRS içinde bu yönde bir karar vermiş, Booking.com’u da uyarmıştı.

'OTELLERE NORMAL ŞARTLARDA ULAŞAMAYACAKLARI İMKANLAR SUNUYORUZ'

Booking.com’un karara itiraz edeceği ve diğer Avrupa ülkeleri ile olduğu gibi koşulları gözden geçirmeyi önerebileceği belirtiliyor.

Konuya dair açıklama yapan Booking.com Başkanı Gillian Tans, ‘’Bu karar bizim gibi online seyahat markalarının sektöre katkılarını hiçe sayan bir karar. Booking.com gibi şirketler seyahatçilere yüzbinlerce otel arasından en iyi otelleri önererek şeffaflık, değer ve seçenek sunuyor. Kullanıcılara yalnızca zaman ve para kazandırmıyoruz; normal şartlarda otellerini ulusal ya da uluslararası pazarlarda bu ölçekte tanıtma imkanı bulamayacak otellere de oldukça uygun fiyatlara hizmet veriyoruz.’’

EXPEDIA DA İNCELENİYOR

Booking.com, Bundeskartellamt ‘ı düzgün bir soruşturma süreci yürütmemekle ve konuyu HRS’nin geçirdiği süreç ile aynı kefeye koyarak Booking.com tarafından sunulan argümanları göz önüne almamakla suçluyor. Şirket, yine de Alman otoriteleriyle iş birliği yapacaklarını, daraltılmış fiyat garantisi şartının diğer Avrupa ülkelerinde uygulanmaya devam edeceğini açıkladı.
Bundeskartellamt’ın Expedia’nın ‘en iyi fiyat’ koşulları hakkında da bir inceleme yürüttüğü biliniyor.

TÜRKİYE'DE DE SORUŞTURMA AÇILMIŞTI

Rekabet Kurumu, geçtiğimiz temmuz ayında TÜRSAB'ın Booking.com'un en iyi fiyat garantisi şartının rekabet koşullarına aykırı olduğuna dönük şikayetini değerlendirmeye almış ve soruşturma başlatmıştı.


Bu Haber 24.12.2015 - 16:31:57 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Altug Syo - 26.12.2015 - 02:25

    Booking com , en iyi fiyat garantisi diyerek müşterilerini kazıklıyor.AYnı odayı daha ucuza veren firmalar oluyor.Hani bir fındık reklamı vardı , YERSEN

  • Turizmci - 25.12.2015 - 02:24

    Booking com Ruhsatı olmayan otelleride uluslararası ve yurtiçi pazarlarda pazarlıyor... oteller misafirlere satışlarını internet kanallarından (booking.com) yaptıkları için,internet siteleri(booking.com) eğer satış ve pazarlama için ruhsat isterlerse en azından kaçak otellerin önü kesilmiş olur ve sektörde bu işi layıkıyla yapanlar ayakta kalmış olurlar... bu iş için Turizm Bakanlığı,Tursab,Belediyeler ve Emniyet Genel Müdürlüğü neden konuyla ilgilenmiyor... Ruhsatı olan bir otel eğer emniyet müdürlüğüne göndermesi gereken kalan misafir bilgilerini sehven unutursa gönlük 400 tl ceza ödüyor...kaçak apartların senelik ödemeleri gereken ceza tutarları bu hesapla aylık 12.000 tl yıllık 144.000 tl oluyor...ruhsatlı oteller neden cezalandırılıyor... Türkiye bir hukuk devletidir...bir araç aldığımızda trafik sigortasını yaptırmadan emniyet müdürlüğü aracın ruhsatını vermiyorda, Booking.com gibi büyük siteler neden ruhsatsız otelleri ve apartları pazarlıyorlar, Booking co ve kaçak oteller neden denetlenmiyorlar neden yaptırım uygulanmıyor... Saygılarımla

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.