Ali Onaran anlattı: Prontotour krizli yılı nasıl atlattı, 2017'ye nasıl hazırlanıyor?

  4.11.2016 - 09:54:36  Prontotour'un Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, sektörel haber portallarının temsilcileriyle bir araya gelerek sezonu, darbe sürecinde işleri nasıl yönettiklerini ve Prontotour'unn 2017 hedeflerini değerlendirdi.  TurizmGüncel

  Zor bir yıl olmasına rağmen 2016'da TL bazında yüzde 20 büyüdüklerini ifade eden Ali Onaran, ''Ancak Prontotour olarak 2016 yılında euro bazında yüzde 15 büyümeyi hedefliyorduk. Bu hedefimizde yüzde 5'lik bir sapma oldu ve yüzde 10 büyüme ile yılı kapatıyoruz. Ortalama satış fiyatlarında ise yüzde 5.2'lik bir artış kaydettik.'' dedi.

  ''MÜŞTERİMİZİN YÜZDE 20'SİNİN KAMU PERSONELİ OLDUĞUNU GÖRDÜK''

  Darbe girişimi sonrası kamu personeline getirilen seyahat yasağı sonrası müşteri profilindeki önemli bir ayrıntının ortaya çıktığını ifade eden Onaran, ''Yaptığımız incelemer sonunda toplam müşterimizin yüzde 20'sinin kamu personeli olduğunu gördük. Bu gerçekten büyük bir rakam. Geçtiğimiz günlerde görüştüğüm Pegasus'tan bir yetkili de aynı şeyi dile getirdi. Şimdi bu alana dönük çalışma yapmayı bile düşünüyorlar.'' dedi.

  Onaran, şirketin 2016 perfrmansna ilişkin şu verileri paylaştı:

  ''KİŞİ SAYISINDA VE CİRODA BÜYÜDÜK''

  ''Kara turlarında kişi sayısında yüzde 8, ciro bazında ise yüzde 8.57 büyüme sağladık. Gemi turlarında ise rakamlar çok daha iyi. Gemi turlarında yolcu sayısında yüzde 20, ciroda ise yüzde 42'lik bir artış söz konusu. Bunlar çok ciddi rakamlar. Gemi turları giderek daha çok ilgi görüyor. Şimdiki gemilerle eski gemileri kıyaslamak mümkün dahi değil.''

  DİBE VURAN TALEP EKİM'DE REKOR KIRDI

  15 Darbe girişimi sonrası dibe vuran talebin ekim ayıyla birlikte toparlandığını kaydeden Ali Onaran, ''Ekim ayında kişi sayısında yüzde 45, ciroda ise yüzde 75'lik bir büyüme sergiledik. Bunda gemi turlarına olan talebin etkisi büyük oldu. Ekimde talebin artmasının bir diğer nedeni ise, darbe girişiminin ardından talebin bu aya kayması. Diğer yandan erken rezervasyon gün sayısı da artıyor. Eğer rezervasyonlar tur tarihinden 60 günün altına düşerse, bu önemli sorunlar olduğunun göstergesi. Darbe girişimi döneminde bu süre 55 güne kadar inmişti. Şimdi ise tekrar 70'li rakamlara ulaştık. İleriki dönemlerde bu sürenin 9o'lı günlere ulaşacağını düşünüyorum.'' şeklinde konuştu.

  ''YURT İÇİ TURLAR TOPLAM HACİM İÇİNDE KÜÇÜK BİR YER TUTUYOR''

  Yurt içi turlarda yüzde 28 büyüdükleri bilgisini veren Onaran, ancak yurt içi segmentinin Prontotour'un toplam hacmi içinde sadece yüzde 5'lik bir yer işgal ettiğini belirtti. İç pazarda büyüme hedefinde olduklarını kaydeden Onaran, ''konjonktürden dolayı şimdilik bu hedef biraz bekleyecek.'' açıklamasında bulundu.  ''OCAK AYINDA BİLE PLANLAMALAR BİTMEMİŞ OLUYOR''

  Belirsizlik ortamının ve dövizdeki dalgalanmanın sektöre önemli etkileri olduğunu ifade eden Ali Onaran, ''Eskiden yıllık planlamayı yapar, bir süre sonra da sadece üzerinden geçerdik. Ancak artık öyle değil. Uzun vadeli planlamalar yapmak giderek zorlaşıyor. Ocak ayında bile planlamalarımız henüz bitmemiş oluyor. Giderek yeni iklime ayak uydurmaya çalışıyoruz.'' şeklinde konuştu.

  Peki darbe süreci Prontour'u nasıl etkiledi, şirket ne tip önlemler aldı ve sonrasında neler yaşandı? Onaran, bu başlıkta şu bilgileri veriyor:

  ''DARBE SÜRECİNDE 4 BİN İPTAL ALDIK, YÖNETİLMESİ ZOR BİR SÜREÇTİ''

  ''Darbe döneminde yaklaşık 4 bin iptal aldık. Yönetilmesi oldukça zor bir süreçti. Bu iş için 14 kişilik bir kriz masası oluşturduk. Amacımız müşteriye doğru bilgi vermek, onları doğru yönlendirmekti.  O dönemdeki müşterilerimizin yaklaşık yüzde 70’ini hakkı saklı yapabildik. Yüzde 30’unun paralarını iade ettik. Sonraki süreçte iptal edenlerden 300 kişi dönerek tekrar rezervasyon yaptırdı. Hala da günde 8-10 kişi geri dönerek rezervasyonunu tekrar yapıyor. Yaşanan olağanüstü dönemi bana göre çabuk atlattık. Çalıştığımız partnerlerimizin yüzde 80 ile 2017 anlaşmalarımızı tamamladık. Ancak 2017'de daha temkinli gideceğiz. Yüzde 80-90 riskle girdiğimiz işlere önümüzdeki yıl daha az riskle gireceğiz.'' değerlendirmesini yaptı.

  ''INCOMINGİMİZİN YÜZDE 90'I GİTTİ PRONTO MICE DMC BİZİ KURTARDI''

  2016 krizinin sektörün en çok incoming ayağını vurduğunu dile getiren Ali Onaran, prontotour'un incoming ayağının yüzde 90'lık bölümünün bu sezonda yok olduğunu açıkladı. Onaran, ''Prontotour'un bir şansı vardı. İkinci şirketimiz Pronto MICE DMC sadece Avrupa ayağında 2 milyon euro ciro yaptı. Avrupa Kupası maçlarının olması bizim için şanstı. Özellikle sponsor şirketlerin belirli sayıda kişiyi bu karşılaşmalara götürmesi gerekiyor.  Ama bizim Türkiye’ye getirdiğimiz turist yok oldu. Krizi genelde Türklere yönelik ürün satan firmalar ve bunların da belli büyüklükte olanları daha az hissetti. Antalya ve İstanbul’un belli yerlerindeki oteller krizi en çok hissetti.'' dedi.

  ''İŞLER ÇOK HIZLI DÜZELMEYECEK''

  Kriz döneminde çalışanların yüzde 10'luk diliminin işine son verdiklerini aktaran Onaran, işten çıkarmalarda ise performans kriterlerini göz önünde bulundurduklarını söyledi. Krizde ciddi tasarruf tedbirleri aldıklarını kaydeden Onaran, ''Almak zorundaydık. Satışlarımız yüzde 70 durmuştu. İki hafta sonra her şey değişti. Ama o zamanki durum oydu. O karamsar tablo çok daha uzun sürebilirdi. Toparlanma oldu. Ancak her şey çok hızlı düzelmeyecek. Türkiye genelinde fiyatlar çok hızlı düşürüldü. Neredeyse bazı bölgeler 1990’lı yılların fiyatlarına geldi. Bu krizıden sağlam, büyük yapıların yara almadan çıktıklarını görüyoruz” diye konuştu.

  DENEYİM TRLARINA OLAN TALEP ARTIYOR

  Prontotour'un deneyim turlarına olan talebin her geçen gün arttığını belirten Ali Onaran, şu noktaların altını çizdi:

   ''Daha spesifik, deneyim turları yaptırdığımız Pronto Plus diye bir ürünümüz var. Bu, lüks segment bir ürün değil, bir tür deneyimsel turlar. Bu tür deneyimsel turlarda yüzde 100 büyüme sağladık. Önümüzdeki yıl da bu segmentte yüzde 80-100 arası bir büyüme hedefliyoruz. Bu üründe rakamlar şimdilik çok büyük değil. Ancak sayı hızla arttığında bu üründe de fiyatlar hızla düşecek. Mesela şu anda 8 bin euro olan TransSibirya turu, 5 bin-5 bin 500 fiyat aralığına gerileyecek.''

  YAZARLAR VE KİTAPLAR TURLARI

  Bu yıl yazarlar ve kitaplar turları başlattık. Bunlardan ilkini Romanya’nın Transilvanya bölgesine yaptık. Drakula olarak da bilinen Kazıklı Voyvoda’nın yaşadığı bölgeyi geziyoruz. Tuna Kiremetiçi ile ''Selanik’te Sonbahar'', Ayşe Kulin ile Bosna ve benzeri turlar planlıyor. Prag’da Franz Kafka’nın yaşadığı yerler de Yekta Kopan’ın anlatımı ile bir tur çerçevesinde gezdirilecek.

  ''TÜRKİYE'DE GENÇLİK TURİZMİ YAPAN ŞİRKET YOK''

  Türkiye'de turizmin en büyük eksiklerinden birinin gençlik turizmi olduğunu altını çizen Onaran, sözlerini şöyle tamamladı:

  ''Yaklaşık bi yıldır Pronto Genç projesi üzerinde çalışıyoruz. Bunun için üniversitelerde çalışmış olan bir reklam ajansı ile çalışmalar yaptık. Ancak 15 Temmuz’dan sonra bundan vazgeçtik. Gençlere yönelik turlar genç nüfusa sahip Türkiye’de önemli bir ihtiyaç. Gençlere yönelik gerçek anlamda kitle turları yapan şirketler yok. Gençlikle ilgili projeyi daha sonra mutlaka hayata geçireceğiz. Bunun için ürün adı bile bulduk. “Piu” adı altında bu ürünü pazarlayacağız.  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 4.11.2016 - 09:54:36 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Anex ve Bentour'un 2018 Almanya planları belli oldu
  TUI, İngiltere'nin bir havaalanından daha Antalya'ya uçuş başlatıyor
  Mehmet Şimşek piyasadaki dalgalanmalar için ne dedi?
  'Turizm sektörünün talepleri var'
  Suriye sorununda bir ilk!
  Dolar, Orta Vadeli Plan'daki 2019 hedefini de aştı
  Bağlıkaya'dan Antalya'da büyük buluşma: Neden aday oldum?
  Züppelik, fakirleri aşağılama... İngiliz hava yolu şirketine tepki yağdı
  İspanya otelcilik sektöründe 2.48 milyar euroluk dev satın alma teklifi
  Ünlü tatil köyü satılıyor
  Rekor: İstanbul'da 120 bin şişe sahte içki ele geirildi
  Neredekal ile HotelRunner'ın iş birliği otellere ne kazanadıracak?
  İstanbul'da 5 bin otelciye deprem eğitimi
  Cirosunu %40 arttırdı, 2018 erken rezervasyon kampanyasını başlattı
  AKTOB'dan WTM raporu: İngiltere seyahat pazarı için neler yapılmalı?
  Malaysia Airports, Sabiha Gökçen'den çıkıyor mu?
  Otel arazisi 4 milyon liraya ihaleye çıkarıldı
  Yusuf Duru anlatıyor: Turizmde raconu biz keserdik!
  Avrupa Birliği, Türkiye fonlarında kesintiye gitme kararı aldı
  Matador Network, 10 film ve yazılarla Türkiye'yi tanıtacak
  Türkiye seyahat için ikinci en riskli ülkeler grubunda gösterildi
  Unicredit Bank: Türkiye'de dolar yıl sonunda 4.15 olacak
  Erdoğan imzaladı, 'Helal Akreditasyon Kurumu' resmen kuruldu
  THY gayrimenkul işine girdi
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2017  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun