Benzer Haberler:
  Türkiye liderliğinde 'Kültür ve Turizm Komitesi' kurulacak
  İşte 1 milyon lira ve üzeri vergi borcu bulunan turizm şirketleri
  'Türkiye Arap turizmiyle bir yere gidemez!'
  Türk kökenli Alman vekilin seçim vaadi Türkiye'ye seyahat uyarısı
  Rusya'dan tur operatörleri ve charter şirketleri için yeni düzenleme
  'Batı Avrupalı turist gelmeden turizm rakamları eski seviyeye ulaşmaz'
  Kurtulmuş: Almanya'daki Türkiye karşıtı söylem turisti fazla etkilemedi
  Antalya'da tur otobüsü şarampole yuvarlandı, 5 ölü 27 yaralı var
  Başbakanlık, Riva'daki ünlü turizm arazisini özelleştiriyor
  Serdar Bilgili: Otel odası Paris ve Londra'da 600, İstanbul'da 150 euro

  Ali Onaran anlattı: Prontotour krizli yılı nasıl atlattı, 2017'ye nasıl hazırlanıyor?

  4.11.2016 - 09:54:36  Prontotour'un Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, sektörel haber portallarının temsilcileriyle bir araya gelerek sezonu, darbe sürecinde işleri nasıl yönettiklerini ve Prontotour'unn 2017 hedeflerini değerlendirdi.  TurizmGüncel

  Zor bir yıl olmasına rağmen 2016'da TL bazında yüzde 20 büyüdüklerini ifade eden Ali Onaran, ''Ancak Prontotour olarak 2016 yılında euro bazında yüzde 15 büyümeyi hedefliyorduk. Bu hedefimizde yüzde 5'lik bir sapma oldu ve yüzde 10 büyüme ile yılı kapatıyoruz. Ortalama satış fiyatlarında ise yüzde 5.2'lik bir artış kaydettik.'' dedi.

  ''MÜŞTERİMİZİN YÜZDE 20'SİNİN KAMU PERSONELİ OLDUĞUNU GÖRDÜK''

  Darbe girişimi sonrası kamu personeline getirilen seyahat yasağı sonrası müşteri profilindeki önemli bir ayrıntının ortaya çıktığını ifade eden Onaran, ''Yaptığımız incelemer sonunda toplam müşterimizin yüzde 20'sinin kamu personeli olduğunu gördük. Bu gerçekten büyük bir rakam. Geçtiğimiz günlerde görüştüğüm Pegasus'tan bir yetkili de aynı şeyi dile getirdi. Şimdi bu alana dönük çalışma yapmayı bile düşünüyorlar.'' dedi.

  Onaran, şirketin 2016 perfrmansna ilişkin şu verileri paylaştı:

  ''KİŞİ SAYISINDA VE CİRODA BÜYÜDÜK''

  ''Kara turlarında kişi sayısında yüzde 8, ciro bazında ise yüzde 8.57 büyüme sağladık. Gemi turlarında ise rakamlar çok daha iyi. Gemi turlarında yolcu sayısında yüzde 20, ciroda ise yüzde 42'lik bir artış söz konusu. Bunlar çok ciddi rakamlar. Gemi turları giderek daha çok ilgi görüyor. Şimdiki gemilerle eski gemileri kıyaslamak mümkün dahi değil.''

  DİBE VURAN TALEP EKİM'DE REKOR KIRDI

  15 Darbe girişimi sonrası dibe vuran talebin ekim ayıyla birlikte toparlandığını kaydeden Ali Onaran, ''Ekim ayında kişi sayısında yüzde 45, ciroda ise yüzde 75'lik bir büyüme sergiledik. Bunda gemi turlarına olan talebin etkisi büyük oldu. Ekimde talebin artmasının bir diğer nedeni ise, darbe girişiminin ardından talebin bu aya kayması. Diğer yandan erken rezervasyon gün sayısı da artıyor. Eğer rezervasyonlar tur tarihinden 60 günün altına düşerse, bu önemli sorunlar olduğunun göstergesi. Darbe girişimi döneminde bu süre 55 güne kadar inmişti. Şimdi ise tekrar 70'li rakamlara ulaştık. İleriki dönemlerde bu sürenin 9o'lı günlere ulaşacağını düşünüyorum.'' şeklinde konuştu.

  ''YURT İÇİ TURLAR TOPLAM HACİM İÇİNDE KÜÇÜK BİR YER TUTUYOR''

  Yurt içi turlarda yüzde 28 büyüdükleri bilgisini veren Onaran, ancak yurt içi segmentinin Prontotour'un toplam hacmi içinde sadece yüzde 5'lik bir yer işgal ettiğini belirtti. İç pazarda büyüme hedefinde olduklarını kaydeden Onaran, ''konjonktürden dolayı şimdilik bu hedef biraz bekleyecek.'' açıklamasında bulundu.  ''OCAK AYINDA BİLE PLANLAMALAR BİTMEMİŞ OLUYOR''

  Belirsizlik ortamının ve dövizdeki dalgalanmanın sektöre önemli etkileri olduğunu ifade eden Ali Onaran, ''Eskiden yıllık planlamayı yapar, bir süre sonra da sadece üzerinden geçerdik. Ancak artık öyle değil. Uzun vadeli planlamalar yapmak giderek zorlaşıyor. Ocak ayında bile planlamalarımız henüz bitmemiş oluyor. Giderek yeni iklime ayak uydurmaya çalışıyoruz.'' şeklinde konuştu.

  Peki darbe süreci Prontour'u nasıl etkiledi, şirket ne tip önlemler aldı ve sonrasında neler yaşandı? Onaran, bu başlıkta şu bilgileri veriyor:

  ''DARBE SÜRECİNDE 4 BİN İPTAL ALDIK, YÖNETİLMESİ ZOR BİR SÜREÇTİ''

  ''Darbe döneminde yaklaşık 4 bin iptal aldık. Yönetilmesi oldukça zor bir süreçti. Bu iş için 14 kişilik bir kriz masası oluşturduk. Amacımız müşteriye doğru bilgi vermek, onları doğru yönlendirmekti.  O dönemdeki müşterilerimizin yaklaşık yüzde 70’ini hakkı saklı yapabildik. Yüzde 30’unun paralarını iade ettik. Sonraki süreçte iptal edenlerden 300 kişi dönerek tekrar rezervasyon yaptırdı. Hala da günde 8-10 kişi geri dönerek rezervasyonunu tekrar yapıyor. Yaşanan olağanüstü dönemi bana göre çabuk atlattık. Çalıştığımız partnerlerimizin yüzde 80 ile 2017 anlaşmalarımızı tamamladık. Ancak 2017'de daha temkinli gideceğiz. Yüzde 80-90 riskle girdiğimiz işlere önümüzdeki yıl daha az riskle gireceğiz.'' değerlendirmesini yaptı.

  ''INCOMINGİMİZİN YÜZDE 90'I GİTTİ PRONTO MICE DMC BİZİ KURTARDI''

  2016 krizinin sektörün en çok incoming ayağını vurduğunu dile getiren Ali Onaran, prontotour'un incoming ayağının yüzde 90'lık bölümünün bu sezonda yok olduğunu açıkladı. Onaran, ''Prontotour'un bir şansı vardı. İkinci şirketimiz Pronto MICE DMC sadece Avrupa ayağında 2 milyon euro ciro yaptı. Avrupa Kupası maçlarının olması bizim için şanstı. Özellikle sponsor şirketlerin belirli sayıda kişiyi bu karşılaşmalara götürmesi gerekiyor.  Ama bizim Türkiye’ye getirdiğimiz turist yok oldu. Krizi genelde Türklere yönelik ürün satan firmalar ve bunların da belli büyüklükte olanları daha az hissetti. Antalya ve İstanbul’un belli yerlerindeki oteller krizi en çok hissetti.'' dedi.

  ''İŞLER ÇOK HIZLI DÜZELMEYECEK''

  Kriz döneminde çalışanların yüzde 10'luk diliminin işine son verdiklerini aktaran Onaran, işten çıkarmalarda ise performans kriterlerini göz önünde bulundurduklarını söyledi. Krizde ciddi tasarruf tedbirleri aldıklarını kaydeden Onaran, ''Almak zorundaydık. Satışlarımız yüzde 70 durmuştu. İki hafta sonra her şey değişti. Ama o zamanki durum oydu. O karamsar tablo çok daha uzun sürebilirdi. Toparlanma oldu. Ancak her şey çok hızlı düzelmeyecek. Türkiye genelinde fiyatlar çok hızlı düşürüldü. Neredeyse bazı bölgeler 1990’lı yılların fiyatlarına geldi. Bu krizıden sağlam, büyük yapıların yara almadan çıktıklarını görüyoruz” diye konuştu.

  DENEYİM TRLARINA OLAN TALEP ARTIYOR

  Prontotour'un deneyim turlarına olan talebin her geçen gün arttığını belirten Ali Onaran, şu noktaların altını çizdi:

   ''Daha spesifik, deneyim turları yaptırdığımız Pronto Plus diye bir ürünümüz var. Bu, lüks segment bir ürün değil, bir tür deneyimsel turlar. Bu tür deneyimsel turlarda yüzde 100 büyüme sağladık. Önümüzdeki yıl da bu segmentte yüzde 80-100 arası bir büyüme hedefliyoruz. Bu üründe rakamlar şimdilik çok büyük değil. Ancak sayı hızla arttığında bu üründe de fiyatlar hızla düşecek. Mesela şu anda 8 bin euro olan TransSibirya turu, 5 bin-5 bin 500 fiyat aralığına gerileyecek.''

  YAZARLAR VE KİTAPLAR TURLARI

  Bu yıl yazarlar ve kitaplar turları başlattık. Bunlardan ilkini Romanya’nın Transilvanya bölgesine yaptık. Drakula olarak da bilinen Kazıklı Voyvoda’nın yaşadığı bölgeyi geziyoruz. Tuna Kiremetiçi ile ''Selanik’te Sonbahar'', Ayşe Kulin ile Bosna ve benzeri turlar planlıyor. Prag’da Franz Kafka’nın yaşadığı yerler de Yekta Kopan’ın anlatımı ile bir tur çerçevesinde gezdirilecek.

  ''TÜRKİYE'DE GENÇLİK TURİZMİ YAPAN ŞİRKET YOK''

  Türkiye'de turizmin en büyük eksiklerinden birinin gençlik turizmi olduğunu altını çizen Onaran, sözlerini şöyle tamamladı:

  ''Yaklaşık bi yıldır Pronto Genç projesi üzerinde çalışıyoruz. Bunun için üniversitelerde çalışmış olan bir reklam ajansı ile çalışmalar yaptık. Ancak 15 Temmuz’dan sonra bundan vazgeçtik. Gençlere yönelik turlar genç nüfusa sahip Türkiye’de önemli bir ihtiyaç. Gençlere yönelik gerçek anlamda kitle turları yapan şirketler yok. Gençlikle ilgili projeyi daha sonra mutlaka hayata geçireceğiz. Bunun için ürün adı bile bulduk. “Piu” adı altında bu ürünü pazarlayacağız.  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 4.11.2016 - 09:54:36 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Güray Group, Sheraton Otel ve Rezidans projesi için Marriott ile el sıkıştı
  Türkiye'nin ilk turizm fotoğrafçısı: Othmar Pferschy
  İşte IHG'nin 'orta segment üst kalite' yeni otel markası: Avid Hotels
  Rusya'dan tur operatörleri ve charter şirketleri için yeni düzenleme
  Yeni bir küresel otel organizasyonu kuruldu
  Nizamettin Şen görevi bıraktı, ALTAV'ın yeni başkanı Yeliz Gül Ege oldu
  12 yeni otel daha geliyor, İstanbul yatırımlarda yeniden zirvede
  Rusya Federal Güvenlik Servisi'nden Türk şirkete baskın
  Türkiye liderliğinde 'Kültür ve Turizm Komitesi' kurulacak
  TÜRSAB'da dengeler değişiyor, Asya BYK da 'Firuz Bağlıkaya' dedi
  Türk kökenli Alman vekilin seçim vaadi Türkiye'ye seyahat uyarısı
  'Bu denklem çözülmeden farklı turizm modellemesi yapmak vakit kaybı'
  'Türkiye Arap turizmiyle bir yere gidemez!'
  İşte 1 milyon lira ve üzeri vergi borcu bulunan turizm şirketleri
  Hayri İçli'nin otellerine icra takibi
  'Rus ve Ukraynalı oligarklar Güney Kıbrıs'a 4 milyar euro kazandırdı'
  27 bin 836 lira sermayeyle turizm şiketi kurdu, 2016 cirosu 8 milyonu aştı
  'Ya kadın turiste yapılsaydı?'
  Antalya'da tur otobüsü şarampole yuvarlandı, 5 ölü 27 yaralı var
  Kurtulmuş: Almanya'daki Türkiye karşıtı söylem turisti fazla etkilemedi
  'Batı Avrupalı turist gelmeden turizm rakamları eski seviyeye ulaşmaz'
  Bir otel yöneticisi nasıl başarılı olur?
  '2019'da alkollü mekan yasakları daha da genişleyecek'
  Ruslardan Türkiye'ye 'koksakiye karşı yeterli önlem almıyor' suçlaması
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2017  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Otelinizin satış fiyatı geçen yıla göre nasıl değişti?

  Yüzde 20 daha düşük
  Yüzde 10 daha düşük
  Geçen yılla aynı
  Yüzde 20 daha yüksek
  Yüzde 10 daha yüksek
  Ücretsiz Abone Olun