Benzer Haberler:
  'Tanıtım çalışmalarımız Alanya'ya milyonlarca liralık katkı sağlıyor'
  Alanya'da tur otobüsü kazası
  Alanyalı turizmciler sezonu açtı, Burhan Sili, 'marka olmayı başardık' dedi
  Corendon ve Detur, İskandinavya'dan Gazipaşa'ya sezonun ilk uçuşunu yaptı
  'Yerinde ihracat yapan turizm sektörü, ülke ekonomisinin kalbidir'
  III. INES Kongresi Alanya'da yapıldı
  İlk B757 Alanya Gazipaşa Havalimanına iniş yaptı
  'Anex Tour, Almanya'da büyüyecek, boşluğu dolduracak'
  Rusların Tarkan'ı Alanya standında
  Saim Aygün açıkladı: Titanic Grubu iki otel daha açmaya hazırlanıyor

  Alanya ve Belek'te turizm sezonu nasıl gidiyor?

  2.07.2017 - 13:26:12  İlk 6 ayda Rusya'dan Antalya'ya gelen Rus turist saysının 2015 seviyesini aşması, Antalya'nın turizm bölgelerine de yansıyor. Ancak otel dolulukları artsa da, gelirlerdeki geriye düşüş henüz döndürülebilmiş değil. Antalya'nın iki gözde turizm bölgesi Alanya ve Belek'teki son durumu Burhan Sili ve Hakan Toksöz değerlendirdi.
  TurizmGüncel

  Şu anda son 1.5 senenin en yüksek doluluğunu yaşadıklarını belirten Belconti Resort Hotel Genel Müdürü Hakan Toksöz, Biz otelimizde çok fazla Türk ağırlamıyoruz, 200 kişiye yakın Türk misafirimiz var. Çok dolu bir dönem geçiyoruz, yaklaşamasak da 2015’in esintisini alıyoruz.'' dedi. 

  ''2016'DAN İYİYİZ AMA 2014 VE 2015'E YAKLAŞAMIYORUZ''

  2015'te dünyanın altıncı büyük destinasyonu olan Türkiye'nin 2017'de 16. sıraya gerilediğini kaydeden Toksöz: ''Bu çok dramatik bir düşüştü. Şimdi yavaş yavaş canlanıyoruz. İyi olacak gibi görünüyor. Biraz daha fazla online’a yüklenmemiz lazım. Online konusunda kamu-özel sektör arasındaki anlaşmazlığın çözüme kavuşması lazım. Diğer taraftan turizmin ülke politikası haline gelmesi gerekiyor. 2016’dan dah iyiyiz ancak 2014 ve 2015’e yaklaşamıyoruz.'' değerlendirmesini yaptı.

  Toksöz, değerlendirmelerine şu sözlerle devam etti:

  ''YAVAŞ YAVAŞ İLERİKİ AYLAR DA DOLUYOR''

  Otelimiz şu anda yüzde 100 dolu, temmuz ayı da dolu gözüküyor. Zaten bundan sonrası son dakika satışlarına kaldı. Yavaş yavaş sonraki aylar da doluyor. Geri kalan ayları yüzde 90’ın üzerinde geçiririz.

  GELİRLER 2015'İN YÜZDE 30 ALTINDA

  Biz her pazardan misafir ağırlıyoruz, şu anda otelimizde 27 milliyet var. Doluluk olmasına rağmen 2015 gelirlerinin yüzde 30 altındayız. 2016’ya göre ise şu ana kadar yüzde 50 ilerideyiz. İstihdam çok azalmıştı artmaya başladı.

  ''ÇALIŞANLAR SEKTÖRE KÜSTÜ''

  En önemli konu ise çalışanların sektöre küsmesi. Şu anda kalifiye personel sıkıntısı resmen had safhada. Geçen sene itibarıyla bu işi yapanların yüzde 20’si sektörü bıraktı, başka işler yapıyor. İşin acı tarafı, bu işin okulunu bitirip turizmde çalışmayan çok sayıda arkadaşımızın olması. İnsanlar geleceğini düşünmeye mecbur. Para kazanmak zorlaştı, yatırımların geri dönüş süresi de uzadı. Yöneticiler de yatırımcılar da çalışanlar da zor durumda. Ama en zor durumda olanlar çalışanlar.

  ''RUSYA'DA UÇAK SIKINTISI VAR''

  Bu sene 2015’e yaklaşamayacağız. Yılı 2016’nın yüzde 50 ilerisinde tamamlarız. Çünkü Rusya’da da uçak sorunu var dolayısıyla henüz tam olarak toparlanamadık. Uçak arzı yeterli olmadığı 
  için talep de sınırlı kalıyor. Ama her şeye rağmen bu işin üstesinden geleceğiz.''

  BURHAN SİLİ: BAYRAMDA SADECE 4 VE 5 YILDIZLI OTELLER YÜZDE 100 DOLDU

  ALTİD Başkanı Burhan Sili ise, bayram süresince 4-5 yıldızlı tesislerin yüzde 100 doluluğa ulaştığını belirtti. Daha düşük yıldızlı tesislerin bu dolulukta olmadığının altını çizen Sili, ''Ay bazında bölge ortalaması yüzde 75-80 arasında ilerliyor.'' dedi.

  ''TEMMUZ-AĞUSTOS YÜZDE 75-80 DOLULUKLA GEÇER''

  Bu yıl Rusya pazarında erken rezervasyona olan talepte artış yaşansa da son dakika alışkanlığının devam ettiğini ifade eden Burha  Sili, Avrupa'daki eksilerin de devam ettiğine dikkat çekti. Sili, ''Son dakikalarla toparlanacağına inanıyoruz. İç pazarın da erken rezervasyon alışkanlığı henüz yeterince gelişmedi. Şu anda doluluklar iyi gözükmese de temmuz ağustos ayları da yüzde 75-80 aralığında bir dolulukla geçecektir.'' şeklinde konuştu.

  ''FİYATLAR GEÇEN YILIN ALTINDA''

  Sezon başından bu yana Avrupa’da yaşanan kayıplar, Rusya’da paksı arttırma çabaları ve iç pazara verilen indirimler nedeniyle fiyatların geçen yılın altında olduğunu ve kısa vadede eski seviyelere ulaşılamayacağını söyleyen Sili, şu noktaların altını çizdi:

  ''2016'DA ÇOK CÜZİ DE OLSA KAR EDERİZ''

  2015’te Rusya’nın kendi ekonomik sorunlarında dolayı bu ülkeden gelen turist sayısı bir önceki yıla göre yüzde 20 azalmış ve 2 milyon 800 bine düşmüştü. Şu anki gidişata baktığımızda Rusça konuşan ülkelerde 2015 rakamlarına ulaşırız gibi gözüküyor. Genel anlamda ise 2016’dan bir tık daha iyi bir sezon olur. Geçen sene sahil kesimi ve İstanbul zarar etti. 2017’de çok cüzi olsa da belirli bir kar hedefimiz var.''  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 2.07.2017 - 13:26:12 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  turizmco - 2.07.2017 19:30:42
  3 ay para kazanan oteller, 11 ay kapalı ve gider, bu arkadaşlar pembe rüyadan uyansınlar, Burhan Bey söylemeye çalışıyor ama, bu yılda kayıp yıl, 2018 de umarım avrupa piyasası biraz toparlar, biraz daha iyi bir yıl geçer. Belek ise, Hakan Bey pembe tablo çizmeye çalışıyor, ve çalıştığı otelin reklamını yapmış, ama öyle değil Mayıs Ayı otellerde eksi yazdı, Haziran başa baş diyelim, Temmuz, Ağustos,Eylül artı yazar, kalan 9 ay kapalı veya eksi yazar, durum böyle, umut 2018 yılı
  Ertuğ ASLANTAŞ - 4.07.2017 12:46:20
  :) ben sadece gülüyorum ya... !!! Bakın gerçeği söyleyin artık insanlara... Burada 2 tane muhterem yorum yapıyor sonra senaryo aynı... Ben size işin özetini anlatayım... Şimdi bizim ülkemize gelen rus turist sayısı 3,5 Milyon akdeniz verileri... Ben bunu kafamdan uydurmuyorum açın bakın araştırın.. Ve bu 3,5 milyon turist 2015 yılına ait .. 2016 da bu uçak düşmesinden dolayı zaten 2,5 milyona düşmüştü kayıp ? yaklaşık 1 milyon ve herkes hayata küstü ruslar gelmedi diye.. Çiçeklerle karşıladık antalya hava limanında :) neyse şimdi asıl bomba geliyor.. Sadece nisan ayı Avrupalı turist ülkeye geldi sonra seçimler di almanya ile devam eden sorunların bizlere yansıması yaklaşık 25 milyon.. ya ne olur bakın artık hiç matematiği olmayan insana hesaplatın 25 milyon 2,5 milyondan büyüktür.. Dimi ? :D işte bu 25 milyonluk açık ne olacak... ?? Bizim şuan kaybımız bu gerçek kayıp yaklaşık 25 milyon işte devlet buna bir çözüm bulması lazım veya Facebook genel müdürleri klimalı office lerinden çıkacak biraz büyüktükleri popolarını eritecek; yeni pazarlar arayacak.. önceleri satışmı yaptı bu müdürler hayır.. :D Zaten ülkeyi tanıyan kemikleşmiş almanlara oda sattılar.. sonra ucuz turizm ile ruslara polonlara kapı açtılar .. neyse artık umarım bu durumu otel sahipleri artık görür ver bu başarısız Genel müdür bozuntularını gönderir yerlerine daha genç dinamik işi seven o işe kendini veren ve gerçekten para kazanmanın dışında ülkenin tanıtımı ve hizmet sektöründe bir atılım yaparlar tabi ki bunlar gerçekten uzak şeyler...
  Ertuğ ASLANTAŞ - 4.07.2017 15:11:35
  Kaç kişi okur bu yorumları bilmem ama ben yazayım ya; yazasım var ama sadece gerçekleri... !! :D Evet şimdi gelelim şu merdiven altı Genel Müdürlere... Ne oldu ? Rus geldi ama avrupa gitti eee sizlerin bir B Planı var mı? tabi ki hayır... !! Ama sorsan Hükümet suçlu dimi? Ya ben bu patronları anlamıyorum... Hükümetin politikalarına sığınan bir; Genel Müdür sana ne verebilir ki ? Daha excel de 1 tane formül atamayan adam o koltukta nasıl oturur tecrübe ? neyin tecrübesi..? Benim bildiğim tecrübe ve deneyim insana bir şeyler katar fakat buradaki durum katmayı bırakın burunlarından kıl aldırmazlar.. Personel müdürlüğün den gelen büttçe yi al - ön bürodan satışları - satın almadan cost maliyetleri aha oldu sana balance .. :D gelir gider tablosu.. Sonra sezon ortası olur satın almayı çağırır alımları biraz daha azaltalım.. ne yapalım ? Azaltalım derken ? işte artık dana sucuk vermeyelim hindi olsun... Olur müdürüm nasıl isterseniz.. sonra ? Buda pahalı oldu... hımmm ne yapsak piliç olsun. Jambon olmasın.. bal şurup olsun .. Eeee Gıda terörü devam.. :D zaten bu tarım ne iş yapar onuda bilmiyorum... Ya bu akdeniz bölgesinde düzgün bir denetim olsun saman yolu olur la buralar... Yıldızlar uçar havalara 5 den 1 düşmek neymiş o zaman görün siz.. neyse konu dağılmasın.. Eee genel müdürüm.. Siz bir kere olsun bu maliyet cost"larının sadece bir şeyler"den kısarak değil de satışları yükselterek gitsek nasıl olur... Bak siz 2015 de 34 dolara veya 26 Euro sattığınız kişi başı ücreti 2017 de 12 dolar olmuş 14 euro satış yapıyorsun.. :D la Bir etin fiyatına bak tavuk ne olmuş 13.5 olan hindi üst but 24,5 tl olmuş enflasyon tavan olmuş biz hala indirim :D neden çünkü başka pazar yok.. abilerinden öğrenmiş çünkü pegas gelsin anex gitsin otel dolsun patron geldiğinde 2 karı kız görsün.. oo efsane ya yeter ya artık gidin facebook müdürleri.. bakın sizlerin çoğunun bardan alıp eve götürecek kadar yabancı dillere sahipsiniz gidin facebook alsın size işe.. sosyal medya üzerine iş yapın .. Veya nasıl yatılır alt personel ezilir bunun kitabını yazın sizler.... Dediğim gibi bir deneme yapılsın.. bilgisayar kullanımı üzerine bu tarif ettiğim bölgenin apachi müdürlerinin %85 bilgisayarı 2 amaçta kullanıyor.. Ya facebook tan benı kim eklemiş yada sözcü gazatesi sitesine girer şimdi ben bu yazıyı yazdığımda okuyan müdür Abilerim diyecek ki la bizi anlatmış adam... :D evet sizi anlattım gerçekleri... ya ne olur artık görün bu adamlar turizm katliyamcıları.. Bitirdiler ya.. Yeni pazarlar araştırın artık turizm sexs alkol uyuşturucu 3 lemi dışından çıksın kültür diyeceğim ama.. İşte demeye korkuyorum .. Fakat diyim diyim Kültür olsun turizm ne olur.. ben napacam ya buranın durumu bu demeyin siz başlayın sonu gelsin.. Ama başlamak başarmanın artık yarısının dışında tamamı olmuş.. öncelikle şu deniz taşımacılığı ön plana çıkarın toplanın 500-1000 otel hükümetin kapısına dayanın diyin ki onlara adam taaa kuzey ülkesinden buraya 2,5-3 saat te geliyor antalya hava limanından buraya yarım gün.. şakamı lan bu ... ? Adam gelir mi lan buraya parasını ödediği otelin 1 günü zaten yolda geçiyor 1 günden geri dönüş adam tatile gelirken haftayı 5 gün sayıyor :) adamların kimyasınıda bozduk gerçi ama işte türkün gücü demek isterdim ama bu durum gücümüz değil rezilliğimiz. Bir hava limanı yaptık TAV gazi paşa Pist küçük dediler :D yaw bunu yaparken hiç mi birileri uyarmadı sizi hiç mi geleceği hesaplamadınız..Yok abi işte bize turist leri getirecek uçakların ineceği hava limanını hesaplayaman birilerinin eline bakmak kadar kötü ne olabilir ki... Bakın.. Örneklerle devam edeyim.. Sizlere ben isim vermeden gideceğim ama saçmalıkları yazacağım.. Bir gün müdürler imden berisi çağırdı şu facebook müdürlerinden birisi.. Dediki ertuğ olm ; Olm - kardeşim - dostum - bu cümleler geldiyse bilin ki bu bu saygı değer müdür size diyecek ki ya bu excel de ben biliyorum ama sen bakalım biliyor musun diye çağırdım.. toplama nasıl oluyor sen yap bakalım.. Çünkü o saate kadar bütün bütteçeyi sağda hesap makinesi topla çıkar excel yaz çünkü excel çalışması farklı bir boyut taşıyor. patronların gözünde zaten patron dediğin adam neye bakar en sonunda ne kazanmışım dimi... babayı kazanmışın bir kere ne kaybettim diye baksa zaten olay düzelecek fakat bakmaz.. aslında bakar ama anlamaz sebep ? çünkü müdür de verdiğini bilmiyor ki o anlasın.. sonra klasik cümle gelir ne kazanacağız sezon sonu cepte ne kalır? işte bu müdürlerle çalıştık biz ya.. Kötü insanlarmı bu eleştirdiklerim tabi ki hayır.. Hepsi birer melek.. :D Şeytan da bir melek olduğuna göre.. Onlarda melek işte.. neyse .. Devam edeyim nerede kalmıştık unuttum valaha ama bulacam 1 sn.. He tamam tamam.. Bizden turizm ci olmaz abi tek gerçek bu önce gelen müşterine sen bizim hizmetimizi satın aldın kardeşim bizi değil mantığını anlatmak gerek onlara onlar TÜRK leri verdikleri 12 dolarla satın alamayacaklarını bilmeleri lazım daha sonra.. Bu arkadaşlara tatil kültürünü anlatmak gerek.. Aslında sizler nekadar biliyosunuz oda şüpeli.. Cevbindeki parayı son kuruşuna kadar almak mı olay yoksa çok memnun kalıp seneyede gelsin bu adam .. demek mi ? Off neyse yoruldum.. Altına yorum falan düşerse devam edeyim yoksa turizm yapamayan bir toplumun turizm gazetesinde bişeyler yazmak saçma oldu sanıorım ama hadi hayırlısı bakalım genede sitenin yapımcılarına çok minnettarım en azından onlar düzgün iş yapıyor hepinize çok thx ... bak Thx alanyacadır he... !!!


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Üçüncü havaalanı gelmeden zammı geldi, o bedel 20 euroya çıktı
  CHP'den turizmciye seçim vaadi: Ayrı bir Turizm Bakanlığı kuracağız
  Jet2, 270 bağımsız acenteyi Antalya'ya getiriyor
  İzmir-Foça’daki Fransız Tatil Köyü ihaleye çıkarıldı
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  'Genel müdürlük turizmin sorunlarının üstesinden gelemez'
  Firuz Bağlıkaya: Döviz getirme görevimiz 'misyona' dönüştü
  Jolly Tur, hava yolu şirketlerinin üst düzey yöneticileri ile bir araya geldi
  İşte Almanya'da son iki haftanın en çok talep gören Türk otelleri
  Kültür ve Turizm Bakanlığı kapatılıyor
  Türkiye bakanlığı kapatmayı tartışırken diğer turizm ülkelerinde durum ne?
  Danıştay 'Türkçe rehberlik' ve 'rehberlik taban ücreti' ile ilgili kararını verdi
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  'Beyaz yakalı turizm çalışanlarını 'hissedar' gibi görmekten vazgeçin!'
  TÜSİAD 'vergi reformu' istiyor
  Bakandan bayram tatili açıklaması: Bu biraz kolay değil!
  Osman Ayık: Ülkeler turizm bakanlığı açarken bizim kapatmamız yanlış
  TUI yeni yapılanmaya gidiyor, daha büyük bir yapının temellerini atıyor
  Alman tur operatörü sanal hava yolu şirketi kuruyor
  2 bin 830 yataklı dev otel için devletten 367 milyon lira teşvik aldı
  VİDEO: Türkiye'nin ilk Boeing 737 MAX 8'i nasıl üretildi?
  2020 Avrupa Şampiyonlar Ligi Finali İstanbul'da yapılacak
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  İzmirli turizmciler sıçrama yapamamaktan rahatsız
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun