ABD-Türkiye vize dansı: Kısıtlı vize hizmeti başladı, 'endişe' sürüyor

  7.11.2017 - 09:16:56  Türkiye ile ABD arasındaki vize krizinde her iki taraftan karşılıklı açıklamalar geldi. ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, ''Yerel çalışanlarımızın gözaltına alınmayacağına dair güvence aldık'' diyerek kısıtlı vize hizmetlerine başlayacaklarını duyurdu. Öte taraftan, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği, Türkiye'nin ABD'deki diplomatik temsilciliklerinde ABD vatandaşlarının vize başvurularının sınırlı ölçüde alınmaya başladığını açıkladı. Her iki tarafın yaptığı açıklamada da ''tutuklu vatandaşlarımız için endişeliyiz'' notu düşüldü...  Türkiye ile ABD arasındaki vize krizi sonrası Türkiye'den bu ülkeye en üst düzey ziyareti Başbakan Binali Yıldırım gerçekleştiriyor. 7-10 Kasım tarihleri arasındaki ziyarette Yıldırım, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile göüşme gerçekleştirecek. Görüşmede, terörle mücadele, ikili siyasi, ekonomik ve askeri ilişkilerin yanı sıra vize sorununun çözümünün de ele alınacağı belirtiliyor.

  Öte taraftan vize krizi ile ilgili bir açıklama yapan ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, Türk hükümetinin ABD'nin yerel çalışanlarını gözaltına almayacğına dair güvence verdiği ve bunun üzerine kısıtlı vize hizmetlerinin yeniden başlatıldığı ifade edildi.  ABD'nin Ankara Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklama şöyle:

  ''GÜVENCE ALDIK''

  ''Türkiye'deki misyonumuzda yerel çalışanlara yönelik başka bir soruşturma bulunmadığına ilişkin Türk hükümetinden ilk etapta üst düzeyde güvence almış bulunuyoruz. Ayrıca Türk hükümetinden, yerel çalışanlarımızın kendi resmi görevlerini yerine getirirken gözaltına alınmayacakları veya tutuklanmayacaklarına ilişkin güvence de alınmıştır.

  ''KISITLI VİZE HİZMETLERİNE YENİDEN BAŞLADIK''

  Bundan sonra Türk hükümeti bizim yerel bir çalışanımızı gözaltına alma ya da tutuklama niyetine ilişkin önceden Amerikan hükümetine bilgi vermeyi taahhüt etmiştir.

  Bu ön güvenceler temelinde, Türkiye'de kısıtlı vize hizmetlerinin yeniden başlamasına izin verecek derecede güvenlik durumunun iyileştiğine inanmaktayız. Halihazırda tutuklu misyon çalışanlarımıza yönelik mevcut davalarla ilgili ciddi endişemiz sürmektedir.

  ''ENDİŞELERİMİZ DEVAM EDİYOR''

  Aynı zamanda Olağanüstü Hal altında tutuklanan Amerikan vatandaşlarının davalarına ilişkin endişemiz devam etmektedir. Amerikalı yetkililer, bu davaların tatmin edici bir şekilde çözüme ulaştırılması için Türk muhataplarıyla görüşmeyi sürdüreceklerdir.''

  TÜRKİYE: GÜVENCE VERİLMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL

  Konuya ilişkin olarak bir açıklama da Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nden geldi. Yargı süreci devam eden dosyalarla ilgili Türk hükümetinin ABD'ye bir güvence vermesinin söz konusu olmadığı belirtilen açıklamda, ''Türkiye’de hiçbir temsilcilik görevlisi kendi resmi görevinin icrası sebebiyle adli soruşturmaya tabi tutulmamıştır. ABD tarafından istihdam edilen sözkonusu personel de keza resmi görevi çerçevesinde değil, hakkında çok ciddi suçlamalar olduğu için adli sürece tabi tutulmuştur. Bundan sonraki süreçte de Türkiye’de konsolosluk görevleri dışına çıkarak suç işleyen kişilerle ilgili yargı süreci başlatılması bağımsız yargının gereğidir.'' ifadelerine yer verildi.

  ''Öte yandan, 18 Ekim 2017 tarihinde Ankara’da Türk ve ABD yetkililerinin katıldığı toplantıda adli konularda ve konsolosluk işbirliğiyle ilgili olarak karşılıklı daha iyi bilgilendirme yapılması konusunda mutabık kalınmıştır.'' denilen açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

  ''TÜRKİYE'NİN ÇOK CİDDİ ENDİŞELERİ VAR''

  ''Türkiye’deki tüm diplomatik ve konsüler temsilcilikler için olduğu gibi ABD’nin temsilciliklerinin güvenliğiyle ilgili de gereken tüm tedbirler alınmışken ve bu hususta her vesileyle ABD tarafından ilave ihtiyaç olmadığı bildirilmişken, söz konusu açıklamada güvenlik durumuna atıfta bulunulması yadırganmıştır ve gerçeği yansıtmamaktadır. ABD’de Türk vatandaşlarıyla ilgili süren davalara ilişkin de Türkiye’nin çok ciddi endişeleri bulunmaktadır. Türk yetkililer, bu davaların tatmin edici bir şekilde çözüme ulaştırılması için Amerikalı muhataplarıyla görüşmeyi sürdüreceklerdir.''

  TÜRKİYE DE KISITLI VİZE HİZMETLERİNE BAŞLADI

  Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği ayrıca, ABD vatandaşları için sınırlı vize hizmetlerinin yeniden başladığını duyurdu. Büyükelçlik açıklamasında, "Türkiye, ABD'deki diplomatik ve konsüler misyonlarından ABD vatandaşlarının vize başvurularını sınırlı ölçüde almaya başlamaktadır." ifadesine yer verildi.  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 7.11.2017 - 09:16:56 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Otel sayısını 15'e çıkardı, 2018’i kaliteli hizmet ve marka yılı ilan etti
  Hamdi Güvenç açıkladı: Tataristan-Dalaman uçuşları başlıyor
  Ukrayna'da tur operatörlerinin yükümlülükleri arttırılıyor
  Azur Air Almanya filosundaki uçak sayısını arttırıyor
  Rus hava yolu şirketi Pobeda paket tur pazarına mı giriyor?
  Dedeman Grubu 'smart' otelcilik yapacak 2023'te 40 otele ulaşacak
  Turizm sektöründeki batık kredi oranı yüzde 3.94'e yükseldi
  Temurci: 2018 İspanya pazarı için toparlanma yılı olacak
  Bodrum'a 170 milyon dolara otel yaptı, sanat ve eğlenceyi bir araya getirdi
  Vali ve MÜSİAD'ın desteğiyle Antalya'da 'Helal Turizm Derneği' kuruldu
  Harcama, destinasyon, satın alma... İşte Alman turistin 2018 tatil eğilimleri
  Erkan Yağcı'dan fiyat uyarısı: Zamanı geldi!
  Antalya'da yapılacak gıda ve içecek fuarına alkollü içki izni çıktı
  Lüks alışveriş merkezindeki restoran ve kafelerin yıkımı durduruldu
  Uçaklarda silahlı özel harekat polisi dönemi
  Prontotour'un, çocuklu aileler için geliştirdiği 'ProntoKids' turları başlıyor
  Deniz Uğur: Sağlıklı iletişim Almanya'dan daha çok turist getirecek
  Küresel turizmden olumlu sinyaller, büyüme devam edecek
  2017 yılında 33 bin yeni otel yatağı için teşvik verildi
  87 milyar euro turizm geliri elde etti, ABD'nin koltuğuna oturdu
  Kaza yapan Pegasus uçağıyla ilgili THY New York uçağı senaryosu
  Ertuğrul Özkök: Çanakkale uydurulmuş bir isim, kentin adı Troya olmalı
  Dört turizm şirketinin 81 milyon liralık yatırım teşvik belgesi iptal edildi
  19 yeni otel daha yolda, 5 yıldızlı oteller hangi illere yapılacak?
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun