ABD-Türkiye vize dansı: Kısıtlı vize hizmeti başladı, 'endişe' sürüyor

  7.11.2017 - 09:16:56  Türkiye ile ABD arasındaki vize krizinde her iki taraftan karşılıklı açıklamalar geldi. ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, ''Yerel çalışanlarımızın gözaltına alınmayacağına dair güvence aldık'' diyerek kısıtlı vize hizmetlerine başlayacaklarını duyurdu. Öte taraftan, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği, Türkiye'nin ABD'deki diplomatik temsilciliklerinde ABD vatandaşlarının vize başvurularının sınırlı ölçüde alınmaya başladığını açıkladı. Her iki tarafın yaptığı açıklamada da ''tutuklu vatandaşlarımız için endişeliyiz'' notu düşüldü...  Türkiye ile ABD arasındaki vize krizi sonrası Türkiye'den bu ülkeye en üst düzey ziyareti Başbakan Binali Yıldırım gerçekleştiriyor. 7-10 Kasım tarihleri arasındaki ziyarette Yıldırım, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile göüşme gerçekleştirecek. Görüşmede, terörle mücadele, ikili siyasi, ekonomik ve askeri ilişkilerin yanı sıra vize sorununun çözümünün de ele alınacağı belirtiliyor.

  Öte taraftan vize krizi ile ilgili bir açıklama yapan ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, Türk hükümetinin ABD'nin yerel çalışanlarını gözaltına almayacğına dair güvence verdiği ve bunun üzerine kısıtlı vize hizmetlerinin yeniden başlatıldığı ifade edildi.  ABD'nin Ankara Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklama şöyle:

  ''GÜVENCE ALDIK''

  ''Türkiye'deki misyonumuzda yerel çalışanlara yönelik başka bir soruşturma bulunmadığına ilişkin Türk hükümetinden ilk etapta üst düzeyde güvence almış bulunuyoruz. Ayrıca Türk hükümetinden, yerel çalışanlarımızın kendi resmi görevlerini yerine getirirken gözaltına alınmayacakları veya tutuklanmayacaklarına ilişkin güvence de alınmıştır.

  ''KISITLI VİZE HİZMETLERİNE YENİDEN BAŞLADIK''

  Bundan sonra Türk hükümeti bizim yerel bir çalışanımızı gözaltına alma ya da tutuklama niyetine ilişkin önceden Amerikan hükümetine bilgi vermeyi taahhüt etmiştir.

  Bu ön güvenceler temelinde, Türkiye'de kısıtlı vize hizmetlerinin yeniden başlamasına izin verecek derecede güvenlik durumunun iyileştiğine inanmaktayız. Halihazırda tutuklu misyon çalışanlarımıza yönelik mevcut davalarla ilgili ciddi endişemiz sürmektedir.

  ''ENDİŞELERİMİZ DEVAM EDİYOR''

  Aynı zamanda Olağanüstü Hal altında tutuklanan Amerikan vatandaşlarının davalarına ilişkin endişemiz devam etmektedir. Amerikalı yetkililer, bu davaların tatmin edici bir şekilde çözüme ulaştırılması için Türk muhataplarıyla görüşmeyi sürdüreceklerdir.''

  TÜRKİYE: GÜVENCE VERİLMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL

  Konuya ilişkin olarak bir açıklama da Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nden geldi. Yargı süreci devam eden dosyalarla ilgili Türk hükümetinin ABD'ye bir güvence vermesinin söz konusu olmadığı belirtilen açıklamda, ''Türkiye’de hiçbir temsilcilik görevlisi kendi resmi görevinin icrası sebebiyle adli soruşturmaya tabi tutulmamıştır. ABD tarafından istihdam edilen sözkonusu personel de keza resmi görevi çerçevesinde değil, hakkında çok ciddi suçlamalar olduğu için adli sürece tabi tutulmuştur. Bundan sonraki süreçte de Türkiye’de konsolosluk görevleri dışına çıkarak suç işleyen kişilerle ilgili yargı süreci başlatılması bağımsız yargının gereğidir.'' ifadelerine yer verildi.

  ''Öte yandan, 18 Ekim 2017 tarihinde Ankara’da Türk ve ABD yetkililerinin katıldığı toplantıda adli konularda ve konsolosluk işbirliğiyle ilgili olarak karşılıklı daha iyi bilgilendirme yapılması konusunda mutabık kalınmıştır.'' denilen açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

  ''TÜRKİYE'NİN ÇOK CİDDİ ENDİŞELERİ VAR''

  ''Türkiye’deki tüm diplomatik ve konsüler temsilcilikler için olduğu gibi ABD’nin temsilciliklerinin güvenliğiyle ilgili de gereken tüm tedbirler alınmışken ve bu hususta her vesileyle ABD tarafından ilave ihtiyaç olmadığı bildirilmişken, söz konusu açıklamada güvenlik durumuna atıfta bulunulması yadırganmıştır ve gerçeği yansıtmamaktadır. ABD’de Türk vatandaşlarıyla ilgili süren davalara ilişkin de Türkiye’nin çok ciddi endişeleri bulunmaktadır. Türk yetkililer, bu davaların tatmin edici bir şekilde çözüme ulaştırılması için Amerikalı muhataplarıyla görüşmeyi sürdüreceklerdir.''

  TÜRKİYE DE KISITLI VİZE HİZMETLERİNE BAŞLADI

  Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği ayrıca, ABD vatandaşları için sınırlı vize hizmetlerinin yeniden başladığını duyurdu. Büyükelçlik açıklamasında, "Türkiye, ABD'deki diplomatik ve konsüler misyonlarından ABD vatandaşlarının vize başvurularını sınırlı ölçüde almaya başlamaktadır." ifadesine yer verildi.  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 7.11.2017 - 09:16:56 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Avrupa Birliği, Türkiye fonlarında kesintiye gitme kararı aldı
  Matador Network, 10 film ve yazılarla Türkiye'yi tanıtacak
  Türkiye seyahat için ikinci en riskli ülkeler grubunda gösterildi
  Unicredit Bank: Türkiye'de dolar yıl sonunda 4.15 olacak
  Erdoğan imzaladı, 'Helal Akreditasyon Kurumu' resmen kuruldu
  THY gayrimenkul işine girdi
  Antalya'nın sorunları ''Kent Konferansları'nda konuşulacak
  İşte Türkiye'nin 2018 yılında acentelere vereceği toplam destek
  İstanbul'da Troya sergisi
  Ünlü tur operatörünün çalışanı 700 bin lirayı zimmetine geçirdi
  Jolly Tur'dan Antalya'da büyük buluşma
  THY ile Do&Co'nun ayrılma nedeni 'şerefiye' mi?
  Yunan halkı Türkiye hakkında ne düşünüyor?
  'Enflasyon inim inim inletiyor ama onların umurunda değil'
  70 yıllık efsane marka 'Ceylan Kız' icradan satılıyor
  Setur, BookinTurkey'i Seturbiz adıyla yeniledi
  Belediyeye ait otel arazisi ihaleye çıkarıldı
  İşte bu hafta Almanya'da en çok aranan Türk otelleri
  Almanlar 2017'de paket turlara ne kadar harcadı?
  Ertuğrul Günay Yassıada için Twitter'dan isyan etti ama...
  Türkiye turizminin 2018 yol haritası bu kongrede tartışılacak
  MSC 9 milyar dolar yatırımla 6 dev gemiyi daha filosuna katacak
  Bakanlık, Xanthos ve Letoon antik kentlerini ziyarete açmaya hazırlanıyor
  Four Seasons'ın kurucusundan Türkiye ve şirkete ilişkin açıklamalar
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2017  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun