Benzer Haberler:
  Rus büyükelçi vizeler için umutsuz konuştu: Rusya hazır değil
  Rus tatil sitesi: Türkiye tatili fiyatları %2 düştü, satışlar %42 arttı
  'Henüz Türkiye'ye gelmemiş milyonlarca Rus turist var'
  IMF Türkiye'ye ilişkin büyüme beklentisini düşürdü
  İşte Rusya'daki en ucuz paket turlar ve Türkiye'nin durumu
  TUI'nin en çok tatil sattığı ülkeler arasında Türkiye kaçıncı sırada?
  Almanya'da Türk otellerine dönük rezervasyon isteğinde büyük düşüş
  'Yakıt desteği olmamasına rağmen Rusya'da uçaklar yüzde 100 doluyor'
  Yunanistan merkezli tur operatörü Türkiye pazarına giriyor
  Alman turizm şirketi Türkiye’de bir otel daha açtı

  ABD'den bölgeyi istikrarsızlaştıracak adım: O anlaşmadan çekildi

  9.05.2018 - 09:09:13  ABD, Birleşmiş Milletler'in 5 daimi üyesi +Almanya ile (5+1), İran arasında imzalanan nükleer anlaşmasından çekildi. Ajansların son dakika olarak geçtiği haber sonrası petrol fiyatları yükseldi, İran ve Türkiye dahil çok sayıda ülkeden açıklamalar peş peşe geldi.  ABD Başkanı Donald Trump, selefi Barack Obama döneminde 5+1 ülkeleri ile İran arasında imzalanan nükleer mutabakattan çekildiğini duyurdu.  TRUMP: İRAN ORTADOĞU'DA KRİZLERİ TETİKLİYOR

  İmzayı attıktan sonra bir açıklama yapan Trump, İran'a dönük yaptırımların yeniden yürürlüğe gireceğini duyurdu. İran’ın sadece tehlikeli füzeler ihraç etmekle kalmadığını Ortadoğu’da krizleri tetiklediğini iddia eden Trump, selefi Obama döneminde imzalanan nükleer anlaşmanın bütün bunları önlemek adına hiçbir şey yapmadığını söyledi. Beyaz Saray’daki konuşmasında Trump, “Teoride, sözde İran anlaşmasının ABD ve müttefiklerimizi İran’ın nükleer bomba çılgınlığından koruması bekleniyordu fakat gerçekte, anlaşma, İran’ın uranyum zenginleştirmeye devam etmesine olanak sağladı” dedi.

  İRAN'DAN SERT TEPKİ

  Trump'ın hamlesinden sonra açıklamalarda bulunan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, nükleer mutabakatı hiçbir şekilde ihlal etmediklerini söyledi. Anlaşmaya bağlı kalacaklarını ifade eden Ruhani, ABD'nin kararı için, ''Yasa dışı, kanunlara aykırı ve uluslararası anlaşmaları tahrip ediyor.'' ifadelerini kullandı.

  Anlaşmanın diğer taraflarıyla hedeflere ulaşılması halinde yürürlükte kalacağını belirten Hasan Ruhani, ABD'nin anlaşmadan çıkarak uluslararası bir anlaşmanın altını oyduğunu söyledi. Anlaşmanın diğer taraflarıyla yapacakları görüşme sonrası nükleer faaliyetlere devam etmeye hazır olduğunun altını çizen Ruhani, Avrupa ülkeleri, Çin ve Rusya ile müzakereler için Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’i görevlendirdiğini ifade etti

  İSRAİL MEMNUN

  İsrail ise ABD'nin anlaşmadan çekilmesinden memnuniyet duyduğunu açıkladı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “tarihi hamle” olarak nitelendirdiği karara ilişkin olarak, ''İran anlaşmasını değişmeden bırakmak, bir felaket tarifi, bölgemiz ve dünya barışı için bir felaket olurdu.” Suudi Arabistan’ın açıklamasında 'Krallık, ABD Başkanı tarafından açıklanan adımları destekliyor ve memnuniyetle karşılıyor' şeklinde konuştu.

  TÜRKİYE: YENİ İSTİKRARSIZLIKLAR VE ÇATIŞMALAR DOĞURACAK

  Konuyla ilgili olarak Türkiye'den de açıklamalar geldi. Trump’ın kararını sosyal medya hesabı Twitter’dan değerlendiren Kalın, "ABD’nin nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmesi, istikrarsızlığa ve yeni çatışmalara sebep olacak bir karardır. Çok taraflı anlaşma, diğer ülkelerle devam edecektir. Türkiye, nükleer silahların her türüne karşı olan kararlı tutumunu sürdürecektir" dedi.

  TÜRK DIŞİŞLERİ: TALİHSİZ BİR KARAR

  ABD'nin kararı sonrası bir açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı ise, kararı 'talihsiz' olarak niteledi. Sorunların müzakerelerle çözülmesi gerektiği ifade edilen Dışişleri Bakanlığı açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

  "Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2231 sayılı kararıyla anlaşmanın uygulanmasını takiple görevlendirilen Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), İran’ın anlaşmaya uygun hareket ettiğini dönemsel raporlarıyla teyid etmektedir. Hal böyleyken ABD’nin anlaşmadan çekilmeye karar vermiş olmasını talihsiz bir adım olarak değerlendiriyoruz. Olabilecek her türlü görüş ayrılığı ve tereddütlerin uygun zeminlerde, uygun mekanizmalar işletilmek suretiyle ve diplomasi yoluyla ele alınması gerektiğine dair inancımızı koruyoruz. Anlaşmaya dair uyuşmazlıklar için KOEP’te öngörülen Ortak Komisyon Mekanizması işletilmelidir. Kapsamlı Ortak Eylem Planı korunmalı ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (UAEA) denetiminde, tam bir şeffaflık içinde, kesintisiz ve eksiksiz biçimde uygulanmasına devam edilmelidir."

  PETROL FİYATLARI ARTTI

  Trump'ın kararı sonrası dünya genelinde en yaygın kullanılan Londra Brent türü ham petrolün varil fiyatı, Trump'ın anlaşmadan çekilmeyeceği beklentisiyle 76,17 dolardan 73,14 dolara kadar gerilemişti. Kararın ardından yeniden yükselişe geçen Brent petrol TSİ 22.55'te 75,71 dolardan işlem gördü.

  TL'YE OLUMSUZ ETKİ EDECEK

  Danimarka bankası Danske Bank analistleri, ABD'nin İran'a yaptırımları yeniden hayata geçirmesinin Türk Lirası'nı olumsuz etkileyebileceğini belirtti. Bloomberg News'in haberine göre, Danske Bank analisti Jens Pedersen, İran'dan petrol sevkiyatının azalması sonucunda TL'nin yen ve İsviçre Frangı ile beraber birçok büyük paraya göre daha büyük bir risk altında kalacağını savundu.

  Petrol fiyatlarının ülkelerin para birimleri üzerindeki etkisini analiz eden Pedersen, Kanada Doları, Norveç Kronu ve rublenin ABD'nin yaptırımlarından en çok fayda sağlayacak para birimleri olduğunu vurguladı.

  TÜRKİYE İRAN YAPTIRIMLARINA KATILMAYACAK

  ABD'bib İran'a dönük yaptırımları yeniden hayata geçirmesi duumunda nasıl tavır göstereceği merak edilen Türkiye'den bu konuya dair de ilk açıklama geldi.

  CNN Türk'e konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Türkiye'nin İran'la olan ticaretini mümkün olduğu kadar sürdüreceğini ve bu konuda kimseye hesap vermeyeceğini belirtti. Zeybekçi, ''Şu andan itibaren İran'la olan ticaretimizi mümkün olan çerçevede sonuna kadar gerçekleştirceğiz. Bu konuda kimseye hesap vermeyeceğiz.'' dedi.


  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 9.05.2018 - 09:09:13 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  TÜRSAB heyetinin Bakan Ersoy'a yaptığı ziyarette hangi konu konuşuldu?
  Mehmet Ersoy'un yardımcıları belli oldu
  Rus büyükelçi vizeler için umutsuz konuştu: Rusya hazır değil
  16 yaşındaki stajyerin otelde ölümüyle ilgili dava sonuçlandı
  TÜRSAB'da 4 Yöre Temsil Kurulunun seçimleri daha tamamlandı
  Rusya'da bir seyahat şirketi iflası daha: Çıkış yolu bulamadık!
  Erdoğan bakanlık için Mehmet Ersoy'a ETS şartı mı koştu?
  Mehmet Ersoy her hafta sektörle toplantı yapacak
  İzmir turizmi ilk 6 ayda yüzde 20 büyüdü
  Fuar ve tanıtım desteklerinde önemli değişiklik: Kapsam genişledi
  Antik kentin üzerine yapılan AVM, imar barışı için başvuru yaptı
  CNR Expo Fuar Merkezinde 5 ayda ikinci yangın
  Rus tatil sitesi: Türkiye tatili fiyatları %2 düştü, satışlar %42 arttı
  Alman tur operatörü İzmir'de otel açacağını duyurdu
  Uyanık İngiliz turistler, bunlar olmadan reklamasyon davası açamayacak
  Türk Hava Yolları, Singapurlu şirketle yaptığı anlaşmadan çekildi
  Haziranda Türkiye'de hangi ülke vatandaşı kaç konut aldı?
  Sağlık turizmi torba yasaya girdi, USHAŞ adında şirket kuruluyor
  Numan Kurtulmuş'un yeni görevi belli oldu
  Iventum Global bu yıl 15 Hint düğünü yapmayı hedefliyor
  Rosati: Türk otelci fiyat arttırırken temkinli olmalı!
  Dünyanın en iyi hava yolu şirketleri açıklandı, THY 6 sıra birden geriledi
  Besa Group'un Bodrum'a yapacağı 50 milyon $'lık otel için imzalar atıldı
  'Henüz Türkiye'ye gelmemiş milyonlarca Rus turist var'
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun