Benzer Haberler:
  İsrail-Türkiye gerilimi turizmi nasıl etkiledi?
  Thomas Cook: Mısır ve Türkiye talebi, kar marjı baskısını hafifletti
  Gerilimde son perde: İsrail 'Türkiye'ye gitmeyin' uyarısı yaptı
  Almanya'da nisan ayının paket tur şampiyonu Antalya oldu
  Mayıs tatilinde Rus turistin yüzde 53'ü Türkiye dedi
  Alman turist son iki haftada Türkiye'de en çok bu otelleri aradı
  Apollo, 2018'de Antalya'ya 20 bin turist getirecek
  Alman hava yolu şirketi Türkiye'ye 4, Yunanistan'a 14 yeni hat açtı
  Trump'ın imzasıyla 40 milyar dolarlık uçak anlaşması çöpe gitti
  İngiliz büyükelçi: Bu yıl Türkiye'ye 3 milyon turist gelmesini bekliyoruz

  ABD'den bölgeyi istikrarsızlaştıracak adım: O anlaşmadan çekildi

  9.05.2018 - 09:09:13  ABD, Birleşmiş Milletler'in 5 daimi üyesi +Almanya ile (5+1), İran arasında imzalanan nükleer anlaşmasından çekildi. Ajansların son dakika olarak geçtiği haber sonrası petrol fiyatları yükseldi, İran ve Türkiye dahil çok sayıda ülkeden açıklamalar peş peşe geldi.  ABD Başkanı Donald Trump, selefi Barack Obama döneminde 5+1 ülkeleri ile İran arasında imzalanan nükleer mutabakattan çekildiğini duyurdu.  TRUMP: İRAN ORTADOĞU'DA KRİZLERİ TETİKLİYOR

  İmzayı attıktan sonra bir açıklama yapan Trump, İran'a dönük yaptırımların yeniden yürürlüğe gireceğini duyurdu. İran’ın sadece tehlikeli füzeler ihraç etmekle kalmadığını Ortadoğu’da krizleri tetiklediğini iddia eden Trump, selefi Obama döneminde imzalanan nükleer anlaşmanın bütün bunları önlemek adına hiçbir şey yapmadığını söyledi. Beyaz Saray’daki konuşmasında Trump, “Teoride, sözde İran anlaşmasının ABD ve müttefiklerimizi İran’ın nükleer bomba çılgınlığından koruması bekleniyordu fakat gerçekte, anlaşma, İran’ın uranyum zenginleştirmeye devam etmesine olanak sağladı” dedi.

  İRAN'DAN SERT TEPKİ

  Trump'ın hamlesinden sonra açıklamalarda bulunan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, nükleer mutabakatı hiçbir şekilde ihlal etmediklerini söyledi. Anlaşmaya bağlı kalacaklarını ifade eden Ruhani, ABD'nin kararı için, ''Yasa dışı, kanunlara aykırı ve uluslararası anlaşmaları tahrip ediyor.'' ifadelerini kullandı.

  Anlaşmanın diğer taraflarıyla hedeflere ulaşılması halinde yürürlükte kalacağını belirten Hasan Ruhani, ABD'nin anlaşmadan çıkarak uluslararası bir anlaşmanın altını oyduğunu söyledi. Anlaşmanın diğer taraflarıyla yapacakları görüşme sonrası nükleer faaliyetlere devam etmeye hazır olduğunun altını çizen Ruhani, Avrupa ülkeleri, Çin ve Rusya ile müzakereler için Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’i görevlendirdiğini ifade etti

  İSRAİL MEMNUN

  İsrail ise ABD'nin anlaşmadan çekilmesinden memnuniyet duyduğunu açıkladı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “tarihi hamle” olarak nitelendirdiği karara ilişkin olarak, ''İran anlaşmasını değişmeden bırakmak, bir felaket tarifi, bölgemiz ve dünya barışı için bir felaket olurdu.” Suudi Arabistan’ın açıklamasında 'Krallık, ABD Başkanı tarafından açıklanan adımları destekliyor ve memnuniyetle karşılıyor' şeklinde konuştu.

  TÜRKİYE: YENİ İSTİKRARSIZLIKLAR VE ÇATIŞMALAR DOĞURACAK

  Konuyla ilgili olarak Türkiye'den de açıklamalar geldi. Trump’ın kararını sosyal medya hesabı Twitter’dan değerlendiren Kalın, "ABD’nin nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmesi, istikrarsızlığa ve yeni çatışmalara sebep olacak bir karardır. Çok taraflı anlaşma, diğer ülkelerle devam edecektir. Türkiye, nükleer silahların her türüne karşı olan kararlı tutumunu sürdürecektir" dedi.

  TÜRK DIŞİŞLERİ: TALİHSİZ BİR KARAR

  ABD'nin kararı sonrası bir açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı ise, kararı 'talihsiz' olarak niteledi. Sorunların müzakerelerle çözülmesi gerektiği ifade edilen Dışişleri Bakanlığı açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

  "Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2231 sayılı kararıyla anlaşmanın uygulanmasını takiple görevlendirilen Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), İran’ın anlaşmaya uygun hareket ettiğini dönemsel raporlarıyla teyid etmektedir. Hal böyleyken ABD’nin anlaşmadan çekilmeye karar vermiş olmasını talihsiz bir adım olarak değerlendiriyoruz. Olabilecek her türlü görüş ayrılığı ve tereddütlerin uygun zeminlerde, uygun mekanizmalar işletilmek suretiyle ve diplomasi yoluyla ele alınması gerektiğine dair inancımızı koruyoruz. Anlaşmaya dair uyuşmazlıklar için KOEP’te öngörülen Ortak Komisyon Mekanizması işletilmelidir. Kapsamlı Ortak Eylem Planı korunmalı ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (UAEA) denetiminde, tam bir şeffaflık içinde, kesintisiz ve eksiksiz biçimde uygulanmasına devam edilmelidir."

  PETROL FİYATLARI ARTTI

  Trump'ın kararı sonrası dünya genelinde en yaygın kullanılan Londra Brent türü ham petrolün varil fiyatı, Trump'ın anlaşmadan çekilmeyeceği beklentisiyle 76,17 dolardan 73,14 dolara kadar gerilemişti. Kararın ardından yeniden yükselişe geçen Brent petrol TSİ 22.55'te 75,71 dolardan işlem gördü.

  TL'YE OLUMSUZ ETKİ EDECEK

  Danimarka bankası Danske Bank analistleri, ABD'nin İran'a yaptırımları yeniden hayata geçirmesinin Türk Lirası'nı olumsuz etkileyebileceğini belirtti. Bloomberg News'in haberine göre, Danske Bank analisti Jens Pedersen, İran'dan petrol sevkiyatının azalması sonucunda TL'nin yen ve İsviçre Frangı ile beraber birçok büyük paraya göre daha büyük bir risk altında kalacağını savundu.

  Petrol fiyatlarının ülkelerin para birimleri üzerindeki etkisini analiz eden Pedersen, Kanada Doları, Norveç Kronu ve rublenin ABD'nin yaptırımlarından en çok fayda sağlayacak para birimleri olduğunu vurguladı.

  TÜRKİYE İRAN YAPTIRIMLARINA KATILMAYACAK

  ABD'bib İran'a dönük yaptırımları yeniden hayata geçirmesi duumunda nasıl tavır göstereceği merak edilen Türkiye'den bu konuya dair de ilk açıklama geldi.

  CNN Türk'e konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Türkiye'nin İran'la olan ticaretini mümkün olduğu kadar sürdüreceğini ve bu konuda kimseye hesap vermeyeceğini belirtti. Zeybekçi, ''Şu andan itibaren İran'la olan ticaretimizi mümkün olan çerçevede sonuna kadar gerçekleştirceğiz. Bu konuda kimseye hesap vermeyeceğiz.'' dedi.


  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 9.05.2018 - 09:09:13 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  'Saratov'da ciddi bir paksımız yok, hedef 700 bin Rus turist'
  Türkiye ve Mısır etkisi, İspanya turizmine nasıl yansıdı, işte rakamlar
  İsrail-Türkiye gerilimi turizmi nasıl etkiledi?
  Bayka: Emekli ikramiyeleri, 120 bin kişilik ek turizm hareketi yaratır
  Küba'da yolcu uçağı düştü, 110 kişi hayatını kaybetti
  Merkez Bankası enflasyon ve dolar kuru beklentisini yukarı çekti
  AtlasGlobal 2 adet A330 aldı, BDT kapasitesini arttırdı
  Thomas Cook'tan Dalaman'a bir müjdeli haber daha
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  KGF'nin 35 milyar liralık yeni kefalet paketi kullanıma açıldı
  Corendon, Türkiye'nin ilk Boeing 737 MAX 8'ini Antalya'ya indirdi
  19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
  Turizmcilere uyarı! 15 milyon dolar ve üzeri krediler için...
  Bakan Kurtulmuş'tan İsrail açıklaması: Turizmi etkilemez!
  MHP milletvekili adaylarını açıkladı, listede kaç turizmci var?
  İki vali merkeze çekildi, dört ile yeni vali atandı
  Rusya Federasyonu'nda bahar havası, Türk turizmciye tavsiyeler
  Kadınlar giderek seyahatte kendini daha az güvende hissediyor
  Almanya'dan 80 seyahat acentesi Bodrum'a geldi
  'Helal' belgesi almayan oteller haram mı olacak?
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  Gerilimde son perde: İsrail 'Türkiye'ye gitmeyin' uyarısı yaptı
  Thomas Cook: Mısır ve Türkiye talebi, kar marjı baskısını hafifletti
  Alanya'da tur otobüsü kazası
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun