3 ve 4 yıldızlı otellerle 82 milyon turist ağırladı

3 ve 4 yıldızlı otellerle 82 milyon turist ağırladı
Turizmciler hem İspanya’dan gelen turist sayısını artırmak hem de Türkiye yerine bu ülkeyi tercih eden harcama düzeyi yüksek yabancı turistleri geri getirebilmek için kolları sıvadı. TÜROB Başkanı Timur Bayındır, geçen yıl Türkiye’ye gelmeyen yabancı turistlerin, Akdeniz’deki en büyük turizm rakibimiz İspanya’nın kazanç hanesine yazıldığını söyledi. Bayındır, 82 milyon turiste ev sahipliği yapan İspanya’da toplam 5 yıldızlı otel sayısının Antalya’nın yarısı kadar olduğuna dikkat çekti.


Türkiye için turizmde hem kaynak pazar hem de Akdeniz’de en büyük rakiplerden biri olma özelliğini taşıyan İspanya, 2017 yılında Türkiye’ye gelmeyen harcama düzeyi yüksek turistlerin en önemli adresi oldu. Turizmciler bir yandan İspanya’ya kaptırdığı turistleri geri almaya çalışırken bir yandan da Türkiye’ye gelen İspanyol turist sayısının yeniden artıya geçmesi için yoğun çaba gösteriyorlar. Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), İspanya turizm pazarıyla ilgili bir araştırma yaparak, beklenti ve öngörüleri ortaya koydu. Araştırmayla ilgili bilgi veren TÜROB Başkanı Timur Bayındır, geçen yıl Türkiye’ye gelmesi beklenen ancak gelmeyen yabancı turistlerin, İspanya’nın kazancı olduğunu söyledi. İspanya’nın 2017 yılında tüm zamanların rekorunu kırarak turist sayısını bir önceki yıla oranla yüzde 8.6 artırdığı ve 81.8 milyon turist sayısına ulaştığına dikkat çeken Bayındır, “Bir diğer rekor ise turizm gelirinde kaydedildi. İspanya, 2017 yılında kişibaşı 1.062 Euro harcama ve toplamda 87 milyar Euro turizm geliri elde etti. İspanya’da 2016’da kişi başı harcama 1.023 Euro, turizm geliri ise 77 milyar Euro olmuştu” dedi. PAZARDAKİ GERİLEME DURDU

İspanya’nın Türkiye için rakip olmasının yanında potansiyeli yüksek kaynak bir pazar olduğunu da işaret eden Bayındır, 2018 yılında ülkemize gelecek İspanyol turist sayısında bir toparlanma kaydedileceği, düşüş trendinin sona ereceğinin öngörüldüğü belirttti. Bayındır, şunları söyledi: “2009 yılına kadar Türkiye’nin en istikrarlı büyüme gösteren pazarları arasında yer alan İspanya pazarındaki gerileme durdu ancak durağan seyri devam ediyor. 2009 itibariyle ülkemize yılda 500 binin üzerinde İspanyol turist gelmesi hedefleniyordu. Ancak İspanya’da baş gösteren ekonomik krize bağlı olarak 2009 yılında 376 bin İspanyol turist gelmişti. Ülkemizde meydana gelen olumsuz gelişmeler doğrultusunda 2014 itibari ile turist sayısında gerileme başladı. 2017 yılında ise durağan seyre geçti. 2017 yılında İspanya’dan Türkiye’ye 106 bin turist geldi. Bu rakam bir önceki yıl ile hemen hemen aynı. Henüz 2009’dan oldukça düşük ama en azından gerilemenin durması olumlu bir gelişme.”

3 VE 4 YILDIZLA 82 MİLYON TURİST AĞIRLADI

82 milyon turiste ev sahipliği yapan İspanya’da toplam 5 yıldızlı otel sayısının Antalya’nın yarısı kadar olduğunu vurgulayan Bayındır, şöyle devam etti: “İspanya konaklama kapasitesi 14 bin 659 otel ve 1 milyon 472 bin yatak. Otel yatırımları, bölgesel  planlamalar çerçevesinde yapılıyor. Turist sayısındaki istikrarlı artışa karşın, otel sayısında son dört yılda kayda değer ölçüde bir değişim yaşanmadı. Yatak kapasitesi çoğunlukla 3 ve 4 yıldızlı otellerden oluşuyor. İspanya’da 289 beş yıldızlı otel faaliyet gösterirken, 2.224 adet 4 yıldızlı, 2.473 adet 3 yıldızlı otel bulunuyor. Oteller genellikle oda&kahvaltı bazda hizmet verirken, ‘her şey dahil’ sistemi ise yok denilecek oranda. Resort bölgesi otellerde ‘yarım pansiyon’ konaklama uygulamalarına rastlamak mümkün olmakla birlikte özellikle Madrid gibi şehir merkezlerinde oteller sadece oda (room only) satış yöntemleri uygulanıyor. Bu durum, İspanya’da gastronomi turizminin gelişmiş olması, bireysel seyahatlerin sayısındaki artışı ve turist başına harcamanın ülkemize göre çok yüksek olmasının ana sebebi. Sadece Antalya’da bulunan 405 adet 5 yıldızlı otelde 352 bin yatak olduğu göz önüne alındığında bu durum daha iyi anlaşılacaktır.”

TÜROB’un İspanya araştırmasının satır başları şöyle:

*2017 yılında İspanya turizmi açısından Fransa dışındaki tüm pazarlarda olumlu ve istikrarlı turist sayısı artışı gözlemlendi. İspanya’ya ABD’den gelen turist sayısı yüzde 32.4’lük rekor artışla 2 milyon 650 bine ulaştı. İsviçreli turist sayısında ise yüzde 21 artış kaydedildi. Türkiye’nin Rusya pazarında, 2016 yılında yaşadığı politik sorunlar neticesindeki dramatik düşüşten sonra sorunların çözümlenmesi ile 2017 yılında bu pazardan yakalanan artış karşısında, 2017 yılında İspanya’da düşmesi öngörülen Rus turist sayısı aksine yüzde 14 artışla 1 milyon 150 bin seviyesine ulaştı.  

*Türk dizileri İspanya televizyonlarında en çok izlenen programlar arasına girmeye başladı. ‘Fatmagül’ün Suçu Ne’ adlı dizi İspanya’nın önde gelen televizyonlarından Nova TV’de İspanyolca dublajlı, en iyi saat diliminde yayınlanıyor. Türk dizilerinin bu etkilerinin ülkemiz tanıtımına daha fazla katkı sağlaması için Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda bir çalışmanın yapılması önemli ve gerekli görülüyor.

*Rusya’da 15 Haziran-15 Temmuz 2018 tarihleri arasında düzenlenecek ‘2018 FIFA Dünya Kupası’nın Türkiye’nin tanıtımı açısından sunduğu fırsatlar değerlendirilmeli. Organizasyonun Rusya'da toplam 11 şehirde (Moskova, Kazan, Soçi, St. Peterburg, Saransk, Novgorod, Kaliningrad, Rostov, Yekaterinburg, Samara, Volgograd) düzenleneceği dikkate alınarak, Rusya’nın gerek ülkemize yakınlığı gerekse katılımcı ülkeler dikkate alınarak ülkemizin organizasyon esnasında tanıtım çalışmalarının şimdiden planlanması önem taşıyor.

*İspanya hükümetinin programına göre, 2020 yılında 1 milyon Çinli turistin ülkeyi ziyaret etmesi hedefleniyor. Bu hedefe yönelik İspanya tanıtım ajansı Turespaña tarafından Çin’de çeşitli tanıtım faaliyetleri start aldı. TV programları, sosyal medya kampanyaları, blogger ağırlamaları, iki ülke turizm sektör kuruluşlarının işbirliği sürecinin başlatılması, direkt tarifeli ve ekonomik uçuş sayılarında artış, vize kolaylığı, havalimanlarında Çince yönlendirme levhaları yerleştirilmesi ve personel istihdamı başlatılan çalışmaların bir kısmı olarak göze çarpıyor. 

*Şehir turizmi, kültür turizmi, gastronomi turizmi gibi saiklerle seyahat eden İspanyol turistlerin ülkemizi bir cazibe merkezi olarak değerlendirmeleri memnuniyet verici. İspanya’nın bölgesel ve rekabetçi turizm ofisleri yapısı,  düşük maliyetli havayolu şirketlerine sağladığı imkanlar (Low-Cost Carriers-LCC), yeni otel yatırımlarına getirilen sınırlamalar, turizmin çeşitlendirilmesi, gastronomi, alışveriş ve sağlık turizmi konularındaki atılımlarının dikkatle incelenip benzer hamlelerin ülkemizce de hayata geçirilmesi önemli ve yararlı olacaktır.

*Türkiye’nin, sağlık turizmi alanında sunduğu başta saç ekimi ve estetik cerrahisi olmak üzere avantajları İspanya pazarında etkin tanıtması bu ülkeden alınacak sağlık turisti sayısını artıracaktır.

Bu Haber 03.03.2018 - 13:55:56 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • levent erdoğan - 04.03.2018 - 11:49

    Geçen 10 sene içinde sadece İstanbul"daki 5 yıldızlı otel sayısı 29 dan 101 e , 4 yıldızlı otel sayısı 54 den 118 çıkmış.3 yıldızlı otel sayısında ise neredeyse değişiklik olmamış.Büyük balık küçük balığı yutar misali.

  • Serdar Sağlamtunç, FCSI - 04.03.2018 - 11:14

    Turizmin hali pür melalini anlatan ilginç bir yazı. İçinde güncel Türk turizminin sorunları yer alıyor. Ama olaya farklı bir pencereden bakılırsa ancak bu defolar görülebilir. Yoksa iki yıl öne 22 milyon turist geldi diye ilan edip, 2017 de ağır krize rağmen 32 milyon turist ağırladık diye milletin aklı ile dalga geçerek yapılacak şey yok! Yazı ticaret anlayışımızı ortaya koyması bakımından da ilginç. Daha önce yazdığım bir yazıda bu karmaşayı açıklamaya çalışmıştım. http://www.turizmguncel.com/makale/hayir!-ticaret-bu-degil-m1611.html Ancak dikkat çekici bir unsur, başarı için en basit kural olan rakibe bakmamak ve ondan etkilenmeden kendi özgün planlama yapmak erki ortada yok. Ne diyor, İspanya"dan turistleri nasıl bize yönlendiririz, boş reklam yapıp insanları bizim tarafa çekelim! Peki, bir soru soralım, hem de İspanya"dan. Madrit"i ziyaret eden turistler için şehir turları nasıl yapılıyor hiç yakından izlediniz mi? Organizasyon, alt yapı, trafik nasıl fikriniz var mı? Örneğin sadece ufacık Bask bölgesinde neden 7 adet Michelin restoranı var da bizde hiç yok? Neden, neden? Komşunun yemeğine göz dikerek hiç bir yere varılmaz. Biz bench-marking (kıyaslama) işini çok ciddi ve teknik olarak öğrenmek zorundayız, hem de ivedi!

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.