24 kişinin öldüğü tur otobüsü kazasının nedeni belli oldu

24 kişinin öldüğü tur otobüsü kazasının nedeni belli oldu
13 Mayıs'ta İzmi'den Muğla'ya doğru giderken Sakar Geçidi'nde şarampole yuvarlanarak 24 kişinin ölümüne neden olan tur otobüsü kazası ile ilgili hazılanan bilirkişi raporu savcılığa teslim edildi. Raporda, aracın sahibi Bülent Çetindağ asli kusurlu olarak görüdü.


Anneler günü kutlaması için İzmir'den aldığı yolcuları Muğla'nın Marmaris ilçesine götüren tur otobüsü, Sakar Geçidi'nde kontrolden çıkarak şarampole yuvarlanmıştı. 24 kişinin hayatını kaybettiği, 10 kişinin de yaralandığı kazayla ilgili bilirkişi raporu tamamlandı.

21 YOLCU KAPASİTELİ MİDİBÜSTE 34 YOLCU VARDI

Kaza sonrası Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hem çekirdekten yetişmiş tamirciler hem de akademisyenlerden oluşan bir bilirkişi heyeti oluşturmuştu. Heyetin hazırladığı raporda, kazanın aracın fren aksamındaki arızadan kaynaklandığı belirlendi. Şoför dahil 21 yolcu kapasiteli araçta 34 yolcu bulunuyordu.KAZANIN İKİ NEDENİ VAR

Bilirkişi heyetinin hazırladığı rapora göre, kaza iki nedenden dolayı meydana geldi; bunlardan biri arka sağ tekerlekte silindiri üzerindeki 0-ringi yırtıldığı için fren hidroliğinin tamamen boşalması, diğeri ise araç sahibinin aracın fren sistemi üzerinde yaptığı değişiklik. Heyetin hazırladığı rapoda, aracın fren sisteminin mekanik yapısına uygun olmayan şekilde değiştirildiği kaydedildi.

ASLİ KUSURLU ARAÇ SAHİBİ

Aracın fren sisteminde yasal olmayan, standart dışı değişim yaptığı belirlenen Bülent Çetindağ'ın asli kusurlu olarak görüldüğü raporda, araç sürücüsü Armağan Sertbaş'ın ise kaza sırasında yapması gerekenleri yaptığı, aracı durdurmak için elinden gelen çabayı gösterdiği ancak araçtaki teknik aksaklıklar nedeniyle kazada kusurunun olmadığı ifade edildi.

RAPOR SAVCIYA TESLİM EDİLDİ

Ege Üniversitesi MYO Otomotiv Programı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Bülent Emir, Ege Üniversitesi MYO Otomotiv Programı. öğretim elemanı Recep Erken, ISUZU Mekanik Teknik uzmanları Mustafa Ünal ve Yusuf Kenan Kurt'un hazırladığı rapor, soruşturmayı yürüten savcıya teslime dildi.Bu Haber 06.10.2017 - 09:41:41 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.