2018'in ilk veileri gelmeye başladı, doluluklarda ve fiyatlarda artış var

  28.02.2018 - 19:04:05  Yılın ilk ayında turizmde hem doluluklarda hem de fiyatlarda kaydedilen yükseliş moral verdi. Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, Wyndham Grand İstanbul Kalamış Marina Hotel’de gerçekleştirilen turizm sektörü ‘Geleneksel Buluşması’nda, Türkiye'nin Ocak 2018 otel doluluklarının yüzde 28.6 artarak yüzde 60.6 olduğunu açıkladı. Ortalama günlük satılan oda bedeli 60.1 Euro olarak 2017'ye göre yüzde 10.4 artış gösterdi.  Konaklama sektöründe geçen yılın son çeyreğinden itibaren başlayan doluluklardaki artışın ardından fiyatlarda da yılın ilk ayında umut veren yükseliş başladı. Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, Ocak 2018’de Türkiye otellerinde ortalama doluluk oranlarını ve fiyatları açıkladı.  Wyndham Grand İstanbul Kalamış Marina Hotel evsahipliğinde gerçekleştirilen turizm sektörü ‘Geleneksel Buluşması’nda konuşan Başkan Bayındır, Türkiye'nin Ocak 2018 ortalama otel doluluklarının 2017 yılının aynı dönemine yüzde 28.6 artarak yüzde 60.6 olduğunu söyledi. İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin ve İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürü Coşkun Yılmaz’ın da katıldığı toplantıda TÜROB Başkanı Timur Bayındır’ın yaptığı açıklamaya göre, yılın ilk ayında turizmde dolulukların ve fiyatların sayri şöyle gerçekleşti:

  ODA BAŞINA GELİR 36.5 EURO

  Dünya çapında veri ve analiz şirketi  STR'nin TÜROB için hazırladığı ‘Ocak 2018 Ülke Performans Raporu’na göre, Ocak 2017’de bu oran yüzde 47.1 olmuştu. Avrupa ülkeleri arasında en yüksek artış oranını Türkiye kaydetti. Ocak 2018’de ADR (Average Daily Rate) olarak adlandırılan ortalama günlük satılan oda bedeli 60.1 Euro olarak 2017'ye göre yüzde 10.4 artış gösterdi. Ocak 2017’de bu rakam 54.5 Euro olarak gerçekleşmişti. Toplam oda sayısı üzerinden odabaşı elde edilen gelirlerde ise (RevPAR) geçen yıla oranla yüzde 42.1 artış yaşandı ve 36.5 Euro olarak ölçüldü. Ocak 2017’de bu rakam 25.6 Euro olmuştu.

  İSTANBUL ORTALAMANIN ÜZERİNDE

  Türkiye’nin marka şehri İstanbul’da hem doluluklardaki hem fiyatlardaki yükseliş Türkiye ortalamasının üzerinde gerçekleşti. İstanbul’da Ocak 2018 otel dolulukları bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 43.5 artarak yüzde 65.2 olarak gerçekleşti. Ocak 2017’de bu oran yüzde yüzde 45.4 olarak kaydedilmişti. Avrupa’da Ocak 2018’de doluluk oranlarında en yüksek artışı yaşayan destinasyon yüzde 43.5’lik artış oranı ile İstanbul oldu. İstanbul’da ortalama günlük satılan oda bedeli 72.5 Euro olarak, 2017'ye göre yüzde 11.5’lik bir artış gösterdi. Ocak 2017’de bu rakam 65.1 Euro olmuştu. Toplam oda sayısı üzerinden odabaşı elde edilen gelirlerde ise (RevPAR) geçen yıla oranla yüzde 59.9'luk bir artış gerçekleşti ve 47.2 Euro olarak ölçüldü. Ocak 2017’de bu rakam 29.5 Euro olmuştu.

  ANTALYA'DA FİYATLAR DÜŞTÜ

  Türkiye ortalaması ve İstanbul’da fiyatlar yükselirken, Antalya’da oda fiyatları düşüş kaydetti.

  Antalya’da Ocak 2017’de bu oran yüzde 50 olan ortalama doluluk Ocak 2018 yüzde 9.3 artarak yüzde 54.6 olarak karşımıza çıktı. Ortalama günlük satılan oda bedeli de geçen yılın aynı dönemindeki 44.9 Euro’dan 43.7 Euro’ya düştü. Ortalama oda bedeli yüzde 2.6 geriledi.  Ocak 2017’de bu rakam 44.9 Euro olmuştu. Toplam oda sayısı üzerinden odabaşı elde edilen gelirlerde ise geçen yıla oranla yüzde 6.4'lük bir artış yaşandı ve 23.9 Euro olarak ölçüldü. Bu rakam Ocak 2017’de 22.4 Euro olmuştu.

  BULUTLR DĞILDI AMA...

  TÜROB Başkanı Bayındır, konuşmasında turizm sektöründe 2018 yılı beklentilerine de değindi. 2018 yılı için özellikle ana turizm pazarlarından olumlu işaretler geldiğini belirten Bayındır, şunları söyledi: “2017 yılında ülkemize gelen 32.4 milyon yabancı ziyaretçi, sektörümüz açısından mutluluk verici olsa da sorunlarımızın çözülmeye başladığı anlamına gelmiyor. Kaç kişinin gelip gittiğinden çok, ne kadar gelirin elde kaldığı önemlidir. Bulutlar dağıldı ama güneş henüz hâlâ içimizi ısıtmıyor. Her şeye rağmen 2018 yılında ana pazarlarımızda umut veren gelişmeler olduğunu görüyoruz.”

  İLK İŞARETLER OLUMLU

  Özellikle Avrupa pazarlarından gelen işaretlerin memnuniyet verici olduğunu kaydeden Bayındır, “2018 yılı başında katıldığımız Hollanda ve İspanya fuarlarında Avrupa pazarı için olumlu sinyaller aldık. Gelecek hafta Berlin Fuarı’nda Almanya ile ilgili beklentileri de göreceğiz. Ancak bu pazarla ilgili ön rezervasyonlar da olumlu görünüyor. Bu yıl Avrupa pazarlarımızda kısmi olarak iyileşme bekliyoruz. Son iki yılda oldukça ivme kazanan İran, 2018 yılında da temel kaynak pazarlarımız arasında yer alacak. Avrupa, Ortadoğu ve İran pazarlarının yanı sıra, TÜROB olarak özellikle Asya, Güney Amerika ve Balkanlar bu yıl ağırlık vereceğimiz pazarlar olacak. Ne kadar çok ülkeye, ne kadar çok kıtaya, ne kadar çok insana, aynı çeşitlilikteki ürün ile ulaşabilirsek, dalgalanmalardan olumsuz etkilenmemiz o kadar az olur. Türkiye’nin mutlaka Hindistan, Çin ve diğer Uzakdoğu ülkelerine açılması lazım” diye konuştu.


  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 28.02.2018 - 19:04:05 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Rosaviatsiya başkanı imzaladı, Azur Air'in tüm kısıtlamaları kaldırıldı
  Intourist Rusya'da devlerin arasına girdi, işte bu yılki Türkiye planlaması
  Bakandan UBER açıklaması: Taksici esnafımız kendini check etmeli
  İspanya turizmde Avrupa bağımlılığından kurtulmak istiyor
  Alman tur operatöründen Türkiye ve Yunanistan uyarısı!
  Türk Hava Yolları, Semerkant'ı da uçuş ağına ekledi
  Bodrum MITT Moskova'da tanıtıldı
  Ryanair’den Dalaman’a müjdeli haber
  Pegas: Kriz bize kar etmediğimiz işlere girmemeyi öğretti
  Rus bakandan vize açıklaması: Önceliğimiz Rusların güvenliği
  Vakıftan Rixos Pera'ya 'marka tecavüzü' ve 'haksız kazanç' davası
  Bedirhan Bayka: Rusya'da 2020 hedefimiz 10 miyon turist
  Azur Air ile ilgili son dakika gelişmesi: Rusya Federal Havacılık Ajansı...
  Tez Tour, bu yıl Türkiye'ye kaç turist getirecek?
  Budak: Hükümet rutin tuizm destklerini bile planlayamıyor
  Concorde Hotels o anlaşmayı imzaladı
  Numan Kurtulmuş: Bu yıl 6 milyon Rus bekliyoruz, her şey dahile devam
  Rusların Tarkan'ı Alanya standında
  Orhan Sancar Rusya'da tur operatörlerinin aldığı riski anlattı
  MITT Moskova başladı, Kurtulmuş destek müjdesini fuarda verdi
  MSC Cruises Türkiye'ye geri dönüyor
  Deniz Uğur: Almanya'da Türkiye tatilini yüzde 20 daha pahalıya satıyoruz
  Turizm desteklerine ilişkin TÜROB'dan açıklama: Otobüslere de...
  12 turizm şirketine 29 milyon dolarlık vergi, resim ve harç istisnası
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun