Benzer Haberler:
  'Turizmcinin krizde aldığı ilk 'önlem' personel kıyımı'
  Corendon Airlines, havacılık eğitiminde EBT programına geçti
  İstanbul'da 5 bin otelciye deprem eğitimi
  Corendon Airlines, ikinci pilot adayları projesini yeniden düzenliyor
  Mehmet İşler'den 'alkol' tepkisi: Turiste ayran mı ikram edeceğiz?
  TÜROB, Milli Eğitim Bakanlığı ile turizm eğitiminde iş birliğine gidiyor
  Turizm meslek liselerinde 'alkollü içki ve kokteyl hazırlama' dersi kaldırıldı
  VİDEO: Otelinize terör saldırısı olduğunda ne yapmalısınız?
  TUROYD 2 bin turizm profesyonelini bünyesine katma hedefiyle yola çıktı
  Rusya, Türkiye'deki otellere 'güvenli turizm' sertifikası verecek

  183 Çince rehberden 40'ı mesleği bıraktı, açık nasıl kapanacak?

  20.12.2017 - 11:01:25  Avrupa’dan gelen turistin azalmasıyla birlikte turizmciler yüzünü Çinli turiste çevirip, bu pazarla yakından ilgilenmeye başladı. Özellikle 2018’in Çin’de Türkiye Turizm Yılı olarak kutlanacak olmasından dolayı ülkemize daha fazla Çinli turistin gelmesi bekleniyor. Gelecek Çinli turistin güvenliği ve ona kendi dilinde iyi hizmetin nasıl verileceği, Çince Rehberler Derneği’nin (ÇİRED) Taksim’deki Point Otel’de gerçekleştirdiği toplantıda ele alındı.  Toplantıya Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolos Yardımcısı Zhong Hongnuo, Konsolos Zhu Xiufeng, Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürü İsmail Kılıç, Beyoğlu Belediyesi Başkan Yardımcısı Erol Ökten,  ÇİRED Başkanı A. Kadir Tanrıdağlı’nın yanı sıra, Türk ve Çin basın mensupları katıldı.  ÇİRED Başkanı Tanrıdağlı yaptığı konuşmada Çin’in derin bir kültüre sahip farklı bir pazar olduğunu ve bunları bilmeden Çinli turistin memnun edilemeyeceğine dikkat çekti.  Yaptıkları araştırmayla, Türkiye’de 183 Çince dilinden kokartlı rehber bulunduğunu saptadıklarını belirten Tanrıdağlı şu bilgileri verdi:

  40 ÇİNCE REHBER MESLEĞİ BIRAKTI

  “Bunların yaklaşık 40 tanesi piyasadaki istikrarsızlık ve acentelerin yanlış fiyat politikalarından dolayı mesleğini yapmaktan vazgeçti. Günümüzde piyasada aktif olarak çalışan 134 Çince rehber bulunuyor. Bunlar şimdilik yılda 185 bin Çinli turiste hizmet verilebilir. 2018 yılında Türk Hava Yolları'nın ek sefer koymayıp, sadece mevcut seferleri ve diğer havayolu şirketlerinin aktarmalı seferleriyle Türkiye’ye en fazla 500 bin Çinli turist taşınabilir. Tüm bunlar ortada ciddi bir Çince rehber açığı olduğunu gösteriyor.”

  ÇİNCE REHBER AÇIĞININ KAPATILMASI İÇİN ÖNERİLER

  Tanrıdağlı Çince rehber açığını kapatmak için bir çalışma yaptıklarını hatırlattıktan sonra önerilerini şöyle özetledi:

  “Rehber açığının kapanması için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TUREB'in uygun görmesi halinde, 40 kadar kokartlı rehberin Çin'e göndermek istiyoruz. Bunların Çin’de iletişimde olduğumuz üniversitelerin yabancı diller bölümünde dört aylık yoğunlaştırılmış kurslarda Çince öğrenmelerini sağlamak istiyoruz. Çin'in farklı bölgelerinde dil öğrenmekte olan iletişimde olduğumuz 20 kokartlı Türk rehberden de yararlanmanın yollarını aramalıyız. TUREB ocak veya şubat ayında Çin dil ekleme sınavı açacak. Bu sınavdan 30 rehberin başarılı olup kokart alacağını tahmin ediyoruz.  Çinliler şubat ayında kutlayacaklara Bahar Bayramı'nda tatile çıkacak. Bu yüzden hızlı karar verip, bunları hayata geçirmeliyiz.”

  ''KOKARTSIZ REHBERLER HEM MESLEĞE HEM DE TÜRKİYE'YE ZARAR VERİYOR''

  Piyasada dolaşan kokartsız rehberlerin sadece mesleğe değil, Türkiye'nin imajına da zarar verdiğini vurgulayan Tanrıdağlı bu konuda şöyle konuştu: “Türkiye'nin işin ehli rehberler tarafından anlatılmasını istiyoruz. Kokartlı rehberle verilecek hizmet aracından restoranına, otelinden müzesine kadar güvenli ve sorumluluk bilinci içinde olacaktır. Turistler kendilerine hizmet veren sahte rehber olduğunu bilmiyor bu yüzden kötü hizmet alıp Çin'e döndüklerinde rehberler ve hizmetleri iyi değil diye konuşuyorlar.  6326 Sayılı Turist Rehberleri Meslek Yasası'nda belirtildiği gibi, ihtiyaç anında TUREB'in desteği ve bakanlığımızın onayı ile sertifika kursu açılabilir. Bu konuda TUREB ile 1 yıldır yoğun görüşmeler yaparak konunun gündeme alınmasını sağlamak istiyoruz. Halen Çince konuşan 70 kadar üniversitelerin Sinoloji bölümünde okuyan öğrencilerle de temas halindeyiz. Büyüyen Çin turizm pastasından pay almak istiyorsak, hepimiz Elele vererek üstümüze düşeni yapmalıyız.”

  ''REHBERLER BİRER DİPLOMAT''

  Çin Başkonsolos Yardımcısı Zhong Hongniu, turizmde rehberin çok önemli olduğunu hatırlatarak “Her rehberin bir tür diplomatlık görevi var. Türkiye’ye gelen turiste gezi boyunca eşlik eden kokartlı rehber, Türkiye’nin tarih ve kültürünü en iyi şekilde tanıtacaktır. Böylece kültür köprüsü olacak. Türk rehberlerin eğitimli ve hizmet kalitelerinin Batı ülkelerindekinden üstün olduğunu biliyoruz. Birer marka haline gelen Türk rehberler, turist güvenliğinin önemini de çok iyi biliyor. Onların Türkiye’ye gelecek vatandaşlarımızın güvenliği, talepleri, gıda güvenliği, mal ve can güvenlikleri konusunda da özen göstermelerini talep ediyoruz.”
  İlçe Emniyet Müdürü İsmail Kılıç ise Beyoğlu bölgesi dahil olmak üzere yerli ve yabancı turistlerin güvenliği için azami özeni gösterdiklerini belirtip, “Güvenlik konusunda çok iyi durumdayız. Ancak Çin’den gelen turistler açısından Türkiye yabancı bir ülke. Bu noktada rehberin onları doğru yönlendirip, güvenliğe de dikkat etmesi gerekiyor” dedi.  İstiklal Caddesi ve Beyoğlu bölgesinin hızlı bir şekilde kabuk değiştirmekte olduğuna dikkat çeken Beyoğlu Belediyesi Başkan Yardımcısı Erol Ökten, şunları söyledi: “26 Aralık’tan itibaren İstiklal Caddesi’nde tramvayın deneme seferleri başlayacak. Caddede gerekli yeşillendirmeyi yapıyoruz.”

  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 20.12.2017 - 11:01:25 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Rusya'da bir tur operatörü iflası daha
  VİDEO: İstanbul'da taksiciden turiste çirkin davranış
  Kültür ve Turizm Bakanlığında 3 yeni atama
  Daha çok destinasyon, daha çok rekabet: Aegean Airlines 42 yeni uçak alıyor
  Fest Travel Tunceli’deki yüzey araştırmalarına sponsor oldu
  Almanların Türk otellerine dönük rezervasyon isteği yüzde 14 geriledi
  Bakandan ağır suçlama: Tur operatörleri rezervasyon tutuyor
  Avrupa ülkelerinde tatil yapacak İngilizlere kötü haber
  Alman tur operatörü kış programını açıkladı, 100 oteli daha pogramına aldı
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  Zekeriya Şen yazdı: Gezginler ne istiyor?
  Yarım kalan inşaat projelerini tamamlayacak Garip Ada'yı alacak
  Eskişehir'deki Turunç Otel'in işletmesi Dedeman'a geçti
  Kurtulmuş: Türkiye ilk 5 ayda 11.5 milyon ziyaretçi ağırladı
  'Akdeniz çanağındaki büyümeye en büyük katkıyı %25'le Türkiye yaptı'
  Rusya turizm pazarında 300 milyon dolarlık büyük tehlike!
  THY kaçıncı sırada? İşte dünyanın en çok yolcu taşıyan hava yolu şirketleri
  Foça Tatil Köyü ihalesine 'vakıflar ve dernekler de girebilir' ibaresi eklendi
  TÜRSAB'dan aidat borcu olan acentelere iyi haber
  4 milyar dolara yapılan 27 bin otel yatağı tehlikede!
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  Kültür ve Turizm Bakanlığı'na ne olacağı ile ilgili yeni bilgi
  Bodrum'da eğlence mekanına kanlı pusu: 2 ölü, 4 yaralı
  Schengen'de son durum: 'Vizesiz Avrupa' out, 'iyi hal vizesi' in
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun