183 Çince rehberden 40'ı mesleği bıraktı, açık nasıl kapanacak?

  20.12.2017 - 11:01:25  Avrupa’dan gelen turistin azalmasıyla birlikte turizmciler yüzünü Çinli turiste çevirip, bu pazarla yakından ilgilenmeye başladı. Özellikle 2018’in Çin’de Türkiye Turizm Yılı olarak kutlanacak olmasından dolayı ülkemize daha fazla Çinli turistin gelmesi bekleniyor. Gelecek Çinli turistin güvenliği ve ona kendi dilinde iyi hizmetin nasıl verileceği, Çince Rehberler Derneği’nin (ÇİRED) Taksim’deki Point Otel’de gerçekleştirdiği toplantıda ele alındı.  Toplantıya Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolos Yardımcısı Zhong Hongnuo, Konsolos Zhu Xiufeng, Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürü İsmail Kılıç, Beyoğlu Belediyesi Başkan Yardımcısı Erol Ökten,  ÇİRED Başkanı A. Kadir Tanrıdağlı’nın yanı sıra, Türk ve Çin basın mensupları katıldı.  ÇİRED Başkanı Tanrıdağlı yaptığı konuşmada Çin’in derin bir kültüre sahip farklı bir pazar olduğunu ve bunları bilmeden Çinli turistin memnun edilemeyeceğine dikkat çekti.  Yaptıkları araştırmayla, Türkiye’de 183 Çince dilinden kokartlı rehber bulunduğunu saptadıklarını belirten Tanrıdağlı şu bilgileri verdi:

  40 ÇİNCE REHBER MESLEĞİ BIRAKTI

  “Bunların yaklaşık 40 tanesi piyasadaki istikrarsızlık ve acentelerin yanlış fiyat politikalarından dolayı mesleğini yapmaktan vazgeçti. Günümüzde piyasada aktif olarak çalışan 134 Çince rehber bulunuyor. Bunlar şimdilik yılda 185 bin Çinli turiste hizmet verilebilir. 2018 yılında Türk Hava Yolları'nın ek sefer koymayıp, sadece mevcut seferleri ve diğer havayolu şirketlerinin aktarmalı seferleriyle Türkiye’ye en fazla 500 bin Çinli turist taşınabilir. Tüm bunlar ortada ciddi bir Çince rehber açığı olduğunu gösteriyor.”

  ÇİNCE REHBER AÇIĞININ KAPATILMASI İÇİN ÖNERİLER

  Tanrıdağlı Çince rehber açığını kapatmak için bir çalışma yaptıklarını hatırlattıktan sonra önerilerini şöyle özetledi:

  “Rehber açığının kapanması için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TUREB'in uygun görmesi halinde, 40 kadar kokartlı rehberin Çin'e göndermek istiyoruz. Bunların Çin’de iletişimde olduğumuz üniversitelerin yabancı diller bölümünde dört aylık yoğunlaştırılmış kurslarda Çince öğrenmelerini sağlamak istiyoruz. Çin'in farklı bölgelerinde dil öğrenmekte olan iletişimde olduğumuz 20 kokartlı Türk rehberden de yararlanmanın yollarını aramalıyız. TUREB ocak veya şubat ayında Çin dil ekleme sınavı açacak. Bu sınavdan 30 rehberin başarılı olup kokart alacağını tahmin ediyoruz.  Çinliler şubat ayında kutlayacaklara Bahar Bayramı'nda tatile çıkacak. Bu yüzden hızlı karar verip, bunları hayata geçirmeliyiz.”

  ''KOKARTSIZ REHBERLER HEM MESLEĞE HEM DE TÜRKİYE'YE ZARAR VERİYOR''

  Piyasada dolaşan kokartsız rehberlerin sadece mesleğe değil, Türkiye'nin imajına da zarar verdiğini vurgulayan Tanrıdağlı bu konuda şöyle konuştu: “Türkiye'nin işin ehli rehberler tarafından anlatılmasını istiyoruz. Kokartlı rehberle verilecek hizmet aracından restoranına, otelinden müzesine kadar güvenli ve sorumluluk bilinci içinde olacaktır. Turistler kendilerine hizmet veren sahte rehber olduğunu bilmiyor bu yüzden kötü hizmet alıp Çin'e döndüklerinde rehberler ve hizmetleri iyi değil diye konuşuyorlar.  6326 Sayılı Turist Rehberleri Meslek Yasası'nda belirtildiği gibi, ihtiyaç anında TUREB'in desteği ve bakanlığımızın onayı ile sertifika kursu açılabilir. Bu konuda TUREB ile 1 yıldır yoğun görüşmeler yaparak konunun gündeme alınmasını sağlamak istiyoruz. Halen Çince konuşan 70 kadar üniversitelerin Sinoloji bölümünde okuyan öğrencilerle de temas halindeyiz. Büyüyen Çin turizm pastasından pay almak istiyorsak, hepimiz Elele vererek üstümüze düşeni yapmalıyız.”

  ''REHBERLER BİRER DİPLOMAT''

  Çin Başkonsolos Yardımcısı Zhong Hongniu, turizmde rehberin çok önemli olduğunu hatırlatarak “Her rehberin bir tür diplomatlık görevi var. Türkiye’ye gelen turiste gezi boyunca eşlik eden kokartlı rehber, Türkiye’nin tarih ve kültürünü en iyi şekilde tanıtacaktır. Böylece kültür köprüsü olacak. Türk rehberlerin eğitimli ve hizmet kalitelerinin Batı ülkelerindekinden üstün olduğunu biliyoruz. Birer marka haline gelen Türk rehberler, turist güvenliğinin önemini de çok iyi biliyor. Onların Türkiye’ye gelecek vatandaşlarımızın güvenliği, talepleri, gıda güvenliği, mal ve can güvenlikleri konusunda da özen göstermelerini talep ediyoruz.”
  İlçe Emniyet Müdürü İsmail Kılıç ise Beyoğlu bölgesi dahil olmak üzere yerli ve yabancı turistlerin güvenliği için azami özeni gösterdiklerini belirtip, “Güvenlik konusunda çok iyi durumdayız. Ancak Çin’den gelen turistler açısından Türkiye yabancı bir ülke. Bu noktada rehberin onları doğru yönlendirip, güvenliğe de dikkat etmesi gerekiyor” dedi.  İstiklal Caddesi ve Beyoğlu bölgesinin hızlı bir şekilde kabuk değiştirmekte olduğuna dikkat çeken Beyoğlu Belediyesi Başkan Yardımcısı Erol Ökten, şunları söyledi: “26 Aralık’tan itibaren İstiklal Caddesi’nde tramvayın deneme seferleri başlayacak. Caddede gerekli yeşillendirmeyi yapıyoruz.”

  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 20.12.2017 - 11:01:25 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Turizm sektöründeki batık kredi oranı yüzde 3.94'e yükseldi
  Temurci: 2018 İspanya pazarı için toparlanma yılı olacak
  Bodrum'a 170 milyon dolara otel yaptı, sanat ve eğlenceyi bir araya getirdi
  Vali ve MÜSİAD'ın desteğiyle Antalya'da 'Helal Turizm Derneği' kuruldu
  Harcama, destinasyon, satın alma... İşte Alman turistin 2018 tatil eğilimleri
  Erkan Yağcı'dan fiyat uyarısı: Zamanı geldi!
  Antalya'da yapılacak gıda ve içecek fuarına alkollü içki izni çıktı
  Lüks alışveriş merkezindeki restoran ve kafelerin yıkımı durduruldu
  Uçaklarda silahlı özel harekat polisi dönemi
  Prontotour'un, çocuklu aileler için geliştirdiği 'ProntoKids' turları başlıyor
  Deniz Uğur: Sağlıklı iletişim Almanya'dan daha çok turist getirecek
  Küresel turizmden olumlu sinyaller, büyüme devam edecek
  2017 yılında 33 bin yeni otel yatağı için teşvik verildi
  87 milyar euro turizm geliri elde etti, ABD'nin koltuğuna oturdu
  Kaza yapan Pegasus uçağıyla ilgili THY New York uçağı senaryosu
  Ertuğrul Özkök: Çanakkale uydurulmuş bir isim, kentin adı Troya olmalı
  Dört turizm şirketinin 81 milyon liralık yatırım teşvik belgesi iptal edildi
  19 yeni otel daha yolda, 5 yıldızlı oteller hangi illere yapılacak?
  Antalya'daki gıda ve içecek fuarına 'alkollü içki' yasağı
  12 gündür haber alınamayan Bodrumlu turizmcinin cesedine ulaşıldı
  Mısır'a merkez bankası ve IMF kökenli ekonomist turizm bakanı
  Avusturya basını: Türkiye'de 5 yıldızlı otelde tatil 4 yıldız fiyatına
  2018'de Türkiye nasıl bir turizm performansı gösterecek? İşte 4 senaryo
  Bakan Kurtulmuş: Elimde olsa ruhsat vermem!
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun