İşler: Travel Turkey İzmir'i pazarlamalı, fuar iyi yönetilmiyor

 İşler: Travel Turkey İzmir'i pazarlamalı, fuar iyi yönetilmiyor
Egeli turizmciler, Travel Turkey Turizm Fuarı'nın İzmir'e yarayacak, katma değer yaratacak fuar olması yolundaki isteklerinde ısrarcı olduklarını söyledi. Fuarın iyi yönetilemediğini belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, "Travel Turkey'in yurt dışına gönderen değil, İzmir ve Ege'yi pazarlayan, turist getiren bir fuara dönüşmesi gerekiyor. Yönetim anlayışının değişmesi şart" dedi.


İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri AŞ (İZFAŞ) ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ortaklığıyla düzenlenen 11. Travel Turkey İzmir Turizm Fuar ve Kongresi 09 - 11 Aralık 2017 tarihleri arasında Gaziemir'deki Fuarİzmir'de gerçekleşti. 3. Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi'yle eş zamanlı düzenlenen, 36 ülke ve 54 ilden toplam 1284 katılımcıyı ağırlayan fuarın 20 bin metrekare alan üzerinde yapıldığı açıklandı.TÜROFED Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler, İzmir'in 2013 yılında 1 milyon 407 bin 240, 2014 yılında 1 milyon 294 bin 461, 2015 yılında 1 milyon 201 bin 921, 2016 yılında 672 bin 299 yabancı turist aldığını hatırlattı. 2013 yılından bu yana sürekli gerileme içindeki İzmir turizminin  son 11 ayda 741 bin 820 turist aldığını dile getiren İşler, "İzmir'in turist göndermeye değil, turist getirmeye ihtiyacı var" dedi.

''TURİST GETİREN FUARA DÖNÜŞMELİ''

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin katılımı fuarcılık şirketi İZFAŞ'ın TÜRSAB'la ortaklaşa düzenlediği Travel Turkey'in "turist getiren değil, turist gönderen fuar" olma özelliğini koruduğunu söyleyen Mehmet İşler, Travel Turkey'in bölgeye ve İzmir'e turist getirilmesine hizmet edecek,  katma değer yaratacak fuar olması yolundaki isteğimizde ısrarcıyız" diye konuştu. İşler, Travel Turkey'i önemsediklerini, turist getiren fuara dönüşmesini, otelciye, esnafa, tüm İzmir'e yarar sağlamasını arzu ettiklerini dile getirdi.

Milyonlarca liralık yatırımı gerçekleştiren, istihdam ve katma değer yaratan, onlarca yan sektörü destekleyen konaklama tesislerinin bu sektörel fuarda söz sahibi olması gerektiğinin altını çizen Mehmet İşler, sözlerini şöyle sürdürdü:

''TURİZMİN TÜM BİLEŞENLERİNİ KUCAKLAMALI''

"Travel Turkey turizmin tüm bileşenlerini kucaklayan bir fuar haline getirilmesi gerektiğini söylüyoruz.   Travel Turkey'in yurt dışına turist gönderen değil, İzmir ve Ege'yi pazarlayan, turist getiren bir fuara dönüşmesi gerekiyor.  Belediyeler, kalkınma ajansları ve seyahat acentelerinin yanı sıra hedef pazarlardan turist getiren önemli tur operatörleri de bu fuarda olmalı. Ne yazık ki fuar iyi yönetilemiyor. Sorun yönetim anlayışında, bu anlayışın değişmesi şart."


Bu Haber 15.12.2017 - 19:15:05 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.