'Yüksek sezondaki doluluğun anlamı yok, Almanya'da sürekliliği sağlamalıyız'

  4.03.2018 - 09:26:47  FTI Group Dstinasyon Direktörü Hicabi Ayhan, Almanya pazarı ile ilgili TurizmGüncel'e önemli değerlendirmelerde bulundu. Almanya'da doğal bir talp oluştuğunun altını çizen Ayhan, yüksek sezonda yakalanan doluluğun bir anlam ifade etmediğini belirterek, ''Almanya pazarında sürekliliği sağlamamız lazım.'' ifadelerini kullandı.  TurizmGüncel

  Almanya'da geçen seneye nazaran rezervasyon artışlarının ciddi anlamda üst seviyede olduğunu belirten Hicabi Ayhan, ''Ama geçen sene ön rezervasyon anlamında iyi bir yıl değildi. Bu nedenle şu anda rezervasyonlardaki artışlar yüksek görünse de, düşük bir yılla kendimizi kıyasladığımızı unutmamalıyız.'' dedi.  ''DOĞAL BİR TALEP OLUŞUYOR''

  Alman turistin yeniden Türkiye'ye dönüp dönmediği konusunda ise Ayhan, ''Alman turist yeniden Türkiye'ye döndü diyemem ama doğal bir talep oluşuyor ve önemli bir derinliğe sahip. Bu nedenle yüzdesel artışları bir kenara bırakalım. İşin özü şu: Türkiye'ye dönük sağlıklı bir talep var. Bu talep ne kadar sürer,  sayısal karşılığı ne olur bunu sezonda göreceğiz.'' ifadelerini kullandı.

  ''KIYASLAMAYI 2015'LE YAPMAK DAHA DOĞRU''

  Hicabi Ayhan, ''Türkiye Almanya turizm pazarında 2014'ü mü yoksa 2015'i mi hedef almalı'' şeklindeki sorumuza ise, ''2014 ile 2015 arasında çok büyük fark yok. 2015'i kriz öncesi son yıl olduğu için ele aldım. Bu nedenle 2015'le kıyaslamak daha doğru olabilir. Şu anki yüzdeler o kadar önemli değil. Yüzdeler bugün böyle olur, yarın değişir. Önemli olan Almanya'dan bir talep var ve bu son derece önemli.'' yanıtını verdi.

  Hicabi Ayhan, 'Şu anki fotoğraf itibariyle Türkiye'nin Almanya'da 2015 seviyesini yakalayıp yakalayamayacağı' şeklindeki sorumuza ise şu yanıtı verdi:

  ''2015'İ YAKALAMAK ZOR''

  Siyasi olaylar yaşanmasa bile, neredeyse en yüksek yıl olan 2015'i yakalamak zor görünüyor. Ama yine de, Türkiye ile Almanya arasında son iki yılda yaşanan sorunlar, Türkiye ile başka bir ülke arasında o ülkeden bu kadar turist gelmezdi. Türkiye, her türlü soruna rağmen Almanya'da hiçbir zaman sıfırlanmadı. Mesela Tunus'ta ve Mısır'da farklı oldu.

  ''ALMANYA'DA SÜEKLİLİĞİ SAĞLAMAMIZ LAZIM''

  Bu yıl 2015 rakamlarına ulaşıp ulaşmamak önemli değil. 200 bin az olsun ama sağlıklı olsun. Almanya'da sert düşüşler ve yükselişler yapmayalım. Bu pazarda sürekliliği sağlamamız lazım. Her yıl gelen, ön sezonda gelen müşterileri tekrar Türkiye'ye kazandıralım. Amaç bu olmalı. Yoksa 100 bin 200 bin rakamları Almanya piyasası için çok önemli rakamlar değil.''

  ''SEZONDAKİ YÜKSEK DOLULUĞUN BİR ANLAMI YOK''

  Sezondaki yüksek dolulukların çok büyük bir anlam ifade etmediğinin altını çizen Ayhan, ''Nisan ayında oteller boş kaldıktan Rusya'da ya da başka bir pazarda turist patlamasının çok fazla önemi yok. Bizim Batı Avrupa veya diğer pazarların nisanda da gelmesini sağlamalıyız. Üç aylık yüksek sezonda her yerin dolması iyi tabi ama bizim 12 ay turizm yapmamız, turizm çalışanlarını 12 ay istihdam etmemiz lazım. Son iki yılda otellerin geç açılıp erken kapanmasından dolayı pek turizm çalışanı gelmedi. Çünkü 4 ay çalışmak istemiyorlar. Dört aylık çalışmaya 12 aylık ihtiyacını karşılayamıyorlar. Kaldı ki, mayıs ortasında açılan bir otelin kalifiye personel bulma şansı yok.'' diye konuştu.

  ''SİYASETİN ETKİSİ GÜVENLİKTEN FAZLA OLDU''

  Alman turistin neden Türkiye'ye ilgi gösterdiği konusunda da değerlendirme yapan Ayhan, ''Türkiye Almanya pazarında hem çok rekabetçi fiyatlar sunuyor hem de Almanlar Türkiye'yi özledi. Krizlerin değişik nedenleri var. Mesela 2016'daki talep düşüşünün nedeni güvenlik iken, geçen yılki neden siyasiydi. Siyasi krizin etkisi güvenlik kaygısının etkisinden daha fazla oldu.'' diye konuştu.

  ''ALMANLARIN İYİ BİR İÇ TERAZİSİ VAR''

  Türkiye turizminin son 10-15 yıldaki gelişiminde fiyat-kalite dengesinin çok büyük rol oynadığına işaret eden Hicabi Ayhan, ''Almanların fiyat-kalite anlamında çok iyi bir iç terazisi vardır. '100 euroya bu hizmeti, 50 euroya ise bunun yarısını beklerim' şeklinde düşünürler. Konu sadece fiyat değil, ödediği paranın karşılığını alma meselesi.'' değerlendirmesinde bulundu.

  ''ALMANLARIN TALEBİNİ BU ÜÇ UNSUR BELİRLİYOR''

  Almanya'dan Türkiye talebini etkileyen, üç unsurdan bahseden Ayhan, bunların fiyat-kalite, güvenlik ve siyasi ortam olduğunu kaydetti. Şu anda bu üç unsurun tamamında da bir sıkıntı olmadığını söyleyen Aydın, ''Sadece düşük fiyata turist gelmez. Tunus'ta düşük fiyat var ama kalite yok. Her şeye rağmen ürününüzün belli bir kalitede olması gerekiyor.'' dedi.

  ''MISIR POLİTİK OLARAK AVRUPA'NIN ODAK NOKTASINDA OLMADI''

  Almanya'da Mısır'ın da bu yıl iyi bir satış yaptığını hatırlattığımız Hicabi Ayhan, ''Mısır, özellikle kış aylarında, alternatifi olmayan bir destinasyon. Ayrıca Mısır, tıpkı Türkiye gibi ödediğiniz paranın karşılığını alabildiğiniz bir destinasyon. Uçaklara destek de veren Mısır, aynı zamanda politik olarak Avrupa'nın odak noktasında olmadı ve bundan cidi şekilde fayda gördü. Mısır'ın güçlü bir ürünü var. Kalite ve servis açısından Türkiye ile ispanya arasında bir yerde duruyor.'' şeklinde konuştu.

  FTI Grubunun 2018 planlamaları hakkında da bilgi veren Aydın, şu noktaların altını çizdi:

  ''CİDDİ RİSKLERİN ALTINA GİRDİK''

  ''Biz yükseliş ve düşüşlere bakmadan Türkiye'nin yanında durduk. 2018'de de aynı şey geçerli. Ege'ye büyük planlama yaptığımız dönemde, Almanya ile Türkiye arasında kriz vardı. Ciddi risklerin altına girerek ful-charter uçaklar planladık.

  Oluşturduğumuz bu kapasiteler sadece Meeting Point otellerini kapsamıyor. Hatta kapasitenin sadece küçük bir bölümü kendi otellerimizin. Türkiye'de tüm uluslararası pazarlara hitap eden DMC (Destinasyon yönetim şirketi – Meeting Point) şirketimiz, uluslararası müşterilere yatak kapasitesi sunmayı hedefliyor.

  2018 için ciddi bir artış bekliyoruz ve buna paralel olarak yatırımlarımızı yaptık. Talep ve piyasaların gelişmesi bir yana, biz kendi hedeflerimizden şaşmadan ilerliyoruz.

  ''BODRUM'UN TARİHİNDE GÖRÜLMEMİŞ BİR ŞEY''

  Bodrum tarihinde görülmemiş şekilde sezonu uzattık. Mart ayının ikinci haftasından kasım ayının ikinci haftasına kadar Bodrum'da uçak konumlandırdık. Bu uçak sadece bizim kapasitemiz için ve full charter, normal sezonda iki, yüksek sezonda 3 rotasyonla uçuyor. Mart ve nisanda full charter uçmak Bodrum'un tarihinde görülmemiştir.''  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 4.03.2018 - 09:26:47 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Nezih Kaya/ Kaya Yachting - 6.03.2018 11:25:16
  Sayin Hicabi Ayhan dan tam bir tespit. eeeee nede olsa yillardir bölgeyi en iyi bilenlerden.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Vural Karasu'dan Azur Air açıklaması: Resmi belge elimize ulaştı
  Sahte hastalık davası açan iki İngiliz turiste 83 bin liralık ceza şoku
  TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya ve yönetimden Kurtulmuş'a ziyaret
  InterContinental Hotels Group, lüks otel operatörünü satın aldı
  Jolly Tur acentelerinde VR dönemi
  Bu 5 tur operatörü Rusya'dan Türkiye'ye 2.8 milyon turist getirecek
  Ekonomi, finans, pazarlar... Feti Kuyucu sektörün sıcak gündemini yazdı
  Genç turizmci evinde ölü bulundu
  Putin yüzde 76 ile yeniden devlet başkanı: Her şey, hepimiz değişiriz!
  İspanya'nın yükselişi 2018'de de sürüyor, 2 ayda 10 milyon turist aldı
  TÜRSAB'ın eski yönetiminden bakanlığa dilekçe: Son iki yılımızı...
  Bu 15 ülkeden turist getiren acenteler % 20 daha fazla destek alacak
  Almanya pazarında 17 yılda ne değişti, hangi destinasyon ne kadar pay aldı?
  Rosaviatsiya başkanı imzaladı, Azur Air'in tüm kısıtlamaları kaldırıldı
  Ruslar her 9 yurt dışı seyahatinden birini Türkiye'ye yaptı
  Intourist Rusya'da devlerin arasına girdi, işte bu yılki Türkiye hedefi
  Bakandan UBER açıklaması: Taksici esnafımız kendini check etmeli
  İspanya turizmde Avrupa bağımlılığından kurtulmak istiyor
  Alman tur operatöründen Türkiye ve Yunanistan uyarısı!
  Türk Hava Yolları, Semerkant'ı da uçuş ağına ekledi
  Bodrum MITT Moskova'da tanıtıldı
  Ryanair’den Dalaman’a müjdeli haber
  Pegas: Kriz bize kar etmediğimiz işlere girmemeyi öğretti
  Rus bakandan vize açıklaması: Önceliğimiz Rusların güvenliği
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun