'Ya kadın turiste yapılsaydı?'

  17.09.2017 - 12:42:14  TÜROFED Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, Zonguldak'ta iki hekimin plajda bira içtikleri gerekçesiyle karakola götürülmelerine ve idari para cezası uygulanmasına tepki gösterdi. İşler, ''Böyle bir şey kadın turiste yapılsaydı izah edemezdik'' dedi.
  Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, "Bugün iki kadına yapılan işlemin turiste uygulandığını düşünmek bile istemeyiz. Zonguldak'ta bu yapılan iki turiste yapılıyor olsaydı dünyaya izah etmekte, hedef pazarlarda kendimizi ifade etmekte zorlanırdık" dedi.

  İKİ KADIN HEKİM BİRA İÇTİKLERİ GEREKÇESİYLE GÖZALTINA ALINMIŞTI

  Zonguldak Belediyesi’nin işlettiği Kapuz Plajı’nda geçen hafta yaşanan olayda, plajda güneşlenirken yanlarında getirdikleri biraları çıkaran iki kadın hekim görevlilerce sahilde içki içmenin yasak olduğu belirtilerek uyarılmıştı. Karşı çıkan hekimler ve görevliler arasında tartışma çıkmıştı. Bildirim üzerine plaja gelen polis ekibinin karakola götürdüğü iki kadın hekim, Kabahatler Kanunu’nun "çevreye rahatsızlık verme" maddesini ihlal ettikleri gerekçesiyle 109’ar lira idari para cezası uygulanarak serbest bırakılmıştı.

  ''TURİZMCİ GÖZÜYLE ENDİŞE VERİCİ BİR DURUM''

  TÜROFED Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, Zonguldak'ta yaşanan olaya turizmci gözüyle baktıklarında endişe verici bulduklarını söyledi. Yiyecek - içeçek bölümünün turizm sektörünün can damarı ve konukların etkilendiği önemli bölümlerden biri olduğunu vurgulayan İşler, ülkemize gelen yabancı turistlerin alkollü içecek tüketim alışkanlıklarına dikkat çekti. "Zonguldak'ta kadın hekimlere yapılan iki kadın turiste yapılıyor olsaydı ne olurdu?" diye soran Mehmet İşler, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''TURİSTE YAPILDIĞINI DÜŞÜNMEK BİLE İSTEMEYİZ''

  "Kapuz Plajı'nda iki kadına yapılan işlemin turiste uygulandığını düşünmek bile istemeyiz. Bu yaşananlar Antalya'nın Kaputaş Plajı'nda, Fethiye'nin Kelebekler Vadisi Plajı'nda, Marmaris'in Kızkumu Plajı'nda da yaşanabilir. İki kadın hekime yapılanlar iki kadın turiste yapılıyor olsaydı, bunu dünyaya izah etmekte, hedef pazarlarda kendimizi ifade etmekte zorlanırdık. Bu olayın hedef pazarlarımızı baltalayabilecek bir argüman olarak kullanılmasından endişeliyiz. Yanlış algılamalara yol açabilecek uygulamalardan kaçınmak gerek, aksi halde bundan Türkiye turizmi ve ekonomisi zarar görür, 35 yılda oluşturulan Türkiye imajına da zarar verir."

  ''İÇENE DE SAYGI GÖSTERİLMELİ''

  Alkollü içki tüketimi konusunda her ülkede düzenlemeler olduğunu hatırlatan Mehmet İşler, "Bu yasa ve yönetmeliklerin yaptırım gücü altında kültürel ayrılıkları tetikleyecek, derinleştirecek uygulamalardan kaçınılması gerek. İçki içmeyen kadar içene de saygı gösterilmeli" dedi. İşler, "Yasa ve yönetmelikler insanları koruma amacıyla uygulanırken başkalarını mağdur etmemeli. Bireyleri ayrıştıran, toplumun tüm kesimleri arasında diyaloğu yok eden, fay hatları oluşturan yaklaşımlardan uzak durulmalı" görüşünü dile getirdi.

  ''YASAK GÜNDEN GÜNE GENİŞLİYOR''

  Mehmet İşler, Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkilerin Satışına ve Sunumuna İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik'in alkollü içki servisi yapılan mekanlara getirdiği yasak ve sınırlamaların kapsamının günden güne genişletildiğini belirtti. Yalnızca Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan belgeli otelciler ve birinci sınıf restoranların içki servisi verebildiğini hatırlatan İşler, on yıl öncesine kadar içki ruhsatı verilen birinci sınıf kafeteryalar, barlar ve ikinci sınıf lokantalara artık belge verilmediğini söyledi.

  Bilgi notu:


  Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu'nca hazırlanan "Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkilerin Satışına ve Sunumuna İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik" 7 Ocak 2011 tarihli ve 27808 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikle getirilen yasak ve sınırlamaların kapsamı 17 Haziran 2011 tarih ve 27967 sayılı, 9 Ekim 2011 tarih ve 28079 sayılı, 30 Ekim 2011 tarih ve 28100 sayılı, 19 Kasım 2012 tarih ve 28502 sayılı, 31 Kasım 2012 tarih ve 28514 (4.mükerrer) sayılı, 27 Ocak 2013 tarih ve 28541 sayılı, 18 Eylül 2013 tarih ve 28769 sayılı, 3 Kasım 2013 tarih ve 28840 sayılı, 4 Ağustos 2017 tarihli 30144 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan değişikliklere genişletildi.


  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 17.09.2017 - 12:42:14 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Davut - 18.09.2017 10:04:17
  Samimi olalım mı ? Bunlar daha iyi günlerimiz , bildiğimiz Türkiye Cumhuriyetinin altı kazılmıştır. An meselesidir artık , bu olayları kanıksayıp , çok geç olduğunu fark etmemiz.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  'Haksızlıklara ve engellemelere rağmen değişimi gerçekleştireceğiz'
  Yeni istihdam paketi açıklandı, öncelik hangi sektörlere verildi?
  Topkapı Sarayı'nda önemli keşif: Hünkar Hamamı bulundu
  Rus operatörler peş peşe açıkladı: Intourist'in ardından şimdi de TUI...
  Booking.com davasında önemli geişme: Mahkeme TÜRSAB'dan 500 bin lira...
  Türel'den yılbaşı süsü isteyen turizmcilere: Fettah Tamince gibi yapın
  Otel istatistikleri e-Devlet üzerinden tutulacak, sakıncalar neler?
  Ayık, Yağcı ve turizm çalışanlarından sektör değerlendirmesi
  Onlarca arazi özelleştirme kapsamına alındı, Datça imara açılıyor
  Avrupa'da bir hava yolu iflası daha: Niki iflas başvurusunda bulundu
  Bir havalimanı daha uçak yakıt desteği kapsamına alındı
  Yunanistan Almanya'da Türkiye'nin koltuğunu elinden aldı
  TUI'nin bilançosunda yüzde 56'lık tehlikeli gösterge
  EasyJet'ten güzel haber: Liverpool-Dalaman uçuşları başlıyor
  Bakanlardan farklı açıklamalar: 2017 turizm geliri ne kadar olacak?
  Rus gazeteden uçuşlarla ilgili Mısır'a bir iyi bir de kötü haber
  Otelin spasında Polonyalı basketbolcuya taciz iddiası
  Ferit Şahenk, şimdi de İtalyan restoran zincirinin peşinde
  2018 yılında pasaport ücretleri ne kadar olacak?
  Expedia'dan paket tur hamlesi: Zorunda değiliz ama herkesle rekabet edebiliriz
  İflas eden Alman tur operatörünün yeni sahibi belli oldu
  Thomas Cook 250 satış acentesini İzmir'e getiriyor
  Taşyapı ile Terminal Yapı, Ercan Havalimanı yüzünden mahkemelik oldu
  Club Hotel Phokaia, Mark Werner ile İngiltere pazarına geri döndü
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2017  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun