Benzer Haberler:
  Erkan Yağcı'dan Antalya açıklaması: Rehavete kapılmayalım!
  Sağlamtunç yazdı: Turizmde kaliteyi sulandıran en önemli etken ne?
  'Akdeniz çanağındaki büyümeye en büyük katkıyı %25'le Türkiye yaptı'
  Turizmciler anlatıyor: 2018'i yarılarken sektörde son durum ne?
  Erkan Yağcı 150 milyon $'lık yeni oteli anlattı: Kıbrıs'ın en özel tesisi
  Osman Ayık ve Erkan Yağcı, Rusya'da talebin yavaşlaması ile ilgili ne diyor?
  Türkiye ile Rusya arasında 'turizm eylem planı' imzalandı
  'Yeter ki gönderin: Antalya 8 milyon Rus'u da ağırlar 10 milyonu da'
  Antalya'da 2018 Perge Yılı ilan edildi, hedef büyük
  Intourist Rusya'da devlerin arasına girdi, işte bu yılki Türkiye hedefi

  'Turizm vizyonumuzun ne olduğuna karar vermemiz gerekiyor'

  7.11.2017 - 19:21:18  Akdeniz Turistik Otelciler Birliği Başkanı Dr Erkan Yağcı, WTM Londra Fuarı'nda TurizmGüncel'e açıklamalarda bulundu. III. Turizm Şurası ile ilgili olarak, ''Bu ülkenin turizm vizyonunun ne olduğuna karar verilmemiz gerekiyor. Buna karar verildikten sonra alt maddeler kolaylıkla hayata geçebilir.'' diyen Erkan Yağcı, İngiltere pazarında da sevindirici haberler geldiğini ifade etti.  Eda Özsoy - Londra

  ''Türkiye en iyi yılını 2014'te yaşadı ve 2015 yılından itibaren de düşüşe geçti. Biz turizmde iki zor yıl yaşadık.'' diyen Erkan Yağcı, bu dönemlerde çokça konuşulan 'kamu-özel sektör bir araya gelmeli, bir platform oluşmalı' değerlendirmelerinin Turizm Şurası ile birlikte gerçeğe büründüğünü ifade etti.

  ''SORUNLAR VE ÖNERİLER ORTAK BİR PLATFORMDA KONUŞULDU''

  Kriz dönemlerindeki en önemli şeyin iletişim olduğuna dikkat çeken Yağcı, ''İletişim kanalları açıksa sorunları teşhis etmede ve onlara çözüm bulmada bir yöntem oluşturursunuz. Otelciler ayrı, acenteler ayrı, kamu kesimi ayrı düşünebiliyor. Ama sorun özünde hepimizin ortak sorunu ve beraber oturup konuşabileceğimiz bir platforma ihtiyacımız vardı. Bir de otelcinin, acentenin, uçak şirketinin, rehberin ne istediğine dair kafa karışıklığı ve bilgi kirliliği oluşuyordu. Bence Şura'nın en önemli sonucu, insanların ne düşündüğünün ve turizmdeki sorunların çözümünün ortak bir platformda konuşulmuş olması.'' dedi.  Şura'da 13 komisyonun bulunduğunu hatırlatan Yağcı şu değerlendirmeyi yaptı:

  ''MİLAT OLDU''

  ''Her bir komisyon kendi alanıyla ilgili fikirleri Şura öncesinde ve Şura sırasında dile getirdi. Şura sonucunda ise, herkes hemfikir olmasa da, üzerinde uzlaşılmış bir rapor çıktı ortaya. Bir kere iletişim sorununun ortadan kaldırılması noktasında Turizm Şurası bir milat oldu.

  ''KARARLAR STRATEJİK EYLEM PLANI İLE UYGULAMAYA KONMALI''

  Türkiye bir turizm ülkesi ve turizm bu ülkenin stratejik, öncü sektörlerinden biri. Şura'ya verilen önem de bunun bir göstergesi. Biz sektör olarak sorunları ve çözüm yollarını belli oranlarda ortaya koyduk. İşin bundan sonrası, yani şuradan çıkan kararların bir stratejik eylem planı çerçevesinde uygulamaya konulması önemli. Turizmin tek sorunu konaklama sektörünün bir yasaya kavuşması değil. Genel anlamda sektör can çekişiyor. Turizmde çatı örgütü bir sorun evet ama bunun yanında konuşulması gereken bir sürü sorun var.

  ''TURİZM VİZYONUNUN NE OLACAŞINA KARAR VERİLMELİ''

  Turizm sektörünün bakış açısını değiştirmesi lazım. Yani 'küçük olsun benim olsun' anlayışından çıkmak lazım. Şu anda sektörde ciddi bir talep sorunu var ve bu sorunun aşılması lazım. Turizmi Türkiye'nin öncelikli sektörü olarak görüyor ve öyle konumlandırmak istiyoruz. Burada tüm paydaşların bir arada olması gerekiyor. Turizmde çatı örgütünden bölgesel birliklerin çalışmalarına, tanıtım ve pazarlamadan vergisel desteklere kadar bir sürü konuya girebilirsiniz ama öncelkli konu, bu ülkenin turizm vizyonunun ne olduğuna  karar verilmesi. Buna karar verildikten sonra alt maddeler hayata geçebilir.

  Turizm Şurası'nın Külliye'de yapılması Cumhurbaşkanı'nın şurayı sahiplendiğini gösteriyor. Kültür ve Turizm Bakanı, şurada konuşulanların lafta kalmayıp eylem planına döküleceğini açıkladı. Önemli olan bu. Bu eylem planının oluşması lazım.

  ''ŞURA 5 SENEDE BİR YAPILMALI''

  Şuranın 5 senede bir yapılması gerektiğini düşüünyorum. Çünkü bu şurada alınan ararların uygulanıp uygulanmadığını 15 yıl sonra öğrenmeyelim. Şuranın tekrar toplanması ve önceki şurada alınan kararların ne kadarının uygulandığının masaya yatırılması gerekiyor.

  ''TÜRKİYE YENİDEN EN POPÜLER 3 ÜLKE ARASINDA''

  Türkiye turizminin son 2 senedir yaşadığı sorun, talebin başka destinasyonlara kayması. Bu talebin tekrar Türkiye'ye geri dönmesi gerekiyor. WTM Londra'da 2018 Dünya Turizm Trendleri raporunun açıklandığı bir toplantıya katıldım. Raporda Türkiye ile ilgili sevindirici bir haber vardı. Türkiye 2018 yılında tekrar en popüler ilk 3 destinasyonun arasına girdi. Geçen yılki WTM Londra Fuarı'nda bunun tam karşıtı bir hava vardı.''

  ''İNGİLTERE'DE REZERVASYONLA İYİ GİDİYOR''

  WTM Londra Fuarı ile ilgili gözlmlerini ade ktaran Erkan Yağcı, ''Şu anda zaten Türkiye yeni trendler arasında anılmaya başlandı. İkincisi ise insanlar turizm sektörünün Türkiye'de ne kadar güçlü olduğunu gördü. Son 35 yılın vermiş olduğu bilgi-birikimi sayesinde işletmeler krizde iyi bir sınav verdi. İngiltere pazarı ile ilgili son rakamları aldım. Burada rezervasyonlar son 2-3 yıla göre çok daha iyi gidiyor.'' dedi.

  Fuarların insanların bir araya gelip bire-bir görüşme yapmasına vesile olduğunu kaydeden Erkan Yağcı, ancak tanıtımda fuarların ötesine geçip teknoloji ayağına ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi.

  ''İSPANYA'NIN BAŞARDIĞI ŞEY BUYDU''

  Türkiye'nin turizmde ürün çeşitlendirmesine gitmesi gerektiğine ilişkin yaklaşımın doğru olduğunu belirten Yağcı, ''Türkiye'nin kesinlikle ürün çeşitlendirmesine gitmesi ancak deniz, kum, güneş turizmindeki gücünü de koruması lazım. Bunlar birbirine tezat şeyler değil. Türkiye deniz, kum, güneş turizminin gücüyle 40 milyon misafir sayısına ulaştı. Ancak bizim hedefimiz 60 milyon ziyaretçi alarak dünyada ilk 5'e girmekse, turizmin her alanında olmak durumundayız. Çinli turist kültür önceliklidir İngiliz turist deniz, kum, güneş. Her pazardan ürününüze uygun turist alabilirsiniz. İspanya'nın başardığı şey de buydu; 6-7 destinasyon yaratıp bunları dünyanın tüm ülkelerine satmayı başardı.'' şeklinde konuştu.

  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 7.11.2017 - 19:21:18 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  İşte Rusya'daki en ucuz paket turlar ve Türkiye'nin durumu
  Rusya'daki iFly rüşvet davasında bir tutuklama daha
  Turizmci Serdar Çelenk'in acı kaybı
  Emir Hepoğlu yazdı: Sen benim kim olduğumu biliyor musun?
  IMF Türkiye'ye ilişkin büyüme beklentisini düşürdü
  Turizmci İbrahim Güler kalbine yenik düştü
  Gaziantep mutfağı Bodrum’a taşınıyor
  Otelciye ve bakanlığa 'kat mülkiyeti' uyarısı: Travmalar yaşanabilir!
  TÜRSAB Orta Karadeniz Yöre Temsil Kurulu Başkanı Yılmaz Uzunlar oldu
  Burçlara göre ideal yaz tatilleri
  Antalya temmuz ayında 2 milyon ziyaretçi sayısına koşuyor
  TÜRSAB'ın 35 Yöre Temsil Kurulu için seçim süreci başladı
  Helal Akreditasyon Kurumu da Cumhurbaşkanına bağlandı
  'Turizm sektörü ikizime teslim edildi, sektör holding gibi yönetilmeli'
  Üç kuruluş Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlandı
  Tez Tour'un hava yolu iFly'ın müdürü rüşvetten tutuklandı
  Lufthansa ile Ryanair arasında LudaMotion savaşı
  Adnan Oktar'ın turizm şirketleri de varmış
  Mısır, Fransa pazarına da geri döndü
  Turistik otellerde kadınlara zorla fuhuş yaptıran çeteye operasyon
  ATAV 'Perge'de 1001 Gece Masalları' etkinliği düzenledi
  Mete Vardar’dan Mehmet Ersoy açıklaması
  'Maaşını alamayan personel, lüks otelin eşyalarına el koydu' iddiası
  Thomas Cook yeni başkan arayışında
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun