'Turizm vizyonumuzun ne olduğuna karar vermemiz gerekiyor'

  7.11.2017 - 19:21:18  Akdeniz Turistik Otelciler Birliği Başkanı Dr Erkan Yağcı, WTM Londra Fuarı'nda TurizmGüncel'e açıklamalarda bulundu. III. Turizm Şurası ile ilgili olarak, ''Bu ülkenin turizm vizyonunun ne olduğuna karar verilmemiz gerekiyor. Buna karar verildikten sonra alt maddeler kolaylıkla hayata geçebilir.'' diyen Erkan Yağcı, İngiltere pazarında da sevindirici haberler geldiğini ifade etti.  Eda Özsoy - Londra

  ''Türkiye en iyi yılını 2014'te yaşadı ve 2015 yılından itibaren de düşüşe geçti. Biz turizmde iki zor yıl yaşadık.'' diyen Erkan Yağcı, bu dönemlerde çokça konuşulan 'kamu-özel sektör bir araya gelmeli, bir platform oluşmalı' değerlendirmelerinin Turizm Şurası ile birlikte gerçeğe büründüğünü ifade etti.

  ''SORUNLAR VE ÖNERİLER ORTAK BİR PLATFORMDA KONUŞULDU''

  Kriz dönemlerindeki en önemli şeyin iletişim olduğuna dikkat çeken Yağcı, ''İletişim kanalları açıksa sorunları teşhis etmede ve onlara çözüm bulmada bir yöntem oluşturursunuz. Otelciler ayrı, acenteler ayrı, kamu kesimi ayrı düşünebiliyor. Ama sorun özünde hepimizin ortak sorunu ve beraber oturup konuşabileceğimiz bir platforma ihtiyacımız vardı. Bir de otelcinin, acentenin, uçak şirketinin, rehberin ne istediğine dair kafa karışıklığı ve bilgi kirliliği oluşuyordu. Bence Şura'nın en önemli sonucu, insanların ne düşündüğünün ve turizmdeki sorunların çözümünün ortak bir platformda konuşulmuş olması.'' dedi.  Şura'da 13 komisyonun bulunduğunu hatırlatan Yağcı şu değerlendirmeyi yaptı:

  ''MİLAT OLDU''

  ''Her bir komisyon kendi alanıyla ilgili fikirleri Şura öncesinde ve Şura sırasında dile getirdi. Şura sonucunda ise, herkes hemfikir olmasa da, üzerinde uzlaşılmış bir rapor çıktı ortaya. Bir kere iletişim sorununun ortadan kaldırılması noktasında Turizm Şurası bir milat oldu.

  ''KARARLAR STRATEJİK EYLEM PLANI İLE UYGULAMAYA KONMALI''

  Türkiye bir turizm ülkesi ve turizm bu ülkenin stratejik, öncü sektörlerinden biri. Şura'ya verilen önem de bunun bir göstergesi. Biz sektör olarak sorunları ve çözüm yollarını belli oranlarda ortaya koyduk. İşin bundan sonrası, yani şuradan çıkan kararların bir stratejik eylem planı çerçevesinde uygulamaya konulması önemli. Turizmin tek sorunu konaklama sektörünün bir yasaya kavuşması değil. Genel anlamda sektör can çekişiyor. Turizmde çatı örgütü bir sorun evet ama bunun yanında konuşulması gereken bir sürü sorun var.

  ''TURİZM VİZYONUNUN NE OLACAŞINA KARAR VERİLMELİ''

  Turizm sektörünün bakış açısını değiştirmesi lazım. Yani 'küçük olsun benim olsun' anlayışından çıkmak lazım. Şu anda sektörde ciddi bir talep sorunu var ve bu sorunun aşılması lazım. Turizmi Türkiye'nin öncelikli sektörü olarak görüyor ve öyle konumlandırmak istiyoruz. Burada tüm paydaşların bir arada olması gerekiyor. Turizmde çatı örgütünden bölgesel birliklerin çalışmalarına, tanıtım ve pazarlamadan vergisel desteklere kadar bir sürü konuya girebilirsiniz ama öncelkli konu, bu ülkenin turizm vizyonunun ne olduğuna  karar verilmesi. Buna karar verildikten sonra alt maddeler hayata geçebilir.

  Turizm Şurası'nın Külliye'de yapılması Cumhurbaşkanı'nın şurayı sahiplendiğini gösteriyor. Kültür ve Turizm Bakanı, şurada konuşulanların lafta kalmayıp eylem planına döküleceğini açıkladı. Önemli olan bu. Bu eylem planının oluşması lazım.

  ''ŞURA 5 SENEDE BİR YAPILMALI''

  Şuranın 5 senede bir yapılması gerektiğini düşüünyorum. Çünkü bu şurada alınan ararların uygulanıp uygulanmadığını 15 yıl sonra öğrenmeyelim. Şuranın tekrar toplanması ve önceki şurada alınan kararların ne kadarının uygulandığının masaya yatırılması gerekiyor.

  ''TÜRKİYE YENİDEN EN POPÜLER 3 ÜLKE ARASINDA''

  Türkiye turizminin son 2 senedir yaşadığı sorun, talebin başka destinasyonlara kayması. Bu talebin tekrar Türkiye'ye geri dönmesi gerekiyor. WTM Londra'da 2018 Dünya Turizm Trendleri raporunun açıklandığı bir toplantıya katıldım. Raporda Türkiye ile ilgili sevindirici bir haber vardı. Türkiye 2018 yılında tekrar en popüler ilk 3 destinasyonun arasına girdi. Geçen yılki WTM Londra Fuarı'nda bunun tam karşıtı bir hava vardı.''

  ''İNGİLTERE'DE REZERVASYONLA İYİ GİDİYOR''

  WTM Londra Fuarı ile ilgili gözlmlerini ade ktaran Erkan Yağcı, ''Şu anda zaten Türkiye yeni trendler arasında anılmaya başlandı. İkincisi ise insanlar turizm sektörünün Türkiye'de ne kadar güçlü olduğunu gördü. Son 35 yılın vermiş olduğu bilgi-birikimi sayesinde işletmeler krizde iyi bir sınav verdi. İngiltere pazarı ile ilgili son rakamları aldım. Burada rezervasyonlar son 2-3 yıla göre çok daha iyi gidiyor.'' dedi.

  Fuarların insanların bir araya gelip bire-bir görüşme yapmasına vesile olduğunu kaydeden Erkan Yağcı, ancak tanıtımda fuarların ötesine geçip teknoloji ayağına ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi.

  ''İSPANYA'NIN BAŞARDIĞI ŞEY BUYDU''

  Türkiye'nin turizmde ürün çeşitlendirmesine gitmesi gerektiğine ilişkin yaklaşımın doğru olduğunu belirten Yağcı, ''Türkiye'nin kesinlikle ürün çeşitlendirmesine gitmesi ancak deniz, kum, güneş turizmindeki gücünü de koruması lazım. Bunlar birbirine tezat şeyler değil. Türkiye deniz, kum, güneş turizminin gücüyle 40 milyon misafir sayısına ulaştı. Ancak bizim hedefimiz 60 milyon ziyaretçi alarak dünyada ilk 5'e girmekse, turizmin her alanında olmak durumundayız. Çinli turist kültür önceliklidir İngiliz turist deniz, kum, güneş. Her pazardan ürününüze uygun turist alabilirsiniz. İspanya'nın başardığı şey de buydu; 6-7 destinasyon yaratıp bunları dünyanın tüm ülkelerine satmayı başardı.'' şeklinde konuştu.

  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 7.11.2017 - 19:21:18 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Otel sayısını 15'e çıkardı, 2018’i kaliteli hizmet ve marka yılı ilan etti
  Hamdi Güvenç açıkladı: Tataristan-Dalaman uçuşları başlıyor
  Ukrayna'da tur operatörlerinin yükümlülükleri arttırılıyor
  Azur Air Almanya filosundaki uçak sayısını arttırıyor
  Rus hava yolu şirketi Pobeda paket tur pazarına mı giriyor?
  Dedeman Grubu 'smart' otelcilik yapacak 2023'te 40 otele ulaşacak
  Turizm sektöründeki batık kredi oranı yüzde 3.94'e yükseldi
  Temurci: 2018 İspanya pazarı için toparlanma yılı olacak
  Bodrum'a 170 milyon dolara otel yaptı, sanat ve eğlenceyi bir araya getirdi
  Vali ve MÜSİAD'ın desteğiyle Antalya'da 'Helal Turizm Derneği' kuruldu
  Harcama, destinasyon, satın alma... İşte Alman turistin 2018 tatil eğilimleri
  Erkan Yağcı'dan fiyat uyarısı: Zamanı geldi!
  Antalya'da yapılacak gıda ve içecek fuarına alkollü içki izni çıktı
  Lüks alışveriş merkezindeki restoran ve kafelerin yıkımı durduruldu
  Uçaklarda silahlı özel harekat polisi dönemi
  Prontotour'un, çocuklu aileler için geliştirdiği 'ProntoKids' turları başlıyor
  Deniz Uğur: Sağlıklı iletişim Almanya'dan daha çok turist getirecek
  Küresel turizmden olumlu sinyaller, büyüme devam edecek
  2017 yılında 33 bin yeni otel yatağı için teşvik verildi
  87 milyar euro turizm geliri elde etti, ABD'nin koltuğuna oturdu
  Kaza yapan Pegasus uçağıyla ilgili THY New York uçağı senaryosu
  Ertuğrul Özkök: Çanakkale uydurulmuş bir isim, kentin adı Troya olmalı
  Dört turizm şirketinin 81 milyon liralık yatırım teşvik belgesi iptal edildi
  19 yeni otel daha yolda, 5 yıldızlı oteller hangi illere yapılacak?
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun