'Turizm vizyonumuzun ne olduğuna karar vermemiz gerekiyor'

  7.11.2017 - 19:21:18  Akdeniz Turistik Otelciler Birliği Başkanı Dr Erkan Yağcı, WTM Londra Fuarı'nda TurizmGüncel'e açıklamalarda bulundu. III. Turizm Şurası ile ilgili olarak, ''Bu ülkenin turizm vizyonunun ne olduğuna karar verilmemiz gerekiyor. Buna karar verildikten sonra alt maddeler kolaylıkla hayata geçebilir.'' diyen Erkan Yağcı, İngiltere pazarında da sevindirici haberler geldiğini ifade etti.  Eda Özsoy - Londra

  ''Türkiye en iyi yılını 2014'te yaşadı ve 2015 yılından itibaren de düşüşe geçti. Biz turizmde iki zor yıl yaşadık.'' diyen Erkan Yağcı, bu dönemlerde çokça konuşulan 'kamu-özel sektör bir araya gelmeli, bir platform oluşmalı' değerlendirmelerinin Turizm Şurası ile birlikte gerçeğe büründüğünü ifade etti.

  ''SORUNLAR VE ÖNERİLER ORTAK BİR PLATFORMDA KONUŞULDU''

  Kriz dönemlerindeki en önemli şeyin iletişim olduğuna dikkat çeken Yağcı, ''İletişim kanalları açıksa sorunları teşhis etmede ve onlara çözüm bulmada bir yöntem oluşturursunuz. Otelciler ayrı, acenteler ayrı, kamu kesimi ayrı düşünebiliyor. Ama sorun özünde hepimizin ortak sorunu ve beraber oturup konuşabileceğimiz bir platforma ihtiyacımız vardı. Bir de otelcinin, acentenin, uçak şirketinin, rehberin ne istediğine dair kafa karışıklığı ve bilgi kirliliği oluşuyordu. Bence Şura'nın en önemli sonucu, insanların ne düşündüğünün ve turizmdeki sorunların çözümünün ortak bir platformda konuşulmuş olması.'' dedi.  Şura'da 13 komisyonun bulunduğunu hatırlatan Yağcı şu değerlendirmeyi yaptı:

  ''MİLAT OLDU''

  ''Her bir komisyon kendi alanıyla ilgili fikirleri Şura öncesinde ve Şura sırasında dile getirdi. Şura sonucunda ise, herkes hemfikir olmasa da, üzerinde uzlaşılmış bir rapor çıktı ortaya. Bir kere iletişim sorununun ortadan kaldırılması noktasında Turizm Şurası bir milat oldu.

  ''KARARLAR STRATEJİK EYLEM PLANI İLE UYGULAMAYA KONMALI''

  Türkiye bir turizm ülkesi ve turizm bu ülkenin stratejik, öncü sektörlerinden biri. Şura'ya verilen önem de bunun bir göstergesi. Biz sektör olarak sorunları ve çözüm yollarını belli oranlarda ortaya koyduk. İşin bundan sonrası, yani şuradan çıkan kararların bir stratejik eylem planı çerçevesinde uygulamaya konulması önemli. Turizmin tek sorunu konaklama sektörünün bir yasaya kavuşması değil. Genel anlamda sektör can çekişiyor. Turizmde çatı örgütü bir sorun evet ama bunun yanında konuşulması gereken bir sürü sorun var.

  ''TURİZM VİZYONUNUN NE OLACAŞINA KARAR VERİLMELİ''

  Turizm sektörünün bakış açısını değiştirmesi lazım. Yani 'küçük olsun benim olsun' anlayışından çıkmak lazım. Şu anda sektörde ciddi bir talep sorunu var ve bu sorunun aşılması lazım. Turizmi Türkiye'nin öncelikli sektörü olarak görüyor ve öyle konumlandırmak istiyoruz. Burada tüm paydaşların bir arada olması gerekiyor. Turizmde çatı örgütünden bölgesel birliklerin çalışmalarına, tanıtım ve pazarlamadan vergisel desteklere kadar bir sürü konuya girebilirsiniz ama öncelkli konu, bu ülkenin turizm vizyonunun ne olduğuna  karar verilmesi. Buna karar verildikten sonra alt maddeler hayata geçebilir.

  Turizm Şurası'nın Külliye'de yapılması Cumhurbaşkanı'nın şurayı sahiplendiğini gösteriyor. Kültür ve Turizm Bakanı, şurada konuşulanların lafta kalmayıp eylem planına döküleceğini açıkladı. Önemli olan bu. Bu eylem planının oluşması lazım.

  ''ŞURA 5 SENEDE BİR YAPILMALI''

  Şuranın 5 senede bir yapılması gerektiğini düşüünyorum. Çünkü bu şurada alınan ararların uygulanıp uygulanmadığını 15 yıl sonra öğrenmeyelim. Şuranın tekrar toplanması ve önceki şurada alınan kararların ne kadarının uygulandığının masaya yatırılması gerekiyor.

  ''TÜRKİYE YENİDEN EN POPÜLER 3 ÜLKE ARASINDA''

  Türkiye turizminin son 2 senedir yaşadığı sorun, talebin başka destinasyonlara kayması. Bu talebin tekrar Türkiye'ye geri dönmesi gerekiyor. WTM Londra'da 2018 Dünya Turizm Trendleri raporunun açıklandığı bir toplantıya katıldım. Raporda Türkiye ile ilgili sevindirici bir haber vardı. Türkiye 2018 yılında tekrar en popüler ilk 3 destinasyonun arasına girdi. Geçen yılki WTM Londra Fuarı'nda bunun tam karşıtı bir hava vardı.''

  ''İNGİLTERE'DE REZERVASYONLA İYİ GİDİYOR''

  WTM Londra Fuarı ile ilgili gözlmlerini ade ktaran Erkan Yağcı, ''Şu anda zaten Türkiye yeni trendler arasında anılmaya başlandı. İkincisi ise insanlar turizm sektörünün Türkiye'de ne kadar güçlü olduğunu gördü. Son 35 yılın vermiş olduğu bilgi-birikimi sayesinde işletmeler krizde iyi bir sınav verdi. İngiltere pazarı ile ilgili son rakamları aldım. Burada rezervasyonlar son 2-3 yıla göre çok daha iyi gidiyor.'' dedi.

  Fuarların insanların bir araya gelip bire-bir görüşme yapmasına vesile olduğunu kaydeden Erkan Yağcı, ancak tanıtımda fuarların ötesine geçip teknoloji ayağına ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi.

  ''İSPANYA'NIN BAŞARDIĞI ŞEY BUYDU''

  Türkiye'nin turizmde ürün çeşitlendirmesine gitmesi gerektiğine ilişkin yaklaşımın doğru olduğunu belirten Yağcı, ''Türkiye'nin kesinlikle ürün çeşitlendirmesine gitmesi ancak deniz, kum, güneş turizmindeki gücünü de koruması lazım. Bunlar birbirine tezat şeyler değil. Türkiye deniz, kum, güneş turizminin gücüyle 40 milyon misafir sayısına ulaştı. Ancak bizim hedefimiz 60 milyon ziyaretçi alarak dünyada ilk 5'e girmekse, turizmin her alanında olmak durumundayız. Çinli turist kültür önceliklidir İngiliz turist deniz, kum, güneş. Her pazardan ürününüze uygun turist alabilirsiniz. İspanya'nın başardığı şey de buydu; 6-7 destinasyon yaratıp bunları dünyanın tüm ülkelerine satmayı başardı.'' şeklinde konuştu.

  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 7.11.2017 - 19:21:18 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Matador Network, 10 film ve yazılarla Türkiye'yi tanıtacak
  Türkiye seyahat için ikinci en riskli ülkeler grubunda gösterildi
  Unicredit Bank: Türkiye'de dolar yıl sonunda 4.15 olacak
  Erdoğan imzaladı, 'Helal Akreditasyon Kurumu' resmen kuruldu
  THY gayrimenkul işine girdi
  Antalya'nın sorunları ''Kent Konferansları'nda konuşulacak
  İşte Türkiye'nin 2018 yılında acentelere vereceği toplam destek
  İstanbul'da Troya sergisi
  Ünlü tur operatörünün çalışanı 700 bin lirayı zimmetine geçirdi
  Jolly Tur'dan Antalya'da büyük buluşma
  THY ile Do&Co'nun ayrılma nedeni 'şerefiye' mi?
  Yunan halkı Türkiye hakkında ne düşünüyor?
  'Enflasyon inim inim inletiyor ama onların umurunda değil'
  70 yıllık efsane marka 'Ceylan Kız' icradan satılıyor
  Setur, BookinTurkey'i Seturbiz adıyla yeniledi
  Belediyeye ait otel arazisi ihaleye çıkarıldı
  İşte bu hafta Almanya'da en çok aranan Türk otelleri
  Almanlar 2017'de paket turlara ne kadar harcadı?
  Ertuğrul Günay Yassıada için Twitter'dan isyan etti ama...
  Türkiye turizminin 2018 yol haritası bu kongrede tartışılacak
  MSC 9 milyar dolar yatırımla 6 dev gemiyi daha filosuna katacak
  Bakanlık, Xanthos ve Letoon antik kentlerini ziyarete açmaya hazırlanıyor
  Four Seasons'ın kurucusundan Türkiye ve şirkete ilişkin açıklamalar
  14 turizm şirketine 700 milyon TL'lik vergi, resim ve harç istisnası getirildi
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2017  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun