Benzer Haberler:
  Adnan Oktar'ın turizm şirketleri de varmış
  Tez Tour'un hava yolu iFly'ın müdürü rüşvetten tutuklandı
  Turistik otellerde kadınlara zorla fuhuş yaptıran çeteye operasyon
  ATAV 'Perge'de 1001 Gece Masalları' etkinliği düzenledi
  Lufthansa ile Ryanair arasında LudaMotion savaşı
  Mısır, Fransa pazarına da geri döndü
  Antalya'da 37.7 milyon lira bedelle turizm tesisi yapımı ve kiralama ihalesi
  Antalya Büyükşehir Belediyesi, o proje için 87 milyon liralık ihale açtı
  'Maaşını alamayan personel, lüks otelin eşyalarına el koydu' iddiası
  Operasyonlarını durduran Natalie'nin hangi ülkede kaç müşterisi var?

  'Saadet zinciri koptu, operatörler Türkiye riskini üstlenmiyor'

  23.02.2017 - 11:28:17  AtlasGlobal Hava Yolları yönetimi, Four Seasons Hotel'de basın mensupları ile bir araya gelerek şirketin hedefleri konusunda açıklamalarda bulundu. Bu yıl Rusya ve BDT ülkelerinden 1 milyon yolcu getirmeyi planlayan AtlasGlobal, Rusya'da 12 yeni noktaya uçuş başlatıyor.  TurizmGüncel

  2016 genel olarak en çok kan kaybeden pazarın Rusya olduğunu ifade eden Murat Ersoy, ''2016'da Rusya pazarı 2015'e göre yüzde 80 oranında daraldı. Diğer pazarlarda ise ortalama yüzde 30 gerileme oldu. Gerilemede özellikle 15 Temmuz'un büyük etkisi oldu.'' dedi.

  ''GELİRLERDEKİ KAYIP YÜZDE 45 CİVARINDA''

  Gelirdeki düşüşün yolcu kaybından çok daha fazla olduğunu kaydeden Ersoy, ''Yolcu başına elde edilen turizm gelirinde ciddi bir gerileme oldu ve ülke ekonomisini en çok etkileyen de buydu. Hesaplarımıza göre turizm gelirlerindeki kayıp yüzde 45 civarında. Kişi başına harcamalarda ise yaklaşık 3'te bir oranında düşüş yaşandı. En büyük kaybı ise İstanbul yaşadı. İstanbul daha önce Avrupa'daki destinasyonların fiyatına yükselmişti.'' şeklinde konuştu. Ersoy konuşmasına şu sözlerle devam etti:

  ''BÜYÜK OYUNCULARIN CİROSUNUN YÜZDE 40'I TÜRKİYE'DEN''

  ''Dünyanın büyük turizm oyuncularının yıllık cirosunun ortalama yüzde 40'ı Türkiye oluşuyor. Yüzde 20'sini de Mısır oluşturuyor. İki ülkede aynı anda olumsuzluk yaşanması büyük oyuncuların ciddi kayıplar yaşanmasına neden oldu.

  'BÜTÜN YUMURTALAR AYNI SEPETE KONMAYACAK, TÜRKİYE'NİN KARŞISINA ALTERNATİF DESTİNASYONLAR ÇIKARILACAK''

  Biz tur operatörlerine, ''bize yardımcı olun'' dedikçe, onlar bize, ''ciromuzun yüzde 60'ı riske girdi asıl siz bize yardımcı olun'' dediler. Bundan sonra hiçbir oyuncu bütün yumurtaları aynı sepete koymayacak. Çünkü olumsuzluk durumunda ciddi mali kayplar yaşanabiliyor. Bu nedenle Tükiye'nin karşısına alternatif destinasyonlar çıkarılacak. Buralarda yatırımlar planlanıyor. Artık kalıcı rakip destinasyonlarımız olacak. Buralara ciddi kapasite ayırıp, planlama ve pazarlama yapacaklar.

  ''OTURUP BEKLEYECEK MİYİZ?''

  Türkiye'dek yatırımarın toplam bedeli 80 milyar doları geçti. Elimiz kolumuz bağlı duracak mıyız? Biz de mecvut oyuncuların dışında alternatif pazarlama kanalları oluşturucak, alternatif yeni pazralar yaratacağız. Onlara ulaşım sağlayıp, Türkiye'ye çekeceğiz.  ''TUR OPERATÖRLERİ TÜRKİYE RİSKİNİ TEK BAŞINA TAŞIMAK İSTEMİYOR''

  Yakın vadedeki tehlike ne peki? Özellikle 15 Temmuz'da yaşanan olay, tur operatörleini ve hava yolu şirketlerini büyük zarara uğrattı. Plan dışı bir şekilde operasyonlar bıçak gibi kesildi. Bunun ciddi finansal yansımaları oldu. Bu sene özellikle büyük tur operatörleri tek başına Türkiye riskini taşımak istemiyor. Birçok olumsuzluğun peş peşe yaşanması bu önlemleri almaya itti. Planlamalarını risksiz gördükleri destinasyonlara yapıyorlar. Türk bayraklı şirketlere riski siz alın diyorlar.

  ''SAADET ZİNCİRİ KOPTU''

  Türk turizm sektöründe milat olacak bir projeyi başlattık TYD olarak. Bugüne kadar Türkiye tamamen toptancılık üzerine pazarlanan bir destinasyondu. Bu anlamda bir saadet zinciri kurulmuştu. Türkiye trendi yükselen destinasyondu ve ailelere hitap ediyordu. Sistem kolay çalışıyor, herkesi memnun ediyordu. Herkes bu güzel günlerin devam edeceğini düşünüyordu. Bu iyi günlerin kötü günleri de olabileceği hesabını kimse yapmıyordu.  Arada ufak tefek iniş çıkşlar olsa da sistem çalışıyordu. 2016 yılında dünya gerçekleri ile tanştık. Saadet zinciri koptu. Şimdi kimse Türkiye ile ilgili risk üstlenmekten ürker hale geldi.

  ''İSPANYA MODELİNİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ''

  Bu oyuncuları oyun dışında tutacak değiliz. Türkiye'yi iyi tanıyorlar, yolcuyu çok iyi tanıyorlar. Biz Türkiye'de turizmi toptancılıktan perakendeciliğe geçireceğiz. İspanya gibi yapacağız. İspanya, trizm bölgelerine direkt seferler koydu. Hava yolu şirketlerini finansal risklere karşı destek oldu. Çünkü kısa vadede zararlı başlayacak bir sistem bu. Hava yolu şirketleri için zemini hazırladılar.

  ''İSPANYA REZERVASYONLARININ YÜZDE 70'İ PERAKENDE SİSTEM ÜZERİNDEN GELİYOR''

  15 yıllık bu düzen ve planlama devam ediyor. Bugün İspanya, turizm rezevasyonlarının yüzde 70'ini perakende sistem üzrrinden alıyor. Bunun dışında kalanlar ise MICE ve kültür tutları. Organizasyon gerektiren işler tur operatörleri üzerinden yapılıyor. Tatil rezervasyonları ise dijital olarak perakende pazarlama sistemiyle yapılıyor. Bu sayede sezonun tüm riskleri birkaç tur operatörüne yıkılmıyor. Risk dağıtılıyor. Boş koltuk minimuma iniyor ve zarar azalıyor. İnsanlar istedikleri an bu destinasyonlara ulaşabiliyor. Bu sayede maliyetler düşüyor, gelir ortalaması yükseliyor.

  Biz de Türkiye'de bunu açıyoruz. Peki nasıl bir ortamla karşı karşıyayız? Tur operatörleri az riskli destinasyonlara yöneldi. İş Türk bayraklı şirketlere kaldı. Avrupa pazarındaki düşüş yavaşlasa da devam edecek diye düşünüyorum.

  ''ELİMİZDEKİ ARZI POTANSİYELİ YÜKSEK PAZARLARA SUNMALIYIZ''

  Mass turizmde çok fazla yatağımız var ve elimizdeki kapasiteyi gelme potansiyeli olan ülkelere sunmamız gerekiyor. Bu destinasyonlar hangileri? Tükiye'yi seven ve burada tatil yapmaktan mutlu olan Rusya ve BDT ülkelerinin vatandaşları. 2016'da bu ülkelerden gelen trafik bıçak gibi kesilmişti.

  Putin turizm konusunda Türkiye'ye verdiği sözü tuttu. Türk bayraklı taşıyıcılara tarifeli uçuşlarla istedikleri kadar yolcu taşıma iznini verdi, uçuş izinlerini onayladı.  RUSYA'DA 12 YENİ NOKTAYA UÇUŞ BAŞLATTIK

  Atlasglobal Rusya’da 12 yeni noktaya uçuş başlatıyor. Bunlar;  Tümen, Samara, Mahaçkale, Nizhny Novgorod, Chelyabinsk, Volvograd, Kazan, Nizhekamsk, Rostov, Krasnodar, St. Petersburg ve Moskova şehirleri. Atlasglobal’in BDT uçuş noktaları ise Karaganda, Aktau, Astana, Almata ve Çimkent olarak sıralanıyor. Ağırlıklı Rusya olmak üzere BDT’deki bu yeni uçuş noktalarına hem Antalya hem de İstanbul’dan tarifeli seferler düzenlenecek.''

  HEDEF 1 MİLYON YOLCU

  “Bu noktaları seçmemizde, bölge ile gerçekleşen ticari ilişkilerin yoğunluğu, ülkeler arasındaki yatırım hacmi, bölge halkının Türkiye’ye ilgisi ve yıllık seyahat bütçeleri en önemli kriterler oldu” diyen Ersoy, “İstanbul’un yanı sıra Antalya’dan da bu bölgelere direkt tarifeli seferlerin başlayacak olması, sektörde adeta bir canlılık yaratacak. 2017 yılında Rusya ve diğer BDT ülkelerinden Antalya ve İstanbul’a düzenleyeceğimiz tarifeli seferlerle 1 milyon yolcu taşımayı hedefliyoruz” diye ekledi. Rusya'nın 12 şehrinden haftada 120’den fazla uçuş, Kazakistan’ın 5 şehrinden haftada 21 uçuş, Moldovya’dan haftada 9 uçuş ve Ukrayna’nın 5 şehrinden haftada 28 uçuş ile bu ülkelerin İstanbul’a ve Antalya’ya bağlanacağını belirten Ersoy, '' Yıllık olarak Antalya’dan 1500, İstanbul’dan ise 4000’e yakın uçuş planlıyoruz. Rusya hatlarımız için ortalama fiyatımız gidiş-dönüş yaklaşık 250 dolar olacak.” dedi.

  ''RUS TURİSTİN BIRAKTIĞI GELİR AVRUPALI TURİSTİNKİNDEN 1.5-2 KAT DAHA FAZLA''

  Rus turistin ülkeye bıraktığı gelirin Avrupalı turistin bıraktığından 1.5-2 kat daha fazla olduğunu beliriten Ersoy,'' Ruslar çok fazla ekstra harcama yapıyorlar. Daha önemlisi, geceleme ücreti daha yüksek olan tesisleri tercih ediyorlar. Bu sene Rusya'dan 3 milyon değil, 5 milyon rakamını da geçeceğiz. Mesela Ukrayna ile pasaportsuz seyahat dönemi trafiği yüzde 50 arttıracak. Dünyanın en büyük 6. bankası Sberbank'ın Türkiye'de iştiraki var. Bu, finansal akışı inanılmaz kolaylaştıran bir durum. Dahası, Rusların Türkiy'de ruble ile tatil yapma olanağının sağlanması ayrıca bir talep yaratacaktır. Bu konuda Denizbank ciddi çaba sarf ediyor ve çalışmalar belli bir aşamaya geldi.'' şeklinde konuştu.

  ''ELEŞTİREN ARKADAŞ BİR TANE CHARTER PLANLAMIŞ MI?''

  Turizmci Kadir Uğur'un yaptığı ''TYD'nin kurduğu global rezervasyon portalı AtlasGlobal'in işine yarayacak'' eleştirisine de yanıt veren Ersoy, ''Eleştiren arkadaşa bakın tek bir tane charter planlamış mı. Neden?, Çünkü Korkuyor. Birileri trafeli uçak koysun, ben de koltuk alayım diyor. O bir kişinin yaptığı bir yorumdu. Byük markaları eleştirmek prim yaptığı için o arkadaş da bunu iyi kullandı.

  ''100 MİLYON DOLARLIK RİSKİ ÜSTLENDİK''

  Bu işi kimseye üstlendiremezsiniz. Bu riski biz üstlendik ve 100 milyon doları riske ettik. Birilerinin bu sorumluluğu bi üstlendik.  Bunu TYD planladı ve sorumluluğunu da başkanı olduğum için AtlasGlobal olarak bizim üstlenmemiz gerekiyordu.  Bu sistem dünyada denenmiş başarılı olmuş sistem. Bunu biz bulmadık. Zaten kullanılan bi sistem. Biz sadece bunu Türkiye'ye uyarlıyoruz. Dijiatalde varsanız sektörde varsınız demektir. Dijitali en iyi kullananlar yolna devem edebilecek. Diğerleri oyun dışı kalacak. Dijital yatırım yapanlar oyunda olmaya devam edecek.'' yanıtını verdi.  SANCAR: REZERVASYONLAR İYİ GİDİYOR

  AtlasGlobal Rusya ve BDT temsilcisi Orhan Sancar ise 31 Mart'a kadar 2017 için planlanan kapasitesinin yüzde 25'inin satıldığını belirtti. Erken rezervasyon rakamlarının iyi sinyaller verdiğini ifade eden Sancar, rezervasyonlardaki yükselişte rublenin dolar karşısında değer kazanmasının da etkili olduğunu kaydetti. Sancar, ''İnsanlar rublenin dolar karşısında yeniden değer kazanması olasığılığına karşı tatillerini güvenceye alıyor.'' dedi.
  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 23.02.2017 - 11:28:17 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  ahmet yemez - 24.02.2017 14:39:16
  Murat bey hemen araya 15 temmuz u da eklemis, avrupali nin derdi yeni turkiye ve yonetenlerin tarzi ve bati dusmanligiyla ilgili, avrupali gelmezse de bu ulkede turizm coker o kadar basit...bizim insanimiz hintliyle çinliyle arapla , uzun süre ugrasmaz ,anca bir iki sene bakar sonra , cekemez...avrupali amerikali avustralyali rus turiste alisti bu sektor...Ülkenin gidisati daha da islamci bir yapiya kaydigi icin yakin vadede turizm ve turizmci diye bir sey kalmaz, acı ama gercek
  Kadir Ugur - 24.02.2017 17:52:06
  Murat beyin yasi Kadar turizm yapmis biriyim. 50 senelik meslek hayatim da sirf Türkiye ye degil, bir cok diger ülkeye de riskli uctum. 5 senedir riskli ucmuyorum. Sirf benim sirketim degil, bütün turoperatörleri riski terk etmek zorunde kaldi. Bu sirf Türkiye icin degil , diger ülkeler icin de gecerli. Murat Bey in ya haberi yok dünya turizminde ki gelismelrden, ya da bilerek konuyu saptiriyor. Bu kendisine elestiri yapan kisiyi tanidigi halde isminden bahis etmiyor. Bu kisi benim Kadir Ugur. Türkiye ye 50 senedir Avrupadan Turist getiren bir turizmci.TYD nin de üyesiyim. Burada yanlis olan Murat bey in bu sisteme diger Ucak sirketlerini davet etmemis olmasidir. Bu da bende kendisinin bu dernegi sirf kendi menfaatleri icin kullandigi izlemini yaratti. Bunu da söylemek ihtiyacini hissettim.
  İbrahim Mercan - 2.03.2017 11:24:39
  Türkiye Turizminin gidişatında yön çizebilecek kapasitede Sektör Temsilcilerinin bunun ile ilgili hala çok zayıf veya hiç kampanya yürütmemesi ve pasif aktif sadece fiyat kırmayla yetinmesi, bu bağlamda ne bir güvenlik nede reklam Politikası geliştirmesi ve herşeyi Devletten beklemesi maalesef vizyonu kıt Turizm Yöneticileri olduğunu kanıtlıyor. Dolayısıyla polemiğe girip iş yapana saldırmak ve inisiyatif ve sorumluluk üstlenmeyen tavırda 50 yıllık emmi, yüzelli yıl bile geçirsen bu sektörde icraat olmadıktan sonra muhabbetin demogojiden öteye gitmez.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Tez Tour'un hava yolu iFly'ın müdürü rüşvetten tutuklandı
  Lufthansa ile Ryanair arasında LudaMotion savaşı
  Adnan Oktar'ın turizm şirketleri de varmış
  Mısır, Fransa pazarına da geri döndü
  Turistik otellerde kadınlara zorla fuhuş yaptıran çeteye operasyon
  ATAV 'Perge'de 1001 Gece Masalları' etkinliği düzenledi
  Mete Vardar’dan Mehmet Ersoy açıklaması
  'Maaşını alamayan personel, lüks otelin eşyalarına el koydu' iddiası
  Thomas Cook yeni başkan arayışında
  İzmir'de yapılacak iki fuar için Validen 'acil' kodlu çalışma çağrısı
  Operasyonlarını durduran Natalie'nin hangi ülkede kaç müşterisi var?
  Resort Kongresi'ne bu yıl hangi isimler katılacak?
  Antalya Büyükşehir Belediyesi, o proje için 87 milyon liralık ihale açtı
  Antalya'da 37.7 milyon lira bedelle turizm tesisi yapımı ve kiralama ihalesi
  BODER Başkanı Halil Özyurt'un acı günü
  Almanya'da Türk otellerine dönük rezervasyon isteğinde büyük düşüş
  Alanya'daki muhafazakar otelde 72 kişi zehirlendi
  TUI'nin en çok tatil sattığı ülkeler arasında Türkiye kaçıncı sırada?
  İstanbul 'dünyanın en iyi 15 şehri' arasına girdi
  Jet2'nun gelirinde ve karında büyük artış
  Tanıtım dahil, çok sayıda mal ve hizmet alımı KİK dışına çıkarıldı
  Dolar ve eurodan gece yarısı tarihi rekorlar
  Rusya'da satışlar düştü, tur operatörleri komisyon silahına sarıldı
  Elektrik akımına kapılan Rixos otel çalışanı hayatını kaybetti
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun