'Ruslar gelmezse başkaları gelir'

  29.11.2015 - 09:07:17  Öztürk Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Öztürk Rusya ile yaşanan krizle ilgili olarak, “En kısa zamanda çözülmesini dileriz. Yaz aylarında misafirlerimizin yüzde 50’si Rus. Ama Ruslar gelmezse de başkaları gelir” dedi.  OPET’in yüzde 50’sini Koç ailesine sattıktan sonra aile yatırımı olarak turizmi seçen Öztürk Şirketler Grubu’nun Regnum Carya Oteli G-20 Zirvesi’nin merkez oteli olarak dünya liderlerini ağırladı. Dünyanın en büyük 19 ekonomisinin liderlerini biraraya getiren zirvenin ayrıntıları ise hala konuşulmaya devam ediliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da zirve boyunca Regnum Carya’da kaldı. Hürriyet'ten Elif Ergu'nun haberine göre, Öztürk Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Öztürk, Yönetim Kurulu üyeleri Nurten Öztürk, Ali Şafak Öztürk ve Regnum Carya Genel Müdürü Geylan Dursunoğlu G-20 Zirvesi’ni değerlendiren bir toplantı gerçekleştirdi. Öztürk, tüm zirvenin ayrıntılarını bu toplantıda paylaştı. Öztürk toplantının başında, “Zirve hazırlıkları ve zirve süresince uyku ilacı almadan uyumam mümkün olmadı” diyerek yaşadığı stresi de paylaştı.
   
  YÜZDE 50’Sİ RUS
   
  Toplantı sırasında hem Rusya’daki gelişmeler hem de yeni kabine ilgili haberleri de takip eden Öztürk, “Antalya’nın yaz aylarında misafirlerinin yüzde 50’si Rus. Turizm için Ruslar önemli. Bu gelişmeler umarım kısa zamanda çözülür. Ruslar gelmezse de başkaları gelir” dedi. Kış aylarında daha çok Almanların otellerine geldiğini söyleyen Öztürk, “G20 Zirvesi sayesinde dünya Belek’i tanıdı. Hem Belek Antalya’nın hem de otellerimizin tanıtımı için çok iyi oldu. G20 Zirvesi sonrasında uluslararası büyük toplantılar için de yeni gelişmeler oldu” dedi. 
   
  Toplantı tarihinden 10 ay önce Belek’in, 6 ay önce de Regnum Carya’nın merkez otel olarak seçildiğini, son 3 ay kala da G-20 ülkelerinden gelenler ve Dışişleri Bakanlığı’yla tüm hazırlıkların en ince ayrıntılar düşünülerek yapıldığını söyledi. Hem Türkiye’de hem de dünyada konuşulan senkronize servisin de Cumhurbaşkanı’nın önerisiyle uygulandığını anlatan Öztürk, “Her şey en ince ayrıntısına kadar düşünüldü. Otelimizde 1000 kadar güvenlik olmasına rağmen liderler özgürce gezdiler, etraflarında kimse yoktu” dedi.
   
  DİREKT UÇUŞ İSTEDİM
   
  Fikret Öztürk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 10 Kasım’da otele gelip, toplantı odalarını, dinlenme odalarını, liderlerin yemek yiyeceği salonları gezdiğini, bazı değişikler istediğini, onları da 13 Kasım’da gelip kontrol ettiğini anlatırken, “Sayın Cumhurbaşkanı tüm detayları inceledi, her detaya hakimdi. Herkesle konuştu. En son gün de tüm çalışanlarımıza teşekkür etti. Bu tüm personelimizi çok mutlu etti’ dedi. Cumhurbaşkanı’nı hazırlıklar sırasında buggy ile kendisinin gezdirdiğini, toplantı öncesinde de Cumhurbaşkanı’na Antalya turizmi ve golf turizminin gelişmesi için önerilerde bulunduğunu anlatan Öztürk, “Zengin turistin gelmesini istiyoruz ancak zengin turist charter uçakla gelmez. Antalya’ya Avrupa’dan direkt uçuş yok” dedi. Öztürk, Cumhurbaşkanı’nın konuyla ilgileneceğini söylediğini ve zirveye gelen THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı’nın da kendisini gördüğünde, Cumhurbaşkanı’nın konuyu kendisine aktardığını paylaştığını anlattı.
   
  Toplantıda Regnum Carya Oteli’nin çalışanlarının zirveyi değerlendiren filmlerini de gösterildi. Çalışanlara göre en çok sevilen lider Merkel olmuş. Otelin pastanesinde Türk kahvesi içen Merkel, IMF Başkanı ile görüşürken otelin beyaz sofra şarabını deneyip, 3 kadeh içmiş ve şarabı çok beğendiğini söylemiş. Otelde G20 Zirvesi için çok zengin bir şarap kavı hazır bulunuyordu.
   
  GOLFÇÜ AJANLAR!
   
  Regnum Carya hem Türkiye’nin hem de Avrupa’nın en iyi golf otellerinden biri. 18 delikli gece aydınlatmalı golf sahası var. Ancak Obama Antalya’da golf oynamadı. Öztürk, “Golf oynadığım için biliyorum, sahaları görünce içi gıdıklanmıştır ama ülke dışında golf oynamıyormuş” dedi. Obama’nın 4 danışmanının ise gece saatlerinde golf oynadığını aktardı. G20 Zirvesi için hazırlıklar sürerken hem farklı ülkelerden hem de Dışişleri Bakanlığı’ndan ziyaret edildiklerini, zirvenin hemen öncesinde de Amerika’dan golf oynamak için gelenlerin olduğunu, zirve sırasında bu kişileri yeniden görünce o kişilerin ajan olduğunu anladıklarını da anlatan Öztürk, “Çok sıkı güvenlik önlemi alındı ancak otel içinde liderler çok rahattı. Merkel cep telefonuyla golf sahalarını dolaşarak konuşurken, liderler de güzel havanın etkisiyle salonlar dışına çıktılar” dedi.


  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 29.11.2015 - 09:07:17 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  bir dost - 29.11.2015 12:30:42
  Değerli editör ve turizmci dostlar lütfen aşağıda yazdıklarımı ilgili yerlere bir önce iletin. Bu size bu konu hakkında son yazışım. Bu memlekette turizm ve ekonomisini en iyi bilen 10 adamdan biri olduğumu rahatlıkla söylebilirim. Bu tavsiyem için harekete geçtiniz geçtiniz bir daha da kimseye bedava akıl vermem:). Devlet Antalya otellerine ( çünkü kayıp bu bölgede yaşanak ) sadece 5 yıl için enerji, alkol ve SSK vergilerinden muafiyet getirirse (Tabiki öyle başıboş değil, bir tüketim planı ortalaması ile. Yani yıldıza ve yatak kapasitesine göre belirlenmiş bir tüketim oranı üzerinden ). Biz bunlardaki maliyet azaltımını fiyatlarımıza yansıtırız ve ilave olarak otel karımızıda minimum seviyeye çekeriz. Ayrıca uçak şirketlerimiz Avrupa"ya sefer sayısını artırıp minimum kar ile uçarlarsa ve de devletimiz tanıtım adı altında sağa,sola harcadığı parayı Avrupa"da uçak sübvansiyonuna harcarsa. Mesela 4 mio Rus için kişi başı USD 100 desek toplamda usd 400 mio eder. Bu rakamı Antalya gelmesi gereken min 10 mio turiste bölsek bu da kişi başı usd 40 sübvansiyon demek, avrupalı turist için bu da iyi rakam. Avrupalı operatör ve bankalar ilede konuşup kredi kartına taksit olayını hayata geçirirsek. Ne Rus"a ihtiyaç kalır ne de buza. Sadece Orta Avrupa, Britanya, İskandinavya, Doğu Avrupa ülkeleri turisti ile Rusların rakamını fazlası ile geçeriz. İnanıyorum ki sadece Almanya ve Britanya"daki artış bu işi bitirir. Oteller durursa bu tüm ekonomiye yansıyacak ama az karlada olsa faaliyetine devam etmesi devletin birazcık alkol,enerji,ssk dan gelir kaybı ve cepten birazda subvansiyona para harcaması demek. Ama ekonomide oteller ve ilişkili sektörler faaliyetlerine devam edecek ve büyük kayıp önlenecek.AKTOB gibi organizasyonların mal mal olaya bakacağına devlet yetkilileri ile bir önce görüşüp eyleme geçmesinde fayda var.Yoksa çok geç olacak.Syg.
  Murat Atsever - 29.11.2015 14:34:55
  Sayın bir dost, Turizm ve ekonomi alanında en iyi on adamdan biri olarak en azından bu değerli yazınızı bir haberin altında yorum olarak değil bir haber başlığı olarak basın bülteni ile turizm & otelcilik portallarına vermeliydiniz.
  bir dost - 29.11.2015 21:13:53
  Sn. Atasever, bu işi yazının başında Sn editöre ve siz değerli turizmci dostlara delege ettim zatten. Böyle daha hızlı yayılır. Benim bu işten bir maddi kazancım veya kaybım olmayacağı için peşinden koşturamayacağım valla. O işide kayba uğrayacaklar düşünsün, onu da mı ben organize edecem. Syg.
  Zekeriya Can - 30.11.2015 10:20:04
  Ruslar gelmez ise, başkaları gelir demek. Elma ile armutu aynı kefeye koymak demek.. Avrupa da artışta olan islamafobi gerçeği ve islam ülkelerini protestonun yaygınlaşması. Önümüzdeki senenin, bu seneyi aratacağını gösteriyor. Allah tüm turizm camiasının yardımcısı olsun. Özellikle çalışanların...
  turizmci - 1.12.2015 09:33:14
  o yüzden mi antalyadaki otellerin yarıdan fazlası Rus turiste göre yapılmış ? öyle rus gelmezse gelmesin diyecek noktayı çok uzun yıllar önce geçtik ... Bugün Kemer bölgesi ağırlığı Rus olmuş , yıllardır birkaç otel dışında Avrupalı yok ...


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Matador Network, 10 film ve yazılarla Türkiye'yi tanıtacak
  Türkiye seyahat için ikinci en riskli ülkeler grubunda gösterildi
  Unicredit Bank: Türkiye'de dolar yıl sonunda 4.15 olacak
  Erdoğan imzaladı, 'Helal Akreditasyon Kurumu' resmen kuruldu
  THY gayrimenkul işine girdi
  Antalya'nın sorunları ''Kent Konferansları'nda konuşulacak
  İşte Türkiye'nin 2018 yılında acentelere vereceği toplam destek
  İstanbul'da Troya sergisi
  Ünlü tur operatörünün çalışanı 700 bin lirayı zimmetine geçirdi
  Jolly Tur'dan Antalya'da büyük buluşma
  THY ile Do&Co'nun ayrılma nedeni 'şerefiye' mi?
  Yunan halkı Türkiye hakkında ne düşünüyor?
  'Enflasyon inim inim inletiyor ama onların umurunda değil'
  70 yıllık efsane marka 'Ceylan Kız' icradan satılıyor
  Setur, BookinTurkey'i Seturbiz adıyla yeniledi
  Belediyeye ait otel arazisi ihaleye çıkarıldı
  İşte bu hafta Almanya'da en çok aranan Türk otelleri
  Almanlar 2017'de paket turlara ne kadar harcadı?
  Ertuğrul Günay Yassıada için Twitter'dan isyan etti ama...
  Türkiye turizminin 2018 yol haritası bu kongrede tartışılacak
  MSC 9 milyar dolar yatırımla 6 dev gemiyi daha filosuna katacak
  Bakanlık, Xanthos ve Letoon antik kentlerini ziyarete açmaya hazırlanıyor
  Four Seasons'ın kurucusundan Türkiye ve şirkete ilişkin açıklamalar
  14 turizm şirketine 700 milyon TL'lik vergi, resim ve harç istisnası getirildi
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2017  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun