Benzer Haberler:
  Firuz Bağlıkaya UKTAŞ yönetim kurulu başkanlığına seçildi
  Ulusoy'un açtığı 'seçim iptali' davası için mahkeme ne karar verdi?
  Bodrum Tanıtma Vakfı genel kurulunu yaptı
  TÜRSAB dolandırılan Japon turistlere ulaştı, zararlarını giderdi
  1550 liraya AHL - Sultanahmet transferi yapana acenteye kötü haber
  8 turizm örgütü bakanlığın himayesinde Turizm İstişare Kurulu kuruyor
  Bağlıkaya, 1618 sayılı yasanın revize edilmesi için Erdoğan'dan destek istedi
  Turizm Otel Yöneticileri Derneği olağanüstü genel kurula gidiyor
  Jolly Tur'dan Bağlıkaya'ya nezaket ziyareti
  Tebligatlar Başaran Ulusoy'a ulaştırılamıyor mu, Ulusoy ne diyor?

  'Pazar mı büyüdü, gelirler mi arttı? Neden her gün 2 yeni acente kuruluyor?'

  19.10.2017 - 11:58:07  TÜRSAB Başkan adayı Firuz Bağlıkaya, Kapadokya ve Antalya'da seyahat acenteleri ile bir aaya geldi. Antalya'daki kahvaltılı toplantıda konuşan Bağlıkaya, yeni kurulan acente sayısına dikkat çekti. rixos downtown  TurizmGüncel

  TÜRSAB başkan adayı Firuz Bağlıkaya, seçim çalışmaları kapsamında Kapadokya ve Antalya'da acentelerle bir araya geldi. Antalya'da bulunan Rixos Downtown otelindeki konuşmasında yeni kurulan acente sayısına dikkat çeken Bağlıkaya, ''Her sabah kalktığımızda iki tane yeni acente kurulmuş oluyor. Ne değişti, pazar mı büyüdü, acentelerin gelirlerimi arttı da günde iki tane acente kuruluyor?'' dedi.

  ''YASAYI YAPARKEN BAKANLIĞI İKNA ETMİŞTİK''

  Kaçak faaliyette bulunan acentelere küçük cezalar uygulandığını ve caydrıcı tedbirler alınmadığını savunan Bağlıkaya, ''Halbuki bu araçların bağlanması lazım. Biz yasayı yaparken bu konuda bakanlığı ikna etmiştik. Bu araçlar bağlanırsa bir daha kaçak faaliyette bulunamazlar. Kaçağı sıfırlamak elbette mümkün değil ama asgariye indirebiliriz. Bakıyorsunuz belediyeler pankart asmış tur yapıyor. Yasal olarak belediyeler bu şekilde tur yapamaz.'' şeklinde konuştu.  Bağlıkaya, konuşmasının devamında şu noktaların altını çizdi:

  *Öte taraftan güçlü BYK'lar yaratacağız. BYK'ları hem mali hem de uygulama anlamında özerk, proje hazırlayabilen bir yapıya dönüştüreceğiz. Çünkü bir bölgedeki acentelerin sorunlarını en iyi o BYK'dakiler bilir.

  ''HAVA YOLU ŞİRKETİ ACENTEDEN DAHA UCUZA BİLET SATIYOR''

  *Nasıl oluyor da hava yolu şirketi acenteden daha ucuza bilet satıyor? Avrupa'da hiçbir hava yolu şirketi acenteden daha ucuza bilet satamaz. Bunun yasal yolları var. Gidin önce hava yolu ile konuşun, çözemezseniz yargıya taşıyın. Ama hayır bunlar öyle yapmıyor. Hava yolu şirketleri ile farklı ilişkilere giriyor.

  *TÜRSAB geziler yapıyor ve katılanlar hep aynı kişiler. Sürekli aynı kesime birtakım menfaatler sağlıyorlar. Hava yolu şirketleri ile farklı ilişkiler içinde oldukları için hava yolu şirketlerinin acentelere yaptığı hakızlıklara karşı çıkamıyorlar. Buna dur diyeceğiz.

  *Biz tüm hazırlıklarımızı hukukçularla konuşarak yaptık. Hiçbir şeyi karnımızdan uydurmuyoruz.

  *Hizmet bedellerini güncelleyeceğiz. 5-6 yıldır hizmet bedelleri aynı. 5 yıldır Türkiye'de neyin fiyatı sabit kaldı.  ''HİÇBİR SEKTÖRDE PARAN KADAR İŞ YAPMAZSIN''

  *THY corporate kart vererek bizim müşterilerimizi almak istiyordu. Şu anda seçimden dolayı mevcut yönetime kıyak yapmak için bundan vazgeçecekler. THY'nin iç hatlarda dinamik sotop uygulamasını da acenteler lehine değiştireceğiz. Diyorlar ki, ne kadar teminat verirsen o kdar bilet satarsın. Hiçbir sektörde paran kadar iş yapmazsın. İnşaatçılar, oteller... bunlar parası kadar mı iş yapıyor? Bu uygulamalar tamamıyla seyahat acentelerinin hareket alanını daraltmak, iş hacmini ortadan kaldırmak için yapılıyor.

  *Hava yolu şirketlerinin web üzerinden sattığı biletlere ekstra promosyonlar, taksitler, puanlar vermesi de yasal değil. İş veren – bayi ilişkisini yeniden tesis edeceğiz.

  *Hac acenteleri bunların para kaynakları. TÜRSAB vizeyi alıp üyeye satıyor. Bizim işlerimizi kolaylaştırmak için kurulan kurum, bize vize satıyor, hediyelik eşya işiyle uğraşıyor.

  ''HAC ACENTELERİNDEN TUR ONAY YAZISI İSTİYORLAR''

  *Hac acenteleri için bir de tur onay yazısı çıkarıldı. Sonra bir de senden hizmet bedeli alacağım diyor. Orda yemeği ve hediyelik eşyayı da benden alacaksın diyor. Suudi Arabistan'daki yemek işlerinin ihalesini bile İstanbul'dan yapıyor. Bu ahlaki değil. Hac acentelerinin durumu bu.

  *Hac ve Umre'deki 40-60 oranı var. Buna da itiraz edeceğiz. Bu seyahat bir dini seyahattir ama sonuçta seyahattir ve bunu da acentelerin yapması gerekir.

  *Acentelere verilen ek kontenjanları 20-30 acenteye dağıtıyorlar. Biz bunu tüm acentelere eşit dağıtacağız.

  *Geçen yıl 500 bin kişi içn 10 dolar tur onay bedeli, 15 dolar hizmet bedeli aldılar, düşünün. Umre'de taban fiyat uygulayacağız. Aslında TÜRSAB'ın taban fiyat uygulama yetkisi var. TÜRSAB içindeki hac komitesi sayıları belirleyecek.  ''ÖTV İNDİRİMİNDEN BİR TEK BİZ YARARLANAMIYORUZ''

  *Minibüsler, taksiler, okul servisleri.. ÖTV istisnası alıyor ama biz alamıyoruz. Bu da az bir rakam değil, yüzde 40'larda. Mevcut yönetim, Irak vizesinin, acentelerle ticaret yapmanın peşinde. Yani bizim işlerimiz dışındaki tüm işlerle uğraşıyorlar. Acenteler aleyhine bir yasa çıkıyor bakıyorsunuz TÜRSAB itiraz etmiyor. Gidiyoruz diyorlar, geçmiş olsun itiraz süresi doldu.

  ''MALİYETİN ALTINDA TUR SATIŞINI YASAKLAYACAĞIZ''

  *Maliyetin altında tur satışı yapılmasını yasaklayacağız. Peki maliyeti kim belileyecek? Komite belirleyecek. İç turizm komitesi iç tur maliyetlerini, hac komitesi hac turu maliyetlerini, dış turlar komitesi dış tur maliyetlerini belirleyecek ve bunun altında tur satışı yapılmasına izin verilmeyecek. Bu tip acenteleri gerekirse haksız rekabete neden olduğu için kapatacağız.

  ''4 SENEDE BİLGİ VE BİRİKİMİNİZİ KURUMA AKTARAMIYORSANIZ...''

  *İki dönemden sonra başkanlık yapılmasının önünü kapatcağız. Kan değişiminin önünü açacağız. 5 yıl önceki koşullarla şimdiki koşullar bir mi? İnsanlık yapay zekadan bahsediyor, TÜRSAB hala bize faks gönderiyor. Yani o kadar geriden geliyor. Gençlerin önünü açacağız. 4 senede bilgi ve tecrübenizi kuruma aktaramıyorsanız zaten orada bir sorun var demektir.

  *Rekabet Kurumu, hem rekabet kurallarına aykırı hareket ettiği hem de üyeleri arasında ayırım yaptığı gerekçesiyle TÜRSAB'a soruşturma başlattı.

  ''ÖNEMLİ OLAN KAMU İLE NASIL BİR İLİŞKİ KURDUĞUNUZ''

  *Yıllardır TÜRSAB genel kurullarına ne müsteşar ne bakan ne başbakan ne de cumhurbaşkanı katılıyor. Sorduğunuzda kavga çıktığı için çağırmıyoruz diyorlar. Bir kere çağırıp çağırmamak sizin elinizde değil. Mecburen o insanları çağırmak zorundasınız. Sorun şu, çağırılıyorlar ama gelmiyorlar. Buradaki konu sizin kamu ile nasıl bir lişki kurduğunuz. Siz bir kurumun kapısını çaldıınızda, daha kapı önündeyken ne için gittiğinizi anlarlar. Siz oralara acentelrin işleri için değil kendi ticaretiniz için gidiyorsunuz.

  KAPADOKYA'DA DA ACENTELERLE BULUŞTU

  Firuz Bağlıkaya, dün de Kapadokya'da faaliyet gösteren acentelerle bir araya geldi. Ürgüp Dinler Otel'de yapılan toplantıya, Kapadokya BYK Başkanı Coşkun Kırtıl ve BYK üyeleri de katıldı. 80 acentenin katıldığı toplantıda konuşan Firuz Bağlıkaya, acentelerin genel kurula katılımının son derece önemli olduğunu ve oy kullanabilmek için 3 Kasım'a kadar müracatların yapılması gerektiğini ifade etti.
  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 19.10.2017 - 11:58:07 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Burak Adam - 23.10.2017 02:57:12
  Bu beyefendi daha once Tursab Baskan yardimcisi degil miydi?! Yeni birilerine destek ol; onu baskan yap.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  'Saratov'da ciddi bir paksımız yok, hedef 700 bin Rus turist'
  Türkiye ve Mısır etkisi, İspanya turizmine nasıl yansıdı, işte rakamlar
  İsrail-Türkiye gerilimi turizmi nasıl etkiledi?
  Bayka: Emekli ikramiyeleri, 120 bin kişilik ek turizm hareketi yaratır
  Küba'da yolcu uçağı düştü, 110 kişi hayatını kaybetti
  Merkez Bankası enflasyon ve dolar kuru beklentisini yukarı çekti
  AtlasGlobal 2 adet A330 aldı, BDT kapasitesini arttırdı
  Thomas Cook'tan Dalaman'a bir müjdeli haber daha
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  KGF'nin 35 milyar liralık yeni kefalet paketi kullanıma açıldı
  Corendon, Türkiye'nin ilk Boeing 737 MAX 8'ini Antalya'ya indirdi
  19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!
  Turizmcilere uyarı! 15 milyon dolar ve üzeri krediler için...
  Bakan Kurtulmuş'tan İsrail açıklaması: Turizmi etkilemez!
  MHP milletvekili adaylarını açıkladı, listede kaç turizmci var?
  İki vali merkeze çekildi, dört ile yeni vali atandı
  Rusya Federasyonu'nda bahar havası, Türk turizmciye tavsiyeler
  Kadınlar giderek seyahatte kendini daha az güvende hissediyor
  Almanya'dan 80 seyahat acentesi Bodrum'a geldi
  'Helal' belgesi almayan oteller haram mı olacak?
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  Gerilimde son perde: İsrail 'Türkiye'ye gitmeyin' uyarısı yaptı
  Thomas Cook: Mısır ve Türkiye talebi, kar marjı baskısını hafifletti
  Alanya'da tur otobüsü kazası
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun